Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

ATENTIE la tepele cu locuri de munca in strainatate; Germania etc !

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 AndreiHTML, on 05 februarie 2020 - 12:08, said:

https://www.olx.ro/o...html#1fd09b0c47

dar locul asta de munca e teapa ? locuri de munca in napolitane 1500 euro imi spune sa aduc actele necesare cazier eu am avut probleme cu politia e nu mare =)) clase absolvite. sper sa fie curat cazierul buletinul  si e in Bacau firma plecarea e infiecare saptamana. o masa pe zi. cazarea e gratuita doar cheltuielile trebuie sa platesc  apa electricitatea astea care le consum si gazele fabrica este in germania munchen bine inteles ca trebuie sa platesc eu transportul si acolo deconteaza iei transportul.  Cerințele postului: • seriozitate și punctualitate din partea candidaților.Pentru mai multe informatii suplimentare sunati de L-V de la 9-17 la 799616118 si 799615897 sunati si intrebati daca e de incredere. intrebati si voi da-ti niste informati daca voi credeti ca e teapa nu ma bag =))) si daca e m-as baga. si zice  daca lucrez 40 de ore primesc avans. • dreptul la pensie și alocație ''Kindergeld'' 194 euro lunar/copil sau student până la 26 ani; deci are si descrierea postului deci  ajutor și consultanță în vederea deschiderii unui cont bancar în Germania e teapa sau nu ? mai are locuri de munca la vaci cai etc... dar aici e fabrica de napolitane deci nu stiu daca e sau nu teapa.


Nimeni nu iti poate spune cat o sa ai salariu net in Germania. Pentru ca sunt 6 clase de impozitare in functie de starea civila, deci difera de la persoana la persoana.

Din expresia : "cazare si o masa pe zi este gratuita asigurată de firma angajatoare;" nu se intelege daca si cazarea e gratuita, ci doar masa aia pe zi.

Dreptul la pensie, alocatie, asigurari, sunt ceva normal pt orice contract de munca legal.

Mie mi se pare dubios.

#74
Andr334

Andr334

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.04.2010

 GonzZo, on 14 februarie 2019 - 16:42, said:

Totusi  sunt curios cum ai ajus tu la a adauga o firma in lista. Totul ce este scris povestit pe internet  este subiectiv  dau un  exemplu simplu: silver hand  din cate stiu este o firma cu state vechi si seriosa.
Se stie deja ca suficienti terchea berchea  sau puturosi cu tupeu neaos  fara nici o calificare/experienta notabila aplica ,mint doar ca se va lipi si de ei ceva citez " m-am intors cu 500 euro,sunt multumit ca doar in 2 sapt am ridicat un singur zid de 3 m Posted Image " Firmele  implicate devin automat tepari  pt ca smecherii ce se plimba in Europa pe gratis ca oricum nu au ce face acasa .cunoatem toti cel putin o persoana care se crede mai bun si mai profesionist decat este.Iar romanasii saraci lipiti cu duhul si cu mintea  avand  o casa de chripici  a lui taataia mare ... umple golul de cunostinte cu vrajeala si tupeu :/ .

Intreb si eu pt ca lista e lunga si discutabila  Posted Image caut si eu ca si tine o relocare si ma sperie cum toti marlitoii striga teapa cand nu le iese susta.


Iti spun propria mea experienta cu Silverhand. Sotul meu de meserie e mecanic si sofer profesionist. In 2018 a plecat prin Silverhand in Germania pe camion care transporta masa lemnoasa din padure la o fabrica de prelucrare a lemnului. Silverhand nu a luat nici macar un banut comision deci am presupus ca nu sunt tepari. Ajuns in Germania, patronul (fost puscarias, anterior peste de meserie) nu a inregistrat contractul sotului nici dupa 2,5 luni de munca. Am aflat ca nu e inregistrat cand m-am dus la asigurarea de sanatate. Cu niste drumuri pe la fortele de munca si cei care verifica cat de legal lucreaza firmele am rezolvat problema. Ajutor din partea Silverhand 0. Pe ei ii interesa sa fii acolo sa semnezi contractul ca ei sa isi primeasca comisionul. Ei cand te trimit nu au nici cea mai vaga idee la ce firma "serioasa" te trimit. Pe site-ul lor se mandresc ca verifica personal firmele din germania dar defapt ei colaboreaza doar cu firme de recrutare de acolo, e un fel de telefonul fara fir. Decat sa va complicati cu ei, mai bine contactati direct firmele din germania, e acelas risc.

#75
biancabianka

biancabianka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2010

View PostAndr334, on 29 iunie 2020 - 14:38, said:


Pe site-ul lor se mandresc ca verifica personal firmele din germania dar defapt ei colaboreaza doar cu firme de recrutare de acolo, e un fel de telefonul fara fir.


Firmele de plasare in strainatate trebuie sa plaseze direct angajatorilor, nu altor intermediari: conform Legii 156/2000
" Articolul 3
În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) plasare a forței de muncă - activitate prin care se realizează următoarele:
[...]
6. punerea în legătură cu angajatori străini a persoanelor care au domiciliul în România și care se află în căutarea unui loc de muncă, în vederea stabilirii unui raport de muncă;"

#76
TheOneLeeT

TheOneLeeT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2016
Asta chiar e buna, Plecarea este IN DATA DE 05.09.2020, dar anuntul este postat din data de 22.09.2020  Posted Image
https://streamable.com/tccrdc

Edited by TheOneLeeT, 23 September 2020 - 21:18.


#77
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Cum drecu atâţia ţepari?

Militienii procurorii si iohannis sunt la somn sau la băute?

Păi nu promitea Iohannis că face ca institutiile statului să lucreze ptr cetăţeni nu ptr infractori?

Cum ajută el pe cei care sunt ţepuiti cu aşa anunturi si cum sunt pedepsiti ţeparii??

#78
skynet2oo5

skynet2oo5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2008
Stiti ceva de firma Work Experience din Baia Mare ( https://www.workexpe...ca-strainatate/ ) ? Am vazut ca ofera locuri de munca in Canada si vreau sa stiu daca sunt seriosi sau nu.

#79
Azazel900

Azazel900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2022
Tibi filip - cu ce firma ai plecat in Olanda?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate