Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Oameni importanti si evenimente inlaturate din programa scolara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu știu exact unde să încadrez acest Topic, fiindcă se încadrează în cam toate categoriile, am ales Istoria, oricum se poate muta unde se consideră corespunzător. Recent am descoperit pe acest domn, numit, Auguste Piccard care a explorat stratosfera înainte să ajungă americanii pe lună. Ciudat, însă, eu nu am auzit nimic despre acest domn când am terminat școala,liceul,facultatea, oare din ce cauză? Să fi fost oare motivul că el a spus: Earth is a flat, și intră în antiteză cu globul prezentat la școală? (Știu că sună absurd, dar nu am găsit o altă logică despre acest Auguste Piccard care a fost exclus din programa școlară). M-am documentat suficient, și se pare că de acest Auguste Piccard nu prea s-a predat în școli absolut nicăieri. De asemenea, și despre Isac Newton, se pare că nu ni să povestit mare lucru. Se spune că Isac Newton a fost un magician,alchimist, și avea legătură cu Francmasoneria, există și o carte pe tema asta. De ce anumite evenimente nu sunt prezentate așa cum sunt în realitate? Anumiți oameni importanți sunt excluși din programa școlară. Despre asta vom discuta aici.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 17:10.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Acuma o sa-mi spui ca nici de Eminescu nu ai auzit. Dar de  George Constantinescu ce stii, fara goagal si fara wiki? Pentru ca  daca habar n-ai de inventatorii romani, de ce te intereseaza aia straini? Capra vecinului?

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 hwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 17:08, said:

Auguste Piccard care a explorat stratosfera înainte să ajungă americanii pe lună.
Pina acum, in orice manual din Romania, din orice an, a fost prezent acest om de stiinta ?!

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Auguste Piccard a inventat batiscaful si daca ai facut dreptul la Spiru Haret normal ca nu ai auzit despre el
In facultatile tehnice s-a auzit
Cat despre bazaconia aia cu - earth is a flat - nu are nici o baza stiintifica deci intra la ... si altele

Isac Newton - DA - si asta am invatat in scoala (long time ago). Ca a cochetat cu alchimia, magia si ... masoneria

Evenimentele sunt prezentate exact asa cum au avut loc dar, o boala grava face ravagii
Boala se numeste - analfabetism functional

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
1. în cartea de istorie nu intră chiar toți cei care au făcut cîte ceva că nu e timp pentru toți. Se presupune că mai citești și singur despre una, alta.
2. mie de Newton mi-au povestit la școală, nu mai știu dacă la istorie sau la fizică, dar era în poveste. Poate n-ai nimerit școala corectă? Sau poate băteai mingea la ora aia?

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
"De ce anumite evenimente nu sunt prezentate așa cum sunt în realitate? Anumiți oameni importanți sunt excluși din programa școlară. Despre asta vom discuta aici."

Realitatea este relativa Posted Image .  Poate este adevar iin ce spui dar unele "evenimente" sunt legende, altele sunt povesti re-transmise si majoritatea sunt in aceasta perioada "inflorite" mai mult decat este cazul deoarece informatia circula si asta conteaza: ...click aici!, breaking news!, atentie!, cel mai ...,! cea mai ...! ce nu stiati va spunem noi ...!, au ascuns ...,! si tot asa.

Istoria conform wiki  "este o relatare, o construcție a unei imagini a trecutului făcută de oameni (i.e. istorici) care încearcă să descrie, să explice sau să facă perceptibile timpurile care s-au scurs. Indiferent de epoci sau de metode și oricare ar fi scopul subiacent al muncii istoricului, istoria este întotdeauna o construcție umană, înscrisă în epoca în care este scrisă.

Deci omul isi pune amprenta in fiecare epoca, epoca ce este caracterizata de multe si marunte care influenteaza "realitatea".

In plus trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca nu se putea inainte (cand informatia circula mai greu) si nici acum, sa primesti la scoala detalii despre toti si despre toate... De la nimic la fizica cuantica in toate exista niste idei sau inventii care daca le-ar detalia la scoala ar trebui sa traim 1000de ani doar ca sa citim ...cine mai inventeaza in aceasta situatie?  

Dar de discutat se poate evident, sa se dea exemplu de unu si altu' care a facut ceva important intr-un anumit domeniu de interes si despre care nu se scrie/vb foarte mult...

Succes.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
'Ai di mini, stati asa, acum am vazut cine a deschis topicul.

#8
profil-extrudat

profil-extrudat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.01.2019
Nu-i ala din Star Trek ?

#9
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Auguste Piccard a inventat batiscaful si daca ai facut dreptul la Spiru Haret normal ca nu ai auzit despre el
In facultatile tehnice s-a auzit
Cat despre bazaconia aia cu - earth is a flat - nu are nici o baza stiintifica deci intra la ... si altele

Atunci de ce nu avem de ales între 2 opțiuni si fiecare crede in ce vrea? Nu mă interesează pe mine aberațiile alea cu baza stințifică unde nu poți face calcule, calcule inventate de ei si stiute doar de ei cu miliarde de ani lumină ca sa prostească prostimea. Și eu spun că este o bazaconie ce mă învăța pe mine la școală cu globul ăla care se învârte, are cineva ceva împotrivă? Mă îndoiesc de asta, m-am documentat suficient și pe cine am întrebat nu a auzit nimic despre Auguste Piccard.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 17:48.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Confunzi culturala generala, care ar trebui invatata la scoala si care tie nu iti trebuie, dupa cum singur spui, cu tot felul de informatii specializate.
Cine ti-a spus ultima data ca nu Edison a inventat becul ci a furat inventia de la Tesla?

Istoria e scrisa de invingatori.

#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 AlexEn, on 25 ianuarie 2019 - 17:49, said:

Confunzi culturala generala, care ar trebui invatata la scoala si care tie nu iti trebuie, dupa cum singur spui, cu tot felul de informatii specializate.
Cine ti-a spus ultima data ca nu Edison a inventat becul ci a furat inventia de la Tesla?

Istoria e scrisa de invingatori.

Sunt de acord. Atunci învingătorii care au scris Istoria mi-au spus mie și că Pământul nu este plat, și este un glob care se învârte. M-am lămurit! Exact asta voiam sa aflu Posted ImageDeci în concluzie fiecare crede în ce vrea căci este mult mai bine... Aplic efectul Mandela si aflu imediat ce vreau să stiu.

Cultura generală mă ajută, să cercetez, să aflu ce vreau să aflu, pentru a găsi un răspuns plauzibil la întrebările mele.

Quote

Cine ti-a spus ultima data ca nu Edison a inventat becul ci a furat inventia de la Tesla?

Nu are importanța asta, pe mine nu mă afectează, și nici pe alții probabil.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 18:01.


#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 hwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 17:08, said:

De asemenea, și despre Isac Newton, se pare că nu ni să povestit mare lucru. Se spune că Isac Newton a fost un magician,alchimist, și avea legătură cu Francmasoneria, există și o carte pe tema asta.
Toate prostiile le-ai aflat de Newton, numai ce se preda la scoala nu: Newton a fost fizician, matematician si astronom. Ca atare, la scoala cu siguranta ti s-a vorbit de:
- Legile lui Newton (fizica, mecanica newtoniana)
- Newton, unitatea de masura a fortei
- Legea atractiei universale formulata de Newton
- Fluid Newtonian
...

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

 hwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 17:52, said:


Cultura generală mă ajută, să cercetez, să aflu ce vreau să aflu, pentru a găsi un răspuns plauzibil la întrebările mele.
Nu are importanța asta, pe mine nu mă afectează, și nici pe alții probabil.

Si pe noi cum ne afecteaza faptul ca Auguste Piccard al tau a explorat stratosfera inaintea americanilor?
Esti sigur ca te uiti dupa un raspuns plauzibil si nu dupa ce ai vrea tu sa auzi/vezi?

#14
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 Louisy, on 25 ianuarie 2019 - 18:00, said:

Toate prostiile le-ai aflat de Newton, numai ce se preda la scoala nu: Newton a fost fizician, matematician si astronom. Ca atare, la scoala cu siguranta ti s-a vorbit de:
- Legile lui Newton (fizica, mecanica newtoniana)
- Newton, unitatea de masura a fortei
- Legea atractiei universale formulata de Newton
- Fluid Newtonian
...

Este o prostie pentru tine, un termen relativ. Pentru mine nu este deloc o prostie că acest Isac Newton avea legătură cu Francmasoneria, pentru că asta îmi dă de gândit.

Quote

Francmasoneria (sau „masoneria“), ca instituție, este un ordin inițiatic ai cărui membri sunt înfrățiți prin idealuri comune morale, spirituale și sociale, prin inițierea conformă unui ritual comun, prin jurământul depus pe una din cărțile sfinte ale marilor religii.

Quote

Si pe noi cum ne afecteaza faptul ca Auguste Piccard al tau a explorat stratosfera inaintea americanilor?
Esti sigur ca te uiti dupa un raspuns plauzibil si nu dupa ce ai vrea tu sa auzi/vezi?

Păi pentru că... mă face să gândesc, și acum, am mai multe Întrebări decât aveam înainte. Pentru cineva care nu poate gândi, nu are cum să îl afecteze cu nimic.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 18:12.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cum să nu aud de Auguste Picard el sa scufundat cu batiscaful în groapa Marianelor la 10 km adâncime, știam și de zborul în stratosferă dar acum aud prima oară că ar fi avut o legătură cu idioții de la flath earth, asta este o fake news.
Pe wikipedia spune că este primul om care a văzut curbura pământului din stratostat.

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 eugeniusro, on 25 ianuarie 2019 - 18:20, said:

Cum să nu aud de Auguste Picard el sa scufundat cu batiscaful în groapa Marianelor la 10 km adâncime, știam și de zborul în stratosferă dar acum aud prima oară că ar fi avut o legătură cu idioții de la flath earth, asta este o fake news.
Pe wikipedia spune că este primul om care a văzut curbura pământului din stratostat.

Pe Youtube sunt câteva clipuri cu acest Auguste Piccard, unde spune ceva de genul - The Man Who Saw The Flat Earth - are aproape 1 milion de vizualizari - 8 mii de like-uri si 1k dislike-uri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YIFYiHGqshc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu unul nu am incredere nici in Wikipedia că si acolo sunt informatii false, dar nici acest clip nu stiu cât autentic ar putea fi. Acuma nu stiu cine minte si spune adevărul, fiecare decide.

Edited by hwplanet, 25 January 2019 - 18:31.


#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 hwplanet, on 25 ianuarie 2019 - 17:08, said:

De asemenea, și despre Isac Newton, se pare că nu ni să povestit mare lucru. Se spune că Isac Newton a fost un magician,alchimist, și avea legătură cu Francmasoneria, există și o carte pe tema asta. De ce anumite evenimente nu sunt prezentate așa cum sunt în realitate?

Newton a fost și el om, ca ceilalți. A rămas în istorie pentru aportul imens pe care l-a adus omenirii prin teorille demostrabile (și demonstrate, apoi, de alții). Nu pentru alte activități mai mult sau mai puțin dubioase pe care le avea. Dacă tu vrei să-l categorisești așa, n-ai decât. E viața ta, principiile tale.

#18
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 pexCom, on 25 ianuarie 2019 - 18:28, said:


Newton a fost și el om, ca ceilalți. A rămas în istorie pentru aportul imens pe care l-a adus omenirii prin teorille demostrabile (și demonstrate, apoi, de alții). Nu pentru alte activități mai mult sau mai puțin dubioase pe care le avea. Dacă tu vrei să-l categorisești așa, n-ai decât. E viața ta, principiile tale.

Evident ! Dar trebuie să vedem și părțile negative și cele pozitive, nu doar pe cele pozitive.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate