Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

goluri geamuri (la rosu) - placare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Ferestrele vor fi montate clasic, pe zid. Luni vin de la firma sa măsoare și voiam sa știu dacă sa ia în calcul un eventual polistiren.
Dimensiunile ferestrelor nu sunt prea mari, 1,5 x 1,3 m, parca nu le-as mai micsora cu inca 10 cm.
Dacă sunt la fata exterioara, practic nu exista pervaz de zidarie, va fi doar eps de la izolația exterioara.
Singura punte termica ar fi contactul dintre rama geamului cu zidăria dar rama aia oricum e expusa, separa camera de exterior, nu știu dacă e un capăt de țară ca mai atinge și zidul (nu mai zic de oarece spuma pe acolo).

#56
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postakeem, on 01 octombrie 2022 - 21:22, said:

Am ajuns și eu la faza de montat geamuri. Am citit și topicul asta și jurnalele de bord... dar nu ma lămuresc la o chestie: dacă geamul e montat la nivelul exterior al zidariei, de ce trebuie încadrat cu polistiren? Golul ferestrei e cu totul la interior. Ce caldura se pierde și pe unde dacă nu se pune xps ala roz?
Puntea termica apare intre rama geamului si zidarie, unde se pune spuma de regula (si se taie pt a ajunge la fata ramei).
Mie mi-a luat masurile in asa fel incat sa am spatiu cat mai mic intre zidarie si rama (unde s-a bagat spuma).
Cu toate astea, constructorul mi-a pus banda izolatoare (exista de exterior si de interior, in functie de unde o poti pune)., care pleaca de la cativa mm din rama geamului, peste spuma taiata si restul peste zidarie.
Cu termoizolatia exterioara (polistiren grafitat in cazul meu) a venit peste acea banda.
Mi-a zis ca banda respectiva se foloseste la casele pasive. Are adeziv f puternic si se lipeste cam pe orice material. Mi-a luat si un tub de spray cu un primer de contact, dar nu a fost nevoie sa-l foloseasca (era cald afara la montare, a lasat banda la soare inainte si s-a lipit fara probleme).
La geamurile unde structura era de lemn, mi-a pus din aia de interior (ce a ramas a folosit-o la lipirea pe perete a barierei de vapori).
Marca benzii parca era Contega. Cea de exterior era neagra. Cea de interior nu stiu. Peste ambele poti tencui sau gletui.
Acum depinde si de profilul ferestrei. La ce am pus eu mi-a zis ca e pacat sa nu pun banda. Daca profilul are coeficitent mai slab decat spuma aia de pe margine, nu mai conteaza, ca se profilul e puntea mai mare.

Edited by kretzu77, 09 October 2022 - 07:38.


#57
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
La 1,5 x 1,3 m nu mai poti borda golurile cu xps, pot aparea pierderi si de la anumite diferente de planeitate.

Vei merge cel mai simplu si eficient pe montaj clasic cu spuma, dar atentie ca la montaj sa iti umple golul complet intre tamplarie si zidarie, se mai practica sa puna doua cordoane de spuma la fata interioara - exterioara a tamplariei si la o latime de 8cm a tamplariei sa ramana un coridor de aer de jur-imprejur care sa constituie adevarata punte termica. Acest montaj se verifica si ulterior, mai ales daca nu poti urmari montajul, prin ruperea spumei cu surubelnita pe diferite portiuni si umplerea cu spuma noua.

Apoi golurile se repara interior-exterior inchizandu-te pe tamplarie de cu xps de 2, 3cm, eventual se mai pune un cordon de spuma intre spuma veche-colt tamplarie-placa xps ca sa etanjeze si izoleze golurile si neregularitatile de ambele parti.

Benzile sunt ca sa opreasca aerul sa circule prin spuma, dar daca ai gol in mijlocul spumei ce tine tamplaria sunt cam degeaba aceste benzi si nu sunt ieftine. Ideea e sa fie spuma continua si golul intre tamplarie si orice ce e pe zid sa fie plin 100%.

Ideal ar fi ca ferestrele sa vina direct cu precadre din profile drepte pe ele din fabricatie ca sa le poti ancora pe perete usor si apoi sa le incadrezi cu izolatie usor, dar industriei i-a luat destul de mult timp sa renunte la baghetele intre sticle facute din supraconductor de aluminiu si sa le inlocuiasca cu plastic ordinar poate si sa faca din asta  tam-tam de marketing de parca au descoperit teflonul.

Lucrurile astea care sunt indispensabile vietii si ecosistemului ar trebui controlate si reglementate economic, astfel incat sa nu mai ajungem in ipostaza halucinanta ca bagheta de plastic sa coste mai mult decat cea de aluminiu, cand stim ca in realitate un profil de pvc e de cateva ori mai ieftin de produs decat cel de aluminiu.

#58
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Măsurătorile au fost luate, profilul ales este cu bagheta calda și intradevar e mai scump decât bagheta de aluminiu și am cerut și banda izolatoare care este extrapret (nu știu cât, mâine primesc contractul).
N-am mai pus polistiren, pun la urma baghete (am xps de 2,5 parca).
O sa-i zic lu socrumeu sa vegheze sa umple cu spuma ca lumea, dacă nu, completez eu când o sa ma mai duc pe acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate