Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Internet prin fibra de 1Gbps prin oferta Orange Love

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Suedezu

Suedezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.07.2005
Salutare,

M-ar interesa cat de bine merge internetul de 1Gbps prin fibra oferit de Orange prin oferta Orange Love.

Sunt din Bucuresti, am momentan net de la RCS RCDS de 1 Giga prin fibra si merge super bine. Super multumit, ata de upload cat si de download.

As trece pe Orange pentru ca pot avea o oferta mai buna de la ei fata de RCS.

A trecut cineva pe Orange si imi poate spune si mie daca performantele internetului sunt similare?

Multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merge bine in Bucuresti ca e gw-ul acolo, insa pe aria Orange gasesti raspunsurile dorite. :)

#3
Suedezu

Suedezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.07.2005

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Merge bine in Bucuresti ca e gw-ul acolo, insa pe aria Orange gasesti raspunsurile dorite. Posted Image

Scuze daca am postat in sectiunea nepotrivita.

Unde e aria Orange?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://forum.softpe...rum/328-orange/

#5
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
N-as trece de la Digi la Orange la internet fix nici daca m-ar plati ei pe mine :)

#6
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 MusafirulCreativ, on 15 ianuarie 2019 - 15:21, said:

N-as trece de la Digi la Orange la internet fix nici daca m-ar plati ei pe mine :)
+1.

#7
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 MusafirulCreativ, on 15 ianuarie 2019 - 15:21, said:

N-as trece de la Digi la Orange la internet fix nici daca m-ar plati ei pe mine Posted Image

Pai de ce, daca omu' spune ca are oferta mai buna de la Orange? in cel mai rau caz, revine la digi.
Apropo -- am vazut asta in blocuri unde exista doi provideri --- lasa afise cu oferte care mai de care, sa atraga clientii.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Revine la Digi dupa 1/2 ani, probabil.
Sau poate sa faca totul prin telefon si apoi 14 zile retur ?!

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Va rog sa detaliati de ce nu se compara cu 1Gbps de la Digi. (sunt interesat si eu).
Nu ofera viteza constanta? Exista "caderi" ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu daca as fi multumit de un serviciu nu as schimba pentru o diferenta de cativa lei.
Ca idee suportul telekom pentru mine s-a dovedit execrabil, ramanand fara net zile intregi cand s-a rupt fibra pe strada (deh, a dat dorel cu tarnacopul). Poate o fi ok, poate nu, vei descoperi asta pe nervii tai. Oricum, ca idee viteza/sabilitate/blablabla au toti, nu ar trebui sa mai fie asta un criteriu in 2019.

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Orange ofera net prin FO pe suportul fizic al Telekom, daca nu gresesc. Asa ca mai bine pas (poate doar ca backup).

#12
Suedezu

Suedezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.07.2005
Eu vreau sa trec pentru ca am vechime mare in reteaua Orange si pot primi un discount mare de tot la un telefon luat la fidelizare. Altfel nici eu nu as face trecerea doar de dragul schimbarii.

Plus ca as plati mai putin ca factura lunara TV+Internet fata de RCS.

Totul e sa nu fie naspa internetul de 1 Giga de la Orange vs RCS. Adica daca e 90% din viteza, e ok.

#13
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 MusafirulCreativ, on 15 ianuarie 2019 - 15:21, said:

N-as trece de la Digi la Orange la internet fix nici daca m-ar plati ei pe mine Posted Image
Nici daca e Love?!Posted Image

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Destul de vagi sunt comentariile (pe forum, si in general pe net)....
Contrar a ceea ce spune @addelin, eu ma uit tocmai la:
- stabilitate
- viteza
- si cel mai important: High availability (uptime 98-99%).

Nu stiu la ce se uita altii.... dar eu nu ma prea uit la suportul tehnic (fiind in domeniu), la fidelizari, oferte si alte shit-uri, si prea putin conteaza astea, daca cele 3 puncte de mai sus se indeplinesc simultan....

Nu prea ne ajuta comentarii de genul: "Nu as trece de la X la Y pentru nimic in lume". Daca exista si un deoarece, se schimba treaba!
Teste de viteza comparative, stress tests, exemple/situatii concrete. Astea ne ajuta.

Edited by Rhesus, 15 January 2019 - 16:55.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iti inteleg comentariul. La partea de suport tehnic nu ma refeream daca suni la CC sa intrebi de ce nu merge facebook.com ci ma refeream in cazul unor probleme de infrastructura. Daca se rupe/crapa ceva pe strada sau in bloc e imposibil ca tu sa poti rezolva singur.

Iar referitor la celelalte puncte, sunt absolut 100% sigur ca toti furnizorii mari puncteaza aproape la fel la viteza, stabilitate (daca aici te referi la jitter) si availability (daca nu se rupe fizic ceva pe last mile).

Edited by MembruAnonim, 15 January 2019 - 16:58.


#16
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 addelin, on 15 ianuarie 2019 - 16:57, said:

Nu iti inteleg comentariul. La partea de suport tehnic nu ma refeream daca suni la CC sa intrebi de ce nu merge facebook.com ci ma refeream in cazul unor probleme de infrastructura. Daca se rupe/crapa ceva pe strada sau in bloc e imposibil ca tu sa poti rezolva singur.

Iar referitor la celelalte puncte, sunt absolut 100% sigur ca toti furnizorii mari puncteaza aproape la fel la viteza, stabilitate (daca aici te referi la jitter) si availability (daca nu se rupe fizic ceva pe last mile).

Este destul de mica probabilitatea "sa se rupa" ceva. Intr-adevar, sansele sunt mai mare acuma, iarna, dar in rest nu am avut probleme cu niciun furnizor (de energie electrica, telefonie, TV, etc.). Adica nu s-au rupt cabluri ...

#17
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 Rhesus, on 15 ianuarie 2019 - 16:52, said:

Destul de vagi sunt comentariile (pe forum, si in general pe net)....
Contrar a ceea ce spune @addelin, eu ma uit tocmai la:
- stabilitate
- viteza
- si cel mai important: High availability (uptime 98-99%).

Nu stiu la ce se uita altii.... dar eu nu ma prea uit la suportul tehnic (fiind in domeniu), la fidelizari, oferte si alte shit-uri, si prea putin conteaza astea, daca cele 3 puncte de mai sus se indeplinesc simultan....

Nu prea ne ajuta comentarii de genul: "Nu as trece de la X la Y pentru nimic in lume". Daca exista si un deoarece, se schimba treaba!
Teste de viteza comparative, stress tests, exemple/situatii concrete. Astea ne ajuta.
Pe Orange, folosind infrastructura Telekom, inseamna viteza zero (mai ales upload), stabilitate asa si asa, suport zero. La RDS o singura data a picat netul in vreo 2 ani si cand am sunat mi-au zis ca stiu de problema in zona si ca remediaza, in loc sa inceapa cu clasicele explicatii pas cu pas despre cum se conecteaza PC-ul la internet, desi problema e de la ei.

Viteza am la orice ora 940 Mbps down si 450-500 upload. Ma indoiesc ca Orange poate oferi asta.

Edited by MusafirulCreativ, 15 January 2019 - 17:46.


#18
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009
Merge super bine, vitezele sunt mai mari fata de Digi atat in tara cat si in afara tarii, le-am avut pe amandoua si am preferat sa renunt la Digi si sa pastrez Orange. Ont-ul de la Orange e mult mai bun fata de ont-ul de la Digi, are 4 porturi lan, wifi-ul foarte stabil. Torrenti merg la viteze mari, ziua viteza este maxim 111 MBps (~900mbps) iar seara ~ 60-70 MBps (~600mbps), depinde de torrent, mi s-a intamplat de multe ori sa am viteza de peste 900mbps seara dar pe total viteza seara e un pic mai mica, dar e satisfacatoare.
Cu SUA vitezele sunt de ~ 1Gbps, depinde de server dar se ating vitezele de 1 Gbps, nu stiu daca la Digi a ajuns cineva la viteze de 935 mbps cu un server din America.
Potsdam NY - Slic Network Solutions
[ https://www.speedtest.net/result/7957841091.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Washigton DC - Speedtest.net
[ https://www.speedtest.net/result/7957826397.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Digi Bucuresti
[ https://www.speedtest.net/result/7955126818.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vodafone Bucuresti
[ https://www.speedtest.net/result/7955128665.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

UPC Bucuresti
[ https://www.speedtest.net/result/7955132300.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ioanradu, 15 January 2019 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate