Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Auto NOU break/combi/wagon cu tractiune integrala , benzinar , automat?

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Destul de complicat cumulul de dorinte! :peacefingers:

Daca nu ar fi fost cerinta de benzina, atunci Mondeo 2.0 TDCi, AWD, Powershift, Wagon ar fi in banii tai (dupa discount - de obicei destul de generos la Ford - pui si optionalele de siguranta si confort dorite). Benzina insa nu e cu AWD (cel putin din cate stiu).

Tot de acolo ai si Kuga AWD, benzina, automata. Mai mare ca spatiu (interior si porkbagaj) decat Vitara, insa fara discutie sub clasa medie Wagon.

Passat, Superb iarasi sunt optiuni bune, insa nu stiu daca in banii aia. Nu stiu cum e AWD pe Passat, pe Superb am mers ca si pasager, nu am avut ce sa simt.

Ar mai fi Mazda 6 Wagon, Insignia Sports Tourer, insa nu stiu masinile sau dotarile actuale.

Verifica si la Subaru, XV s-ar incadra la AWD (asa il lauda) si "design" (wagon style), insa e cam micuta (la 385 l porkbagaj ... e cam cat Vitara).

Zonele mai ieftine auto (Kia, Hyundai) nu cred ca ofera AWD pe wagon.

Sunt cateva SUV-uri bazate pe platformele compacte (CX-5, Kuga, Tiguan, Sportage etc) care s-ar incadra in cerintele tale, insa au doua mari neajunsuri:

- nu iti ofera spatiul util al unui break (deh, clase diferite)
- nu iti ofera consumul / autonomia unui break

Au si ele avantajele lor, dar ... vezi mai sus.

La SUV-uri mai mari (Tuareg, Edge, Sorento) nu te incadrezi cu bugetul.

La wagon din zona premium (Audi, BMW, Jaguar, Mercedes): la fel, buget prea "scurt". De SUV-uri premium nu are rost sa amintim.

Ar trebui facuta o lista din posturile de mai sus si luati dealerii la intrebari (dealerii, nu site-urile!). Dupa aia - masina pe viu si drive test, ca astea sunt cele mai importante!

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Multu all dar NU VREAU SUV drace e asa de greu de citit titlul ?! Nu ma incadrez la buget la un suv mare ( bv Tyby - ai priceput rapid ) si oricum nu doresc decat un combi care sa aiba acele dotari mentionate mai sus .
Pana acuma Insignia  , Golf , Octavia .
Din grupul vag ce cutii automate recomandati ?

ST cupra nu cred ca-mi face nimeni reducere de la 36 k euro - altfel ar fii minunata .

Edited by Baxon, 22 January 2019 - 11:23.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Absolut man, nu am obiectat la dreptul tau de a alege un wagon vs SUV.
Am obiectat la aprecierea spatiului dintr-un suv compact.
Intr-un concediu am vazut un nene familist cu un Touran suprainaltat, automat, era ceva urias.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si eu am vazut multe Posted Image  dar masina nu va fii condusa 100% doar de mine de aceea combi e ceea ce caut . Astept sa ajung acasa sa merg pe la reprezentante .

Pe configuratorul Opel nu gasesc Ingignia AWD benzina ?!
https://www.opel-mhs...-sports-tourer/

Edited by Baxon, 22 January 2019 - 11:40.


#23
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pe VAG pe cutie automata 4x4 ii obliga la cutie  care sa tina cuplul de peste 250nm. Deci ori au DQ250 (Dsg6) ori au DQ380 amandoua fiind niste cutii foarte fiabile in comparatie cu dq200 (dsg7).

In 2016 si-au luat 2 colegi unu golf 7 Alltrack 4x4 1.8 tsi cu 26.000euro  (reducere mare acum pretul este mai mare dar are multe optionale) si altul seat leon experience 4x4 (2.0 tdi 184cp) - pret de lista 30.000euro.

Eu in locul tau mi-as lua ori golf 7 alltrack 1.8 tsi 4x4 dsg  ori as configura o skoda cu 2.0 tsi (nu stiu daca ai bani de superb break- dar daca ai e beton de departe cel mai mult spatiu).

Pretul de lista la cupra ST este de 36.000euro dar se dau reduceri mari, mai ales in functie de metoda de plata (credit, avans etc).

Orientativ eu zic ca de la 36.000euro se poate negocia pana la un 32.000euro.

Edited by Deenman, 22 January 2019 - 11:40.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mersi : vad ca doar din grupul VW am sanse
octavia 4x4 combi 2,0 tsi aut
golf 7 Alltrack 1,8 tsi aut
altele ?

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lasa cateii acasa, de ce ai lua 2 caini in vacanta cu tine si familia ? Sa te deranjeze... sa le porti de grija, etc... chiar nu va inteleg. Posted Image Nu merita pentru niste caini sa dai zeci de mii de euro pe o masina si sa pierzi enorm in devalorizarea ei...Posted Image
De exemplu cainele meu sta afara, daca plec undeva las vecinii sa il hraneasca, sau daca nu esti intr-o relatie perfecta cu ei, le lasi o mica atentie. Posted Image

Edited by TruculMagic, 22 January 2019 - 11:58.


#26
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Eu nu știu ce să mai zic despre 4x4...
Chiar merită investiția sau dai doar niște bani în plus pentru un consum mărit?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xRpvMkkoftw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBaxon, on 22 ianuarie 2019 - 11:50, said:

Mersi : vad ca doar din grupul VW am sanse
octavia 4x4 combi 2,0 tsi aut
golf 7 Alltrack 1,8 tsi aut
altele ?

Skoda superb 4x4 combi. E balena rau.

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View PostTruculMagic, on 22 ianuarie 2019 - 10:58, said:

Cum sa nu iti ajunga spatiul de la Vitara ? Posted Image  Cari porcul in vacante ? Posted Image

PS: Mazda CX-5 (desi nu cred ca e mai spatioasa decat vitara) sau daca nu ceva din grupul VW.

C'mon! Voi scrieti doar ca sa va aflati in treaba?! Posted Image

Vitara: 375 l porkbagaj, 4.175 mm / 1.775 mm / 1.610 mm, ampatament 2.500 mm, volum maxim porkbagaj: 1120 l

CX-5: 505 l porkbagaj, 4.550 mm / 1.840 mm / 1.675 mm (roti de 17''), ampatament 2.700 mm, volum maxim porkbagaj: 1620 l

Edited by Tyby, 22 January 2019 - 12:05.


#29
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Subaru Levorg? Daca tot e sa fie 4x4. Dar e doar CVT cutia.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Excelent as zice ! Multu ! Daca iau si-o reducere asta ar fii the best choise !! Numa sa aiba volan incalzit ( pe Subaru nu am vazut )

Edited by Baxon, 22 January 2019 - 12:09.


#31
blast3r89

blast3r89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2012
Eu am un Tiguan Allspace și are portbagaj foarte încăpător. Cred ca te încadrezi la motor pe benzina în bugetul tău.

Edited by blast3r89, 22 January 2019 - 12:12.


#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Mai intai: Trucule, daca mai scrii aiurea, te las doar sa citesti vreo saptamana! Toate postarile tale sunt ori pe-alaturi rau, ori complet inutile topicului.

Baxone (acum am vazut ca tu erai, ti-ai schimbat avatarul! :peacefingers:) Levorg-ul ala pleaca de la 37.000, am dat peste el cand am scris mai sus de XV, dar m-am uitat aiurea, vad ca au si varianta fara S, de pe la 33.000. Nu stiu ce inseamna ca si niveluri de echipare, insa - daca are ce vrei - este mai mult decat ok.

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Postammazon, on 22 ianuarie 2019 - 11:58, said:

Eu nu știu ce să mai zic despre 4x4...
Chiar merită investiția sau dai doar niște bani Ăźn plus pentru un consum mărit?
Bineînțeles, mai ales pe offroad. Filmarea nu e despre ce crezi tu, ci despre uzura anvelopelor (plus sistemul de 4x4 folosit, dar în primul rând de anvelope). 3,5mm pe zăpadă? :) În plus, Octavia se vede clar că a rămas pe burtă. Dacă o lua prin altă parte, poate trecea. Dar cu anvelope bune, nu uzate.

@Baxon: dacă cumva renunți la 4x4, poți să vezi și Kia Optima SW. 552L portbagaj, dotări gârlă din cele mai moderne, AT, motoare pe benzină și turbo, și aspirate. Dar fără 4x4.

#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Tiguan AllSpace nu il vad la benzina AWD.

#35
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostDeenman, on 22 ianuarie 2019 - 10:06, said:

33k e buget deja de Seat Cupra break 4x4 ~300CP motor 2.0 turbo.
La Leon Cupra nu am gasit volan incalzit nici in optionale. Nu mai vad eu bine sau sunt astia niste zgarciti?
Oricum Leon Cupra e orice dar nu masina de vacanta sau de drum lung, hai sa fim seriosi. Da, e distractiva o ora, 2, 3, dar dupa deja te doare fundul, te strang scaunele, te supara rigiditatea masinii, etc.

Baxoane, nu iti mai plac manualele? Posted Image

Si eu as merge pe o Octavia / Superb la cerintele astea. Daca acceptai si diesel aveai si Ford Mondeo.

Edited by AstroNut98, 22 January 2019 - 13:59.


#36
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Personal mi se pare o caruta de bani pentru o Octavia. Superbul nu cred ca intra (mai ales ca dealerii VAG nu sunt prea flexibili la capitolul preturi).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate