Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Emigrare + concediu de cresterea copilului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Ce se intampla daca o familie (mama+tata+ copil) emigreaza ( in alta tara EU) in perioada in care unul dintre parinti sa afla in "concediu de crestere a copilului " ?

Cine plateste in continuare indemnizatia de crestere a copilului ? ( presupun ca toate tarile EU acorda aceste indemnizatii doar daca ai contribuit 12 luni in ultimii 2 ani )

Cine si-ar da seama ca familia a plecat ? ma gandesc ca plata se face in cont si ca nu e de semnat o condica in fiecare luna

#2
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Oricum in fiecare tara legislatia e diferita, exista tari care nu platesc aceasta indemnizatie de crestere a copilului timp de 2 ani ca-n Romania.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Vrei sa primesti bani si din Romania dar si de la statul in care emigrezi ?
Sau cum ?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
statul in care o sa emigrezi nu o sa iti plateasca nimic, in schimb statul roman o sa iti plateasca in continuare.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce inseamna concret pentru tine "emigreaza ( in alta tara EU)" ?
Idemnizatia o primesti de la statul roman.

Edited by pasilla, 29 January 2019 - 18:18.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 quantico2708, on 29 ianuarie 2019 - 18:01, said:

Ce se intampla daca o familie (mama+tata+ copil) emigreaza ( in alta tara EU) in perioada in care unul dintre parinti sa afla in "concediu de crestere a copilului " ?
Cine plateste in continuare indemnizatia de crestere a copilului ? ( presupun ca toate tarile EU acorda aceste indemnizatii doar daca ai contribuit 12 luni in ultimii 2 ani )

Nu se intampla nimic, mor de foame, chiriile fiind de 5x mai mari si mancarea cam la fel de scumpa. Indemnizatia o plateste tot statul roman, daca o plateste, altfel ar taia-o toate mamele cu pruncii in spinare direct in Anglia, Germania, Suedia sau unde e mai bine.

S-ar goli tara de mamicute si bebelusi daca ar putea primi ajutor social in alta tara, mai evoluata.

Edited by rosix, 29 January 2019 - 18:17.


#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

 rosix, on 29 ianuarie 2019 - 18:17, said:

S-ar goli tara de mamicute si bebelusi daca ar putea primi ajutor social in alta tara, mai evoluata.

De asta îi fac după ce pleacă.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt curios de unde mai are statul pe viitor sa pompeze banuti la mamici Posted Image

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ia aceiași

 quantico2708, on 29 ianuarie 2019 - 18:01, said:

Cine si-ar da seama ca familia a plecat ? ma gandesc ca plata se face in cont si ca nu e de semnat o condica in fiecare luna
Nu neapărat în cont, ci doar dacă optează pentru asta. Altfel vine prin mandat poștal și dacă nu o găsește 3 luni consecutive acasă se sistează:
Articolul 16
(1) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1) , respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
j) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate.

Primește bani de unde i s-a calculat indemnizația, adică doar din România.


 TruculMagic, on 29 ianuarie 2019 - 18:25, said:

Sunt curios de unde mai are statul pe viitor sa pompeze banuti la mamici Posted Image
Ești curios offtopic, știi asta, da?

#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Naijax, on 29 ianuarie 2019 - 18:13, said:

Vrei sa primesti bani si din Romania dar si de la statul in care emigrezi ?
Sau cum ?
Nu dar  nici sa nu primesc nimic .

 pexCom, on 29 ianuarie 2019 - 18:23, said:


De asta îi fac după ce pleacă.
la cel putin 12 luni (lucrate) dupa ce pleaca

 pasilla, on 29 ianuarie 2019 - 18:16, said:

Ce inseamna concret pentru tine "emigreaza ( in alta tara EU)" ?

pleaca din Romania si se stabilesc in alta tara EU

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Nu se întâmplă nimic, indemnizatia intra lunar in contul parintelui aflat in CIC, cu conditia sa fi optat pentru varianta asta de plata. Nu stiu insa daca parintele cu pricina are voie sa lucreze, cu acte in regula, in tara in care va emigra, nu stiu cum este cu declararea veniturilor, poti fi depistat ca lucrezi legal intr-o alta tara UE in timp ce in Romania figurezi ca fiind in CIC ?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 quantico2708, on 29 ianuarie 2019 - 18:45, said:

pleaca din Romania si se stabilesc in alta tara EU
Isi schimba domiciliul fiscal ? Renunta la cetatenie ? Ia pasaport CRDS ? Se angajeaza acolo ? etc.

Daca doar isi muta rezidenta acolo, nu se intampla nimic.

Edited by pasilla, 29 January 2019 - 18:53.


#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 29 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Ia aceiași
Nu neapărat în cont, ci doar dacă optează pentru asta. Altfel vine prin mandat poștal și dacă nu o găsește 3 luni consecutive acasă se sistează:
Articolul 16
(1) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1) , respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
j) se constata ca timp de 3 luni consecutive se inregistreaza mandate postale returnate.

Primește bani de unde i s-a calculat indemnizația, adică doar din România.


Articolul 12 ma nedumereste:

"Articolul 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
(5) Prevederile alin. (1) se coreleaza in mod corespunzator in cazul persoanelor indreptatite carora li se aplica prevederile Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala.:


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 corinadaniela, on 29 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Nu stiu insa daca parintele cu pricina are voie sa lucreze, cu acte in regula, in tara in care va emigra, nu stiu cum este cu declararea veniturilor, poti fi depistat ca lucrezi legal intr-o alta tara UE in timp ce in Romania figurezi ca fiind in CIC ?
Nu are voie să lucreze, indemnizația se dă ca să stea acasă cu copilul. Cum se poate depista asta nu știu, dar dacă lucrează cu forme legale mă îndoiesc că scapă.

 quantico2708, on 29 ianuarie 2019 - 18:55, said:

Articolul 12 ma nedumereste:
Art. 12 stabilește cine are dreptul la indemnizație, nu se referă la cei care o încasează deja. Adică o pot obține și persoane care au cele 12 luni lucrate și pe teritoriul altor state UE.
La tine pare clar că a obținut-o doar pe baza veniturilor din România.

#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 pasilla, on 29 ianuarie 2019 - 18:50, said:

Isi schimba domiciliul fiscal ? Renunta la cetatenie ? Ia pasaport CRDS ? Se angajeaza acolo ? etc.

Daca doar isi muta rezidenta acolo, nu se intampla nimic.

Sotul in cauza (sotia) nu se angajeaza in noua locatie deoarece are grija de copil dar isi schimba domiciliul fiscal deoarece celalalt sot va fi angajat acolo si va plati impozite acolo . (impozite unde sunt mentionati si copilul si sotia)

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 corinadaniela, on 29 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Nu stiu insa daca parintele cu pricina are voie sa lucreze, cu acte in regula, in tara in care va emigra, nu stiu cum este cu declararea veniturilor, poti fi depistat ca lucrezi legal intr-o alta tara UE in timp ce in Romania figurezi ca fiind in CIC ?

difera de la tara la tara, dar in general nu prea le pasa ce faci cat timp iti platesti taxele.
daca faci declaratia aia la anaf/fisc/cumiimaizice poate cineva, candva o sa se prinda, desi sansele cred ca bat spre 0, daca nu folosesti un cont romanesc si platesti taxele in tara gazda nu prea mai ai legatura cu ro, legal 100% probabil nu e.

#17
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 29 ianuarie 2019 - 18:58, said:

Art. 12 stabilește cine are dreptul la indemnizație, nu se referă la cei care o încasează deja. Adică o pot obține și persoane care au cele 12 luni lucrate și pe teritoriul altor state UE.
La tine pare clar că a obținut-o doar pe baza veniturilor din România.
Art. 12 tot ma nedumereste pt. ca nu se specifica daca se refera la momentul cererii sau pe toata perioada acordarii drepturilor.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 quantico2708, on 29 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Art. 12 tot ma nedumereste pt. ca nu se specifica daca se refera la momentul cererii sau pe toata perioada acordarii drepturilor.
Da, e interpretabil însă mi s-ar părea discriminatoriu ca părintele în CCC să fie legat de glie în perioada asta. Nu ar trebui să conteze în ce țară UE crește copilul, că de-aia e UE ci doar să nu realizeze venituri care nu i-ar da dreptul să încaseze indemnizația.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate