Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Alimentator auto de la 12V la 5V.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe principiul asta l-am luat si eu de 8A, am zis sa exagerez si sa fiu sigur ca-mi da 5. Dar sa fie chiar asa de prost... Pe Amazon are 19 recomandari toate pozitive, pachetul e venit din Turcia.

#20
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Tot ca exemplu, eu fac/am facut sute de/ alimentatoare de la priza la 100Vdc cu 0.55A, 1.05A, 1.55A; si mii de surse de 9V la 0.7A, 1,3A, si de 12V la 1A si de 5V la 2A.
Cat scriu pe ele, atata dau..., unlimited time.
Insa eu nu-mi pot permite sa dau cifre umflate ptr ca : 1. nu e genul meu; si 2. clientul are nevoie de curentul ala, nu de jumatate.

daca iti trebuiesc doar 5A, probabil va fi OK

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
E vorba de doua dashcam, un tablet, un player, si sa zicem doua telefoane. Asta in conditii de exploatare maxima.

#22
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O sa-l exploatezi la cat duce, si va fi ok. Probabil tableta si un telefon simultan, apoi altceva, alternativ. Dar sa nu anticipam, fa intai testele alea si da-ne un feedback. N-ar fi rau sa fi fost prea pesimisti. Vom vedea.

#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sa vedem ce consumator ii gasesc de proba.

La 5V si 5A. Ca becuri la 5V nu cunosc. Am de 12V, 21W.

#24
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Masori curentul cu un ampermetru. Becurile se comporta aproximativ ca consumatori de curent constant (curentul scade relativ putin cu scaderea tensiunii, deci nu se comporta strict rezistiv, ca in legea lui Ohm). Orientativ, un bec de 21W la 12V consuma calculabil 21W/12V=1.75A; dar la 5V nu va consuma proportional mai putin (1.75A * 5/12 = 0.73A) ci probabil undeva la 1.2-1.3A (se poate calcula dar e complicat si nu merita pt ca oricum n-o sa fie in realitate ca in calcul....). Becurile de far probabil iau cca 3A per filament deci ar fi suficient unul. Problema e ca becurile iau curenti de 15 ori mai mari "la rece" si e posibil ca sursa sa fie complet blocata de protectii daca sunt corect facute.

Ah. Sau, mai concret: Probezi folosind chiar consumatorii pe care ii vrei, si masori curentul total pe firul de iesire, inainte de a-l ramifica spre consumatori.

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In masina vara sunt si 50grade lejer.
Eu te sfatuiesc sa-i pui un ventilator de PC pe el sau sa cumperi unul capabil de 15A la iesire.

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Cu radiatorul ăla negru nu cred că va suferi de febră.
Iar dacă este echipat cu XL4012 real nu fals, duce cei 8A fără probleme. Oricum este prevăzut cu protecţie termică.
LE acuma am văzut că e cu 2 mosfeturi nu cu XL...  poate duce chiar mai mult de cei 8A, depinde de tipul tranzistoarelor şi mai ales de saturaţia bobinei.

Edited by mihaicozac, 12 February 2019 - 10:08.


#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
O sa-l pun la incercare chiar acolo unde va trebui sa lucreze.

Am de gand sa folosesc cablul asta 16 AWG (1,3 mm patrati) pe toate distantele si 15 AWG (1,65 mm patrati) pe partea 12V sub 1 mt lungime. Obiectii ?

https://www.amazon.i...fe6cabaa7a&th=1


Astea vor fi conectoarele.   https://www.amazon.i...4d-2f8a3aae9d5e

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Poate invers...

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Masura AWG mai mica inseamna cablu mai gros. Am pus si in mm.

Stii... unitatile imperiale...

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ştiu, dar la 12V ai curent mai mic, deci e nevoie de cablu cu secţiune mai mică.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai atunci cum fac ? Pun un cablu mai subtire pe alimentare ? Posted Image

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e obligatoriu, vorbeam doar teoretic. Ăla de 1,65mmp e mai bun la tensiunea joasă şi curent mai mare, dar merge şi la 12V unde ai curentul mai mic. Aşa nu trebuie să comanzi 2 feluri de cablu.

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ok, deci 1,65 peste tot.

Plec sa comand.

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmihaicozac, on 12 februarie 2019 - 18:48, said:

Ăla de 1,65mmp
Am gresit cu 1,65 nu exista, am luat de 2 si ceva.

#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmihaicozac, on 12 februarie 2019 - 10:06, said:

Cu radiatorul ăla negru nu cred că va suferi de febră.
Iar dacă este echipat cu XL4012 real nu fals, duce cei 8A fără probleme. Oricum este prevăzut cu protecţie termică.
LE acuma am văzut că e cu 2 mosfeturi nu cu XL...  poate duce chiar mai mult de cei 8A, depinde de tipul tranzistoarelor şi mai ales de saturaţia bobinei.

Din pacate nu putem generaliza.
O sa dau un contraexemplu. Am cumparat o sursa buck de 15A (CINSPE AMPERI!) de la chinez, in speranta ca probabil o sa mearga lejer la 5A si oarecum in regim de suprasarcina pentru scurt timp la 10A. Asa judecam eu cu mintea mea de electronist obijnuit cu chinezariile.

Bun, o primesc dupa vreo doua luni juma, as usually. si o bag la 52V de la bateria LiFePO4 pe care o folosesc fiind off-grid. Si-i pun niste sarcini, de proba: 12V la un amper, doi, trei..dar nu ptr mult timp, ca deh, e bine sa fii prudent. Pun dejtu' pe ea, bre... frige. Da' frige, nu gluma. Zic: Ma sa fie a dracu? la 3A in 30 de secunde????

Dupa ceva tatonari, curentul maxim de lucru pare sa fie nici mai mult nici mai putin de 1.5 (unu virgula cinci) Amperi, la care sursa stationeaza in jur de 80 de grade. Randament, va puteti imagina, rahat cu apa rece, daca disipa vreo 5W putere termica la un output de 18W....

  Si e sursa sincrona... ar fi mers cu randament de 98% daca era bine facuta...

Acu, nu-i bai. Trebusoara s-a intamplat vara trecuta, cand eram in munti, deci nu prea aveam de unde piese de schimb etc. Insa prin decembrie (acu doua luni) gasesc niste timp, scot sursulitza dintr-un ungher si m-apuc de ea. Pun degetu... vad ca integratul de comanda nu e LM5116 desi semana, zic deci: pun degetu, chip-ul frige destul de tare, la doar 1A. Tranzistoarele la fel, friptutze. Scot tranzistoarele, p**a inscriptie, No name. Le masor cu un tranzistormetru destul de destept: bune, dar capacitatea grila cam mare, vreo 6 nF fiecare. Ma tot gandesc ca or avea tensiunea drena sursa scazuta. Le masor la 100V cu rezistor de balast...nep; nu au nici un fel de conductie la 100V, deci... in privinta asta sunt bune, ale naibii...
Scobesc in cutii si gasesc niste amarate de IRF540Z, cu capacitatea de grila mica, cam 2nF, si le bag in sursa.
Si fac probe.....
1A: integratul cald (hopa, s-a schimbat socoteala: cald, nu fierbinte), tranzistoarele reci.
2A. idem
3A. parca parca s-au incalzit si tranzistoarele nitel
5A: tranzistoarele calde, sa tot aiba 40 grade.
8A: stop, ajung la 100 grade in 30 secunde. Deci cam 6A ar fi limita de siguranta.
well... cam asta fuse povestea cu alimentatorul chinezesc de 15A....

Edited by addysoftware, 13 February 2019 - 03:50.


#36
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai amperii chinezesti sunt mai mici decat ceilalti amperi: direct proportional cu inaltimea medie a chinejilor si invers proportional cu populatia Chinei.Posted Image
Deci, fiind mai mici, incap mai multi in cutia surseiPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate