Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viata cu telefon fara mufa jack

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

Poll: Viata cu telefon fara mufa jack (154 member(s) have cast votes)

Am telefon ...

  1. Voted cu mufa jack (106 votes [68.83%] - View)

    Percentage of vote: 68.83%

  2. Voted fara mufa (35 votes [22.73%] - View)

    Percentage of vote: 22.73%

  3. cu/fara mufa jack (13 votes [8.44%] - View)

    Percentage of vote: 8.44%

Sunteti multumiti de castile bluetooth?

  1. Voted Da (53 votes [34.42%] - View)

    Percentage of vote: 34.42%

  2. Nu (20 votes [12.99%] - View)

    Percentage of vote: 12.99%

  3. E un calvar, le pierd des, nu se conecteaza la telefon, se descarca repede (5 votes [3.25%] - View)

    Percentage of vote: 3.25%

  4. Nu folosesc casti deloc (28 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

  5. Nu am casti bluetooth (48 votes [31.17%] - View)

    Percentage of vote: 31.17%

Are vreo importanta faptul ca telefonul are mufa jack?

  1. Voted Da (82 votes [53.25%] - View)

    Percentage of vote: 53.25%

  2. Voted Nu (31 votes [20.13%] - View)

    Percentage of vote: 20.13%

  3. Mi-e totuna (41 votes [26.62%] - View)

    Percentage of vote: 26.62%

Vote Guests cannot vote

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 waterman, on 30 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Mașina mea are bluetooth din fabrică dar are o hibă. Așa că am asta și rupe la calitate.
TeckNet-Bluetooth-Car-Charger-In-Car-Universal-Wireless-FM-Transmitter-Radio-Adapter-5V-2-1A-USB.jpg_640x640.jpg 41HRWtkUJUL.jpg
m-ar interesa unul care sa se alimenteze cu un cablu usb.

#38
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu chiar am facut un test cu un amic audiofil, care, si pe buna dreptate se lauda ca are urechile fine. Numai eu am vazut si ascultat la el in casa aparatura, de la cea analogica veche si care costa mii de dolari acum 20 de ani, la cele digitale actuale. Am luat de la el o pereche de casti Audiotechnica model Reference si le-am cuplat la un player Wharfedale cu o melodie aleasa de el din fonoteca proprie. Apoi am transformat melodia din audio file in Flac si am copiat-o in telefonul meu. Dupa care l-am pus sa o asculte. Am scos mufa de casti din telefon si am bagat-o in player de mai multe ori fara ca el si vada ce fac. A ghicit 3 din 5 ca este in playerul sau si nu in telefonul meu. Totul pe flat si egalizand volumele in prealabil.
Concluzia o trageti voi.

P.S. Omul are peste 60 de ani si printre cunostintele lui se numarau Florian Pitis, Mihai Godoroja si Florian Lungu.

Edited by costin001, 30 January 2019 - 16:00.


#39
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Bursul, on 30 ianuarie 2019 - 15:49, said:

La radio mai asculti stiri, mai descoperi o melodie.

ce descoperi bre ca sunt aceleasi 20 de melodii pe repeat

#40
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Descopera el. Altii descopera pe Spotify si tot asa.

#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 don_dannielo, on 30 ianuarie 2019 - 15:23, said:

Nici Android nu mai are?
I-au copiat pe-alde Apple?

 Bursul, on 30 ianuarie 2019 - 15:24, said:

Din pacate da. E jale!
Attached File  Create A Problem, Sell A Solution.jpg   243.64K   18 downloads

Cred ca sunt mai multe avantaje la castile cu fire decat la cele wireless / bluetooth.
La cele cu fire nu mai ai problema incarcatului bateriei chit ca trebuie sa asezi cumva cablul.

Da' in fine, CEO nu agreaza mufele Jack deoarece nu pot vinde mai scump castile si adaptoarele speciale.

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am 3310 şi 3410, dar nu am găsit hands-frei pentru ele   :(

#43
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 Lipsum, on 30 ianuarie 2019 - 15:25, said:

Destul de simplă și fără fire (dacă nu era deja evident). Combinația câștigătoare (în cazul meu): iPhone + AirPods.
iSheep.

Ca sa raspund totusi si eu, iphone si airpods.

#44
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 djl, on 30 ianuarie 2019 - 16:16, said:

Am 3310 şi 3410, dar nu am găsit hands-frei pentru ele   Posted Image

Esti sigur?

#45
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu am fost niciodata un fin ascultator si nu am facut prea bine distinctia dintre casti in care se auzea bine si foarte bine, nu-mi dau seama de calitatea audio dintre bluetooth si fir, in ceea ce priveste castile care sunt mici si intra in ureche. Nu contest ca-i posibil sa fie o problema datorita protocolului.
Demult am renuntat a mai folosi fire, din comoditate si din cauza faptului ca de multe ori mufa de la casti ce intra in telefon o stricam sau nu statea prea bine.
Am detestat conecectorul specific celor de la Sony Ericsson si inca de pe atunci am cautat solutii, precum adaptoare.
Dupa aceea, odata cu primul telefon smart, am trecut la bluetooth, acutalmente folosesc un Sony SBH56, asta pentru ca ascult muzica online si nu am avut nevoie de firul de la casti pentru antena radioului intern din telefon.
Un avantaj al acestui bluetooth e ca-ti poti pune ce casti doresti, microfonul este integrat in bluetooth si astfel tu nu ai nevoie de casti cu microfon.

Attached Files


Edited by Ciubex, 31 January 2019 - 10:06.


#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Casti in general nu prea am folosit, decat pe tren cand faceam naveta la facultate in Bucuresti, in rest doar ca sa ascult muzica pe furis noaptea pe telefon, pentru ca telefonul nu lumineaza camera atat de tare precum TV-ul cu PC-ul legat pe HDMI si nici castile nu se aud precum boxele.

Dar jack-ul universal a avut viata lunga, doar televizorul Thomson din 1990 avea un jack gros, in rest mufa clasica a fost prezenta la mine pana in 2018 la Huawei Mate 10 Pro unde lipseste. Nici nu am probat macar castile lui Huawei sa vad cum se aud, pana acum foloseam doar castile de la un mp3 marca Iriver T60 din 2007, castile oferite de telefoane la pachet sunau oribil, mai ales cele de Nokia/Lumia.

Si pentru ca firul de jack functiona ca antena, telefoanele fara jack nu au nici radio FM, extrem de prematura inca desfiintarea lui pentru ca FM-ul nu poate fi inlocuit la fel de usor cu internetul precum a fost inlocuit televizorul.

Pe masina in afara de FM nu am alta posibilitate, FM-ul e inca viu si ascultat, daca nu pe telefoane, in alte moduri, masini, terase, nah, acum sunt si terase cu Youtube, dar publicitatea locala din orase pe FM se face.

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
M-am obisnuit foarte usor fara jack.

Ba mai mult, am scazut riscurile de-a tranti telefonul cand ascultam muzica.

#48
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am telefon cu jack si mai folosesc castile lui cu fir, sunt ok. Dar bluetooth mi se pare simplu si fara probleme.

Am Samsung Level U Pro (dual driver) si Sony 1000X M2 (merge cu codec LDAC). Nicio problema, sunet impecabil.

Nu are importanta daca viitorul telefon are sau nu jack, iar de castile bluetooth esti multumit sau nu in functie de model.
Sunt modele proaste care pierd semnal, nu au sunet bun, baterie proasta, etc, dar si modele excelente. Asta e o problema de buget mai mult.

#49
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016

 super8, on 30 ianuarie 2019 - 16:07, said:

Create A Problem, Sell A Solution.jpg

Cred ca sunt mai multe avantaje la castile cu fire decat la cele wireless / bluetooth.
La cele cu fire nu mai ai problema incarcatului bateriei chit ca trebuie sa asezi cumva cablul.

Da' in fine, CEO nu agreaza mufele Jack deoarece nu pot vinde mai scump castile si adaptoarele speciale.
Sincer prefer sa mi incarc castile odata la cateva zile(uneori aproape o saptamana) si sa scap de problema firului aluia absolut enervant.

#50
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Folosesc JBL Tune600BT. Pentru 60E au ANC ( active noise cancellation), microfon pentru convorbiri, 12 ore pe BT sau 30 pe fir detasabil (nu l-am folosit niciodata). De incarcat cica doua ore, nu am stat sa urmaresc. Calitatea sunetului buna, ma asteptam la mai rau la banii astia. Cred ca sunt cele mai ieftine casti cu functia ANC, vroiam sa dau 100E pentru modelul superior dar acum ma felicit ca nu am facut-o, pentru mine sunt fix ce trebuie. La fir o sa ma intorc doar de nevoie, accept fara probleme faptul ca trebuie sa le incarc, pana acum nu a fost un impediment.

#51
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

 Bursul, on 30 ianuarie 2019 - 15:41, said:

Cel putin eu am pretentii sa se auda bine.

Daca iau un telefon fara mufa, mai trebuie sa cheltui alti bani pe casti care sa se auda cat de cat ok.

Daca ai pretentii sa se auda bine, orice alt telefon ai lua ia si un adaptor (usb-c, lightning, de care o fi) si pastreaza castile HTC, sunt foarte bune.

Daca vrei altele wireless, iti recomand Tribit xfree tune. Sunt bestiale. Eu le-am luat de pe amazon, la noi nu le-am gasit.

#52
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
mai sunt si adaptoare Bluetooth foarte mici in care iti bagi castile. Alea le poti folosi dupa aceea ca sa si vorbesti ca au si microfon.

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
De cativa ani folosesc 99% casti bluetooth deoarece cele cu fir se rup prea usor, am o plasa de casti cu fir rupte si majoritatea sunt cu firul prea subtire pentru a putea fi reparate. Telefoanele mele ce le folosesc frecvent au mufa jack, chiar m-am bucurat acum ceva ani cand a devenit un standard ca telefoanele sa aiba jack, dar uite ca roata se intoarce si din nou viitoarele mele telefoane nu vor avea jack. Solutii sunt oricum: mufa adaptor ce sa permita simultan si castile si incarcarea. De casti oricum nu prea imi pasa ca folosesc fara fir, dar la party-uri pun muzica in boxe de pe telefoane, boxe ce nu sunt bluetooth. Un alt avantaj la bluetooth e ca pot tasta pe telefon sau citi fara sa imi fluture in vant firul.

 Neaceasca85, on 30 ianuarie 2019 - 15:32, said:

Marele minus pe care il vad la lipsa jack-ului este lipsa radio FM. Dar am si telefonul vechi pentru asta.
Exista radio streaming, demn de anul in care traim. Merita fm doar acolo unde nu e semnal de la nici o retea sau in caz de calamitati.

 Neaceasca85, on 30 ianuarie 2019 - 15:37, said:

Eu pun pe strada Youtube pe difuzor, dar nu muzica ci experimente electrice. Nu vreau casti ca sa aud cainii, masinile si oamenii.
Eu tocmai vreau sa aud muzica si ocazional stirile nu alea ce ai enumerat tu.

Edited by LunaCrystal, 31 January 2019 - 13:13.


#54
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Castile cu fir sunt mult mai bune ca si calitate a sunetului, dar daca nu ai încotro poti folosi si casti cu Bluetooth sau adaptoare de genul asta
Sunt modele care tin bateria de la 5-6 ore in sus si poti sa transformi orice casti/aparat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate