Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Windows 10 original

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Rebecca999

Rebecca999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2019
buna searaPosted Image

am cateva nedumeriri in ceea ce priveste Windows ul 10 original. e foarte posibil ca intrebarile mele sa fie usor stupide,caci nu ma prea pricep la tehnica, dar imi iau inima in dinti si o sa va intreb.

mi-am luat un laptop care avea pe el la cumparare Linux, apoi un baiat de la magazin mi a pus un windows cu ceva patch pe el , ca altfel nu avea cum.
dupa vreo 3 luni, mi a aparut watermark ul din josul paginii in stanga cu '' Activate Windows- Go to settings to activate Windows'',dar totul merge perfect deocamdata.

intrebarile mele sunt si va multumesc daca mai si raspundeti( in sensul ca oricum va multumesc)


1. Daca nu e un Windows original, cum de Windows Update pare sa si faca treaba perfect?
2. Daca raman cu el asa cu watermark ul, va ceda la un moment dat laptopul? As vrea sa lucrez in suita adobe creative cloud si am nevoie de un laptop functional, oricum am nevoie de un laptop functional.
3. Daca cumpar licenta o pot pune peste copia counterfeit? Ma va lasa Microsoft? Eu, una ,nu va de ce nu.
4. Intrebarea asta va suna aiurea rau ,si realizez, dar chiar nu stiu si nu am pe cine sa intreb, asa ca apelez la voi: daca pot cumpara licenta, de pe Microsoft Store Romania in ce format vine? USB, CD? Unde vine exact? Cum imi parvine? El poate veni numai fizic? Exista cumva un link pe care sa se afle un sistem de operare?(exista asa ceva?)

Va multumesc mult si imi pare rau ca inca nu stiu sa scriu posturi, dar ma voi obisnui:)

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cam așa e windowsu' original: merge vreo 90 de zile după care -tot merge- dar zice să-l activezi; dacă nu zice, atunci e cârpit.

Edited by jobist, 23 January 2019 - 23:20.


#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
1. merge si cand e "aranjat"
2.parca o sa-ti limiteze functionalitatea la un mom dat.
3.da, poti.
4. depinde ce cumperi, poti cumpara si suportul fizic (disc, stick) sau doar licenta, practic primesti doar codul pe mail.

din moment ce il ai deja instalat poti cumpara doar licenta, o adaugi in setari si se activeaza automat.

o sa apara niste bajeti ce o sa-ti spuna sa cumperi licenta de pe site-uri random cu un pret super mic, nu te lua dupa ei, licenta aia are fix aceeasi valoare ca o versiune piratata, conform termenilor microsoft licenta trebuie cumparata doar de la un magazin autorizat de ei, altfel=0

Edited by _-livio-_, 23 January 2019 - 23:35.


#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Daca nu cumva ai nevoie disperata de vreun soft disponibil doar in windows ...poti linistit sa iti pui Linux Mint 19

E ideal pentru incepatori, e practic identic cu windows din punctul de vedere al utilizarii prin GUI.

Iar suitele LibreOffice sau WPS Office mie mi se par mult superioare lui MS Office!

din cel putin 2 motive obiective:
- lucrul cu imaginile:  in MS Office, e nasol sa lucrezi cu imaginile, mai ales in header/footer sau mai ales daca le adaugi dupa ce ai mult text formatat cu grija!
- lucrul cu tabelele: in MS Office, e de-a dreptul un cosmar sa lucrezi cu tabele (rezise, move, split etc). Dar in LibreOffice si WPS Office e mult mai usor si intuitiv.

MS Office ...produs premium ce nu merita nici 2 lei

Unicul "merit" al produselor MS e cvasi-monopolul stabilit de compania mama, nicidecum calitatea, fiindca mult timp, MS nu a avut competitor direct viabil.|

PS: si daca ai nevoie de un soft windows, ia Crossover!
e doar 30 euro pe an, si ruleaza orice - de la "joace" la soft utilitar

Edited by pinguinul666, 23 January 2019 - 23:38.


#5
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
1. Sistemul de operare este original. Windows Update nu da doi bani daca sistemul este activat sau nu. Isi face update oricum.
2. Nu, doar ca o sa apara Activate Windows peste tot si nu pot personaliza sistemul de operare.
3. Copia ta este perfect originala. Daca vrei sa fii 100 % sigur, atunci fa un stick cu Media Creator de pe siteul celor de la Microsoft, instalezi sistenul si asa este 100 % original dar fara licenta si neactivat.
4. Depinde, ori fizic pe USB ori virtual printr-un link de download + factura (care dovedeste ca TU ai licenta) + cheia de activare pe email

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca tu ar trebui mai intai sa spui pt ce iti trebuie laptopul fiindca e foarte posibil sa-ti convina mai mult linux dect windows. Nu te teme pt intrebarile pe care le pui.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Hai ma ai 60 EUR in fiecare luna (720 EUR/ an) pentru Adobe CC si nu dai 135 EUR pe licenta windows (135/ 5 ani, sa zicem...poate chiar pe viata)...

Chelea manzului!

Edited by Lex404, 24 January 2019 - 01:19.


#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View PostRebecca999, on 23 ianuarie 2019 - 23:12, said:

am cateva nedumeriri in ceea ce priveste Windows ul 10 original

Citeste si aici: https://forum.softpe...windows-10-pro/

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostRebecca999, on 23 ianuarie 2019 - 23:12, said:

1. Daca nu e un Windows original, cum de Windows Update pare sa si faca treaba perfect?
2. Daca raman cu el asa cu watermark ul, va ceda la un moment dat laptopul? As vrea sa lucrez in suita adobe creative cloud si am nevoie de un laptop functional, oricum am nevoie de un laptop functional.
3. Daca cumpar licenta o pot pune peste copia counterfeit? Ma va lasa Microsoft? Eu, una ,nu va de ce nu.
4. Intrebarea asta va suna aiurea rau ,si realizez, dar chiar nu stiu si nu am pe cine sa intreb, asa ca apelez la voi: daca pot cumpara licenta, de pe Microsoft Store Romania in ce format vine? USB, CD? Unde vine exact? Cum imi parvine? El poate veni numai fizic? Exista cumva un link pe care sa se afle un sistem de operare?(exista asa ceva?)

Va multumesc mult si imi pare rau ca inca nu stiu sa scriu posturi, dar ma voi obisnui:)
1. Crede si nu cerceta.
Merge bine ?
DA - lasa-l asa :)
NU - pai, veci cum se remediaza. Oricum, altii vor sa opreasca WIndows 10 update, tu vrei sa mearga

2. Si daca cedeaza, cit dureaza reinstalarea ?!
15-45 de minute.
Si de ce sa cedeze, adica sa se buleasca windows pentru ca nu e e oficial/activat.... ?!
Nu prea e cazul (vezi mai jos, la final de tot)

3. Poti sa schimbi licenta la acelasi windows deja instalat de cite ori vrei tu.

4. Vine in ce format vrei tu: cheie virtuala (serial, adica seria primita pe mail), USB, DVD....
Ah, acum vad ca vrei direct de la Microsoft Store Romania - aici se pare ca este doar serial.
Poti sa intrebi direct la ei: https://support.micr...contact-support
Poti sa iei de la alte magazine, cum am zis mai sus.

Pe de alta parte, de ce te chinui cu treburile astea ?!
Intreaba alti prieteni, mi priceputi, care au avut diverse windows de-al lungul anilor, daca au patit vreun din cele de mai sus.

#10
Rebecca999

Rebecca999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2019
multumesc mult de raspunsuri , sunteti niste scumpi ,si mersi de primirePosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate