Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Statie radio CB portabila Midland Alan 52 / 42 DS Multi Romania cu Squelch Automat Digital - Suport, Testare, Pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
340 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului Statie radio CB portabila Midland Alan 52 / 42 DS Multi Romania cu Squelch Automat Digital - camioane: suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.
[ https://cdn.mo.ro/leaflets/4222/ecran-alan-52-ds.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.mo.ro/leaflets/383/portabila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.mo.ro/leaflets/4221/functii-alan-52-ds.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.mo.ro/leaflets/4219/norme-cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.mo.ro/leaflets/4220/putere-reglabila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.mo.ro/leaflets/4223/conectica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Display generos
Display-ul este generos, raportat la dimensiunile statiei, iluminat verde si afiseaza canalul, nivelul emisiei / receptiei, alaturi de o multitudine de alte functii active ale produsului.
Dimensiuni reduse
Acum puteti profita de avantajele multiple ale celei mai mici statii radio CB. Statia radio incape in palma (asemanator unui walkie talkie) si poate fi utilizata cu o singura mana fara nici o problema. Pe langa acestea, dimensiunile reduse va permit sa o asezati in cotiera, sau in spatiile de dimensiuni reduse din bordul oricarui autoturism.
portabila
Functii multiple
Desi este o statie de dimensiuni foarte mici, vine cu o multitudine de functii: Squelch Automat Digital, scanare canale, Dual watch, blocare tastatura, iluminare ecran,  navigare rapida intre canale, EMG, Putere high/low (4W/1W).
Multi Band
Pentru cei ce folosesc alte benzi de comunicatie, utilizate in alte tari ale Europei, statia este prevazuta cu posibilitatea schimbarii normei de lucru in corespondenta cu fiecare tara in parte.
Putere reglabila
Puterea de emisie reglabila High/Low este utila atat in anumite tari din UE unde este reglementata prin lege diferit de Romania, cat si in momentele cand statia se foloseste in camp deschis pentru a economisi din baterie.
Conectivitate
Statia Alan 52 DS este multifunctionala avand o dubla utilizare: in masina cu antena pe caroserie si in camp deschis (parcare) cu acumulatori si antenuta BNC.  Mufa BNC permite atasarea unei antene micute doar la utilizarea statiei in camp deschis (parcari). Conexiunile de microfon si casca/difuzor permit conectarea hands-free-ului dedicat Midland MA31-L cu care putem emite direct de la lavaliera si putem receptiona in casca din ureche.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOqahrJbjjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caracteristici generale
Model Mobila
Tip banda emisie AM / FM
Canale 40
Frecventa 26.965 - 27.405 MHz
Putere audio difuzor 0.5 W
Sensibilitate (20dB SINAD) mai mica de 0,5 µV AM/FM
Distorsiune semnal audio mai mica de 3% @ 1KHz
Putere emisie 4 W +
Modulatie FM: 1.8KHz ± 0.2KHz, AM: 85-95%
Alimentare 12 V
Curent absorbit max 900 mA
Dimensiuni (L x H x A / Greutate) 70 x 140 x 30 mm / 0,33 Kg
Caracteristici speciale
Dual Watch Da
Scanare canale Da
Blocare tastatura Da
LCR - ultimul canal selectat Da
Buton canale urgenta Da
Squelch automat digital (ASQ) Da
Conexiuni panou spate
Conexiune microfon Da
Pachetul contine
Statie radio Da
Cablu alimentare Da
Mufa de bricheta Da
Manual de utilizare Da
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia, activitate pe topicurile dedicate CB, radioamatori si cu experienta in domeniu pastram oferta de a transmite GRATUIT produsul in teste pentru 2 saptamani, cu rugamintea ca dupa returnare sa posteze pe acest forum un review.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il tina macar in teste, si de ce nu daca le place sa o achizitioneze cu o reducere de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.

Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs

Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori de statii si antene radio CB.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 04 November 2019 - 14:25.


#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
ALAN 42 a fost prima statie CB cumparata de mine,in 2007,de la Catalin (@videosuzzy).Am tinut-o vreo 2 ani pana am prins mai bine microbul si de atunci le-am tot schimbat,spre disperarea nevesti-mi!Cand ma uit la statia asta imi revin multe amintiri.
Totusi,am si eu o curiozitate...Ce inseamna "Squelch Automat Digital" ? Sau mai bine zis ce face mai special?Ca asta a si fost motivul principal pentru care am dat-o,lipsa ASQ-ului.

#3
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
ASQ-ul lucrează decent pe Alan 42DS ( folosită împreună cu ML145 tot de la Midland )..o sa revin cu mai multe informații după ce o testez mai mult.

Edited by protecties, 22 January 2019 - 14:25.


#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Eu as fi interesat daca aceasta statie se poate conecta la antena masinii (aia de la radio din gama VW). Adica sa nu mai fiu nevoit sa pun/dau jos alta antena...

#5
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Nu merge cu antena masinii.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Am luat-o eu...din nostalgie si curiozitate ,sa vad cum lucreaza acel ASQ.O sa postez aici dupa-aia parerea mea.

#7
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postgeorge_eu25, on 23 ianuarie 2019 - 14:20, said:

Am luat-o eu...din nostalgie si curiozitate ,sa vad cum lucreaza acel ASQ.O sa postez aici dupa-aia parerea mea.
Si eu sunt interesat de ea mai ales ca o pot lua la 50% reducere. Astept parerea ta mai intai, ca nu sunt hotarat inca daca sa o iau sau nu. Am deja o statie albrecht ae6110.

View Post_R_A_D_U, on 22 ianuarie 2019 - 21:20, said:

Eu as fi interesat daca aceasta statie se poate conecta la antena masinii (aia de la radio din gama VW). Adica sa nu mai fiu nevoit sa pun/dau jos alta antena...

Se inlocuieste antena masinii cu una compatibila cum e cea din link, ca sa puteti folosi antena si la receptia radio am/fm si la emisia /receptia in cb.

https://www.mo.ro/an...2216215-99.html

View Post_R_A_D_U, on 22 ianuarie 2019 - 21:20, said:

Eu as fi interesat daca aceasta statie se poate conecta la antena masinii (aia de la radio din gama VW). Adica sa nu mai fiu nevoit sa pun/dau jos alta antena...

https://www.mo.ro/an...2216215-99.html

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Multumesc, nu ma apuc de modificari. Daca ii atasez o antena mobila (d-aia scurta de se insurubeaza in partea de sus) ca la Alan 42, va merge sa comunic cu ceilalti din trafic?

Edited by _R_A_D_U, 23 January 2019 - 17:53.


#9
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Post_R_A_D_U, on 23 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Multumesc, nu ma apuc de modificari. Daca ii atasez o antena mobila (d-aia scurta de se insurubeaza in partea de sus) ca la Alan 42, va merge sa comunic cu ceilalti din trafic?

De curiozitate, ce masina ai?

View Post_R_A_D_U, on 23 ianuarie 2019 - 17:53, said:

Multumesc, nu ma apuc de modificari. Daca ii atasez o antena mobila (d-aia scurta de se insurubeaza in partea de sus) ca la Alan 42, va merge sa comunic cu ceilalti din trafic?

Poti folosi un suport ca acesta daca nu vrei sa stai cu magnetul acela pe masina. Numai sa iei o antena de maxim 1 metru ca sa nu stai mereu sa o desurubezi daca intri in parcari subterane sau ai garaj.

https://www.mo.ro/su...e-cablu-5m.html

#10
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Vreau sa o pun pe o Fabia III si un Golf VI. De aia vreau ceva mobil, sa o mut repede de pe o masina pe alta. Nu ma intereseaza suportul ala fix. As vrea ceva in genul asta: [ https://s12emagst.akamaized.net/products/3046/3045650/images/res_b31b6c3d0309218e82cbc8625b502cf0_450x450_tblv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Și cu antena aia in trafic o sa discuți cu colegul de pe bancheta din spate..hai sa fim serioși.

#12
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Post_R_A_D_U, on 23 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Vreau sa o pun pe o Fabia III si un Golf VI. De aia vreau ceva mobil, sa o mut repede de pe o masina pe alta. Nu ma intereseaza suportul ala fix. As vrea ceva in genul asta: [ https://s12emagst.akamaized.net/products/3046/3045650/images/res_b31b6c3d0309218e82cbc8625b502cf0_450x450_tblv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Antenele de tipul acesta se folosesc doar in aer liber, in camp deschis. Nu sunt eficiente daca tii statia in masina. Daca ar fi fost bune nu ar mai inventat producatorii antenele de pe cupola, nu crezi?

View Post_R_A_D_U, on 23 ianuarie 2019 - 18:30, said:

Vreau sa o pun pe o Fabia III si un Golf VI. De aia vreau ceva mobil, sa o mut repede de pe o masina pe alta. Nu ma intereseaza suportul ala fix. As vrea ceva in genul asta: [ https://s12emagst.akamaized.net/products/3046/3045650/images/res_b31b6c3d0309218e82cbc8625b502cf0_450x450_tblv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iti recomamd kit-ul asta. Statia e foste buna, micuta, portabila iar antena e si ea buna, o poti muta usor de pe o masina pe alta fara probleme sau alte batai de cap.

https://www.mo.ro/ki...-cu-magnet.html

#13
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Am primit si eu in teste statia Midland Alan 42 DS de la @suport_PNI ( multumesc mo,ro ) urmand sa revin aici pe topic cu un review. Pana reusesc sa o folosesc mai mult las aici cateva poze si manualul de utilizare.

Attached Files


Edited by protecties, 25 January 2019 - 06:33.


#14
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postprotecties, on 25 ianuarie 2019 - 06:33, said:

Am primit si eu in teste statia Midland Alan 42 DS de la @suport_PNI ( multumesc mo,ro ) urmand sa revin aici pe topic cu un review. Pana reusesc sa o folosesc mai mult las aici cateva poze si manualul de utilizare.
De ce ai ales 42 si nu ai ales 52-ul? Pentru accesorii?
Te astept cu pareri dupa ce o testezi. Pana atunci sa te bucuri de ea si drumuri bune.

View Postgeorge_eu25, on 23 ianuarie 2019 - 14:20, said:

Am luat-o eu...din nostalgie si curiozitate ,sa vad cum lucreaza acel ASQ.O sa postez aici dupa-aia parerea mea.
La aceasta statie, alan 52 ds merge sa ii maresti puterea la 8w sau mai mult? Asa cum merge la alte statii cum ar fi midland m mini de ex?

#15
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Eu știu că nu se recomandă să îi mărești puterea, dar fiecare face ce vrea. Normal și legal sunt cei 4w.. degeaba dai tu cu 8w daca cei ce îți răspund au 4w și tu nu ii auzi.

Am ales 42DS in detrimentul lui 52DS pentru simplul fapt că am avut Alan52 din prima generație daca pot zice așa.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Deci....
Am folosit-o ieri la un drum Bucuresti-Giurgiu.Antena folosita a fost un PNI ML160 (acordata ochiometric),cumparata tot acum.
Pareri pro si contra nu am in plus fata de "anal 42" (cum i-a zis cineva pe-aici).E aceasi statie ,cu aceleasi functii.
Ce e diferit e ASQ (sau DS pentru Midland).Isi face treaba binisor si taie cat trebuie.Ce imi place mie foarte mult e trecerea de pe SQ manual pe cel automat.Sii exact cand ai trecut din cauza acelui tacanit al butonului.Oricum,acum ca are si ASQ eu zic ca statia asta va sparge piata.Toata lumea o ocolea tocmai din cauza asta.Ce e drept,nu stiu cum se incalzeste la utilizare indelungata,dar o sa testez si treaba asta cand o sa plec in concediu si suntem 2-3 masini.
Per total o statie foarte reusita!Felicitari Midland!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kkV1v_bHNvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E. @protecties,eu nu i-as mari puterea chiar daca s-ar putea,din simplul motiv ca nu e o statie aerisita si racita calumea.Nu are radiator de racire si totul e inghesuit intr-o carcasa mica.Ca fapt divers ,vechiul alan 42 stiu ca il desfacusem si facusem un strap ca sa am 400 de canale pe care nu le-am folosit niciodata.Din punctul meu de vedere marirea puterii la statia asta aduce dupa sine o mare posibilitate de a se defecta.
Mai bine o antena buna si acordata calumea decat 2-3W in plus.

       @ _R_A_D_U,pentru receptie poti folosi si o sarma cu care poti auzi 1-2 km.Problema apare la emisie.
Acum ceva timp,fiind cu un prieten cu masina,"am ramas" fara talpa.Antena o bagasem in portbagaj,iar talpa a ramas pe masina.Macar a avut bunul simt sa o taie,nu sa o smulga.Si cu cablul ramas vreo 10cm in afara masinii,deasupra usii spate,am venit asa pana acasa.Si tin minte ca auzeam foarte bine pe statie si pe o distanta de cativa km,dar pe emisie nu ne auzeam decat la maxim 1 km.

Edited by george_eu25, 25 January 2019 - 14:53.


#17
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Acum citeva minute am ridicat coletul de la curier. Am ales pachetul Alan 52+ Antena Midland LC 59 (72cm). Deoarece afara este intuneric, nu am cum sa fac probele de rigoare insa voi reveni maine cu un review despre produs. Coletul a fost intact insa :D virful antenei era iesit un pic din folia ambalajului. Multumesc helperului PNI! Foarte ok oamenii de la www.mo.ro.
Citeva poze "la cald".

#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Era virful iesit afara din ambalaj?!Posted Image
Doamneee... ce probleme mai fac si curierii astia, nu sunt atenti deloc.
Poate nu se mai calibreaza ca s-a oxidat capatul ala de la umezeala asta nenorocita...
Ptiu.... cobesc?!
Sa le stapinesti sanatos.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate