Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat alegere TV 4K smart , buget 2000 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Doresc sa achiziționez un tv 4K, diagonala între 108 și 123 cm, buget 2000 lei.
Oscilez între LG și Samsung.

Am citit comentarii, cum ca Samsung nu mai are dts și nu merge sunetul peste tot.
LG are pixeli RGW, și imaginea e mai slaba.

Astept sfaturile voastre.

#2
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Salut.
Uite aici la eMag.
2.199roni, dar ai 10% discount - adica platesti 1.979roni.
138 cm (55")
Smart TV

Poti cumpara acest TV linistit.

#3
Alin007_ro

Alin007_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 05.02.2019
Ce zici de acest Philips? http://www.cel.ro/te...tv-pNiowNz0u-l/

#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Foarte slab pe smart. Imagine mai luminoasa decat la LG. Insa oferta lui @djxhouse e mult mai ok.

#5
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Izet.. asteptam interventia ta.
De la tine am deslusit putin tainele displayului RGB...RGW..

Ma orientez spre Samsung din start .. mi se pare ca au contrast .. negru e negru.. culori mai vii.
Am 2 Lg .. de ceva vreme .. m.am saturat de ecranul lor natural.

Nu stiu in ce masura ma afecteaza sunetul.. vad ca nu mai au acel decodor dts.

La dimensiune .. nu pot depasi 120.. 123 maxim. Locul e cam fix. Nici 108 nu ma deranjeaza.



#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Ia-ti Samsung su OS Tizen, ala recomandat de @djxhouse
Diagonala, cati iti permite camera...

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 djxhouse, on 08 februarie 2019 - 21:00, said:

Salut.
Uite aici la eMag.
2.199roni, dar ai 10% discount - adica platesti 1.979roni.
138 cm (55")
Smart TV

Poti cumpara acest TV linistit.
nu recomand. Omul a si spus ca e interesat de DTS. Samsungurile gama 2018 nu mai au DTS... cele mai recomandate sint cele din gama 2017 (seria MU), care au multe functii in plus.

Tocmai am luat unul 50MU6102 de pe olx pt ca in magazine ori nu se mai gaseste ori pretul a urcat exagerat. L-am luat insa sigilat, garantia e asigurata de Samsung, deci nici o problema.

Se pare ca aceste serii MU devin mai scumpe pe zi ce trece...

 powershot, on 08 februarie 2019 - 21:48, said:

La dimensiune .. nu pot depasi 120.. 123 maxim. Locul e cam fix. Nici 108 nu ma deranjeaza.
si eu am avut aceeasi dilema, 55 era cam mare, 50 inch era perfect (125 cm)
am avut si de 40 si tot ce pot spune e sa iei direct de 50 ca sa nu mai pierzi timpul ca tot acolo ajungi Posted Image dupa un timp regreti ca nu e mai mare

#8
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 powershot, on 08 februarie 2019 - 21:48, said:

Izet.. asteptam interventia ta.
De la tine am deslusit putin tainele displayului RGB...RGW..

Ma orientez spre Samsung din start .. mi se pare ca au contrast .. negru e negru.. culori mai vii.
Am 2 Lg .. de ceva vreme .. m.am saturat de ecranul lor natural.

Nu stiu in ce masura ma afecteaza sunetul.. vad ca nu mai au acel decodor dts.

La dimensiune .. nu pot depasi 120.. 123 maxim. Locul e cam fix. Nici 108 nu ma deranjeaza.

108cm nu merita. Ia-ti cat mai mare permite spatiul, ca e mult mai ok. Ecran mai mare insemna scris mai mare (nu-ti mai obosesti ochii focusandu-te pe scrisul minuscul), inseamna mai multe detalii.

#9
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Si eu prefer Samsung la TV-uri, insa au cam dat-o in bara cu cele de anul asta, panelurile sunt ok, daca te poti lipsi de DTS si Bluetooth, ia-ti unul din seria NUxxxx si gata, daca iti permite camera 55''. Totusi daca gasesti ceva seria 2017 (MUxxxx) nu ezita, sunt mult mai ok. Ar trebui sa se lanseze si seria 2019, nu? Daca mai poti astepta..

Edited by alex_bv2001, 08 February 2019 - 22:05.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alex_bv2001, on 08 februarie 2019 - 22:04, said:

daca te poti lipsi de DTS si Bluetooth, ia-ti unul din seria NUxxxx si gata, daca iti permite camera 55''. Totusi daca gasesti ceva seria 2017 (MUxxxx) nu ezita, sunt mult mai ok. Ar trebui sa se lanseze si seria 2019, nu? Daca mai poti astepta..
cele MUxxxx (2017) au si iluminare DirectLED, cele din seria NUxxxx sint doar EdgeLED :)
Nici cele din 2019 nu au DTS :)

Samsung a reusit sa faca modelul MUxxxx legendar... pe emag de altfel seria MU e mult mai scumpa ca NU :)

Eu am avut noroc si am luat cu vreo 300 ron mai ieftin de pe olx (comparat cu emag). Garantie, sigilat, tot. Am returnat un NUxxxx de la emag inainte si am luat ce trebuie, dupa ce am aflat cum stau lucrurile. Nu tot timpul un model mai nou e si mai bun.

#11
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
E chiar mare diferenta la display edge led fata de direct led ?

Totusi dts si bluetooth .. pot renunta la ele.



#12
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Am ales cel mai prost Samsung din linkul de mai sus. Seria NU. Diagonala 125.
L.am prins la 1700 lei cu reducere de 10%. Dacă nu ma mulțumește ii fac retur.

Nu ma încurc cu alte surse de achiziție, ca s.ar putea sa regret mai încolo. Au pățit mulți.
Rămân la magazinele consacrate. Garantie, acte tot ok. De olx, nici nu poate fi vorba.

Seria MU, vad ca e foarte scumpă, se găsește la preț bun doar din surse nesigure. Seria NU Find mai nou tre sa aibe ceva peste, nu se poate sa fie chiar asa de praf cum vad prin unele descrieri.

La fel ca și cu automobilele, nu putem rămâne la o masina mai veche pt ca sa construit calitativ, trebuie sa mergem înainte, tehnologia înaintează.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 iZet, on 08 februarie 2019 - 21:58, said:

108cm nu merita. Ia-ti cat mai mare permite spatiul, ca e mult mai ok. Ecran mai mare insemna scris mai mare (nu-ti mai obosesti ochii focusandu-te pe scrisul minuscul), inseamna mai multe detalii.

Pe voi nu va deranjaza deloc sa stati in primul rand la cinema?Tv prea mare pe o parte, garantat ochelari pe cealalta.Daca-i ieftin, sa fie cat mai mult Posted Image), eu zic ca va cere ochelari si pastile pt dureri de cap(in timp va costa foarte mult).

Edited by ionutz_joe2009, 09 February 2019 - 01:01.


#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 powershot, on 08 februarie 2019 - 22:57, said:

E chiar mare diferenta la display edge led fata de direct led ?

Totusi dts si bluetooth .. pot renunta la ele.
deci esti dispus sa renunti si la aia si la aialalta, la toate practic, se ridica o intrebare, totusi de ce ai renunta ?

nu prea are sens... doar ca sa cumperi seria NU neaparat? chiar daca e mai proasta la toate capitolele?

do explain please

 powershot, on 09 februarie 2019 - 00:01, said:

Nu ma încurc cu alte surse de achiziție, ca s.ar putea sa regret mai încolo. Au pățit mulți.
Rămân la magazinele consacrate. Garantie, acte tot ok. De olx, nici nu poate fi vorba.
Din fericire, in anul 2019 avem si noi cateva firme mari care au service propriu in Ro, ca in occident...
ce acte nu ar fi ok la un tv cum am luat eu, cu factura si garantie? Magazinul nu e implicat in nici un fel daca ai probleme cu TVul, contactezi Samsung

 powershot, on 09 februarie 2019 - 00:01, said:

Seria MU, vad ca e foarte scumpă, se găsește la preț bun doar din surse nesigure. Seria NU Find mai nou tre sa aibe ceva peste, nu se poate sa fie chiar asa de praf cum vad prin unele descrieri.

La fel ca și cu automobilele, nu putem rămâne la o masina mai veche pt ca sa construit calitativ, trebuie sa mergem înainte, tehnologia înaintează.
doamne... ma crucesc ce pot citi... si toata lumea are si drept de vot...
ai dreptate, TREBUIE sa aibe ceva peste, tu stii sigur ca are ceva sub, dar TREBUIE sa fie si ceva peste... pt ca crezi. Credinta e totul in Romania

#15
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Traiesc in Romania .. nu e occident .. si cum e vb.. pana la D.zeu te maninca sfinti.Plus ... nu locuiesc in Bucuresti .. nu vreau sa ma rog de ce stiu eu ce firma lui peste pt garantie.

Pe scurt .. daca nu imi place il returnez si gata.

De curiozitate .. am gasit pe olx o firma care vinde 2 tv din seria MU noi.. zic ei la pret decent .. care vezi doamne au fost returnate de clienti pt ca .. erau mai .. ciudati.
Acum zi tu .. nu e cusuta cu ata alba ?
Cum sa cumperi de la asa ceva ?

#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pt 2000 lei pretentiile sunt cam mari

#17
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Ca sa nu mai intreb in alta parte, are cineva idee daca acest televizor e bun de ceva, mai ales ca la pretul ala are si android?

https://www.allview....roid-tv-50.html

#18
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 ionutz_joe2009, on 09 februarie 2019 - 00:53, said:

Pe voi nu va deranjaza deloc sa stati in primul rand la cinema?Tv prea mare pe o parte, garantat ochelari pe cealalta.Daca-i ieftin, sa fie cat mai mult Posted Image), eu zic ca va cere ochelari si pastile pt dureri de cap(in timp va costa foarte mult).

Stai linistit, ca nu e ca si cum as sta in primul rand la cinema, ci undeva pe la jumatatea salii, cu tendinta de ultimul rand. De la ~3 metri distanta de vizionare, cat am acum, raza mea vizuala ar cuprinde si un display de 65", insa acolo ar fi ca la primul rand la cinema. Cu ala de 108cm, simteam ca si cum priveamfilmul de la cinema undeva dinafara salii, nu de pe ultimul rand.

Cu ochelarii, sigur voi purta, dar la batranete, ca tot omul.

@tiestodj20: Eu nu as da banii aia pe o chinezarie. La banii aia ai Philips 50PUS7303. Sau la 3300 lei, gasesti Samsung 49Q6FN, care e din alta liga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate