Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Lumini interior VW passat!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvalitudor, on 16 ianuarie 2019 - 23:20, said:


... sau inseriaza o rezistenta ledurilor...
Dar ajută omul până la capăt și spune-i să caute "anulator eroare".
Sau aerul tău boem nu te lasă să cobori la nivelul muritorilor de rând?

View Postarg, on 16 ianuarie 2019 - 23:21, said:

si rezistenta aia e cu cantec.

cand am inceput sa folosesc golful am avut si eu idei marete cu leduri si alte tampenii pana cand am realizat ca orice "floricica" face rapid paguba in buzunar.
Eu mi-am pus LED-uri roșii (abia am găsit!) la semnalizările spate, la Mazda mea.
Fără anulator eroare, adică rezistență îmbrăcată în mini radiator de aluminiu, îmi vedea bec ars.
Să fie vreo 2 ani de atunci? Cam da.

ps. Cred că am un filmuleț. brb.

#20
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Baieti, sunteti absolut penibili cu flame vostru pe topicul omului de service. Ericmario ii spune sofisticat ca trebuie sa fie doua panouri la Passat (nu, sunt intre 5 si 7, depinde de an), iar dan1980_25 si TruculMagic se leaga de mine cand doar am intrebat colegul din ce an este masina. Stiti voi ca cica toate sunt la fel...
Eu am Passat B6 de vreo 10 ani, ii stiu aproape fiecare siguranta sau surub, insa nu-mi pot da cu parerea pe dinafara despre orice B6, pentru ca sunt sute de sigurante, cu mii de trasee electrice care s-au mai schimbat.
Poftim, eu pun schema dintre bec si J519, ajutati-l voi cu restul... spuneti-i ca sunt doua panori de sigurante la toate Passat-urile... Posted Image

Attached File  J519.jpg   207.96K   39 downloads

Edited by valitudor, 16 January 2019 - 23:56.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTruculMagic, on 16 ianuarie 2019 - 23:42, said:

Mereu cat o sa existe softpedia si o sa iti vad numele si acel caine din poza de profil o sa ma gandesc la povestea ta cu furtunul de excavator pus la Mazda 6 Posted Image
Asta e, pe lumea asta există oameni "care se descurcă" și mai există restul, pleavea societății.
Dar asta nu e vina mea. Eu mă descurc. Immer!

#22
Spoilogu

Spoilogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 28.11.2010
Am rezolvat, siguranta de 5 amperi arsa.

Multumesc!!

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postarg, on 16 ianuarie 2019 - 23:19, said:

pui la loc becurile originale... sau leduri care sunt recunoscute de ecu ca cele originale.
Ce prostie de masina. Eu la Dacia 1300 pot pune orice fel de bec si nu am probleme cu ECU :)

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
1300-le ala iti spune ce bec e ars?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu se aprinde inseamna ca e ars. Se mai intampla sa mearga daca ii dau doua bobarnace :)

#26
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostSpoilogu, on 17 ianuarie 2019 - 00:00, said:

Am rezolvat, siguranta de 5 amperi arsa.

Multumesc!!
Era siguranta 15 de pe stanga (SC15) care alimenteaza centrala electrica? Probabil ai facut scurt la ECM.

Cea mai mare problema pe care o sa o ai cu LED-urile ordinare este ca nu o sa mai ai dimm-ul ala cand se stinge lumina. Se sting brusc
Pentru LED-uri:
Varianta lenta, dar ieftina. AICI
Varianta rapida, dar scumpa. AICI

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postarg, on 17 ianuarie 2019 - 00:01, said:

1300-le ala iti spune ce bec e ars?

Dacă este pe semnalizare :D

#28
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postvalitudor, on 16 ianuarie 2019 - 23:20, said:

... sau inseriaza o rezistenta ledurilor...
Rezistenta trebuie pusa in paralel cu becul LED,nu inseriata!...si trebuie de o anumita valoare si putere,in functie de bec...Eu,la Astra mea am becuri cu LED-uri (facute de mine) si cu rezistentele potrivite si merg de 2 ani fara probleme Posted Image
Colegul care si-a pus becuri rosii pe semnalizare,a comis o ilegalitate! In lege scrie clar ca becurile de semnalizare a directiei trebuie sa fie galbene.La orice control (corect,normal) al politiei,ramane fara certificat de inmatriculare,iar la ITP,nu trece!

Edited by danpet, 17 January 2019 - 08:57.


#29
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdanpet, on 17 ianuarie 2019 - 08:54, said:

Rezistenta trebuie pusa in paralel cu becul LED,nu inseriata!...si trebuie de o anumita valoare si putere,in functie de bec...Eu,la Astra mea am becuri cu LED-uri (facute de mine) si cu rezistentele potrivite si merg de 2 ani fara probleme Posted Image
Da si nu, depinde de situatie. Rezistenta in paralel se pune pentru pentru a pacali centrala electrica ca acolo este un bec normal. Sunt numite si LED-uri can-bus.
Rezistenta in serie se pune atunci cand vrei sa alimentezi safe un LED la alta tensiune decat a fost el construit (de regula 2,5-3,5 V).
De calculat valoarea rezistentelor este foarte usor. Cum stii tensiunea, puterea becului, tot ce trebuie sa afli este curentul si tensiunea led-ului (si nr lor, evident). Restul e aritmetica

Revenind la cazul colegului, am pus mai sus schema de conectare. Se vede cu mare usurinta ca nu e nevoie de leduri canbus, asadar nu e nevoie de rezistenta (alta decat cea in serie pentru diminuarea tensiunii sau matrice de leduri in serie de 12V). Ar mai putea fi nevoie de rezistenta (sau un bec normal ascuns pe acolo prin plafon) daca aceste nu se sting complet si raman usor aprinse.

Edited by valitudor, 17 January 2019 - 14:55.


#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postvalitudor, on 17 ianuarie 2019 - 14:52, said:

Rezistenta in serie se pune atunci cand vrei sa alimentezi safe un LED la alta tensiune decat a fost el construit (de regula 2,5-3,5 V).
Domnu' Vali, ai stat mult sa te gindesti pina sa scoti regula asta ?
Eu folosesc frecvent led-uri de 5V. Cind nu am, ma duc si cumpar o bricheta cu led pe care o fac bucati si recuperez led-ul, care functioneaza cu baterii de 4,5 V. Daca iau un breloc de chei cu led, este tot cu 3 bateri de 1,5V, adica 4,5 V in total. Asa ca unde este regula ? La mine sau la tine ?

La auto nu sta omul sa cumpere led-uri pe care sa le combine. Merge la magazin si cumpara pur si simplu ceva gata facut, ce se potriveste la soclul pe care-l are la masina. In cazul asta, este clar ca "grupajul" ala de led-uri la facut deja fabricantul sa suporte 12-15V. Asa ca despre ce rezistenta serie vorbim ?

#31
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Era vorba de "becuri" custom made, nu de cele cumparate gata facute, ca daca sunt la 12V nu le mai pui nimic, poate doar le inversezi polaritatea daca nu se aprind si n-au dioda
Pai de ce nu pui led-ul ala al tau de bricheta la masina?
In cazul topicului nu e nevoie de nicio rezistenta, nici serie si nici paralel.

Edited by valitudor, 17 January 2019 - 15:44.


#32
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postflorin71_skoda, on 17 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Asa ca unde este regula ? La mine sau la tine ?
Pe cuvant ca nu inteleg ce vrei sa spui. Rezistenta in serie este o regula pentru micsorarea curentului care trece prin LED. Nu-mi prea dau seama la ce regula faci referire in cazul tau? La aia ca iei LED-uri din brichete?
In fine, las-o balta...

#33
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postvalitudor, on 17 ianuarie 2019 - 15:30, said:

Era vorba de "becuri" custom made, nu de cele cumparate gata facute,
Pai de ce nu pui led-ul ala al tau de bricheta la masina ...
Pentru ca nu vreau. Pentru ca vreu sa-ti demonstrez ca regula ta nu este buna. Doar de a naibi ce sint Posted Image
Eu o sa pun un led la 12V , pentru ca asa vor muschi mei Posted Image Doar ca sa infirm regula ta Posted Image
Ia uite 2 link-uri:
Led 10mm, 12V, alb, LED1050
Led 12V, 5mm, rosu, L-53ID12-12

Exemplele pot continua.

Eu cum ma ocup de reparat centrale, stiu ca existe centrale pe lemne Folex, facute la Miraslau, judetul Alba, linga Aiud, care sint echipate cu led-uri un picut mai mari in diametru, fata de alea din link-urile mele, ce merg direct la 220V curent alternativ. Deci retine: curent alternativ. Fara rezistenta si fara dioda. Direct la 220V ca.
Am cautat link-uri dar nu am gasit rapid asa ceva. Dar cert este ca exista.

Asa ca regula ta cu led-uri de 2,5-3,5 V , nu-i buna. Reguala asta o schimba fiecare in functie de aplicatie si de cum doreste. Ori daca este "schimbabila" in functie de preferinte, nu mai poate fi numita regula.

In topicul asta nu a fost niciodata vorba de "becuri" custom made. Initiatorul a cumparat si el de la un magazin oarecare, niste "becuri" care de fapt sint "un ansamblu" de led-uri, dar gata facute de altcineva sa se potriveasca perfect in soclu si sa mearga la 12-15V
Niste inventii de genul asta:

Attached File  bec-auto-10-led-uri-smd-5730-culoare-alb-rece-38mm-alimentare-12v-plafoniera-portbagaj.jpg   11.36K   2 downloads Attached File  set-becuri-3-led-smd-albastru-plafonieraportbagajusi-1643181.jpg   244.36K   1 downloads


Mai departe nu ma bag prea tare, ca eu stiu doar cam cum este facuta Skoda mea. Ca o fi semanind cu multe Voslskvaginuri, este o alta poveste.

Edited by florin71_skoda, 17 January 2019 - 16:02.


#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanpet, on 17 ianuarie 2019 - 08:54, said:

Colegul care si-a pus becuri rosii pe semnalizare,a comis o ilegalitate! In lege scrie clar ca becurile de semnalizare a directiei trebuie sa fie galbene.La orice control (corect,normal) al politiei,ramane fara certificat de inmatriculare,iar la ITP,nu trece!
Stai liniștit ca am circulat prin Europa cu ea și nu s-a legat nimeni de culoarea roșie, de altfel mașinile americane semnalizează cu stopul.
ITP am trecut fără nici un stres.
O ilegalitate, o ilegalitate!!! Uuu!!! Rudotel, rudotel!!!

ps. Dacă te gândești bine, nici măcar nu-s galbene, sunt portocalii!
Posted Image

#35
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce te mai maninca si pe tine ...

Ai ceva de cistigat din treaba asta "ilegala" ? Recunosti ca este doar un stol de pasarele trecator ? :D

Complicat daca la noi nu-i reglementata situatia. Adica vinzatorul poate sa vinda, da eu nu pot folosi ce cumpar, ca cica este ilegal. Sau, daca eu am niste faruri care nu-mi plac si cumpar altceva, nu se poate ca nu-s omologate. Forte bine, sa nu ma lase daca nu-s omologate. Da de ce ma impiedica sa le duc la omologat ? Daca eu vreu sa-mi pun OZN-uri, de ce nu exista cineva care este lasat sa le omologheze, daca respecta niste norme ? (care la noi nu exista)

#36
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postflorin71_skoda, on 17 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Pentru ca nu vreau. Pentru ca vreu sa-ti demonstrez ca regula ta nu este buna. Doar de a naibi ce sint Posted Image
Abia acum am inteles ce vrei sa spui. Interventiile tale n-au avut alt scop decat o inutila polemica lingvistica.
Te legi de mine pentru ca as fi spus ca "LED-urile sunt alimentate de regula la 2,5-3,5V"?

Ei bine, acest "de regula" nu are acelasi sens cu obligatoriu, este o regula sa fie asa. Iti sugerez sa consulti dictionarul:

Quote

De regulă = de obicei, în mod obișnuit.
"Regula" de care credeam ca te agati este aceeea ca tensiunea de alimentare a unui LED poate fi scazuta prin inserierea unei rezistente... sau a mai multor LED-uri, evident.

Edited by valitudor, 18 January 2019 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate