Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce suntem mai frumoși în oglindă decât în poze?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 jimi91, on 21 ianuarie 2019 - 09:34, said:

eu in poze arat foarte misto...chestia e ca, nu prea ma recunosc :|

Acum fara niciun misto din partea mea dar ti-as recomanda un control la neurologie macar, daca nu si psihiatrie. Sunt ceva boli cu simptomul asta...

Alta varianta ar fi sa trollezi si tu mai cu talent.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Asa arat in oglinda

[ https://img.buzzfeed.com/buzzfeed-static/static/2018-02/14/8/asset/buzzfeed-prod-fastlane-01/sub-buzz-32177-1518615125-1.jpg?crop=683%3A1024%3B0%2C0&downsize=400:*&output-format=auto&output-quality=auto - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asa arat in poze

[ https://www.biography.com/.image/ar_1:1%2Cc_fill%2Ccs_srgb%2Cg_face%2Cq_auto:good%2Cw_300/MTE5NDg0MDU0OTM2NTg1NzQz/tom-cruise-9262645-1-402.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


E un pic de diferenta, dar tot frumos sunt.

#21
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Daca nu s-a spart oglinda, totul e ok.

#22
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Probabil se refera la ceea ce si eu am sesizat: mi se pare ca arat mai bine in selfie-oglinda..decat in fotografie frontala.
Pentru ca sunt obisnuit cu imaginea mea in oglinda cand ma aranjez si am o parere buna despre mine. Cand ma vad fotografiat(cum ma vad altii...real de altfel) mi  se pare ca arat ciudat.

Edited by MKdens24kw, 21 January 2019 - 10:30.


#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Darkman48, on 21 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Acum fara niciun misto din partea mea dar ti-as recomanda un control la neurologie macar, daca nu si psihiatrie. Sunt ceva boli cu simptomul asta...

Alta varianta ar fi sa trollezi si tu mai cu talent.

imi e teama ca nu-mi mai dau aia drumul :|

 MKdens24kw, on 21 ianuarie 2019 - 10:28, said:

Probabil se refera la ceea ce si eu am sesizat: mi se pare ca art mai bine in selfie-oglina..decat in fotografie frontala.
Pentru ca sunt obisnuit cu imaginea mea in oglinda cand ma aranjez si am o parere buna despre mine. Cand ma vad fotografiat(cum ma vad altii...real de altfel) mi  se pare ca arat ciudat.


eu ma abtin sa le zic ca unele oglinzi te fac mai frumos, pe cand in altele arati mai urat :|...cred ca tine de lumina...

#24
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
E ceva de genul ?
Attached File  pisica-leu-in-oglinda (1).jpg   7.56K   2 downloads

Edited by danyel61, 21 January 2019 - 10:35.


#25
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru ca fata umana e asimetrica, iar in oglinda imaginea e intoarsa. Ia o poza da-i un "horizontal flip" si o sa arati exact ca in oglinda.

#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si chiar daca arati ok, poate totusi unora li se pare ca ai fata de taran, retard, "om rau" etc...

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
era in facultate un tip care si-a pus ditamai oglinda pe perete...cand statea la laptop se uita si in oglinda :)))...

#28
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 Puferiu_, on 21 ianuarie 2019 - 09:37, said:

Chiar si-acum, in timp ce tastez, sunt cu un ochi pe forum, cu un ochi la oglinda.
Narcis, tu esti? :lol:

#29
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da. Ce e?

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 popicoo, on 21 ianuarie 2019 - 09:53, said:

Eu de mult nu ma mai uit in oglinda, in special dupa ce era sa fac infarct cand am realizat cat de urat sunt. De aia nu am nici de lucru. Cand ma vad secretarele la interviu isi suna managerii si le blocheaza pe loc spatiul de interviu. Mi-a spus cineva ca ar trebui sa arunc oglinda, insa imi e teama ca se sparge si apoi nu ma mai insor vreo cativa ani.

Da flip orizontal la fotografii, si vezi daca se apropie de ce vezi in oglinda.
Ai in irfanview direct cu H, sau image - horizontal flip.

Distanta de fotografiere pt. portret uman de adult este 1,5m ( 5 diagonale volumetrice ale capului uman, altfel iese borcanat grotesc de mai aproape, sau aplatizat inexpresiv de mai departe).

Daca dupa flip orizontal arata bine ca in fotografii, inseamna ca tipul de asimetrie faciala pe care il ai ( mai mult decat aproape toti oamenilor au fata asimetrica, si tocmai asimetria este cea care rupe monotonia si ii face expresivi, interesanti si frumosi), nu da bine in compozitie decat asa cum este el natural neinversat. Se poate explica de ce, e vorba de armonii de forme in relatie cu ordinea citirii lor de la stanga la dreapta, e vorba de caderi si cresteri extetice, elemente de compozitie si relatia lor, etc.

Poti incecerca sa-ti faci freza invers.
Daca nu e destul, mai exista si chirurgi esteticieni...

Edited by loock, 21 January 2019 - 11:16.


#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 jimi91, on 21 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Cand ne uitam in oglinda ? adica, mereu cand ma uit in oglinda, arat chiar misto...pe urma imi fac o poza si nu mai arat chiar asa misto Posted Image...de ce? Posted Image...care e adevarul ?

Iti dai seama...sa fii urat si sa nu stii Posted Image....

Pentru ca iti ofera un feedback imediat si iti poti ajusta mimica (muschii fetei etc.)

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003

 jimi91, on 21 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Cand ne uitam in oglinda ? adica, mereu cand ma uit in oglinda, arat chiar misto...pe urma imi fac o poza si nu mai arat chiar asa misto Posted Image...de ce? Posted Image...care e adevarul ?
Acum, revenind la subiect, raspunsul e ca nu stii sa faci poze. Ar fi de recomandat sa mergi pe aria Foto si sa obtii niste sfaturi.

#33
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Si eu cand ma uit in oglinda ma indragostesc de mine, daca as fi alta persoana langa mine m-as viola singur, am ganduri necurate cu mine (dar eu sunt mai dus uneori). In poze nu ies asa bine, e adevarata chestia. Chiar e ciudat. Si eu ma gandeam la asta acum cateva zile.

Edited by Zark, 21 January 2019 - 11:43.


#34
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 jimi91, on 21 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Cand ne uitam in oglinda ? adica, mereu cand ma uit in oglinda, arat chiar misto...pe urma imi fac o poza si nu mai arat chiar asa misto Posted Image...de ce? Posted Image...care e adevarul?
Poza e un instantaneu și cam surprinde (mai ales) asimetriile feței și le "pune în valoare", de-aia unii sunt mai fotogenici decât alții. În oglindă, pe de altă parte, te vezi 3D și felul ăsta de a privi iartă multe. ;)

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003

 Zark, on 21 ianuarie 2019 - 11:37, said:

Si eu cand ma uit in oglinda ma indragostesc de mine, daca as fi alta persoana langa mine m-as viola singur, am ganduri necurate cu mine (dar eu sunt mai dus uneori). In poze nu ies asa bine, e adevarata chestia. Chiar e ciudat. Si eu ma gandeam la asta acum cateva zile.
Ia un burghiu si da o gaura in perete mai jos de oglinda.

#36
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cine naiba e mai frumos in oglinda decat in poze? Ca eu sunt la fel de urat in ambele..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate