Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

De unde cumpar acest aparat de ras clasic?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 C18, on 23 februarie 2019 - 23:07, said:


“This item does not ship to Romania”.

Cum l-ai luat?

Edited by don_dannielo, 23 February 2019 - 23:30.


#128
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E și pe ebay:
https://www.ebay.co....ffff2d57b|iid:1

#129
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

 don_dannielo, on 23 februarie 2019 - 23:28, said:



“This item does not ship to Romania”.

Cum l-ai luat?

Trăiesc în Anglia.

Pe cutie scrie și în română, deci pe viitor va fi disponibil și în România.

Eu nu l-am folosit încă, dar din ce am înțeles, nu e un produs de nișă, deci e făcut pentru un bărbierit ușor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2WnD7tEJ4cM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#130
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Daca chiar vreti sa va luati chinezarii, cautati dupa produsele Weishi, alea sunt acceptabile. BTW, Wilkinson Classic Butterfly e de fapt un Weishi 9306 P.

Edited by alalaltu, 24 February 2019 - 05:44.


#131
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
E într-adevăr identic cu Weishi 9306 P, care costă tot cam atât pe Aliexpress. Aparatul e de calitate foarte bună, în special la prețul de nimic pe care-l cer,  deși nu am termen de comparație, pentru că nu colecționez aparate de ras, deocamdată. Am pus o lamă în el să văd cum se aliniază și tăișul se aliniază bine, e la fel în ambele părți, dar lama are loc să se miște lateral, dar probabil e normal la acest tip de aparat de ras (fluture), de aceea au și marginile deschise, să poți potrivi lama.
Interesant e că aparatul e diferit de imaginea de pe cutie, dar alte cutii, probabil mai noi, au imaginea corectă.
Eu bărbieritul l-am început cu aparat de ras cu lame (Gillette) și eram foarte mulțumit, dar apoi am trecut, pentru că am primit cadou, pe Sensor Excel, Mach3, Fusion și acum folosesc, Fusion și Skinguard și am încă rezerve sigilate de Mach3 Turbo. De fiecare dată am trecut la noul tip de aparat nu pentru că nu eram mulțumit, ci în urma unor cadouri. La vremea lor eram foarte mulțumit cu Sensor Excel sau Mach3. Gillette nu dezamăgește niciodată, nu am simțit niciodată nevoia să caut altceva. M-ar tenta pe viitor să mă întorc la aparat de ras cu lamă, dar am rezerve de Gillette pentru mult timp de acum încolo și în plus trebuie să-mi cumpăr pămătuf, lame și probabil alte chestii.

#132
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Poti folosi pamatuf si cu Gilette Mach3 & co. EU asa folosesc preponderent, desi am r89.
De fapt pamatufitul mi se pare mai important decat restul. Pt aparat cu lama clasica/dubla e nevoie de exercitiu, aparaele moderene permitand mai multe erori.

#133
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Am folosit aparatul Wilkinson prima dată astăzi. Fără pămătuf. Ce pot să spun e că este extrem de ușor să te bărbierești cu acest aparat. Abia dacă am simțit lama, pare aproape imposibil să te tai. Și lama are a face cu asta, și-a făcut perfect treaba, nici nu am simțit că dădeam cu lama. Vizibil rezultatul e foarte bun, deși mi-aș fi dorit să fie mai agresiv, să nu fiu nevoit să trec de mai multe ori în același loc. Recomandat celor care (cred că) cheltuie prea mult pe rezerve și nu au deja un aparat cu lame
După, am simțit totuși că m-am bărbierit, adică pielea fost afectată mai mult decât cu un aparat cu rezerve. Poate fi lipsa bandei lubrifiante, și aici e nevoia de pămătuf, pentru a aplica spumă de fiecare dată înainte de a trece din nou cu lama.

Celor care au deja aparate de ras de la firme bune nu le recomand să-l cumpere, chiar dacă e foarte ieftin și e de bună calitate.

#134
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am înțeles că e similar cu cel din plastic din punct de vedere al agresivității. Ceea ce poate fi ok pentru unii, dar dacă ai barba mai aspră, riști să te iriți, pentru că trebuie să insiști mai mult. Ăla din plastic a fost primul meu aparat clasic. Prima oară când l-am folosit a făcut ceva daune, tăieturi, iritație, măcel. Dacă nu ești atent, orice chestie cu o lamă te poate răni.

Nici TTO-ul de la Gillette, Super Speed, care stă la baza acestui aparat, nu era extraordinar de agresiv. De-asta au lansat inițial red tip, care era mai agresiv, iar pe urmă l-au făcut ajustabil.

Edited by SmurfK, 25 February 2019 - 17:53.


#135
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Puteti posta pe subiectul dedicat, va rog? Ca sa nu mai umpleti subiectul omului de sange.

Sa umpleti de sange... V-ati prins?

#136
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Puferiu_, on 27 februarie 2019 - 20:15, said:

Puteti posta pe subiectul dedicat, va rog? Ca sa nu mai umpleti subiectul omului de sange.

Sa umpleti de sange... V-ati prins?
Lasa gluma,tu spune cum ai sterilizat aparatu?

#137
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mai cita mesajul de... Dar nu stiu de ce ma mai obosesc.

Nu l-am sterilizat, aparatul fiind nou. Plus ca nu-l folosesc eu.

Batranul s-a emancipat, totusi. Nu mai foloseste lotiune dupa barbierit Tarr, ci STR8 sau Nivea.

#138
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Puferiu_, on 28 februarie 2019 - 10:46, said:

Batranul s-a emancipat, totusi. Nu mai foloseste lotiune dupa barbierit Tarr, ci STR8 sau Nivea.

Deci nu cred ca ar fi refuzat nici un R89.
De ce esti chitra si i-ai luat o antichitate?

#139
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Puferiu_, on 28 februarie 2019 - 10:46, said:

Nu mai cita mesajul de... Dar nu stiu de ce ma mai obosesc.

Nu l-am sterilizat, aparatul fiind nou. Plus ca nu-l folosesc eu.

Batranul s-a emancipat, totusi. Nu mai foloseste lotiune dupa barbierit Tarr, ci STR8 sau Nivea.
Nu ai de unde sa stii daca a fost sau nu folosit....daca a fost cumparat de la persoana fizica... eu inclin 100% ca a fost folosit macar o singura data
Aha...deci nu te intereseaza daca babacu tau se imbolnaveste...
Mai bine cumparai un merkur cu 100 de lei nou nout

Edited by I2O, 28 February 2019 - 11:00.


#140
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am explicat deja de ce i l-am luat p'asta.

Voi nu sunteti atenti la ce vorbesc?

#141
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca imi aduc bine aminte din nostalgie....sper sa nu gresesc
Numai ca puteai sa il minti ca nu mai exista modele antice si luai ceva nou si mai performant....
Apropo cat ai dat pe aparatu asta?

#142
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am inteles ca initiatorul a avut nevoie de un aparat care sa se potriveasca la pamatuf. Probabil batrinu rade pamatufu cu el Posted Image

Care aveti experienta cu jucariile astea, ce puteti spune? E pericol mai mare sa-ti iei "glanda" decit cu astea moderne, sau nu? Si cum e cu calitatea operatiei prin comparatie?

Apropo, m-am uitat pe amazon si e plin de jucarii din astea. In limba germana se numeste Rasierhobel, adica rindea de barbierit. Mi se face pielea gainii Posted Image
Si exista si lame la greu. Cred ca incerc
https://www.amazon.d...s,k:rasierhobel
https://www.amazon.d...gen rasierhobel

#143
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un barbat adevarat se rade cu briciul.

#144
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am fost tentat la un moment dat si de brici. Pina cind mi-a explicat un frizer ca iti trebuie mina pentru chestia asta, asa incit m-am lasat de idee.
Io ma barbieresc zilnic, dar n-am rabdare. Uneori nu folosesc nici macar sapun. Udat bine cu apa si trecut la repezeala cu lama. Daca pentru aparatele astea trebuie cascat ochii cit cepele, atunci pica si ideea asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate