Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Alimentator auto de la 12V la 5V.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Salut, am alimentatorul asta, urmeaza sa-l montez in masina, va alimenta tot ce va cere 5V, de la smartphone sau tablet pana la dashcam sau orice altceva.

Am trei intrebari:
1 - ce siguranta ii pun ?
2 - am citit undeva ca pe iesire ar trebui sa-i dai ceva mai mult de 5 volti pentru nu stiu care motiv. Il pun la 5V sau la cat ?
3 - ce parere aveti de faptul ca cel ajuns la mine nu e identic cu cel di prezentarea lor ? Al meu are doua trimmere in loc de unul (nu stiu la ce foloseste al doilea) dar un condensator in minus.

Attached Files



#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Păi are siguranţă pe placă, pe intrare.
Tensiunea de ieşire poate fi şi de 5,2V, de ex, dar depinde de cât de lungi şi groase sunt firele până la mufe sau device. Oricum nu mai mult de 5,25V.
Din al doilea semireglabil poţi regla curentul maxim de ieşire.

Edited by mihaicozac, 11 February 2019 - 16:33.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Bad post.
Mea culpa!

Edited by Mircel, 11 February 2019 - 16:39.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 mihaicozac, on 11 februarie 2019 - 16:32, said:

Păi are siguranţă pe placă, pe intrare.

Nasol. Preferam sa-i pun una la indemana in panoul de sigurante. Prost l-au gandit.

 mihaicozac, on 11 februarie 2019 - 16:32, said:

Din al doilea semireglabil poţi regla curentul maxim de ieşire.

Asta ma pune in incurcatura. La ce foloseste sa-i reglezi curentul ? L-am luat de 8 amperi ca sa-mi dea 8 amperi.


Firele vor fi mai multe: unul de cca 15 - 20 cm iar altele de 4 sau 5 metri pana la usa din spate unde voi pune o camera pt parcari.

#5
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
nu te impiedica nimeni sa mai pui o siguranta in panou
prin microusb nu poti sa bagi mai mult de circa 2 amperi
mai mult iti ia foc mufa

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Nu te opreşte nimeni să mai pui o siguranţă la panou, care va proteja la scurt pe firele spre modul.
Curentul poţi să-l laşi la maximum dacă nu te deranjează, însă 8A la fire aşa lungi poate fi problematic dacă ai un scurt pe traseu, adică foc. Mai bine reglezi undeva la consumul aparatelor plus vreo 30%.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu credeam ca nu conteaza cati amperi ii dai. Ca aparatul isi ia cati ii trebuie. Sa inteleg ca e o greseala sa folosesc un singur alimentator pt mai multi consumatori ? Am altul de 1A si il folosesc cu un un player Fiio si un tablet de 9" care atunci cand sta aprins se descarca foarte lent.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Poti anula siguranta de pe placa si sa pui doar in panou.
Curentul prin circuit normal ca il stabileste consumatorul cu,conditia ca sursa sa fie capabilã sa ofere minim cat pot trage consumatorii.
Acolo era vorba de scurt si cabluri lungi cu 3 lite cat firul de par.
Tot din aceste considerente era si ideea de Voltage overboost pe la 5.2V ca sa suplineasca caderile de tensiune pe traseu.
Dar vezi tu ca avand mai multi consumatori cu lungimi diferite de cablu si puteri diferite e greu sa împaci si capra si varza.Ideal e sa folosesti cabluri sanatoase la consumatorii idepartati care cer si mai mult curent.



#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 Paz, on 11 februarie 2019 - 16:20, said:

1 - ce siguranta ii pun ?
automata

 Paz, on 11 februarie 2019 - 16:20, said:

3 - ce parere aveti de faptul ca cel ajuns la mine nu e identic cu cel di prezentarea lor ?
te-au pacalit Posted Image

Edited by adrian_r5, 11 February 2019 - 17:45.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Elimin siguranta. De cat o pun pe aia in panou ?

Si cablurile de 4 metri cat de groase le pun ? O sa pun din alea litzate pt difuzoare, mi se par cele mai bune. Am vazut ca au izolatia foarte rezistenta. E bine ?

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi face ceva de genul că la cablul mai scurt mai înseriezi o rezistenţă de 0,2 ohmi pt. compensare. Iar cablul lung spre spate dacă are 0,75 sau 1mmp e OK.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ok, fac asa:
Cablu de 15 - 20 cm 0,75mm rezistenta de 0,2 ohmi.
Cablul lung de 1mm.
Il reglez pe 5,1V zic sa fiu sigur ca nu depasesc.

O siguranta de 7,5 e buna ?
Era sa uit, pe cablul scurt vor fi doua porti USB si vor lucra deseori impreuna.


Adrian r5 interesant moftul de siguranta automata probabil acum 15 ani as fi fost interesat.

Edited by Paz, 11 February 2019 - 18:07.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu zic siguranţă de. 5A. Modulul scoate 8A adică 40W, ceea ce la 12V înseamnă max. 4A absorbiţi în blană.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 mihaicozac, on 11 februarie 2019 - 18:16, said:

Eu zic siguranţă de. 5A. Modulul scoate 8A adică 40W, ceea ce la 12V înseamnă max. 4A absorbiţi în blană.
Pe aia originala o las asa sau o "scurtcircuitez" ? Nu vad nici un motiv s-o scot.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi s-o laşi, că nu face nimic rău acolo. Poate vei folosi vreodată modulul altundeva...

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Paz, on 11 februarie 2019 - 16:54, said:


1.Nasol. Preferam sa-i pun una la indemana in panoul de sigurante. Prost l-au gandit.
2.Asta ma pune in incurcatura. La ce foloseste sa-i reglezi curentul ? L-am luat de 8 amperi ca sa-mi dea 8 amperi.
Ba nu, l-au gandit foarte bine, ca vine X si-l pune fara sigurante; trage omu' cu 6-7 A (sa nu cumva sa crezi ca tine 8, decat eventual pe timp scurt, 30-50 secunde), si se incinge, e cald in cutia unde l-a-nghesuit (ca nu e cu ventilatie) si poc, s-a ars, se topesste izolatia de pe firele de input, fisss... scurt si incendiu.

2. Ca sa fii sigur ca te duce cativa ani, pui dejetu (sau sonda instrumentului de masurare a temperaturii) pe tranzistoare cand il folosesti, dar aparatu' sa fie pe pozitia finala, in cutia in care il vei folosi, deci o deschizi periodic si masori temperatura, deci daca n-ai scula specializata (instrument cu sonda/termocupla) masori cu degetu ca e concludent, si cand ti se pare ca atinge vreo 80-90 grade (frige zdravan dar nu sfaraie inca saliva pe el), ii limitezi curentul la valoarea aia.

Masuratoarea periodica o faci asa:

Pui consumatori ptr vreo 4A
Sa fie in pozitia finala, in cutie cu multe gaurele sau mai bine in aer liber;

Masori temperatura la:
30 sec
1 minut
1'30''
2'
3'
4'
6'
9'
12'
15'
20'
daca la 20 minute nu sfaraie saliva pe radiatoare sau pe bobina, poti merge cu curentul respeciv nedefinit
daca ti se par tranzistoarele doar calde, nu fierbinti, cresti curentul la 5A, apoi dupa 20 min la 6A; dar nu cred ca vei ajunge pana acolo. Vedem. Sa ne scrii aici daca chiar e bunicel (>5A).

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aparatul de masura are si sonda termica. Lafayette DMB Military... nu stiu cat de precis e.

Va sta langa radioul din masina, e spatiu pe laterale. Iarna e destul de caldut acolo. :(

Aoleu Adi... Ai tinut cont de faptul ca e prevazut sa mearga pana la 12V ? Credeam ca la 5V o sa duca linistit chiar si toti cei 8A. :(

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Curentul la astfel de alimentatoare ( chinezisme ) este dat la varf. Curentul mediu de lunga durata e de obicei jumatate sau 2/3. Daca nu nimeresti vreun fake grosolan care sa suporte 1/10.....
Daca vrei un alimentator care sa aiba cat scrie pe eticheta, platesti de 5-20 (!) de ori mai mult la unul de firma. Nu de pe eBay, Aliexpress, Banggood, Amazon, eMag..

La alimentatoare Boost, care fac tensiune mai mare din mai mica, te trezesti chiar ca curentul (de pe reclama) de fapt e cel maxim de intrare, nu de iesire.
Adica, bunaoara, un alim boost de 4A, care face 36V din 12V, permite maaaaaxim 4A la intrare! , nu la iesire. Dar asta nu scrie pe "caracteristici"; scrie doar 4A....
si cei 4A sunt un pic vreo 2,5, asa, astfel ca la iesire ai cca 0,7A maxim.

Tu ai Buck, asa ca cei 8A sunt probabil 4, sau in cel mai fericit caz 6. Adica nu e chiar rau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate