Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Oameni importanti si evenimente inlaturate din programa scolara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă părțile negative nu au avut un impact asupra lumii, așa cum au avut cele pozitive, nu văd de ce m-ar interesa.

#20
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostpexCom, on 25 ianuarie 2019 - 18:35, said:

Dacă părțile negative nu au avut un impact asupra lumii, așa cum au avut cele pozitive, nu văd de ce m-ar interesa.

Nu poți știi niciodată părțile negative care sunt si efectele asupra lumii.

Quote

Nu-i ala din Star Trek ?

Ba da, asa se pare, si chiar seamana cu el.

Quote

Creatorul Star Trek, Gene Roddenberry, a ales numele Picard după unul sau ambii frați gemeni Auguste Piccard și Jean Felix Piccard, oameni de știință elvețieni[1][2].

Asta spune Wiki.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 18:44.


#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Mie îmi plac teoriile conspiraționiste Posted Image , sunt fan, de exemplu cred că Hitler a murit de bătrânețe în Argentina și cred că petrolul este de origine vulcanică și nu e pericol să se termine iar teoria cu petrolul provenit din dinozauri putreziți este special scoasă ca să inducă ideea că este o resursă finită pentru a ține prețul sus, mai cred și că multe teorii din astea ciudate gen Flat Earth au rolul unui bruiaj și sunt necesare pentru a masca adevărul.

#22
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Posteugeniusro, on 25 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Mie îmi plac teoriile conspiraționiste Posted Image , sunt fan, de exemplu cred că Hitler a murit de bătrânețe în Argentina și cred că petrolul este de origine vulcanică și nu e pericol să se termine iar teoria cu petrolul provenit din dinozauri putreziți este special scoasă ca să inducă ideea că este o resursă finită pentru a ține prețul sus, mai cred și că multe teorii din astea ciudate gen Flat Earth au rolul unui bruiaj și sunt necesare pentru a masca adevărul.

Ce se întâmplă când descoperi adevărata conspirație și treci pe lângă ea, pentru că tu chiar crezi că este doar o conspirație falsă pentru a masca o alta conspirație reală ? Nu poți să afli conspirația reală printre sute de conspirații false. Conspirațiile cu extratereștrii, în astea nu cred, nu am văzut până acum vreun extraterestru. Îmi place să cred că este o conspirație, nu suntem niște neînsemnați care plutim prin univers, și nu am fost creați din fulgi precum bancul cu oamenii de zăpadă.

Quote

It’s easier to fool people than to convince them that they’ve been fooled -Mark Twain

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 19:00.


#23
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Auguste Piccard nu a zis niciodata ca Pamantul ar fi plat. Prostia asta vine dintr-un articol al Popular Science Magazine din 1931 pe care-l poti citi aici, pg. 23. Autorul articolului scrie ca "it (the earth) seemed a flat disk with upturned edge".
De asemenea, in cartea Earth, Sky and Sea, scrisa de Auguste Piccard si publicata in 1956 apar fraze precum

Quote

The geophysicists have installed a network of stations over the globe

Quote

[...]humanity will find enormous resources in the seas, which cover three quarters of the globe.
Cred ca e destul de clar.

View Posteugeniusro, on 25 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Mie îmi plac teoriile conspiraționiste  , sunt fan,[...]
La asta se rezuma acceptarea teoriilor conspirationiste. Nu pe dovezi sau pe logica ci pe emotie. Ne gadila egoul in mod placut?! Trebuie sa fie adevarat!

Edited by vpiti, 25 January 2019 - 19:20.


#24
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvpiti, on 25 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Cred ca e destul de clar.


Nu prea este destul de clar, dacă faci și traducerea. Ce rost ar avea revista aia Popular Science sau ce este să conțină informații mincinoase, mai ales în anul ăla... 1931. Nu prea este destul de clar, daca tinem cont ca el a murit in anul 1962, cu 6 ani dupa ce a publicat cartea aia, oricum nu stiu din ce motive a murit, probabil ceva dubios pe la mijloc. Vad ca toti exploratorii astia care au spus de forma pamantului sunt extrasi inainte de termen, moarte suspecta, etc. Aici sa zicem ca este o exceptie, s-a nascut in anul 1884 si a decedat in anul 1962.

Quote

La asta se rezuma acceptarea teoriilor conspirationiste. Nu pe dovezi sau pe logica ci pe emotie. Ne gadila egoul in mod placut?! Trebuie sa fie adevarat!

Posibil si asta, dar daca gasim si dovezi si este si logic, cu atat mai mult devine mai interesant si crezi mai mult in aceste teorii conspirationiste. Tu ai dat exemplu sa demonstrezi contrariul afirmatiei revistei Popular Science. (Daca Popular Science nu ar fi fost o revista mincinoasa, sa luam asta in calcul, de ce acest Auguste Piccard s-a contrazis in spusele sale? Oricum ti-am spus ca traducerea nu este clara, cu citatele mentionate de tine din cartea - Earth,Sky and Sea. Posibil sa se referit la cu totul altceva.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 19:36.


#25
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
To seem are urmatoarea defintie: Give the impression of being something or having a particular quality. Adica, pe romaneste părea.  
Auguste Piccard a murit la 78 de ani din cauza unui atac de cord - a scris inclusiv NYTimes despre asta. 78 de ani inseamna inainte de termen?!
PS: uite o alta carte de-a lui in care foloseste termenul de globe.
PPS: daca ai citi contextul - il gasesti daca faci click pe link o sa vezi ca este destul de limpede. In primul citat vorbeste de statii geofizice al caror scop este de a descifra structura interna a Pamantului. In al doilea este un fapt bine cunoscut ca oceanele acopera, in mare, cam doua treimi (de fapt e 71%) din globul pamantesc.

Edited by vpiti, 25 January 2019 - 19:49.


#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvpiti, on 25 ianuarie 2019 - 19:36, said:

To seem are urmatoarea defintie: Give the impression of being something or having a particular quality. Adica, pe romaneste părea.  
Auguste Piccard a murit la 78 de ani din cauza unui atac de cord - a scris inclusiv NYTimes despre asta. 78 de ani inseamna inainte de termen?!

Am inteles asta. Eu spuneam de asta:

Quote

The geophysicists have installed a network of stations over the globe
Quote
[...]humanity will find enormous resources in the seas, which cover three quarters of the globe.
Cred ca e destul de clar.

Este clar ce anume? Daca faci si traducerea, nu prea este destul de limpede ce a vrut sa spuna.

Quote

PS: uite o alta carte de-a lui in care foloseste termenul de globe.

Termenul de glob probabil se refera la pamant (Earth), nu la forma pamantului. Inloc sa foloseasca Earth - a folosit (glob). (Global).

Quote

Un oraș global (numit și oraș lume sau, uneori oraș alfa sau centru mondial) este un oraș în general considerat a fi un important nod în sistemul economic mondial. Conceptul vine din geografie și studii de urbanism și se bazează pe ideea că globalizarea poate fi înțeleasă ca fiind creată în mare măsură, facilitată și adoptată în locuri strategice geografice în funcție de o ierarhie de importanță deosebită pentru funcționarea sistemului global al finanțelor și comerțului.

Quote

PPS: daca ai citi contextul - il gasesti daca faci click pe link o sa vezi ca este destul de limpede. In primul citat vorbeste de statii geofizice al caror scop este de a descifra structura interna a Pamantului. In al doilea este un fapt bine cunoscut ca oceanele acopera, in mare, cam doua treimi (de fapt e 71%) din globul pamantesc.

Cum ai vrea sa spuna atunci? ca acopera doua treimi din pamantul plat? suna mai bine globul pamantesc. Depinde de traducere, varianta autentica a cartii conteaza cel mai mult.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 19:56.


#27
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Desigur, daca ceva este plat ii spui glob.
[ https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/008/141/fuck%20logic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Posthwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 18:05, said:

Este o prostie pentru tine, un termen relativ. Pentru mine nu este deloc o prostie că acest Isac Newton avea legătură cu Francmasoneria, pentru că asta îmi dă de gândit.
Prostiile despre Newton sunt ca ar fi fost magician sau alchimist si ca nu ai auzit la scoala mai nimic. Cand Newton este parintele mecanicii si, dupa unii, imparte si paternitatea analizei matematice cu Leibnitz.

Adica nu ai auzit de realizarile importante ale omului, dar ai auzit ca e... magician?!

#29
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvpiti, on 25 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Desigur, daca ceva este plat ii spui glob.

Ti-am spus ca traducerea poate sa nu fie exacta, trebuie sa ne bazam pe cartea autentica, limba originala in care a fost scrisa cartea. Fiecare intelege ce vrea prin cuvantul (glob). Si biblia a fost scrisa si rescrisa de nu mai intelegi nimic din ea. Si de ce dracu in revista aia Magazin spune ceva... si peste 20 de ani sa trezit el sa publice o carte si sa spuna altceva si sa se contrazica cu ce a spus prima data, daca informatiile din revista aia ar fi fost reale, si oricum vorbim de anul 1931, parca, totusi, nu vad rostul pentru care ar publica cineva asemenea informatii mincinoase, dar desigur, pot sa ma insel, nu am trait in acele vremuri. Poate ca intre timp, si-a dat seama de forma pamantului reala a pamantului, poate fi posibil si asta.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 20:07.


#30
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posthwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 18:51, said:

nu am văzut până acum vreun extraterestru.

In oglindă nu te uiți ? Exista o teorie care spune că Pamântul a fost "terraformat", au fost înlăturați dinozaurii deoarece puteau fi o problemă pentru noua rasă umană iar oamenii au la bază informația genetică extraterestră adusă de sondele automate de la milioane de ani lumină combinată și cu informație genetică locală preluată de la animale adaptate la condițiile de pe Terra (maimuțe). Teoria asta explică și cantitatea mare de informație genetică "nefolosită" deoarece este utilă pentru alte habitate diferite de Terra, va veni o vreme când vom înțelege asta și vom face la rândul nostru sonde automate care să călătorească milioane de ani lumină și să răspândească mai departe rasa umană în univers.

#31
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Posthwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 19:58, said:

Poate ca intre timp, si-a dat seama de forma pamantului reala a pamantului, poate fi posibil si asta.

Puiu, e un secret pregatirea pe care o ai? Daca ai luat bacul, in ce an si cu ce nota?

#32
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posthwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 18:05, said:

Pentru mine nu este deloc o prostie că acest Isac Newton avea legătură cu Francmasoneria, pentru că asta îmi dă de gândit.

In ce fel ii "pateaza" asta munca si descoperirile lui din domeniul stiintific?

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Posteugeniusro, on 25 ianuarie 2019 - 20:33, said:


In oglindă nu te uiți ? Exista o teorie care spune că Pamântul a fost "terraformat", au fost înlăturați dinozaurii deoarece puteau fi o problemă pentru noua rasă umană iar oamenii au la bază informația genetică extraterestră adusă de sondele automate de la milioane de ani lumină combinată și cu informație genetică locală preluată de la animale adaptate la condițiile de pe Terra (maimuțe). Teoria asta explică și cantitatea mare de informație genetică "nefolosită" deoarece este utilă pentru alte habitate diferite de Terra, va veni o vreme când vom înțelege asta și vom face la rândul nostru sonde automate care să călătorească milioane de ani lumină și să răspândească mai departe rasa umană în univers.
Explica si de ce unii "nu s-au traa de tot" din maimute, dar au descoperit internetul si s-au apucat sa posteze tampenii :ciocan:

#34
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019
Adevarul e ca in scolile romanesti si in facultatea de istorie  se preda numai istorie politica, relatii internationale si diplomatie si nu ceea ce trebuie. Zici ca profesorii au impresia ca vor scoate ambasadori si parlamentari din elevi.  

Istoria modului de viata, istoria societatilor, istoria mentalitatii, istoria stiintifica, istoria tehnologiei, istoria afacerilor si a economiei......astea ar trebui predate.  

Dar nu, trebuie sa le umplem mintile elevilor  si studentilor  cu date, batalii , regi si personaje politice, cu diplomatie si eventual cu istoria artei, si gata, ai asigurat inca o generatie de cateva mii de viitori someri cu diploma sau viitori  lucratori la KFC si Mega.

Edited by JohnRockefeller1870, 28 January 2019 - 22:52.


#35
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postpufonel, on 25 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Explica si de ce unii "nu s-au traa de tot" din maimute, dar au descoperit internetul si s-au apucat sa posteze tampenii Posted Image

Eu aleg să cred că mă trag din extratereștrii dacă tu ești adeptul teoriei Darwiniste e dreptul tău să îți alegi strămoșii  Posted Image

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu zic sa lasati star trek si forma pamantului. Are cineva un manual de istorie 5-8 sau 9-12? Chiar sunt curios cum arata astazi un asemenea manual.

Edited by razor01, 21 March 2019 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate