Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Admitere ATM

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
thanos01

thanos01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2019
Salut! Am niste intrebari legate de admiterea pentru Academia Tehnica Militara si de aceasta facultate in general.
1. Normal, se dau probe fizice. La STS (unde as vrea sa merg) in ce consta aceste probe? Gasesc un barem pe net drept model?
2. In ce consta proba psihologica? Dai niste "teste" sau...?
3. Cum e in primul an? Pe langa pregatirea militara, ce materii se fac?
4. Am auzit zvonuri ca cica doar in primul an e obligatoriu sa stai la camin, chiar daca esti din Bucuresti (cum sunt eu). E adevarat? Eu tind sa cred ca nu e, dar am zis sa intreb ca sa stiu ce ma asteapta =)))
5. Cum e viata de student? Ma astept sa nu fie ca si cum ai fi la o facultate gen Poli, dar sunt curioasa.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthanos01, on 19 ianuarie 2019 - 12:39, said:

Academia Tehnica Militara si de aceasta facultate in general.
Nu e o facultate ci universitate. Ea are in subordine mai multe facultati. Asa ca exprima-te mai clar pe care o vizezi. Nici STS nu lamureste la milimetru ce vrei tu.

http://www.mta.ro/licenta/

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
https://www.stsnet.r...mitere_2017.pdf

e din 2017 dar criteriile sunt aceleasi. La sfarsit ai un numar de telefon, poti sa suni si sa intrebi.

Cauta pe forum, am mai scris undeva despre conditiile din academie, nu mai dau copy paste

https://forum.softpe...litara-sau-ubb/

Edited by Maryus89, 19 January 2019 - 13:27.


#4
thanos01

thanos01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 19 ianuarie 2019 - 12:47, said:

Nu e o facultate ci universitate. Ea are in subordine mai multe facultati. Asa ca exprima-te mai clar pe care o vizezi. Nici STS nu lamureste la milimetru ce vrei tu.

Scuze de greseala =)) Unde vreau sa intru e la Calculatoare și sisteme informatice pentru apărare și securitate națională, Facultatea de Sisteme Informatice și Securitate Cibernetică. :>

View PostMaryus89, on 19 ianuarie 2019 - 13:25, said:

e din 2017 dar criteriile sunt aceleasi. La sfarsit ai un numar de telefon, poti sa suni si sa intrebi.

Cauta pe forum, am mai scris undeva despre conditiile din academie, nu mai dau copy paste
Mersi mult

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthanos01, on 19 ianuarie 2019 - 14:27, said:

Unde vreau sa intru e la Calculatoare și sisteme informatice pentru apărare și securitate națională, Facultatea de Sisteme Informatice și Securitate Cibernetică
Conform cu nomenclatorul studiilor superioare ( https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf ) vezi ca acea specializare face parte din acelasi domeniu de licenta precum Calculatoare de la univ. politehnice, asa ca poti trage aici o privire asupra cursurilor ingineresti, vor fi cam aceleasi.

Edited by neagu_laurentiu, 19 January 2019 - 14:44.


#6
thanos01

thanos01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 19 ianuarie 2019 - 14:42, said:

Conform cu nomenclatorul studiilor superioare ( https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf ) vezi ca acea specializare face parte din acelasi domeniu de licenta precum Calculatoare de la univ. politehnice, asa ca poti trage aici o privire asupra cursurilor ingineresti, vor fi cam aceleasi.
Whoa, super. Multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate