Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Banca depozit euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

View Postvbn, on 10 februarie 2019 - 11:46, said:


Investestei in ceva profitabil, sunt multe probleme cu UE in franta italia anglia se retrage din UE  nu se stie ce se va intmpa cu euro....
Nu vreau sa ii pierd aiurea.
Vreau doar sa ii știu in siguranță.

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 10:27, said:

Nu in strainatate. Eu imi tin banii in banca, ii pot scoate cand vreau eu cu comision zero, limita de tras cash este vreo 5000 de euro pe zi fara programare. Fac transferuri bancare internationale cu comision zero. Tara din zona euro evident.

Plastesc 10 euro pe luna contul de client in banca. Asta include cont curent pe care il impart cu sotia (avem un singur cont comun), carduri de debit atasate, card de credit (2 plastice pentru acelasi cont de card) Mastercard Platinum (cu o gramada de avantaje de la asigurari de calatorie pana la extensie cu 2 ani a garantiei pentru orice cumpar cu cardul de credit).

Iata ca se poate sa primesti si servicii bancare fara sa fii jupuit in piata publica.
Fara suparare, dar cu ce ma ajuta pe mine informația asta?

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmyshyk, on 10 februarie 2019 - 10:42, said:

Si-ti mai scade si un impozit de 16% din dobanda anuala.

Cred ca nu, daca nu cumva s-au schimbat lucrurile de acum cativa ani, impozitul pe castiguri financiare era de 12%. Si asta pt ca l-au marit de la 9%. Nici cel mai sarac platitor de taxe  din munca nu a avut vreodata astfel de avantaje fiscale.

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 10:27, said:

Plastesc 10 euro pe luna contul de client in banca.
......
Iata ca se poate sa primesti si servicii bancare fara sa fii jupuit in piata publica.
Aha, deci daca sa zicem ai 5 mii de euro in cont si in loc sa-ti plateasca ei dobanda fiindca iti ruleaza banii le platesti tot tu lor un 2% se numeste ca nu esti jupuit ?

#21
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017

View Postverdesinegru, on 10 februarie 2019 - 12:16, said:

Nu vreau sa ii pierd aiurea.
Vreau doar sa ii știu in siguranta
  Nu sti din ce motiv o greseala de a lor ati poate bloca contul, am patito o greseala au blocat contul deblocare tot pe bani mei sa facut desi eu nu eram vinovat.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostPaz, on 10 februarie 2019 - 12:27, said:

Aha, deci daca sa zicem ai 5 mii de euro in cont si in loc sa-ti plateasca ei dobanda fiindca iti ruleaza banii le platesti tot tu lor un 2% se numeste ca nu esti jupuit ?


Mi se plateste dobanda, putina conform dobanzilor actuale, dar mi se plateste.

Aia 10 euro pe luna sunt plata serviciilor bancare. Platesc acele servicii si nu am alte comisioane.

Si da, prefer ca banii mei sa stea intr-o banca, chiar cu dobanda zero, rulati si folositi de banca, dar la dispozitia mea 24/7cu risc de pierdere/furt zero.

Am si eu in seif un 5000 de euro lichizi pentru neprevazute, dar grosul sta in banca la fereala.

Edited by abac, 10 February 2019 - 13:20.


#23
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Daca vrei sa faci un drum pana la Larnaca....ca nerezident, vei primi intre 2.5% si 6% pe an. Nu stiu daca as avea incredere sa tin mai mult de 100 000 cu ei, dar...vorba ceea, fulgerul rar loveste de 2 ori in acelasi loc. Posted Image

#24
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcorina_geo, on 10 februarie 2019 - 13:32, said:

Daca vrei sa faci un drum pana la Larnaca....ca nerezident, vei primi intre 2.5% si 6% pe an. Nu stiu daca as avea incredere sa tin mai mult de 100 000 cu ei, dar...vorba ceea, fulgerul rar loveste de 2 ori in acelasi loc. Posted Image
Cu banii în ghiozdan? Sau cum sugerezi sa fac asta?

#25
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postverdesinegru, on 10 februarie 2019 - 13:42, said:

Cu banii în ghiozdan? Sau cum sugerezi sa fac asta?

Revolut? Transferwise? Sau transfer clasic, SEPA, daca ai deja banii in Euro. Nu e (inca) ilegal sa transferi bani in strainatate Posted Image

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Daca are un morman de euroi negri e destul de (spre mega) complicat sa trasfere bani prin banca. La fel si cu trecutul cu ei in ghiozdan. Trebuie sa faca minim 20 de drumuri ca sa constituie un depozit de 200.000 de euro cat este minim la banca aia pentru ratele respective la dobanzi.

#27
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 13:48, said:

Daca are un morman de euroi negri e destul de (spre mega) complicat sa trasfere bani prin banca. La fel si cu trecutul cu ei in ghiozdan. Trebuie sa faca minim 20 de drumuri ca sa constituie un depozit de 200.000 de euro cat este minim la banca aia pentru ratele respective la dobanzi.

Wizzair e destul de ieftin Posted Image

#28
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008

View Postabac, on 10 februarie 2019 - 10:27, said:

Nu in strainatate. Eu imi tin banii in banca, ii pot scoate cand vreau eu cu comision zero, limita de tras cash este vreo 5000 de euro pe zi fara programare. Fac transferuri bancare internationale cu comision zero. Tara din zona euro evident.

Plastesc 10 euro pe luna contul de client in banca. Asta include cont curent pe care il impart cu sotia (avem un singur cont comun), carduri de debit atasate, card de credit (2 plastice pentru acelasi cont de card) Mastercard Platinum (cu o gramada de avantaje de la asigurari de calatorie pana la extensie cu 2 ani a garantiei pentru orice cumpar cu cardul de credit).

Iata ca se poate sa primesti si servicii bancare fara sa fii jupuit in piata publica.

Posted Image
Din ceea ce stiu eu lucrurile stau cam asa:
Avand contul la o banca de p'afara (giro credit,adica ala unde-ti intra salariul /pensia) poti retrage max. 2.500 € (pe rosu sau in minus) pe zi. Asta NUMAI din automatul banci (aflat la intrare sau in foyer) . Dobanda la retragere "pe minus" e > de 15,5 % ( in caz fericit e 15,5%). Repet: atunci cand nu ai bani in cont si scoti la minus.
Dobanda la banii depusi (economie) este mai peste tot in EU 0,1 - 0,3 %. P'afara nimeni nu tine bani-lichizi in casa (la saltea). Nici macar suma de 3.000 € (vorbim de valoarea a 1,5 salariu lunar). Banii-s facuti pentru a fi rulati. :)
Majoritatea  vesticilor au conturile separate. Sotul are unul, sotia altul. Asta cu cont comune , se practica NUMAI atunci cand accesezi un credit mare , iar banca poate oricand pune poprire .... Dar asta-i o alta tema.
Comisionul lunar este incepand cu 3,5€ sau semestrial incepand cu 7,5 €. Aici depinde cate "tranzactii" efectuezi. (incepand cu al 4-lea SEPA se plateste ; tranzactiile on-line / e-banking , nu). Si, va spun ca se fac lunar 5 minim (salariu, chiria/credit, asigurarea masina, telefon, utilitati casa/locuinta,....). Daca mai platesti odata saptamanal la magazin ptr cumparaturi si odata pe luna la alimentarea masinii , iata cum ai ajuns lejer la 10 tranzactii. Ce simplu-i , asa-i ? Ce castiga banca ? Se foloseste de banii tai si lunar platesti pentru gestionarea lor (Tu, ai banii in siguranta!)
MasterCard platinum costuri: 10€ /luna cartea-principala si 5 € / luna a doua carte. Sumele se platesc in avans pentru un an.
3% retragere numerar (dar nu mai mult de 3,6€) si 1,5 % retragere sau tranzactii in alta maneda decat cea in care ai contul.
Asa stau lucrurile p'afara ! :)

#29
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostAdm, on 10 februarie 2019 - 09:02, said:

Tu ai vazut ce dobanzi ai la depozitele in EUR?
Sunt jignitoare putin spus, de fapt nu e nimeni interesat de depozite, bancile au prea multa lichidtate si nu au cui sa i-o dea (stiti voi cum e, economia duduie).
Absolut.. Totusi e mai safe sa tii banii in doua-trei banci (chiar cu dobanda ridicola sau nula) decat in casa. Din banca poate sa ti-i fure doar statul.

(vezi Cipru, si intr-o masura mai mica, Grecia)

View Postrosix, on 10 februarie 2019 - 10:16, said:


La nici una!  Peste tot, daca scazi comisionul si impozitul pe dobanda scoti bani mai putini decat ai bagat.
De data asta te contrazic, rosix (desi pe multe alte topicuri ai in general dreptate)
La Apha si la Marfin ai comisioane zero la termen (termene incepand de la 1 luna); la alpha "isi scot parleala" cu cca 8 euro pe an comisioane de administrare; dar la marfin (am conturi la ei) comisioanele sunt zero lunar (la asanumitele scadente intermediare) ptr "depozitul 12+1". De cativa ani deja. Nu stiu cand se va termina "mocangeala" dar daca esti prudent si anunti banca ca la termenul final (12 luni) scoti toti banii, nu risti chiar nimic. Si la acel termen final ei au banii in seif; daca nu mai ofera comision zero scoti pur si simplu banii si nu mai reiinoiesti depozitul. Dobanda e cam 1% pe an (ceea ce nu e rau, de cativa ani incoa, cand alte banci dau 0.5 sau chiar 0.1%...).

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postaddysoftware, on 10 februarie 2019 - 14:42, said:

Din banca poate sa ti-i fure doar statul.

(vezi Cipru, si intr-o masura mai mica, Grecia)
Sau... banca (vezi Italia).

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcorina_geo, on 10 februarie 2019 - 13:32, said:

Daca vrei sa faci un drum pana la Larnaca....ca nerezident, vei primi intre 2.5% si 6% pe an. Nu stiu daca as avea incredere sa tin mai mult de 100 000 cu ei, dar...vorba ceea, fulgerul rar loveste de 2 ori in acelasi loc. Posted Image
1. Banca aia e o filială a unei bănci ucrainene
2. pe pagina lor tronează acest text:
After nationalization of JSC CB "PRIVATBANK", on December 20, 2016 the banking license of the Cyprus branch was limited by the Central Bank of Cyprus. Cyprus branch shall not engage in any banking business, other than:
  • - the repayment or renewal of existing deposits and the acceptance of payments towards existing credit facilities, and
  • - the repayment of administrative expences relating to the operations of the branch.
Nu sună prea bine. Iar dobînzile alea sînt cam mari ca să fie cușer. 6% pe an? Ceva e fishy...

#32
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcorina_geo, on 10 februarie 2019 - 13:45, said:



Revolut? Transferwise? Sau transfer clasic, SEPA, daca ai deja banii in Euro. Nu e (inca) ilegal sa transferi bani in strainatate Posted Image
Revolut ca să îmi blocheze aia contul și pe urma sa ma justific în fata lor de parca ar fi fiscul?

Transferwise ca să platesc comison?
Trimiți 1000 de euro și ajung 997.

Sepa ca să platesc alt comision?

Edited by verdesinegru, 10 February 2019 - 16:12.


#33
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Și eu recomand marfin 12+1. Momentan cam singura opțiune decentă pentru euro dacă nu vrei să-i blochezi pe termen lung. Mie sincer în euro nu-mi place să țin bani că e complicat. Pierzi mult la conversii. Mai bine țin în lei, oricum toate plățile le faci în lei.

#34
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Anul trecut era gratuita extragerea banilor la termen, la depozitele de cel putin o luna, la CEC Bank. Care mi se pare mai de incredere decat Marfin sau Alpha.

#35
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
ar mai fi Libra Internet Bank vezipe site-ul lor

#36
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Da, vezi la Libra. Au comisioane zero la tot in afara de retragere la valuta care e 0.5% si de care poti sa scapi daca faci depozit pe minim o luna. Ii retragi la scadenta depozitului cu zero comisioane si ai scapat. Poti sa-i trasferi din contul curent spre exemplu in depozit direct din internet banking.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate