Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Femeia - ”superiorul” barbatului

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#199
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 tehnics, on 15 martie 2019 - 12:26, said:

Să nu ai impresia că io consider biblia o carte științifică sau că ar fi opera lui dumnezeu, nici vorbă. Dar accept că cartea genezei și povestea creației poate fi concepută de un savant al acelor vremuri.
Chestia e că primul capitol al genezei intra foarte puțin în contradicție cu știința actuală. Povestea incepe la un moment cand pământul deja exista în sistemul solar dar era departe de momentul când ar fi putut susține sau dezvolta viata. Cele șase zile dacă nu le iei strict literal, pot să fie perioade de evoluție, de la apariția atmosferei până la apariția omului și au durat miliarde de ani.
În capitolul 2 dacă presupunem că dumnezeul yhwh e un extraterestru și unele povești le considerăm simbolice, povestea devine plauzibilă. Sigur că apar foarte multe întrebări și in acest caz, dar nu intra în contradicție cu știința.
Apoi alt lucru important e că prin biblie și aceste povești se creează o genealogie poporului evreu și care datorită acestor legende e unul dintre popoarele cu cea mai lungă istorie din lume.
Cam în felul trebuie privită biblia, nu ca adevărul gol goluț.

#200
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 16 martie 2019 - 16:51, said:

Să nu ai impresia că io consider biblia o carte științifică sau că ar fi opera lui dumnezeu, nici vorbă. Dar accept că cartea genezei și povestea creației poate fi concepută de un savant al acelor vremuri.
Chestia e că primul capitol al genezei intra foarte puțin în contradicție cu știința actuală. Povestea incepe la un moment cand pământul deja exista în sistemul solar dar era departe de momentul când ar fi putut susține sau dezvolta viata. Cele șase zile dacă nu le iei strict literal, pot să fie perioade de evoluție, de la apariția atmosferei până la apariția omului și au durat miliarde de ani.
În capitolul 2 dacă presupunem că dumnezeul yhwh e un extraterestru și unele povești le considerăm simbolice, povestea devine plauzibilă. Sigur că apar foarte multe întrebări și in acest caz, dar nu intra în contradicție cu știința.
Apoi alt lucru important e că prin biblie și aceste povești se creează o genealogie poporului evreu și care datorită acestor legende e unul dintre popoarele cu cea mai lungă istorie din lume.
Cam în felul trebuie privită biblia, nu ca adevărul gol goluț.

Ciruse,  pari a fi baiat destept si chiar ai putea fi, daca nu ti-o iei in cap. Biblia este o carte plina de  metafore si nu-i un secret ca-i construita astfel, dimpotriva, faptul ca Biblia este o colectie de parabole este strigat, in Biblie, in gura mare! De aceea, in Scriptura este foarte, foarte, foarte important sa cauti, pe langa sensul direct al oricarui cuvant si al oricarei constructii frazale, sensul metaforic.
Deci, tinand cont de afirmatia de mai sus, ce parere ai de versetele urmatoare:

Geneza 1:1 La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

Geneza 3:19 În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce.”


”Tarana”, dupa cum bine stim, este o parte din pamant si o forma a pamantului. Partea lui cea mai fina. Iar daca nu tot pamantul este tarana, in mod sigur toata tarana este pamant! Deci, nu gresim daca spunem ca Dumnezeu i-a zis lui omului ”caci pamant esti si in pamant te vei intoarce”.
Intrebarea care se pune acum este ”Daca omul este pamant, atunci nu cumva omul a fost facut tocmai atunci cand a facut Dumnezeu ”pamantul”?” Eu zic ca da!
Deci, inainte ca Dumnezeu sa il faca pe ”Adam”, Dumnezeu l-a facut pe ”om”. Diferenta dintre ”om” si ”Adam” este faptul ca ”Adam” este omul facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Ceilalti oameni, facuti atunci cand a facut Dumnezeu pamantul, sunt facuti ”dupa chipul si asemanarea pamantului”. Adica fara ganduri si gandire... Adica ”maimutele” antropoide...

Edited by Dorel666, 16 March 2019 - 17:09.


#201
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 tehnics, on 15 martie 2019 - 12:26, said:

Ce spui tu e pur teoretic, dintr-o carte.
Atunci eu am alta intrebare care nu are inteles si poate ca cei care au scris biblia la vremea aia nu s-au gandit.
Dumnezeu, asa cum a spus si Dorel a creat lumea. Animale, oameni, plante etc.
Dupa cum spune Dorel si Biblia, treaba asta s-a intamplat acum mii de ani, poate vre-o 5700 si ceva de ani (daduse Dorel un link).
OK.
Atunci cum se explica aparitia dinozaurilor (care nu ai cum sa contesti existenta lor) care au trait cu milioane de ani in urma, adica cu mult inainte de facerea lumii ? Cum vine asta ?

Ai cercetat tu si ai aflat dovada ca dinozaurii au trait cu milioane de ani in urma?
Daca imi spui ca crezi ce zic unii in carti si la televizor, imi pare rau sa te informez ca esti un credincios. Credinta ta e diferita de credinta lu dorel123, dar tot credinta e.
Deci esti un credincios.
Esti.
Un.
Credincios.
Si mai te crezi si dajtept. Habar n-ai cum au trait dinozaurii "cu milioane de ani in urma, adica cu mult inainte de facerea lumii". Crezi in povesti pt copii.
Povesti.
Pentru.
Copii.
Esti un credincios in povesti pt copii, care se crede informat, care crede ca stie, care e convins ca cunoaste.
Desi n-ai cercetat.
Crezi povesti.
Habar n-ai.
Esti doar un credincios Posted Image


Hai zi cum ai cercetat tu ca dinozaurii au trait acum milioane de ani.
[attachment=2208816:maxresdefault-10.jpg]

Edited by criztu, 16 March 2019 - 17:54.


#202
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Dorel666, on 16 martie 2019 - 17:08, said:

Geneza 1:1 La Ă®nceput, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

Geneza 3:19 ĂŽn sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea până te vei Ă®ntoarce Ă®n pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi Ă®n ţărână te vei Ă®ntoarce.”

La geneza 1:1 mai corect e energiile au făcut cerurile și pământul.

Nenea Moise știa că suntem constituiți din aceleași elemente ce se găsesc Ă®n pământ.
Oamenii de știință spun că subtem praf de stele, deci mi se pare corecta afirmația

 criztu, on 16 martie 2019 - 17:48, said:

Hai zi cum ai cercetat tu ca dinozaurii au trait acum milioane de ani
Se face prin metoda științifică, datarea cu radiocarbon.

Edited by cirus6, 16 March 2019 - 18:30.


#203
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 cirus6, on 16 martie 2019 - 18:34, said:

1. La geneza 1:1 mai corect e energiile au făcut cerurile și pământul.

2. Nenea Moise știa că suntem constituiți din aceleași elemente ce se găsesc Ă®n pământ.
Oamenii de știință spun că subtem praf de stele, deci mi se pare corecta afirmația


3. Se face prin metoda științifică, datarea cu radiocarbon.

1. Corect este zeii (elohim), acuma, că energiile sunt forme de manifestare ale zeilor, e altă mâncare de cartofi!

2. Suntem mai degrabă compuși din apă și cristale, decât din pământ și praf de stele... dar mă rog, dacă așa scrie și așa se zice! :)

3. Cea mai bună formă de datare, bate până în maximum 50000 ani! Restul sunt baliverne! :)

#204
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 16 martie 2019 - 18:34, said:

La geneza 1:1 mai corect e energiile au făcut cerurile și pământul.

Nenea Moise știa că suntem constituiți din aceleași elemente ce se găsesc ĂŽn pământ.
Oamenii de știință spun că subtem praf de stele, deci mi se pare corecta afirmația


Nu stiu ce ai vrut sa spui domnia ta, dar eu, ca sa fiu mai clar, reformulez:
Din punctul meu de vedere, in Geneza 1, se vorbeste despre crearea primilor oameni, anume Neanderthal si Cro-Magnon, care erau doar un soi de maimute antropoide. Abia mult mai tarziu a creat Dumnezeu pe ”Adam”, adica omul facut ”dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu”, adica omul dotat cu gandire exprimata prin cuvinte.

#205
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 18:34, said:

Se face prin metoda științifică, datarea cu radiocarbon.

Deci intai sa stabilim ca nu ai verificat tu, n-ai facut tu, datari cu radiocarbon pe fosile de dinozauri de acum milioane de ani.
Apoi sa stabilim ca fosilele de dinozauri sunt pietrificate. Adica canci din parti material "organic" din care sa extragi carbon.
Apoi sa stabilim ca "limita datarii conventionale cu radiocarbon" e de 40 000 de ani.
fii antena aici:
Carbon-14 makes up about 1 part per trillion of the carbon atoms around us, and this proportion remains roughly constant due to continual production of carbon-14 from cosmic rays. The half life of carbon-14 is about 5,700 years, so if we measure the proportion of C-14 in a sample and discover it's half a part per trillion, i.e. half the original level, we know the sample is around one half life or 5,700 years old.
So by measuring the C-14 level we work out how many half lives old the sample is and therefore how old it is. The trouble is that after 40,000 years there is under 1% of the original C-14 left, and it becomes too hard to measure it accurately. This isn't a fundamental limit as more accurate measurements could go further back, but at some point you'd simply run out of C-14 atoms. With our current kit 40-50K years is about the limit.


Deci pt o mostra de 40 000 de ani, se masoara 0.5% din 1 atom de C14 la 1 trilion de atomi de C, presupunand ca in ultimii 40 000 de ani cantitatea de C din atmosfera Pamantului a fost constanta, pt ca numai interactiunea dintre particulele cosmice si nitrogenul din atmosfera creeaza particule de C, care bla bla si iar bla

Adica deci clima Pamantului a fost in ultimii 40 000 de ani, fix cum e azi. Adica nu tu vulcani, nu tu catastrofe si cataclisme planetare, nu cine stie ce nori galactici prin care sistemul solar sa fi trecut accidental, totu a fost fix in aceeasi situatie in care suntem azi, cand ai o anume proportie de C14 in atmosfera, bla.
Dupa care ti se explica ca trebuie sa crezi, ca niste baieti pot masura 0.5% din 1 atom de C14 la 1 trilion de atomi de C.
Iar tu, impresionat, ii crezi. Nu-i vorba, ca si io tot asa, credeam.
Pt ca daca zice la televizor Bill Nye the science guy de la canalul fara fund de televiziune Disney, inseamna ca e adevarat. De ce te-ar minti Disney? De ce te-ar minti Bill Nye, care are diploma de inginer mecanic auto?
[attachment=2208887:visit-to-club-33-.jpg]

Deci mare antena la povestile pt copii. Nici draq nu dateaza dinozauri de acum milioane de ani cu radiocarbon.

Edited by criztu, 16 March 2019 - 19:39.


#206
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 criztu, on 16 martie 2019 - 19:11, said:

Deci intai sa stabilim ca nu ai verificat tu, n-ai facut tu, datari cu radiocarbon pe fosile de dinozauri de acum milioane de ani.
Apoi sa stabilim ca fosilele de dinozauri sunt pietrificate. Adica canci din parti material "organic" din care sa extragi carbon.
Apoi sa stabilim ca "limita datarii conventionale cu radiocarbon" e de 40 000 de ani.
fii antena aici:
Carbon-14 makes up about 1 part per trillion of the carbon atoms around us, and this proportion remains roughly constant due to continual production of carbon-14 from cosmic rays. The half life of carbon-14 is about 5,700 years, so if we measure the proportion of C-14 in a sample and discover it's half a part per trillion, i.e. half the original level, we know the sample is around one half life or 5,700 years old.
So by measuring the C-14 level we work out how many half lives old the sample is and therefore how old it is. The trouble is that after 40,000 years there is under 1% of the original C-14 left, and it becomes too hard to measure it accurately. This isn't a fundamental limit as more accurate measurements could go further back, but at some point you'd simply run out of C-14 atoms. With our current kit 40-50K years is about the limit.


Deci pt o mostra de 40 000 de ani, se masoara 0.5% din 1 atom de C14 la 1 trilion de atomi de C, presupunand ca in ultimii 40 000 de ani cantitatea de C din atmosfera Pamantului a fost constanta, pt ca numai interactiunea dintre particulele cosmice si nitrogenul din atmosfera creeaza particule de C, care bla bla si iar bla

Adica deci clima Pamantului a fost in ultimii 40 000 de ani, fix cum e azi. Adica nu tu vulcani, nu tu catastrofe si cataclisme planetare, nu cine stie ce nori galactici prin care sistemul solar sa fi trecut accidental, totu a fost fix in aceeasi situatie in care suntem azi, cand ai o anume proportie de C14 in atmosfera, bla.
Dupa care ti se explica ca trebuie sa crezi, ca niste baieti pot masura 0.5% din 1 atom de C14 la 1 trilion de atomi de C.
Iar tu, impresionat, ii crezi. Nu-i vorba, ca si io tot asa, credeam.
Pt ca daca zice la televizor Bill Nye the science guy de la canalul fara fund de televiziune Disney, inseamna ca e adevarat. De ce te-ar minti Disney? De ce te-ar minti Bill Nye, care are diploma de inginer mecanic auto?
visit-to-club-33-.jpg

Deci mare antena la povestile pt copii. Nici draq nu dateaza dinozauri de acum milioane de ani cu radiocarbon.

De ce tot repeți că "limita datării convenționale cu radiocarbon" e de 40000 de ani, când în articol îți arată clar că limita e după cum am spus eu, adică 50000 de ani?! :habarnam:

#207
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Da criztule, ai drepte, am mai învățat ceva azi. In cazul dinozaurilor și a perioadelor mai vechi de 50000 nu mai funcționează carbonul, aici se folosește datarea cu uraniu.

 Dorel666, on 16 martie 2019 - 18:46, said:

Nu stiu ce ai vrut sa spui domnia ta, dar eu, ca sa fiu mai clar, reformulez:
Din punctul meu de vedere, in Geneza 1, se vorbeste despre crearea primilor oameni, anume Neanderthal si Cro-Magnon, care erau doar un soi de maimute antropoide. Abia mult mai tarziu a creat Dumnezeu pe ”Adam”, adica omul facut ”dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu”, adica omul dotat cu gandire exprimata prin cuvinte.
Neanderthali erau o subspecie a omului, cromagnonul era om modern. Pe teritoriul României au fost găsiți cei mai vechi metiși intre ăștia doi.

#208
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 20:35, said:

Da criztule, ai drepte, am mai învățat ceva azi. In cazul dinozaurilor și a perioadelor mai vechi de 50000 nu mai funcționează carbonul, aici se folosește datarea cu uraniu.

Aolo, acum trei sa-ti explic ca si datarea cu uraniu e la fel de mare abureala ca datarea cu carbon.
Ei lasa, daca vrei tu sa crezi povestile la baetzii, ca stiu ei mai bine ca tine ca tu esti decat o masina de carne evoluata accidental si mecanic intr-un sistem nihilist, si doar ti se pare tie ca ai fi constient, ca de fapt nu esti, ci doar ti se pare, crezi mane, crezi, ca nu se termina lumea daca tu crezi in ingerul nihilismului. Noi sa fim sanatosi :)

#209
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Bill nye e un cretin

#210
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 16 martie 2019 - 20:40, said:

Da criztule, ai drepte, am mai învățat ceva azi. In cazul dinozaurilor și a perioadelor mai vechi de 50000 nu mai funcționează carbonul, aici se folosește datarea cu uraniu.


Neanderthali erau o subspecie a omului, cromagnonul era om modern. Pe teritoriul României au fost găsiți cei mai vechi metiși intre ăștia doi.

”Datare cu uraniu-toriu
Metoda celor trei inele de arbore este utilă pentru calibrarea metodei 14C până la aproximativ 11.000 ani. Pentru vârste cuprinse între 10.000 și 30.000 de ani, tehnica calibrării întrebuințate este cea cu uraniu-toriu din sedimente de lac și corali.

În decursul vieții lor, coralii absorb uraniul (cu un timp de înjumătățire de 245.5 ani) prezent în apa marii, dar ei nu absorb toriul (230Th). După ce coralii mor, uraniul se dezintegrează și devine 230Th care se acumulează în scheletul lor. Măsurarea raportului uraniu/toriu ne poate da indicații despre vârstă coralilor.
Dar toriul este la rândul sau radioactiv și se dezintegrează (perioada de înjumătățire de 75.380 de ani) în alte elemente într-un lanț destul de lung, ajungând într-un final la Plumb, ceea ce face procesul de datare puțin mai complicat. Metoda U-Th poate fi folosită la datarea organismelor vechi de la 10.000 până la 500.000 de ani.
Totuși metoda are anumite limitări. Studii recente au arătat ca plumbul poate fi produs prin captură de neutroni și deci poate proveni în probă pe altă cale decât dezintegrarea Uraniului. Acest fapt poate schimba rezultatele datării.
Coral folosit ca referință pentru metoda de datare U-Th. Imagine de la J. Lecomte (CNRS Photothèque).”

http://nupex.eu/inde...artarch&lang=ro

Se pare ca nu-i prea sigura si oricum merge doar pana la 500.000 ani!

#211
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Io nu cred în îngerul nihilismului, ba chiar sunt optimist

#212
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dorel666, on 16 martie 2019 - 20:43, said:

Se pare ca nu-i prea sigura si oricum merge doar pana la 500.000 ani!

Si mai e nevoie ca dinozaurul sa fi mancat corali. Ce te faci daca manca permafrost, ca mamutii de la Polu Nord...
plus ca trei sa fii credincios tare de tot, sa crezi c-a masurat draq perioada de injumatatire a Uraniului 238 de 4.5 miliarde de ani.

Edited by criztu, 16 March 2019 - 20:54.


#213
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Da criztule până la urmă e o chestie de credință și io prefer să i cred pe oamenii de știință.

#214
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 20:51, said:

Da criztule până la urmă e o chestie de credință și io prefer să i cred pe oamenii de știință.

tu le zici 'oameni de stiinta', dar ei sunt preotii unei religii de te minte de te face din om neom, mergi prin viata ca golemu, fara nimic divin ramas in tine.

Edited by criztu, 16 March 2019 - 21:06.


#215
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Io n-am treabă cu baetzii sper ca baetzii să nu aibă treabă cu je, atunci totul e bine.
Da, poți să le zici și preoți, dar sunt ca preoții egipteni( dintre care făcea parte Moise), foarte bine pregătiți.

#216
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 cirus6, on 16 martie 2019 - 21:05, said:

Da, poți să le zici și preoți, dar sunt ca preoții egipteni( dintre care făcea parte Moise), foarte bine pregătiți.

Iti dai seama ca eu imi dau seama ca asta e credinta ta, ca popii aia sunt bine pregatiti, si stiu despre ce vorbesc, si au puteri mari.
Adica eu apreciez ca tu imi impartaesti credintele tale, care n-ai cercetat, si crezi fara sa vezi.
Si apreciez ca admiti ca esti un credincios intr-o biserica care iti susura ca esti o masina.
Apreciez, pt ca si io tot asa ca tine, ma credeam masina. Nu e usor, e un drum greu..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate