Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Holy trinities sau prime + zoom-ul cel mai folosit?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Aproape oricare dintre noi poate si-a pus macar o data intrebarea asta.
Multi spun ca un zoom ultra wide + clasicul 24-70 + 70-200, toate f2.8 reprezinta tot ceea ce ti-ai putea dori pentru o camera buna.

...oare este chiar asa?

Calitatea cea mai buna se obtine cu obiective prime (fixe) care sunt si mai luminoase ajungand la f1.8 sau chiar f.14, nu zic de f1.2 sau f1.0 ori chiar mai deschise pentru ca astea sunt asa, mai exotice si nu foarte des intalnite sau folosite.

Dincolo de alegerea pe care o facem fiecare si primul parametru este bugetul, daca nu ar trebui sa tinem cont de asta, ce ati alege acum?
Nu mai spun ca daca ai un wide fix intre 14 si 20 ai cam rezolvat necesarul de deschidere foarte mare a FOV-ului. Apoi un zoom mediu gen 24-70, un 85 f.8 sau f1.4 pentru portrete si eu as sari direct la un zoom gen 100-400 ca sa stiu o treaba.

Asadar, pentru mine, tinand cont de genul de fotografie hobby cu care ma incant, asa as prefera, 14-16-20 fix cu f.18 sau f2.8 si apoi un 24-70 sau 28-75, un 85mm f.18 sau f.14 si un zoom cat mai... tele.

Voi?

Marturisesc ca am avut un "crush" (nu la propriu) pe 70-200f2.8 dar am constatat in timp ca ori este prea lung, ori este prea scurt si ca imi rezolvam treaba cu un 85mm mai ieftin si mai simplu si mai luminos.

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Depinde ce fotografiezi - peisaj? case? fotografie de stradă? portrete? Nu există rețete.
Subiectul majoritar la mine sînt casele deci merg în general la capătul de jos al focalei cu mici excepții cînd am nevoie de detalii. Deci ideal 12-24 plus un 200 mm. Între ele rar, foarte rar...
Acestea fiind spuse mi-ar place o trinitate dacă aș reuși să o justific cumva.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View PostReactor2015, on 23 ianuarie 2019 - 16:35, said:

14-16-20 fix cu f.18 sau f2.8

Doar pentru lumina foarte scazuta poate, sau astrofoto. De bokeh oricum nu vorbim la asa focale.

View PostReactor2015, on 23 ianuarie 2019 - 16:35, said:

clasicul 24-70

Personal nu ma prea atrage. Prefer un 50mm fix de calitate combinat la nevoie cu o focala mai scurta.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014
depinde foarte mult de ce fel de fotografie pozezi.

Eu pozez evenimente 90% din bănuți.
Nu mă imaginez mergând la un eveniment cu obiective obișnuite cu focală fixă. Am încercat cu un 50mm f1.8 și după 2 ani am constatat că l-am folosit pentru 23 de cadre. Trag cam 25.000 cadre pe an. Spre deosebire de un fisheye 15mm/f2.8 pe care-l folosesc curent și cu care trag cam 5% din cadre la un eveniment.

La eveniment cel mai important (așa cred eu) e mobilitatea, flexibilitatea, ȘI PREZENȚA ÎN MOMENT.
Dacă trebuie să te deplasezi ca să prinzi încadrarea pe care o vrei ai mari șanse să ratezi momentul. Presupunând o focală fixă.
Dacă tragi să zicem cu 50mm, f/1.2 la f/1.2 riști să pierzi mai mult timp chiombindu-te la LCD să vezi dacă ai prins ochiul focalizat decât fotografiind momente importante. Momente pe care le pierzi pentru că ești atent la aparat și nu la eveniment. Atenție aici și pentru entuziaștii mirorless, vă paște același pericol.

Eu unul merg la eveniment cu 17-40/f/4 (care se va schimba cu 16-35/f2.8), 24-70 f/2.8, 70-200 f/2.8 și 15mm f/2.8. 70-200 poate lipsi dacă știu că-i spațiul strâmt.
Plus minim două blițuri cu declanșare radio.

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Se pare ca Tamron s-a pus serios pe treaba vazand ca producand obiective pentru Sony este mult mai profitabil decat pentru Nikon ori Canon.
Astfel, cat de curand vor aparea cu un 70-200 f/2.8 FE, ceea ce ar fi wow daca ar avea o calitate apropiata de G-Masterul de la Sony si daca s-ar repeta supriza cu 28-75 f/2.8 la o treime de pret din cat costa obiectivul Sony similar.

Se zice ca si un zoom ultra wide ar fi in plan. Si nu m-ar mira pentru ca Tamron are un obiectiv extraordinar de bun pe zona asta pentru Canon si Nikon.

Cred ca cei de la Tamron au intuit mai bine chiar si decat cei de la Sony ca posesorii de camere Sony A9/A7, vor obiective ML in concordanta cu dimensiunile camerei.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Fara 300 f4 nu plec nicaieri la sport in aer liber. La fel fara 70-200 2.8 pentru sala (chiar si pentru conferinte de presa).

Deocamdata visez la 500mm f5.6 PF de la Nikon. Mereu cand merg pe strada ma uit pe jos poate gasesc vreo 4000 de euro :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate