Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Statie radio CB portabila Midland Alan 52 / 42 DS Multi Romania cu Squelch Automat Digital - Suport, Testare, Pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
340 replies to this topic

#325
alex_h96

alex_h96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2021
Salut,

Am si eu o statie CB Midland Alan 52 DS + Antena CB PNI ML145 cu magnet 145/PL. Acum in ultima calatorie am observad ca timp de 10-20 de minute nu se aude nimic nici macar un sunte de interferenta cand scot statia de pe Auto iar dupa un timp(presupun dupa ce se incalzeste umpic) receptionez conversatiile dar sunetul este foarte neclar si nu prea ma pot intelege cu ceilalti vorbitor. Suntul transpis de mine este ok dar ce aud eu este aproape de neinteles.
A mai intalnit cineva aceasta problema, este din cauza antenei sau ar trebui sa trimit statia in garantie?

#326
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Vezi sa nu fie pe AM., daca, da, trece pe FM.

#327
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Dupa ce timp de cativa ani am incercat si testat mai multe tipuri si marci de statii si antene cb am reusit sa fac trecerea la ceva mobil. Ma refer aici la statie si antena cat mai mica. Am luat o midland 52ds de la emag resigilata la un pret destul de bun zic eu, 340lei. Antena aveam deja, president new virginia. Am testat-o, pentru putin timp ce-i drept si pot spune ca isi face treaba foarte bine, mai ales pe ds. Ds taie semnalele slabe foarte bine in comparatie cu president bill ce am avut-o inainte pe masina. Iar antena chiar daca nu este una lunga cum ar fi recomandat in cb se comporta foarte bine datorita constructiei de calitate. Pot spune ca este mult mai calitativa si mai performanta decat pni extra 45 care am avut-o mai demult. Chiar daca nu am mai reusit sa iau statia cu reducerea de pe forum eu sunt multumit de ea si v-o recomand. E mica, usoara, portabila- o poti lua din masina oricand daca nu vrei sa stai cu grija ca iti va fi furata. Si se poate folosi fara probleme un kit cu casca si microfon tot de la midland, va recomand midland ma31-l cu 2 pini, pentru a nu deranja alte peraoane din masina. Cei care ziceati ca difuzorul nu se aude tare, intradevar e mai slabut dar si statia e mica. Dar eu zic ca pentru marimea ei se aude excelent. Nu ai ce setari complicate sa faci la ea. Ii setezi canalul 22, ai grija sa nu fie pe putere low ca sa ai 4wati la emisie, activezi nb daca doresti, o blochezi din tastatura pentru a nu o deregla din greseala si e gata de drum. Ce imi place la ea e ca daca o inchizi si o deschizi ea ramane cu tastatura blocata si nu trebuie sa stai mereu sa o blochezi. Iar lumina de fundal se poate dezactiva si daca tastaura e blocata. Ce mai apreciez la acesta statie e butonul rotativ de ds si sq. Stii sigur cand a trecut pe ds datorita acelui click ferm care il face.

Edited by mishu_bz, 05 July 2021 - 13:44.


#328
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
O husa stiti de unde se poate cumpara?

#329
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postgeorge_eu25, on 05 iulie 2021 - 16:35, said:

O husa stiti de unde se poate cumpara?
Cei de la pni sunt importatori si distribuitori directi. Incearca la ei pe site. www.pni.ro sau www.mo.ro
Dar un suport pentru prins in bord ce imi recomanzi?

Edited by mishu_bz, 05 July 2021 - 16:41.


#330
HIL

HIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.05.2010

View Postmishu_bz, on 25 februarie 2019 - 17:33, said:

Uite aici...preluat de pe youtube...
Doamne apara si pazeste de prostia omeneasca! Arunca un prost o piatra si nu o scot 100 de destepti. Sunt curios sa imi spuna cineva ce circuit pentru o statie de 100 $, costa 50$ fie el si toshiba.

#331
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View PostHIL, on 01 august 2021 - 17:54, said:


Doamne apara si pazeste de prostia omeneasca! Arunca un prost o piatra si nu o scot 100 de destepti. Sunt curios sa imi spuna cineva ce circuit pentru o statie de 100 $, costa 50$ fie el si toshiba.
Daca esti tu mai destept argumenteaza daca avea dreptate sau nu. Si poate ne spui si de ce alan 52ds are ecran iluminat albastru pe cand alan 42ds are iluminat verde.
Chiar vreau sa stiu....

#332
Radovan_eu

Radovan_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2007
Buna ziua. Am avut un Midland Allan 52 Multi ce făcea cam multă gălăgie, trebuia să stau tot timpul sa o reglez.
Mi-aș cumpăra din nou un Allan 52 DS sau un 42DS.

Care dintre cele două stații este mai ok,mă refer strict la statie nu la faptul că
Allan 42 are și accesorii.
Mulțumesc!

Edited by Radovan_eu, 23 February 2022 - 09:44.


#333
balaurel_cli

balaurel_cli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.02.2018
52 Mai ieftin si adaptat pt utilizarea in Auto. Lumina nu se stinge .Afisaj albastru .ETC

Edited by balaurel_cli, 23 February 2022 - 10:14.


#334
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postbalaurel_cli, on 23 februarie 2022 - 10:13, said:

52 Mai ieftin si adaptat pt utilizarea in Auto. Lumina nu se stinge .Afisaj albastru .ETC
Nu e nicio diferenta intre ele, decat la pret si 42ds are acele accesorii si cu lumina verde in loc de albastra ca le 52ds. Iar lumina se stinge, are un buton pt asa ceva.

#335
Radovan_eu

Radovan_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2007
Mishu_bz, din ce înțeleg din postarea ta, Allanul e mai ok decât Billul. Diferența dintre 42 și 52  am înțeles că mai consta și într-o piesă electronică mult mai calitativă la 42.

#336
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Problema este ca nu prea se mai gasesc pe stoc... nici Midlandu Alan, nici Presidentul Bill. Acolo unde mai sunt pe stoc, preturile au bubuit...

#337
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007
Recomandari pentru o antena pentru 42DS varianta portabila?
- Midland Flex 53cm ?
- Albrecht Hyflex CL27 54cm?

Alta antena extensibila?

#338
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postredamo, on 25 iulie 2022 - 13:31, said:

Recomandari pentru o antena pentru 42DS varianta portabila?
- Midland Flex 53cm ?
- Albrecht Hyflex CL27 54cm?

Alta antena extensibila?
Oricare din ele...daca le gasesti de cumparat. Cu cat mai lunga cu atat mai bine.

#339
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007

View Postmishu_bz, on 25 iulie 2022 - 14:27, said:

Oricare din ele...daca le gasesti de cumparat. Cu cat mai lunga cu atat mai bine.
Ambele sunt la emag, cu oarecare diferenta de pret. Cautam o recomandare de la cineva care le-a folosit.

#340
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postredamo, on 25 iulie 2022 - 14:30, said:


Ambele sunt la emag, cu oarecare diferenta de pret. Cautam o recomandare de la cineva care le-a folosit.
Din pacate nu te pot ajuta, am avut doar 52ds pe mana.
Sper ca stii ca statia nu se foloseste in interiorul masinii cu antena portabila.

Edited by mishu_bz, 25 July 2022 - 15:10.


#341
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007

View Postmishu_bz, on 25 iulie 2022 - 15:09, said:

Din pacate nu te pot ajuta, am avut doar 52ds pe mana.
Sper ca stii ca statia nu se foloseste in interiorul masinii cu antena portabila.
Da, bineinteles. Am nevoie pentru camp deschis, trasee montane etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate