Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Viata cu telefon fara mufa jack

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Poll: Viata cu telefon fara mufa jack (154 member(s) have cast votes)

Am telefon ...

  1. Voted cu mufa jack (106 votes [68.83%] - View)

    Percentage of vote: 68.83%

  2. Voted fara mufa (35 votes [22.73%] - View)

    Percentage of vote: 22.73%

  3. cu/fara mufa jack (13 votes [8.44%] - View)

    Percentage of vote: 8.44%

Sunteti multumiti de castile bluetooth?

  1. Voted Da (53 votes [34.42%] - View)

    Percentage of vote: 34.42%

  2. Nu (20 votes [12.99%] - View)

    Percentage of vote: 12.99%

  3. E un calvar, le pierd des, nu se conecteaza la telefon, se descarca repede (5 votes [3.25%] - View)

    Percentage of vote: 3.25%

  4. Nu folosesc casti deloc (28 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

  5. Nu am casti bluetooth (48 votes [31.17%] - View)

    Percentage of vote: 31.17%

Are vreo importanta faptul ca telefonul are mufa jack?

  1. Voted Da (82 votes [53.25%] - View)

    Percentage of vote: 53.25%

  2. Voted Nu (31 votes [20.13%] - View)

    Percentage of vote: 20.13%

  3. Mi-e totuna (41 votes [26.62%] - View)

    Percentage of vote: 26.62%

Vote Guests cannot vote

#55
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e adevarat ca sunt mult mai bune calitativ

#56
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
bluetooth limiteaza latimea de banda, fiind vorba de o transmisie de date "wireless" intre emitator si receptor, are nevoie de compresie si un transfer optim
firul in schimb nu are aceasta problema, pe cablul cu jack se transmite analogic, iar pe usb-c se transmite direct digital

#57
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu e adevarat ca sunt mult mai bune calitativ
e ca diferenta intre mp3 si flac, se mai pierde pe drum ceva... poate la viitorul Bluetooth 5.1 se mai schimba treaba dar deocamdata firul e "taticul castilor"
Si telefonul cand bagi castile pe fir are anumite setari la dolby/equalizer iar cand conectezi prin Bluetooth sunt mult mai putine.

#58
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
O gaselnita de marketing, ca sa impulsioneze vinzarea castilor bluetooth. Adica inca o chestie careia i se termina bateria si trebuie reincarcata. Plm. In plus, alea faine sint si ieftine rau (not).
Noroc ca se gasesc inca adaptoare, cu dezavantajul ca nu mai poti incarca telefonul si folosi castile in acelasi timp. Dar cel putin poti folosi orice pereche de casti no name cu jack de 2,5mm, pe care le gasesti pe toate coclaurile lumii.

#59
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postunpuisor, on 31 ianuarie 2019 - 15:52, said:

e ca diferenta intre mp3 si flac, se mai pierde pe drum ceva... poate la viitorul Bluetooth 5.1 se mai schimba treaba dar deocamdata firul e "taticul castilor"
Si telefonul cand bagi castile pe fir are anumite setari la dolby/equalizer iar cand conectezi prin Bluetooth sunt mult mai putine.

Daca ai un telefon cu muzica flac, si asculti la casti de calitate cu fir, daca ai ureche buna exista sansa sa observi diferente intre un fisier mp3 ascultat pe acelasi telefon cu casti bluetooth. Altfel, 98 de oameni din 100 nu vor cunoaste diferentele.
De acord ca ele exista, dar nu sunt foarte mari cum ai spus tu.
Eu tin mult la sunet, si detin telefon cu sunet bun, la fel si boxa portabila, casti cu fir si fara fir de calitate. Dar unor prieteni trebuie sa le spun eu ca exista diferente intre diferite situatii (flac-mp3, fir-bluetooth) pentru a spune ca da, intr-adevar ele exista.

Iar eu nu sunt un expert, ba din contra. Chiar daca observ ca exista diferente, nu sunt in stare sa explic ce e diferit. Doar imi dau seama ca suna diferit.

#60
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mai este și codecul care contează. La căști ieftine care știu doar SBC, calitatea audio prin Bluetooth este clar mai slaba decât la AptxHD sau LDAC care permite 990 kbit/s, 24 bit/96 kHz. Și căștile și telefonul trebuie sa suporte, dar cu niște FLACuri si LDAC se simte diferența, sunetul fiind foarte clar și detaliat. Nu vad nicio diferența între cablu și Bluetooth în cazul asta cu Sony 1000x M2.

#61
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

View PostFlat, on 31 ianuarie 2019 - 15:40, said:

bluetooth limiteaza latimea de banda, fiind vorba de o transmisie de date "wireless" intre emitator si receptor, are nevoie de compresie si un transfer optim
firul in schimb nu are aceasta problema, pe cablul cu jack se transmite analogic, iar pe usb-c se transmite direct digital
Asta asa e, insa decat sa tot rup la fire mai bine fara.

View Postdan78rom, on 31 ianuarie 2019 - 17:03, said:

Noroc ca se gasesc inca adaptoare, cu dezavantajul ca nu mai poti incarca telefonul si folosi castile in acelasi timp. Dar cel putin poti folosi orice pereche de casti no name cu jack de 2,5mm, pe care le gasesti pe toate coclaurile lumii.
Sunt adaptoare cu care poti incarca telefonul simultan cu folosirea jack-ului.

#62
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
ideea e ca la telefonul meu care are mufa usb type c, cu castile originale se aude intr-un mare fel, cu casti normale si adaptor se aude ok, si cu bluestutz se aude tot ok. Si nu am ureche de muzician sau sunetist.

#63
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Pana la urma mi-am gasit telefon cu mufa jack. Daca stau sa ma gandesc am facut o alegere buna. Cum telefonul a venit si cu niste casti bune, ma simt inspirat.
Telefonul e un Note 8 si am incercat sa conectez castile bluetooth la el. Ciuciu, nu-l vede.

A avut careva probleme de compatibilitate intre casti si telefon?

#64
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Altceva poți conecta la telefon? Poate are probleme cu bluetooth-ul

Edited by R10, 21 February 2019 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate