Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Laptop Gaming HP Pavilion 15-bc414nq lag/freez cand incerc sa redau filme atat de pe hard, cat si online

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Laptopul HP Pavilion 15-bc414nq are 2 placi video - intel uhd 620 si nvidia gtx 1050 4gb, dar si un hard ssd.
Marea problema este DOAR cand aleg DUPLICATE/CLONE display-ul laptopului (1920x1080 60hz full hd) catre displayul TV SAMSUNG (1920x1080 60 hz full hd): daca incerc sa redau filme de pe hard sau online pe youtube imi apare o sacadare (lag/freez) scurta de 1 secunda cam la 10-20 secunde si este enervanta. Ce e interesant, daca scot cablul HDMI sau daca selectez PC SCREEN ONLY aceste sacadari dispar, totul merge perfect.
-Am schimbat cablul HDMI cu altul. Niciun rezultat.
-Am instalat diferite versiuni de windows 10 build 1709, 1803, 1809. Nicio diferenta, aceeasi problema.
-Am facut update si la bios. Nicio diferenta.
-Am instalat diferite versiuni de drivere atat pentru intel, cat si pentru nvida. Am descarcat de pe site-ul HP, direct de la producatori si direct din windows la device manager-update driver. Nicio metoda nu a functionat.
-Am incercat sa prioritizez nvidia si am setat in setarile ei, maximum performance. Am setat si in setarile intel, maximum performance. Nicio diferenta.
-Am setat maximum performance in windows power options. Am setat totul acolo la maximum performance. Tot nu a functionat.
-Am scos incarcatorul din priza. Si in modulul baterry apar aceste probleme. Deci exclusa problema de la alimnetare.
-Am constatat o chestie foarte ciudata. Daca incerc sa vizionez filme cu ajutorul aplicatiei din windows 10, MOVIES&TV, ele ruleaza perfect pe ambele display-uri. Daca incerc sa utilizez edge ca sa vizionez online pe youtube, merge perfect fara niciun lag/freez.
In concluzie in modulul DUPLICATE (display laptop + TV Samsung), daca utilizez aplicatiile windowsului merge perfect orice. Daca incerc oricare alte aplicatii, imi apar lag-uri/freez-uri. Daca aleg PC SCREEN ONLY, aceste lag-uri/freez-uri dispar.
Va atasez 2 rapoarte care pot oferi anumite informatii.
Speecy with HDMI cable connected and DUPLICATE ACTIVATED
http://speccy.pirifo...eX3RAp5IajPtQSe
Speecy with NO HDMI cable and PC SCREEN ONLY ACTIVATED
http://speccy.pirifo...0HctjWqujRbZjvj
Nu stiu ce sa mai fac, nu pot sa vizionez un film calumea. Sunt enervante acele sacadari. Astept sugestii din partea voastra. Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt probleme cu frame rate-ul filmului si sincronizarea cu cel al iesirii video care nu e intotdeauna fix 60. De aia apare acel skip periodic. Eu la un sistem a trebuit sa stau in 59Hz si mergea perfrect (pentru ca era de fapt 29.97*2 si nu 30*2).

#3
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Am incercat si cu 59 hz. La fel face din pacate.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă dezactivezi displayul laptopului mai face ?

Soluții mai simple după părerea mea:

- pui filmul pe stick sau hard și-l bagi direct în tv
- server Plex :) pe un NUC sau pe un mini sistem dedicat pentru așa ceva

#5
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Am incercat sa dezactivez si displayul. Tot la fel face. Ma oftic pt ca e un laptop foarte performant. Nu imi doresc sa ma plimb cu stickuri ca sa vizionez un film. Ar fi normal sa functioneze pe DUPLICATE. Dar ceva nu merge calumea. Si nu stiu ce sa ii mai fac.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai e un topic identic, cu un desktop.
Concluzia finala: Clone = jale mare nu merge, foloseste Extended !!!
Daca vrei sa citesti: https://forum.softpe...imaginea-pe-tv/

#7
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Am citit tot topicul. Se pare cu setarile specificate merg pe PotPlayer filmele acum. Pe TV merg perfect, pe laptop mai fac cate un lag scurt, dar nu atat de des, asta cand DUPLICATE/CLONE este activat.
Am incercat sa umblu la setari la culori din NVIDIA CP. Nu e nicio diferenta.

Fata de topicul specificat, la mine nu face sacadarile alea permanente. La mine face scurt cate 1 secunda maxim cam la 20s

[ https://imgur.com/r3oW4Fm - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intrebarea e acum si la mine- e de la cablul HDMI problema cu sacadarile in KMPLAYER, FIREFOX? Trebuie sa cumpar cablu HDMI 2.0 pentru rezolutia 1920x1080 60 Hz?
In poza scrie ca pot alege rezolutii UHD,FHD,HD,SD. Eu din cate stiu 1920x1080 e FULL HD. Dar de ce zice ca pot alege si UHD? TV meu e SAMSUNG FULL HD iar ecranul laptopului este tot FULL HD.
Eu inainte aveam un laptop DELL si mergea fara probleme pe modulul DUPLICATE. Doar ca avea rezolutia HD Ready (1366x768). Folosesc acelasi cablu HDMI. Nu scrie pe cablu ce versiune e, dar sigur nu e 2.0 pentru ca il am de vreo 4 ani. Scrie doar High Speed Cable With Ethernet. Banuiesc ca e 1.3 sau 1.4.

Am mai facut proba si cu un alt cablu de la un prieten. La fel si pe ala nu scria ce fel de cablu e, dar sigur nu 2.0. Dar tot la fel sacada in modulul DUPLICATE

Edited by maximov, 30 January 2019 - 13:15.


#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai testat pe Extended ?!

#9
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Acum am incercat pe EXTENDED. Merge perfect asa. Ideea e ca nu vreau sa folosesc extended. Am nevoie DUPLICATE. Exista vreo solutie?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mpc-hc sau mpc-be plus madVR si LAV filters. Asta e cam singura combinatie ce reda cu maxim de calitate fisierele video, inclusiv 4kHDR. Pot player are ceva bug-uri.
Tv ul se pune pe modul extended. In NVCP se pune pe rgb full . Pt. Full hd e necesar HDMI 1.4 .Pt 4k 2.0.
De asigurat ca la filme intra in functiune gtx 1050. Gpu-ul integrat im intel e mult mai slab.
De activat neaparat DXVA in LAV video.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De ce nu vrei extended, mi se pare mult mai lejer.

#12
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Imi este foarte incomod. Totusi la cat de performant este laptopul nu ar trebui sa mearga pe DUPLICATE lejer? Sa fie de la cablul HDMI oare?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pe clone fortezi placa video la o rezolutie video chiar dubla fata de full hd. Ma refer la fime


#14
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Pai si la extended cand ruleaza sa presupunem 1 film pe tv si 1 pe laptop de ce nu face lag? Ca si aici e solicitata placa.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmaximov, on 30 ianuarie 2019 - 17:28, said:

Pai si la extended cand ruleaza sa presupunem 1 film pe tv si 1 pe laptop de ce nu face lag? Ca si aici e solicitata placa.
Pai numai presupui. Ai incercat?
La extended ruleaza filmul doar pe un display ,cu un singur player dechis. La clone ai 2 playere pe doua displayuri , placa trebuie sa decodeze de doua ori simutan acelasi material si sa-l transmita pe doua displayuri.

Edited by edigee, 30 January 2019 - 17:44.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postmaximov, on 30 ianuarie 2019 - 15:25, said:

Imi este foarte incomod.
Ce este incomod ?
Sa tragi video cu mouse din stinga in dreapta ? Si apoi dublu click maximize ?
Sau din taste (WIN + sageti stinga/dreapta pentru deplasare, Win + sageata sus pentru maximize sau Enter pentru maximize) ?!

#17
maximov

maximov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2008
Ma invat si asa cu extended, nu e problema. Dar totusi o placa video asa de performanta nu poate clona ecranul? Ma cam indoiesc ca nu e capabila.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu este exclusiv de la placa video.
Este si de la program, cum singur ai observat.
Si, poate, de la cablu (desi slabe sanse cred eu).
Daca gasesti pe undeva vreun cablu 2.0.... probeaza si cu ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate