Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Banca depozit euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018

 Makino, on 10 februarie 2019 - 14:14, said:

Posted Image
Din ceea ce stiu eu lucrurile stau cam asa:
Avand contul la o banca de p'afara (giro credit,adica ala unde-ti intra salariul /pensia) poti retrage max. 2.500 € (pe rosu sau in minus) pe zi. Asta NUMAI din automatul banci (aflat la intrare sau in foyer) . Dobanda la retragere "pe minus" e > de 15,5 % ( in caz fericit e 15,5%). Repet: atunci cand nu ai bani in cont si scoti la minus.
Dobanda la banii depusi (economie) este mai peste tot in EU 0,1 - 0,3 %. P'afara nimeni nu tine bani-lichizi in casa (la saltea). Nici macar suma de 3.000 € (vorbim de valoarea a 1,5 salariu lunar). Banii-s facuti pentru a fi rulati. Posted Image
Majoritatea  vesticilor au conturile separate. Sotul are unul, sotia altul. Asta cu cont comune , se practica NUMAI atunci cand accesezi un credit mare , iar banca poate oricand pune poprire .... Dar asta-i o alta tema.
Comisionul lunar este incepand cu 3,5€ sau semestrial incepand cu 7,5 €. Aici depinde cate "tranzactii" efectuezi. (incepand cu al 4-lea SEPA se plateste ; tranzactiile on-line / e-banking , nu). Si, va spun ca se fac lunar 5 minim (salariu, chiria/credit, asigurarea masina, telefon, utilitati casa/locuinta,....). Daca mai platesti odata saptamanal la magazin ptr cumparaturi si odata pe luna la alimentarea masinii , iata cum ai ajuns lejer la 10 tranzactii. Ce simplu-i , asa-i ? Ce castiga banca ? Se foloseste de banii tai si lunar platesti pentru gestionarea lor (Tu, ai banii in siguranta!)
MasterCard platinum costuri: 10€ /luna cartea-principala si 5 € / luna a doua carte. Sumele se platesc in avans pentru un an.
3% retragere numerar (dar nu mai mult de 3,6€) si 1,5 % retragere sau tranzactii in alta maneda decat cea in care ai contul.
Asa stau lucrurile p'afara ! Posted Image

Asa stau lucrurile la tine in tara (*). La mine in tara (*) stau altfel. La romanica e altfel. Peste tot e usor altfel. Romanii sunt serviti cu comisioane la orice miscare de bani. Trebuie sa taca si sa inghita pentru ca asa fac absolut toate bancile pe teritoriul respectiv, nu e ca si cum ar putea sa aleaga.


(*) Ubi bene ibi patria.

Edited by abac, 11 February 2019 - 05:51.


#38
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 addysoftware, on 10 februarie 2019 - 14:42, said:

Dobanda e cam 1% pe an.
Aha......a fost, ia mai uita-te pe site-ul lor.

#39
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Depozitul progresiv Banca Romaneasca:
https://www.banca-ro...v/avantaje.html

Trebuie să plătești 0.75 euro în fiecare lună pentru administrare cont.

Edited by csgabe, 11 February 2019 - 13:18.


#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Depozitele progresive sînt marketing curat. Dobînda anuală la depozitul ăla e de 0,75%.

#41
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
ING. 2 euro pe luna comision. La peste 10.000 de euro depozite, ti-i scoti din dobanda depozitului.
Nu stiu exact ce comisioane au la crdul in euro, ca nu am. Am doar card in lei - planul meu este ca aceste economii in euro sa nu fie atinse multi-multi ani, asa ca atunci cand va fi cazul, voi vedea eu ce posibilitati de a-i folosi fara comisioane sau cu unele minime.

#42
DIM91

DIM91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.05.2013
ING are printre cele mai mari comisioane la conturile în euro, pe lângă o dobânda de toată jena.

Dacă nu ai sume mari, nu te gândi la traiul din dobânda.

#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 TheWarrior, on 11 februarie 2019 - 12:34, said:

Aha......a fost, ia mai uita-te pe site-ul lor.
Nici nu ma mai agit... oricum, nu cred ca e mai bine in alta parte.

#44
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

 DIM91, on 11 februarie 2019 - 18:18, said:


Dacă nu ai sume mari, nu te gândi la traiul din dobânda.

Nu ma interesează dobânda.

Doar sa știu banii în siguranță.

#45
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 verdesinegru, on 12 februarie 2019 - 00:53, said:

Nu ma interesează dobânda.

Doar sa știu banii în siguranță.

Eu tin Euro la Intesa, in planul de acumulare. Un cont curent ( RON, EURO sau USD) e 1.5 ron/luna , plan ul de acumulare e gratis, si retragerea de euro e gratis pt depozite. Poti sa tii Euro in planul de acumulare, si sa ii muti intr-un depozit cand te decizi sa ii scoti. Oricum, nu iesi pe minus, daca tii tii mai mult in planul de acumulare dobanzile pot acoperi comisionul de retragere.

#46
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010
Am scris banca, nu firma de apartament...

#47
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 verdesinegru, on 13 februarie 2019 - 21:12, said:

Am scris banca, nu firma de apartament...

E pe site-ul BNR la sectiunea banci comerciale. Poti face o sezizare la BNR .

Acum serios vorbind, e o banca mica in Romania, dar e una din bancile principale in Italia. Am inteles ca vreasa isi intareasca pozitia pe retail ( de vreo 3 ani se concentreaza pe companii) .

Daca vrei sa stai 1 h la coada al ghiseu alege orice banca mare, bonus vei fi jupuit si la comisioane. Acum fiecare e liber sa aleaga.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Patratel, Intesa e pe piata din Romania de peste 20 de ani. Ce-i drept mai mult corporate. Dar este. Si sunt firme care ii prefera din n motive (unul din ele fiind statul la cozi, pachete foarte bune pentru corporate, etc)

#49
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010
Am păscut cumva oile împreună și am uitat eu de mii te adresezi asa?

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nici scoala n-am facut-o impreuna, colegul agramat.

Intr-o alta ordine de idei, nimic nu-ti convine. Aia nu ca are comisioane, ailalta nu ca-i roz, Intesa nu ca probabil n-are sucursala in pestera, etc.

So daca piata din Romania nu te satisface, cazul este inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate