Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lumini interior VW passat!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Spoilogu

Spoilogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 28.11.2010
Salutare!

Am achizitionat de curand un VW Passat B6 si ca desteptul Posted Image  m-am gandit eu sa schimb luminile de la interior cu cele pe led.
Mi-am facut o idee despre  ce becuri trebuie sa cumpar iar cand ajung la cel din portbagaj, am desfacut carcasa cu o lingura si tot cu lingura am vrut sa desfac si becul numai ca a facut contact plusul cu minusul iar acum nu m-ai se aprinde nici un bec din interiorul masinii...

Am verificat panoul de sigurante dar nu am gasit nici o siguranta arsa... aveti ceva idei m-ai bune ca ale mele?Posted Image

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Spoilogu, on 16 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Am verificat panoul de sigurante dar nu am gasit nici o siguranta arsa.
Mai cauta.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Trebuie să ai două panouri de siguranțe.
Unul în interior și unul la motor.
Baftă.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai facut scurt. Ai inchis usile si sa le deschizi din nou ? Opreste pozitia si pune-o din nou. Ar trebui sa-si revina. Cel putin asa am patit si eu cand am schimbat luminile la picioare cu cele led, nu a mai mers deloc la lampa respectiva, am inchis usa si cand am deschis-o din nou a mers :))

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ai mari sanse sa-si revina la normal.Masinile moderne,au totul controlat de calculator,iar la scurt,deconecteaza becul,pana dispare scurtul si ii revine alimentarea dupa un timp.Am patit-o eu la Opel Astra H (2006),la plafoniera. ...si becurile LED ar trebui sa fie cu CanBus,ca altfel,calculatorul da eroare "bec ars".

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Spoilogu, on 16 ianuarie 2019 - 22:00, said:


... acum nu m-ai se aprinde ...

Acum am observat. Posted Image

#7
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Din ce an este Passat-ul?

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 valitudor, on 16 ianuarie 2019 - 22:43, said:

Din ce an este Passat-ul?
Bine ca nu l-ai intrebat ce culoare are masina.
La Passat B6, in functie de an, poate sa difere amplasarea panoului de sigurante?

#9
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Evident ca da, nu ma bag aiurea in seama ca tine. Dupa anul 2008 s-a schimbat chiar si amplasarea unui panou, nu mai vorbesc de locatia sigurantelor. Passat B6 are mai multe panouri de sigurante.

Dar na... tu da-i bataie si fa trafic inutil legandu-te de mine

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 dan1980_25, on 16 ianuarie 2019 - 22:53, said:

Bine ca nu l-ai intrebat ce culoare are masina.
La Passat B6, in functie de an, poate sa difere amplasarea panoului de sigurante?

Nu, dar se dau unii mari cunoscatori... si pana nu afla culoarea, motorul, seria vin, nr de km, cat a dat pe ea... nu pot sa iti dea un raspuns concret, chiar daca omul specifica ca are o problema de lumini in interior...la un passat b6 Posted Image  Posted Image

 valitudor, on 16 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Evident ca da, nu ma bag aiurea in seama ca tine. Dupa anul 2008 s-a schimbat chiar si amplasarea unui panou, nu mai vorbesc de locatia sigurantelor. Passat B6 are mai multe panouri de sigurante.

Dar na... tu da-i bataie si fa trafic inutil legandu-te de mine

Cum s-a schimbat amplasarea sigurantelor cand el e acelasi model, iar la facelift s-au modificat numai ceasurile si culoarea luminilor in bord... Posted Image

Bine... sa zicem ca unu e 2006 si altul 2010... cum sunt amplasate la una si cum la alta ? Posted Image

#11
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 TruculMagic, on 16 ianuarie 2019 - 23:03, said:


Nu, dar se dau unii mari cunoscatori...
Este trist cat de jos aduc unii aceast forum prin vendete personale chiar si pe aceasta arie... Pe timpul si rabdarea altora...

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 valitudor, on 16 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Dupa anul 2008 s-a schimbat chiar si amplasarea unui panou, nu mai vorbesc de locatia sigurantelor.
Dezvolta.

On topic: incearca la panoul din stanga. Randul nr. 3(desus in jos), siguranta nr. 4(de la stanga la dreapta). Ar trebui sa fie de 5A.

Attached Files


Edited by dan1980_25, 16 January 2019 - 23:16.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 valitudor, on 16 ianuarie 2019 - 23:05, said:

Este trist cat de jos aduc unii aceast forum prin vendete personale chiar si pe aceasta arie... Pe timpul si rabdarea altora...

Pai, pui niste intrebari care nu isi au rostul. Dovedeste cu pdf-uri sau cu elsa/etka sau care e... cum sunt amplasate daca e sau nu modelul facelift ... si atunci o sa-mi cer scuze Posted Image Nu imi este rusine sa imi cer scuze fata de cineva daca am gresit , e firesc. Deci astept dovezi.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Spoilogu, on 16 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Salutare!

Am achizitionat de curand un VW Passat B6 si ca desteptul Posted Image  m-am gandit eu sa schimb luminile de la interior cu cele pe led.
Mi-am facut o idee despre  ce becuri trebuie sa cumpar iar cand ajung la cel din portbagaj, am desfacut carcasa cu o lingura si tot cu lingura am vrut sa desfac si becul numai ca a facut contact plusul cu minusul iar acum nu m-ai se aprinde nici un bec din interiorul masinii...

Am verificat panoul de sigurante dar nu am gasit nici o siguranta arsa... aveti ceva idei m-ai bune ca ale mele?Posted Image
pui la loc becurile originale... sau leduri care sunt recunoscute de ecu ca cele originale.
pe urma e o procedura de resetare gen inchis-deschis masina.

vag-urile au obicieiul de a trimite un curent slab prin becuri pentru a le verifica starea, daca nu-s ce trebuie taie alimentarea.

Edited by arg, 16 January 2019 - 23:20.


#15
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 TruculMagic, on 16 ianuarie 2019 - 23:14, said:

Pai, pui niste intrebari care nu isi au rostul. Dovedeste cu pdf-uri sau cu elsa/etka sau care e... cum sunt amplasate daca e sau nu modelul facelift ... si atunci o sa-mi cer scuze  Nu imi este rusine sa imi cer scuze fata de cineva daca am gresit , e firesc. Deci astept dovezi.
Ar fi trebuit sa-ti ceri scuze fara sa mai astepti alte "dovezi" de la mine, pentru ca remarca ta a fost de prost gust.
Nu am vru decat sa-i ajut altfel decat au facut-o majoritatea cu: "verifica sigurantele".
Attached File  sigurante.jpg   197.45K   60 downloads

 arg, on 16 ianuarie 2019 - 23:19, said:

pui la loc becurile originale... sau leduri care sunt recunoscute de ecu ca cele originale.
... sau inseriaza o rezistenta ledurilor...

Edited by valitudor, 16 January 2019 - 23:20.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si rezistenta aia e cu cantec.

cand am inceput sa folosesc golful am avut si eu idei marete cu leduri si alte tampenii pana cand am realizat ca orice "floricica" face rapid paguba in buzunar.

Edited by arg, 16 January 2019 - 23:23.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bun, si dupa 2008 tot acolo sunt amplasate... Posted Image

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Ok. Am inteles ca pana in aprilie 2008, amplasarea lor era intr-un anumit fel. Dupa 2008 cum e amplasarea?
Difera? Ca in documentul ala nu e specificat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate