Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Caut card cumparaturi cu cele mai bune beneficii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postc_alecs, on 08 februarie 2019 - 15:49, said:



La ce comercianti parteneri folositi cardul Star BT pt puncte? Sunt numai comercianti mici cu care nu interactionez deloc. E doar o curiozitate, poate mi-au scapat mie din vedere.
Am avut aceeași problemă după ce am primit mii de puncte convertite de la bancpost. Dar merge la Groupama (asigurări), dedeman, regina maria. Încet încet îi cheltui și sper să închid cardul spre August. Asta cu partenerii e frecție. Momentan cardul de la Unicredit e singurul cât de cât decent. Din păcate și ăia sunt căcănari mai ales la conversii valutare. Deja îmi e dor de Bancpost.

#20
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Cardul Orange Money Visa Debit Platinum oferta acces in lounge-urile de pe aeroporturile Bucuresti, Cluj si Timisoara

#21
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010
40 de lei pe luna, indiferent de suma rulata?

#22
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Fix pix , cashback zero !

#23
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Eu am un card avantaj (Mastercard Standard) de la Credit Europe Bank cu cash back de 0.3% fara nici o limita legata de suma. Un singur cost anual cel de administrare card (~25lei) si in rest e 100% free. Bonus-ul il poti folosi doar in magazinele partenere adica acolo unde au POS de la Credit Europe Bank. Eu il folosesc impreuna cu un card Revolut deoarece am top-up gratuit catre Revolut. Nu cred ca este cel mai bun card de credit de pe piata dar este acolo la medie.

Edited by ajaccio, 25 February 2019 - 10:54.


#24
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Am tot citit si eu de cateva zile si sincer tind sa cred ca cel de la Unicredit Premium este cam cel mai avantajos in momentul de fata. La un rulaj normal taxa de administrare dispare imediat si restul e doar bonus. Au voie sa modifice cand vor ei procentul de 2% sau esti acoperit pana expira cardul ?

La BT parca am citit ca sa beneficiezi de puncte mereu trebuie sa platesti cu chip-ul de pe card (adica sa introduci cardul in aparat) - poate cineva sa confirme ?

#25
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postajaccio, on 25 februarie 2019 - 10:51, said:

Eu am un card avantaj (Mastercard Standard) de la Credit Europe Bank cu cash back de 0.3% fara nici o limita legata de suma. Un singur cost anual cel de administrare card (~25lei) si in rest e 100% free. Bonus-ul il poti folosi doar in magazinele partenere adica acolo unde au POS de la Credit Europe Bank. Eu il folosesc impreuna cu un card Revolut deoarece am top-up gratuit catre Revolut. Nu cred ca este cel mai bun card de credit de pe piata dar este acolo la medie.
Subscriu si eu la fel referitor Card Avantaj, insa Visa Clasic, cu mentiunea ca aici comisionul e 49lei pe an.

View PostFuzz, on 26 februarie 2019 - 17:13, said:

La BT parca am citit ca sa beneficiezi de puncte mereu trebuie sa platesti cu chip-ul de pe card (adica sa introduci cardul in aparat) - poate cineva sa confirme ?

BT: Iti pot confirma sigur luna viitoare cand imi apare extrasul de cont. Din aplicatia BT Pay nu imi dau seama fiind la gramada bonusul fara mentiuni de provenienta.

Edited by costinuti, 27 February 2019 - 07:31.


#26
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View PostFuzz, on 26 februarie 2019 - 17:13, said:

Am tot citit si eu de cateva zile si sincer tind sa cred ca cel de la Unicredit Premium este cam cel mai avantajos in momentul de fata. La un rulaj normal taxa de administrare dispare imediat si restul e doar bonus. Au voie sa modifice cand vor ei procentul de 2% sau esti acoperit pana expira cardul ?

Asa este, acoperirea comisionului anual se poate face rapid, iar excedentul de puncte se poate transforma in cash; in conditiile in care unele tranzactii tot trebuie facute (de ex. plata facturilor de utilitati, achizitie alimente&apa, plata impozite/taxe/asigurari etc.), prefer sa utilizez exclusiv cardul de credit.
Acel procent de cash back (2%) este valabil pe durata unei "campanii" de 1 an, apoi se reinnoieste (asa au procedat in ultimii 3-4 ani); oricum, regulamentul este afisat dinainte pe site.
Respectivul procent reprezinta nivelul minim garantat; au existat situatii in care m-au notificat ca beneficiez de 3% in perioada ... + recent am primit niste puncte suplimentare pentru tranzactii din perioada dec. 2018 - ian. 2019 (oferta distincta) + exista anumite bonusuri de ziua de nastere / alte evenimente (esti notificat via SMS/aplicatie) - de exemplu se dubleaza punctele aferente tranzactiilor din ziua/perioada respectiva.
Suplimentar exista discount-uri la anumiti comercianti; am remarcat o data ca am platit mai putin decat pretul afisat (uitandu-ma pe chitanta am vazut o mentiune distincta si atunci mi-am adus aminte de notiunea de "parteneri").

Edited by sdrc, 27 February 2019 - 10:14.


#27
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
@sdrc - multumesc forate mult pentru informatii.

Chiar astazi o sa ma duc la un sediu Unicredit sa vad despre ce e vorba (am vazut ca ai scris ca dureaza cam o saptamana pana se primeste cardul/activeaza) - ai mai negociat si alte beneficii ?

#28
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostFuzz, on 26 februarie 2019 - 17:13, said:

Am tot citit si eu de cateva zile si sincer tind sa cred ca cel de la Unicredit Premium este cam cel mai avantajos in momentul de fata. La un rulaj normal taxa de administrare dispare imediat si restul e doar bonus. Au voie sa modifice cand vor ei procentul de 2% sau esti acoperit pana expira cardul ?

La BT parca am citit ca sa beneficiezi de puncte mereu trebuie sa platesti cu chip-ul de pe card (adica sa introduci cardul in aparat) - poate cineva sa confirme ?
Nu conteaza cum platesti, eu plateac 90% cu telefonul si primesc puncte, acum cat si cum nu stiu , dar ca idee sunt putine 😂😂.

#29
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Mersi MosGerila - intre timp m-am cam setat pe Unicredit. Daca nu imi convine ceva optiunea 2 e Raiffeisen si cred ca abia dupa aceea e BT :)

#30
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View PostFuzz, on 27 februarie 2019 - 10:38, said:

@sdrc - multumesc forate mult pentru informatii.
Chiar astazi o sa ma duc la un sediu Unicredit sa vad despre ce e vorba (am vazut ca ai scris ca dureaza cam o saptamana pana se primeste cardul/activeaza) - ai mai negociat si alte beneficii ?

Cu multa placere !
Relatia mea cu UniCredit dateaza de mult timp; am multe produse de la ei si am negociat foarte multe beneficii in ultimii 10-12 ani (dobanzi mai mici, comisioane reduse sau nule, asigurare de viata platita de banca, refinantare in conditii favorabile etc.), dar totul s-a bazat pe un istoric de creditare impecabil - imi este greu sa apreciez ce anume as obtine acum daca as fi la t0.
Acum cativa ani au mutat tot ce tine de carduri de credit pe entitatea numita UCCF (UniCredit Consumer Finance); indivizii de acolo se misca in general greu, a.i. atunci cand am ceva de rezolvat merg intotdeauna in sucursala unde am deschise conturile - acolo beneficiez de toate atuurile (ma cunosc toti RMs, vorbesc pe limba lor, le spun exact ce vreau, daca e important vin direct cu o cerere scrisa in care dau de inteles ca sunt la curent cu evolutiile din piata, amintesc de obiectivele stabilite de conducerea executiva din Milano si ii las pe ei sa se descurce cu colegii de la UCCF).
Pentru a avea succes, orice negociere presupune urmatoarele :
- informare completa (cititi tot ce au publicat pe site in aria dvs. de interes)
- stabilirea obiectivelor de atins (in ordinea importantei pt. dvs.)
- identificarea unui partener de dialog veritabil (trebuie sa stie meserie si sa aiba capacitate de negociere, altfel pierdeti timpul)
- vorbiti direct, la obiect, punctand clar fiecare aspect si definiti exact ce doriti sa obtineti ("Stiu ca aveti un comision standard de 200 lei/an, care poate fi acoperit cu 180 de puncte; intrucat ofertele bancilor comerciale se aseamana atat de mult in ziua de astazi, ce ati spune daca ati iesi in evidenta acordand unui client nou cu potential o reducere de 100% a comisionului datorat in primul an, in conditiile in care limita de credit e stabilita pe 3 ani ?").
Daca obtineti un beneficiu cat de mic, acordati RM feedback pe site-ul oficial (spuneti ca sunteti multumit de profesionalismul persoanei X de la sucursala Y); data viitoare cand veti merge acolo, e foarte posibil sa va trateze cu zambete si amabilitate.
Mult succes !

Edited by sdrc, 27 February 2019 - 11:12.


#31
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Multumesc inca o data pentru raspunsul amplu - de principiu m-am documentat destul de bine si ma pricep zic eu si la ceva negociere - clar voi da feedback ulterior.

Mi-am si planificat sa merg in 2 sucursale diferite sa vad ce ofera, in cazul in care prima nu ma multumeste complet, mai ales ca sunt relativ apropiate de zona unde lucrez.

Nu imi fac griji ca voi avea probleme pe partea de plata si ulterior istoric - scopul meu e sa unific toate cheltuielile si sa platesc lunar tot.

#32
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostFuzz, on 27 februarie 2019 - 11:10, said:

Mersi MosGerila - intre timp m-am cam setat pe Unicredit. Daca nu imi convine ceva optiunea 2 e Raiffeisen si cred ca abia dupa aceea e BT :)
La BT cashback-ul este de 0,3%.


#33
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002

View Postajaccio, on 25 februarie 2019 - 10:51, said:

Eu am un card avantaj (Mastercard Standard) de la Credit Europe Bank cu cash back de 0.3% fara nici o limita legata de suma. Un singur cost anual cel de administrare card (~25lei) si in rest e 100% free. Bonus-ul il poti folosi doar in magazinele partenere adica acolo unde au POS de la Credit Europe Bank. Eu il folosesc impreuna cu un card Revolut deoarece am top-up gratuit catre Revolut. Nu cred ca este cel mai bun card de credit de pe piata dar este acolo la medie.

Cum reușiți să obțineți comisioane preferențiale așa de mici la cardurile voastre? Eu am Mastercard Standard de la Credit Europe de vreo 7 ani și încă de pe vremea aceea era 49 lei pe an comisionul de administrare și nu a fost niciodată mai mic de atât.

#34
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Mai citeste o data postul lui sdrc.
O alta oferta buna este la CEC, insa nu stiu daca au cashback.

#35
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Sunt si carduri cu 25 de ron pe an din start ca si comision - trebuie sa verifici oferta bancilor. Sigur poti renegocia dupa atata timp sau daca nu te poti schimba direct la alta banca.

#36
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Sigur că sunt și carduri cu 25 lei, doar că eu m-am referit concret la cardul Mastercard Standard de la Credit Europe, pentru care zicea cineva că plătește doar ~25 lei. Cum ajungi de la comisionul standard de 49 lei să plătești doar 25 lei. Oferte de retenție la telefonie mobilă/cablu am mai auzit, dar la bănci nu.

Probabil că sunt unii (cu venituri/depozite mari) care pot negocia cu banca anumite avantaje, dar lucrul acesta nu este valabil pentru majoritate. N-am auzit pe nimeni să-și negocieze dobânda pentru credit (excludem aici firmele cu rulaje și cifre de afaceri mari), cel mult primești o dobândă mai mică cu până la 1% dacă-ți încasezi salariul în cont deschis la aceeași bancă. Sau cum ar fi să intri în bancă și să-i spui doamnei de la ghișeu că tu vrei un card de credit dar nu ești dispus să plătești comisionul standard al băncii, că tu vrei mai ieftin, că la cealaltă bancă de la colțul străzii ai văzut că e mai ieftin. Ar fi grozav să fie ca la piață.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate