Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat alegere TV 4K smart , buget 2000 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008

 wather, on 09 februarie 2019 - 07:16, said:

Pt 2000 lei pretentiile sunt cam mari

Pardon .. 1700 lei.

#20
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 powershot, on 08 februarie 2019 - 20:54, said:

Doresc sa achiziționez un tv 4K, diagonala între 108 și 123 cm, buget 2000 lei.
...

Astept sfaturile voastre.

In bugetul asta nu gasesti un TV 4K "smart" si sigur nu ceva de calitate, orice sugestie te poate ajuta doar sa nu achizitionezi un TV cu multe bug-uri software si probleme hardware!

Singura solutie ar fi sa gasesti la oferta un model vechi la care pretul a scazut dramatic (2017) altfel nu poti gasi decat ceva la retur cu diverse probleme sau unul care a functionat 1 an nonstop in magazin... deci ceva cu panou de calitate si tehnologie "smart" minim 2018 nu gasesti in bugetul alocat.

Edited by KapitaK, 09 February 2019 - 10:56.


#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 powershot, on 09 februarie 2019 - 05:53, said:

De curiozitate .. am gasit pe olx o firma care vinde 2 tv din seria MU noi.. zic ei la pret decent .. care vezi doamne au fost returnate de clienti pt ca .. erau mai .. ciudati.
Acum zi tu .. nu e cusuta cu ata alba ?
Cum sa cumperi de la asa ceva ?
Mi se pare doar ca iti faci prea multe scenarii in minte, adica pe de o parte iti imaginezi, te autosugestionezi ca modelul nou trebuie sa aiba si ceva in plus, desi nu poti identifica ce, din contra, are multe lipsuri si minusuri fata de seriile MUxxxx

Asa cred ca iti faci si legat de tv urile de pe olx. Eu am luat de la o persoana fizica (deci nici macar firma!), atata vreme cat am factura de achizitie, stiu ca service-ul tine de Samsung, deci nu conteaza absolut deloc de unde il cumpar. Uite atasat ce scrie pe certif de la Emag, dupa cum vezi tot la Samsung te trimit, si asa e si normal, eliminam intermediarul si service-urile non-specializate. Pe vremuri conta de unde cumperi, si service-ul era undeva pe la vanzator... au trecut vremurile alea. Acum am mers la Samsung cu telef la sediul de la Politehnica, si intr-o ora mi l-au dat reparat.

Imi cumpar majoritatea electronicelor de pe olx daca sint la pret mai mic decat in magazin. Atata vreme cat vine cu certif de garantie, nu este nici un fel de problema.

e adevarat ca poate pt cineva din provincie, e mai dificil sa duca ceva la service, dar nu cred ca daca cumperi din magazin ai mai multe sanse sa nu ai o defectiune, ci dimpotriva, la achizitia de pe olx am putut sa testez in liniste produsul, ceea ce la magazine e imposibil (cel mult ti-l baga in priza si atat).

 tiestodj20, on 09 februarie 2019 - 09:29, said:

Ca sa nu mai intreb in alta parte, are cineva idee daca acest televizor e bun de ceva, mai ales ca la pretul ala are si android?

https://www.allview....roid-tv-50.html
e f rau, "Unghi de vizibilitate: 176 / 176 °" - asta inseamna panel care nu este nici IPS nici VA
daca te uiti atent la orice televizor de marca, unghiurile sint 178/178, aceasta este marca pt paneluri de calitate

de asemenea, tine cont si ca android pe tv nu e chiar laudat... e putin lent si cu unele limitari.

eu pe MU6102 sint uimit de cat de rapid se mista meniurile, schimbarile de posturi etc.

LE: vad ca inca mai sint 50MU6102 pe la 2000-2100 pe olx, si tu te uiti la TVuri Allview? :) sper ca glumesti.
Luati cat mai se gasesc si astea, ca o sa fie bataie pe ele dupa ce se desteapta lumea

 iZet, on 09 februarie 2019 - 10:02, said:

Stai linistit, ca nu e ca si cum as sta in primul rand la cinema, ci undeva pe la jumatatea salii, cu tendinta de ultimul rand. De la ~3 metri distanta de vizionare, cat am acum, raza mea vizuala ar cuprinde si un display de 65", insa acolo ar fi ca la primul rand la cinema. Cu ala de 108cm, simteam ca si cum priveamfilmul de la cinema undeva dinafara salii, nu de pe ultimul rand.

Cu ochelarii, sigur voi purta, dar la batranete, ca tot omul.

@tiestodj20: Eu nu as da banii aia pe o chinezarie. La banii aia ai Philips 50PUS7303. Sau la 3300 lei, gasesti Samsung 49Q6FN, care e din alta liga.
am un prieten care si-a luat 75MU6102, si tot nu e prea mare... nu are nici vreo ditamai vila/camera.
Nu prea exista notiunea de ecran "prea mare"... decat fizic, cand nu incape intr-un spatiu anume.

 KapitaK, on 09 februarie 2019 - 10:55, said:

Singura solutie ar fi sa gasesti la oferta un model vechi la care pretul a scazut dramatic (2017)
doar ca modelele 2017 sint mai bune ca cele noi si preturile au crescut f mult la ele, asa cum de altfel a confirmat si colegul nostru initiator Posted Image

Attached Files


Edited by unbrutus, 09 February 2019 - 11:15.


#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
https://m.emag.ro/te...b/pd/DHTRVFBBM/
Daca te poti intinde pana la pretul asta... Are panel VA se vede excelent, l-am cumparat pentru un prieten, este foarte multumit de el. Are tot ce trebuie pentru un 4K DTS, HDR10 Pro Tot asa vroia un tv pe la 1800-2000 lei. L-am convins si nu ii pare rau....

Edited by baribalu, 09 February 2019 - 11:23.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 baribalu, on 09 februarie 2019 - 11:22, said:

nu stiu daca nu cumva are panel RGBW, poate ne confirma si altcineva.
RGBW e o mare porcarie din partea LG. Posibil ca acesta sa nu fie insa, tinand cont si de pretul mai ridicat

#24
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Ala e un model atipic al LG, are panou VA.

#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu este RGBW, tocmai de aceea l-am recomandat.
https://www.displays.../model/a26711d1

Edited by baribalu, 09 February 2019 - 12:14.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Structura RGBW e implementata doar la panelurile IPS
La modele entry level de la LG.

#27
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
RGBW e inclusiv seria 7550. Doar de la seria 8 in sus IPS-ul e RGB.

#28
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Iluminarea Edge-LED nu-i un capat de tara, al meu a fost mai scump, se presupune ca e din gama UHD Premium, si are Edge-LED, nu prea vad diferente fata de un DLED.

#29
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Asta am vazut si eu in 15 ani de LG. Nu observ diferenta de la direct la edge.
Sint curios la Samsung ce o sa vad.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
video 4k HDR 60FPS: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mkggXE5e2yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un fenomen interesant, ma minunam cat de minunat se vede, cand am dat pe stats for nerds, am constatat ca videoul rula de fapt la rezolutii mai mici (tv ul fiind conectat la net pe wireless)

inca o data se dovedeste ca 4k asta e mai mult o autosugestie

Attached Files



#31
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
1920x1080*2 e 4K. Asa au spus cei de la Youtube. Gasesti pe net explicația.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iZet, on 09 februarie 2019 - 13:23, said:

1920x1080*2 e 4K. Asa au spus cei de la Youtube.
la "current" este 1920x1080, daca trec pe cablu conexiunea, viteza creste mult si la current scrie 3840x2160p

#33
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
aici aveti un tabel cu panouri LG , si OLEd si LCD ( dati click pe tipul de tv )

https://infogram.com...1h9j6qmxv1dy4gz

#34
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 iZet, on 09 februarie 2019 - 10:02, said:

Stai linistit, ca nu e ca si cum as sta in primul rand la cinema, ci undeva pe la jumatatea salii, cu tendinta de ultimul rand. De la ~3 metri distanta de vizionare, cat am acum, raza mea vizuala ar cuprinde si un display de 65", insa acolo ar fi ca la primul rand la cinema. Cu ala de 108cm, simteam ca si cum priveamfilmul de la cinema undeva dinafara salii, nu de pe ultimul rand.

Cu ochelarii, sigur voi purta, dar la batranete, ca tot omul.

@tiestodj20: Eu nu as da banii aia pe o chinezarie. La banii aia ai Philips 50PUS7303. Sau la 3300 lei, gasesti Samsung 49Q6FN, care e din alta liga.

Da, cumprinzi pt ca incerci(asta duce la oboseala rapida a ochiului si in timp la ce spuneam in postul precedent). E o cutie , un fake pt ochi si creier prin definitie.E vb de miscare foarte rapida uneori intr-o cutie, iar ca sa intelegi ce vreau sa spun , cauta cartoful din poza asta, apoi imagineaza-ti ca o vezi doar o secunda.

https://www.eva.ro/d...col-137251.html

Ochiul va avea tendinta sa priveasca initial in centru,apoi stanga, daca e prea mare poza, ochiul va  pierde masiv din margini(ai doar o secunda la dispozitie).Apoi o sa intelegi ca daca e prea mare, nu e bine calculat, in realitate pierzi mult continut.Iar eu, de la 3.2-3.5m iti arunc pe geam un tv de 50.Am avut, pierdeam continut.

Iar daca nu as sti unde se uita omul , cum, la ce, nu as putea pune un buton unde trebuie cand vreau sa fie apasat.

Edited by ionutz_joe2009, 09 February 2019 - 15:32.


#35
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Aici e vorba de perspectiva vizuala a fiecaruia. Ca toti vedem diferit, de la aproximat lungimi, adancimi, etc, pana la diferente de nuante de culori.

Din fericire exista televizoare pentru toata lumea, si pentru aia care vor televizor mare, si pentru aia care vor "radio".

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vederea periferica difera de la o persoana la alta
Eu am un 55' privit de la 2,5-3m. Deja mi se pare mic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate