Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Emigrare + concediu de cresterea copilului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Daca isi declara rezidenta fiscala s-ar putea sa intre pe legislatia noii tari, unele tari avand doar 4 luni CIC.
O mare greseala ar fi sa ceara si mutarea alocatiei in noua tara.
Atunci chiar sisteaza astia tot.

Ideal ar fi ca sotul ce lucreaza sa-si declare rezidenta fiscala, cred ca are la dispozitie 6 luni, iar celalalt parinte sa stea cuminte pana trece perioada de plata.

#20
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 29 ianuarie 2019 - 19:09, said:

Da, e interpretabil însă mi s-ar părea discriminatoriu ca părintele în CCC să fie legat de glie în perioada asta. Nu ar trebui să conteze în ce țară UE crește copilul, că de-aia e UE ci doar să nu realizeze venituri care nu i-ar da dreptul să încaseze indemnizația.
Exact despre asta este vorba si mi s-ar parea normal ca asta sa fie clar in lege pentru ca fiecare sa isi poata face calculele. La urma urmei este vorba de 22 luni x 85% din salariu .

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Întreabă la AJPIS de care aparții (sau la APIS București)  ce s-ar întâmpla cu indemnizația dacă v-ați muta într-un stat UE în care doar tu ai realiza venituri, nu și soția.
Toate au pe site adrese de mail la contact și poate primești un răspuns din care să înțelegi exact dacă riscați ceva. Ce zicem noi aici sunt păreri care nu te-ar ajuta în caz că la un moment dat vi s-ar cere o parte din bani înapoi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate