Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Facultate la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Boory95

Boory95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2019
Salut. Am mai gasit topicuri de genul asta pe softpedia si alte forumuri, dar erau destul de vechi si probabil nu mai erau informatii de actualitate.
Momentan sunt angajat in domeniul IT si stau in Bucuresti, dar nu am terminat o facultate. Am venit pe acest forum pentru a va cere parerea in legatura cu facultatile la distanta din Bucuresti deoarece nu am timp sa fac una la zi. As vrea sa fac una cat mai usoara si cu cea mai mica bataie de cap pentru ca ma intereseaza doar diploma.
Una la care m-am gandit este Informatica la Titu Maiorescu. Probabil nu e chiar asa lejera, dar este singurul profil la care sunt dispus sa invat mai mult. Are cineva idee cam cat de lejera/grea este?
Accept si alte sugestii de facultati la distanta daca sunt mai usoare.
Multumesc.

Edited by Boory95, 30 January 2019 - 10:50.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Practic nu te intereseaza domeniul, doar sa fie o diploma?

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2019 - 10:51.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Tare nu cred ca se poate face informatica la distanta
Poate doar psihologie, jurnalism sau ceva similar

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Naijax, on 30 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Tare nu cred ca se poate face informatica la distanta
Exista. Chiar si la cele de stat.

#5
Boory95

Boory95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2019

 neagu_laurentiu, on 30 ianuarie 2019 - 10:51, said:

Practic nu te intereseaza domeniul, doar sa fie o diploma?
Exact. Una de 3 ani. M-am mai gandit si la Psihologie, dar nu stiu nici la asta cum este.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar e o chestiune. Particulara fiind ori la distanta, tot trebuie sa inveti ceva sa treci. Ori cum te vei intelege cu o materie pe care nu o suporti? Mai restrange totusi aria in zone digerabile de catre tine, cum priveste X sau Y nu ti se aplica mereu.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2019 - 11:00.


#7
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Lucrezi "in domeniul it". Ce? Titu e pentru programatori, se face informatica, materia e destul de greuta(ai o doza gretoasa de mate + alte materii teoretice nu foarte utile), iar unii profesori relativ exigenti(unii sunt de la unibuc si au mici arogante specifice). Taxele s-au tot umflat in ultimii ani, acu' e 1500 de eur primul an. Prezenta e teoretic obligatorie in weeked cand sunt cursuri(depinde de profesor cum te taxeaza la absente),

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
fi smecher si fa una in strainatate. Vezi ca la nemti si englezi gasesti facultati dastea la greu si diploma arata mai bine cand scrie acolo University of .... decat Facultatea Titu Maiorescu. Si in general nu faci nimic decat ca platesti taxele semestriale si in rest faci si tu un examen doua si asta e.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
daca vrei doar diploma baga-te pe psihologie, stiinte administrative, turism, afaceri europene. Orice manichiurista are cel putin una din astea, cat poate fi de greu?

Edited by laffin, 30 January 2019 - 11:52.


#10
Boory95

Boory95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2019

 TruthHurts, on 30 ianuarie 2019 - 11:29, said:

Lucrezi "in domeniul it". Ce? Titu e pentru programatori, se face informatica, materia e destul de greuta(ai o doza gretoasa de mate + alte materii teoretice nu foarte utile), iar unii profesori relativ exigenti(unii sunt de la unibuc si au mici arogante specifice). Taxele s-au tot umflat in ultimii ani, acu' e 1500 de eur primul an. Prezenta e teoretic obligatorie in weeked cand sunt cursuri(depinde de profesor cum te taxeaza la absente),
Fac testare automata pe web in principal si mobile in timpul liber. Si stiu ca la informatica e mai greut, dar speram ca profii sa fie mai ok. Daca zici ca profii sunt si de la unibuc si aroganti , probabil nu este o alegere buna. :))

 business11, on 30 ianuarie 2019 - 11:29, said:

fi smecher si fa una in strainatate.
Nu m-am gandit la asta. O sa ma interesez. Ma astept totusi sa fie ceva mai scumpe decat cele din Romania. :))

 laffin, on 30 ianuarie 2019 - 11:31, said:

cat poate fi de greu?
Asa zic si eu. :)) Psihologia mi se pare interesanta in general si nu m-ar deranja sa invat mai multe.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
in general costa cam 400eur pe semestru, adica 800eur pe an. Preturile cresc in functie de "nume".

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Incearca la alea private. Doar platesti taxa. Trebuie sa astepti cativa ani si primesti diploma in plic.
Ca si ceva funny. La o facultate privata dintr-un anume oras, tot personalul din politie a obtinut diploma de masterat pentru ca le crestea salariul cu 15%.
Dupa aia s-a descoperit ca multi dintre ei nu aveau facultatea facuta. Practic au facut masteratul fara sa aiba facultate. :).
Deci nu-i stres ca poti face usor facultatea.

#13
Boory95

Boory95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2019

 greenlife, on 30 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Incearca la alea private. Doar platesti taxa. Trebuie sa astepti cativa ani si primesti diploma in plic.
Ca si ceva funny. La o facultate privata dintr-un anume oras, tot personalul din politie a obtinut diploma de masterat pentru ca le crestea salariul cu 15%.
Dupa aia s-a descoperit ca multi dintre ei nu aveau facultatea facuta. Practic au facut masteratul fara sa aiba facultate. :).
Deci nu-i stres ca poti face usor facultatea.
Pai de asta am postat aici. Nu stiu la ce facultati se poate face asta. Nu scrie pe site-ul lor ca platesc taxa, astept si primesc diploma. :)))) Poate gasesc pe cineva care a trecut prin asta.

Edited by Boory95, 30 January 2019 - 12:41.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
A murit povestea asta. Iar cazuri rare daca se mai gasesc nu si le asuma nimeni in public.

#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Am urmat aceasta  forma de ID acum cativa ani.... facultate + master la ASE pe specializarea Conta si informatica de gestiune, iar masterul pe baze de date

la fel lucram in IT si aveam nevoie de diploma pt a fi asimilat meseriei de informatician.

Mergeam la cursuri in weekend si aveam proiecte de facut in cursul saptamanii cu termene clare.

Cine  crede ca "dau  banu' si obtin diploma" se inseala !

#16
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Vezi postarea mea de pe alt topic https://forum.softpe...6#entry23184306

Quote

Majoritatea celor care nu vin deloc vor avea cateva restante, care costa. Si eventual vor tara cateva pana in anul 3. Vestea buna e ca pana la urma toata lumea trece. Dar mi se pare mai usor sa ai macar 50% prezenta si sa iei examenele decat sa pierzi alt timp si bani cu restante.
Cum scriam si pe acolo, ID-ul in Romania e de fapt un fel de seral de weekend, la care se face prezenta.

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 business11, on 30 ianuarie 2019 - 11:29, said:

fi smecher si fa una in strainatate. Vezi ca la nemti si englezi gasesti facultati dastea la greu si diploma arata mai bine cand scrie acolo University of .... decat Facultatea Titu Maiorescu. Si in general nu faci nimic decat ca platesti taxele semestriale si in rest faci si tu un examen doua si asta e.

Igzemple :)?

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 Boory95, on 30 ianuarie 2019 - 10:48, said:

Salut. Am mai gasit topicuri de genul asta pe softpedia si alte forumuri, dar erau destul de vechi si probabil nu mai erau informatii de actualitate.
Momentan sunt angajat in domeniul IT si stau in Bucuresti, dar nu am terminat o facultate. Am venit pe acest forum pentru a va cere parerea in legatura cu facultatile la distanta din Bucuresti deoarece nu am timp sa fac una la zi. As vrea sa fac una cat mai usoara si cu cea mai mica bataie de cap pentru ca ma intereseaza doar diploma.
Una la care m-am gandit este Informatica la Titu Maiorescu. Probabil nu e chiar asa lejera, dar este singurul profil la care sunt dispus sa invat mai mult. Are cineva idee cam cat de lejera/grea este?
Accept si alte sugestii de facultati la distanta daca sunt mai usoare.
Multumesc.
Ne pare rau, dar in IT se accepta diploma de licenta doar cu facultatea la zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate