Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

automatica la universitatea tehnica din cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
andreeapop18

andreeapop18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2019
Salutare! Sunt in clasa a 12 a la mate-info si m-am gandit sa dau mai departe la Automatica de la UTCN , sectia Calculatoare, si as vrea sa stiu de la studenti ce parere au per total despre facultate, profesori, colegi, camine ,oras,oportunitati etc Posted Image  Eventual o comparatie cu Politehnica din Bucuresti, daca e posibil.
Multumesc

#2
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Nu prea exista o diferenta asa de mare între cele 2, diferențele fiind mici la cursuri.La Cluj dai o admitere matură din matematică iar la București dai o mizerie de admitere din matematică m2...

Edited by RazvanMedicul, 01 February 2019 - 01:33.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 andreeapop18, on 01 februarie 2019 - 00:03, said:

profesori, colegi, oras,oportunitati
Nu asta-i grija ta, acum. Tu urmeaza calea indicata de facultate, nu cancan-urile trebuie sa te intereseze, daca vrei sa devii meserias.

 andreeapop18, on 01 februarie 2019 - 00:03, said:

Eventual o comparatie cu Politehnica din Bucuresti, daca e posibil.
Ia fii tu primul care absolva pe ambele Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 01 February 2019 - 09:42.


#4
andreeapop18

andreeapop18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2019

 neagu_laurentiu, on 01 februarie 2019 - 09:41, said:

Nu asta-i grija ta, acum. Tu urmeaza calea indicata de facultate, nu cancan-urile trebuie sa te intereseze, daca vrei sa devii meserias.

Nu cred ca daca intreb cum sunt profesorii, caminele si mediul ar reprezenta "cancan" Posted Image  Vreau informatii pe care nu le gasesc pe site: relatiile profesor-student, daca profesorii se implica in cursuri si incearca sa te faca sa intelegi sau doar scriu table intregi si esti invitat sa inveti singur ; daca exista firme mari la care sa ai oportunitatea unui internship chiar si din primii ani (in afara de Bosch/Continental) etc

Ia fii tu primul care absolva pe ambele Posted Image

poate e cineva care s-a transferat de la o universitate la alta Posted Image

Edited by andreeapop18, 01 February 2019 - 12:33.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 andreeapop18, on 01 februarie 2019 - 12:31, said:

poate e cineva care s-a transferat de la o universitate la alta
Mai degraba se intampla lucuri care nu se pot intampla decat sa se puna de acord doi decani, sa gasesti un motiv suficient de bun pentru a face transferul si celelalte conditii din ecuatia asta.

 andreeapop18, on 01 februarie 2019 - 12:31, said:

daca profesorii se implica in cursuri si incearca sa te faca sa intelegi sau doar scriu table intregi si esti invitat sa inveti singur
A venit vremea sa uiti metodologia din liceu. La facultate nu-i dadaceala cu care ai fost obisnuita (toti am fost). Aici tu centrezi, tu dai cu capul, adica te invata sa inveti. Nu-ti toarna cunoasterea pe tabla. Iti face o mica introducere, iti da o bibliografie si spor la studiu. Ne mai vedem daca ai intrebari pe urma la seminar unde se discuta pe marginea subiectului.

 andreeapop18, on 01 februarie 2019 - 12:31, said:

daca exista firme mari la care sa ai oportunitatea unui internship chiar si din primii ani
De munca-ti va iesi pe nas toata viata, acum e timpul pentru studiu temeinic, nu in fuga calului prin firme unde presiunea timpului e mare. Locul tau e in perioada asta la cursuri, la biblioteca, la pus in practica cele invatate (plus momente de relaxare etc.). Vei mai dori sa ai timp de studiu pe banii parintilor si nu se va mai putea. Asa ca profita (in sensul bun si util) acum de asta.

Edited by neagu_laurentiu, 01 February 2019 - 14:48.


#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Buna vrajeala asta cu "te invata sa inveti", oare cand voi invata si eu)).
@initiatoare , daca esti deja foarte buna la informatica , o sa ti placa la Bucuresti , de altfel locul tau e la Cluj. Am vorbit cu unii de acolo si au zis ca info e un pic mai lejera decat ceea ce facem  la UPB. Oricum tine de fiecare individ in parte. Cred ca intre colegi si profi nu exista comparatie.

Edited by exydos, 02 February 2019 - 02:39.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 02 februarie 2019 - 02:38, said:

Buna vrajeala asta cu "te invata sa inveti", oare cand voi invata si eu)).
Nu e nici o vrajeala, e un adevar dar nu l-ai inteles pe deplin. Tu inveti in definitiv. Scoala iti arata un drum, acum tu daca-l urmezi ori nu, e strict problema ta. Insa dupa ani de la absolvire, cand te vei intalni cu o alta tehnologie, vei sti cum sa asimilezi singur notiunile, nu vei avea nevoie de o alta facultate si vei spune ca te-a invat cum sa te descurci. In metodologia liceului, vei astepta toata viata sa vina altcineva sa te invete!

Edited by neagu_laurentiu, 02 February 2019 - 09:24.


#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 neagu_laurentiu, on 02 februarie 2019 - 09:21, said:


Nu e nici o vrajeala, e un adevar dar nu l-ai inteles pe deplin. Tu inveti in definitiv. Scoala iti arata un drum, acum tu daca-l urmezi ori nu, e strict problema ta. Insa dupa ani de la absolvire, cand te vei intalni cu o alta tehnologie, vei sti cum sa asimilezi singur notiunile, nu vei avea nevoie de o alta facultate si vei spune ca te-a invat cum sa te descurci. In metodologia liceului, vei astepta toata viata sa vina altcineva sa te invete!
Inca nu stiu , poate ai dreptate, singura concluzie pe care o pot trage de la facultate momentan  e ca nu m-a invatat nimic , ci daca eu vreau sa invat ceva , invat , daca nu , nu. Facultatea nici nu se bazeaza sa te invete chestii din prezent , cum ai mentionat ca in viitor sa nu iti trebuiasca alta facultate, ci dupa mine te pune intr-un cerc de oameni si iti ofera posibilitati.

Edited by exydos, 02 February 2019 - 13:50.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 02 februarie 2019 - 13:50, said:

singura concluzie pe care o pot trage de la facultate momentan  e ca nu m-a invatat nimic
Te-a impis spre o cale pe care acum te faci ca nu o vezi sau o vei intelege mai tarziu. Dar fara programa lor orbecaiai mai mult cu lumanarea in mana.

 exydos, on 02 februarie 2019 - 13:50, said:

ci daca eu vreau sa invat ceva , invat , daca nu , nu.
Asta ti-am spus si eu. Tu decizi, facultatea doar ti-a aratat un drum si te-a aruncat in gropa cu lei. Iesi de acolo, nevoia te va impinge. Si asta vei invata: sa te descurci.

 exydos, on 02 februarie 2019 - 13:50, said:

Facultatea nici nu se bazeaza sa te invete chestii din prezent
Nici nu-i nevoie de prezent, te invata tehnici, principii, metodologii general valabile. Cu acestea poti lectura manualul tehnic si te pui la punct cu utilajele prezente ori viitoare ale angajatorului. Facultatea nu se face pentru un instrument ci pentru o stiinta.

 exydos, on 02 februarie 2019 - 13:50, said:

dupa mine te pune intr-un cerc de oameni si iti ofera posibilitati.
Ideea e aceeasi.

Edited by neagu_laurentiu, 02 February 2019 - 14:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate