Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Laptop Gaming HP Pavilion 15-bc414nq lag/freez cand incerc sa redau filme atat de pe hard, cat si online

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
GTX 1050 nu e asa de performata. E peste GT 1030 dar sub GTX 1060 ,1050TI si chiar 960. Pt. laptop e o placa buna.
Mia zic o data ,ai grija ca din switchable graphics ,probabil ai in NVCP sa alegi 1050-ul. Nu lasa pe automat.

Edited by edigee, 30 January 2019 - 23:10.


#20
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
I-am setat la preferințe placa NVIDIA. Nicio diferență la DUPLICATE

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tin minte ca nici la mine nu mergea pe clone cand aveam doua display-uri full HD. Monitor si TV. Si aveam si atunci HDMI 2.0. Placa e GTX 960. Pe extended folosesc fara probleme acum un Samsung 55MU7072 ,pe care rulez inclusiv filme 4kHDR.

#22
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Poti incerca te rog pe DUPLICATE si sa imi spui cum iti merge? Multumesc

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Placa video poate clona in modul desktop. Cand o pui la treaba insa cu filme/jocuri e cu totul alta treaba.
Am incercat cu clone/duplicate. Nu merge nici macar un film 1080p.
Vezi un "workaround" sa se poate face ca ecranul laptopului sa fie dus de Intel HD iar TV-ul de NVIDIA. Teoretic asa ar trebui sa mearga. La un Thinkcentre Lenovo de la serviciu se poate face lucrul asta. I-am pus un GT 1030 low profile(ca e mica carcasa) si din bios se poate seta ceva gen dual display mode. GT 1030 are doar HDMI si DP. Placa de baza Lenovo are VGA si HDMI. Am facut divese teste(ne-am luat si nou W10 cu licente) si la un moment dat aveam monitor pe VGA(deci pe Intel HD) si un altul pe HDMI-ul de pe NVIDIA. Deci mergeau amblele GPU-uri. Cand o sa am timp o sa incerc ceva pe modul clone pe acel pc.

Edited by edigee, 31 January 2019 - 10:41.


#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postedigee, on 31 ianuarie 2019 - 10:39, said:

Am incercat cu clone/duplicate. Nu merge nici macar un film 1080p.
COOL !!!!
Deci se pare ca problema este lamurita !!!!!!!!!!!!! :) :) :)

#25
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Multumesc de ajutor. A fost clar o problema software. Am instalat Google Chrome si PotPlayer (L-am configurat sa prioritizeze placa video NVIDIA).
Vreau sa va explic pe scurt tot ce am setat, in caz ca se mai lovesete cineva de o problema asemanatoare.

Setari pentru PotPlayer ca sa putem vedea filme cu NVIDIA:
https://imgur.com/xrGfJ98
https://imgur.com/xTsXfff
https://imgur.com/y1vDk5U
https://imgur.com/fsfXomb
In DUPLICATE/CLONE cu aceste setari PotPlayer va rula DOAR PE 1 DISPLAY. Si va rula doar pe TV OUTPUT.
In DUPLICATE/CLONE firefox face laguri. Este o problema cu softwareul lor. Cu Google Chrome sau Edge merg perfect videocplipurile.

O alta setare pe care am facut-o. Am prioritizat NVIDA pe TV OUTPUT. Cand intalam windwos 10 prima optiune cu care sa se redea pe TV SAMSUNG era INTEL UHD. Ce este mai ciudat si este o problema din cauza driverelor de la intel si nvidia este faptul ca nu exista vreo optiune ca sa alegem ce placa video sa ruleze pe TV (aici ma refer ce program software este utilizat, DESI la mine nu are cum sa ruleze de pe placa INTEL pt ca iesirea HDMI este legata la NVIDIA). WINDOWS 10 are o setare implicita cu INTELUHD.
Cum am observat asta? In DUPLICATE Mode, la PotPlayer la Playback-Fullscreen Mode la Monitor, daca incerc sa aleg monitorul, imi apare DOAR INTEL UHD.
Cum am schimbat cu NVIDIA- In NVIDIA Control Panel - Set up multiple displays- Aici imi arata doar TV SAMSUNG pentru ca iesirea hdmi de la laptopul este legata pe placa video NVIDIA. Am incercat cu mouseul sa trag si sa mut ''1'' din a 2a setare. Repet, desi nu exista 2 monitoare in acea setare. In acest ,moment NVIDIA vede chipurile o schimbare de setari si intreaba daca dorim sa le aplicam. Am aplicat si in acest moment iesirea HDMI este prioritizata din softwareul NVIDIA, nu Intel.  Cand am verificat in PotPlayer, la monitor imi apare doar NVIDIA. Si cu aceste setari imi ruleaza perfect filmele.

Va multumesc pentru sprijinul acordat! Va doresc o zi buna!

Edited by maximov, 03 February 2019 - 12:59.


#26
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
De ce rula perfect pe EXTENDED? Cand am verificat la setari in PotPlayer, vedea ambele placi video. Probabil rula automat pe softwareul NVIDIA si de aceea nu erau probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate