Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Triangle comete 902 plus technics su 800

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
L-am pus, ca asa era legat si technicsul. Dar sub-ul nu prea rezolva nimic aici.

#110
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Deci e clar, caz inchis. Technics su-800 vs Harman Kardon 980 Technics castiga detasat. M-am chinuit azi si le-am schimbat de vreo 5 ori, ba unul ba altul. Nu ai ce face nene. HK are un handicap. Ca unora le place tipul acesta de sunet nu am nimic impotriva dar Technicsul bate la toate capitolele. Claritate pe inalte in primul rand, diferenta e enorma, claritate in voci la fel, bas mult mai rapid, mai precis, mai acut, mai profund mai cum vrei, Chiar si sub-ul daca il leg pe high line la technics e mai dinamic si coboara mai bine in frecventa, da vibratii... Pentru mine e clar.

Si ascultasem azi aproape toata ziua pe harman, incepeam sa ma obisnuiesc si-mi ziceam ca e foarte bun, cum am pus technicsul mi-au aparut imediat inapoi o multime de simturi. Asta e... Probabil depinde si de temperamentul omului, nu stiu..
Eu deja ma tem sa mai cumpar ceva pe netestate.



#111
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
O sa iau totusi un DAC sau vreun cd player mai dotat. Desi nu cred ca are cum sa schimbe rolurile dar oricum imi trebuie. O sa le mai compar peste vreo luna - doua. Dupa ce ma obisnuiesc bine cu harman, sa nu se intample ca m-am invatat cu sunetul technics desi nu cred ca asta e cauza, acela cand l-am pus pe triangle mi-a placut foarte mult chiar din prima zi, nu era nevoie sa ma adaptez.

Edited by vinciun, 20 April 2019 - 18:02.


#112
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Nu cred ca ii place cuiva combinatia HK-Triangle=lipsa detaliu, sunet infundat. Ti-am spus ca vei experimenta pe propriul buzunar si vei arunca banii pe fereastra...asta e. Alti colegi "au riscat" si au mers pe recomandarile mele si sunt foarte multumiti de sunet. Si nu  "audiofili" schimba foarte des componentele audio, ci cei care le combina alegandu-le la intamplare, eventual dupa principiul ca boxele sunt cele mai importante. Nakamichi ai spus ca e vechi, amplificatoarele  Nakamichi au fost facute in Japonia si spre final (inainte de faliment in Taiwan) si dupa atatia ani garantat sunt mai fiabile ca marcile si modelele din ziua de azi care sunt facute pe vapor. Ok, vrei musai unul mai nou, am inteles. Si iti dau o idee cum sa testezi la tine acasa un amplificator . Comanda un Rocsan Kandy il asculti si il returnezi...dupa ce vei asculta combinatia iti poti lua unul sh si abia atunci vei  realiza cat conteaza o imperechere corecta boxe-amplificator.
Sursa o cumperi dupa ce schimbi si amplificatorul (cu ce trebuie), in rest nu are rost sa cauti sa o dai in placebo...nu vei rezista prea mult cu sunetul ala, oricate motive vei cauta sa invoci.

Edited by titoo, 20 April 2019 - 18:05.


#113
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ma tem ca ai dreptate. Oricum nu-mi pare rau. E o experienta in plus. Zilele astea ma uitasem si dupa nakamichi receiver 2. Cel mai ieftin era 280 de euro si mai trebuiau vreo 50 pentru livrare. Pe acesta am dat 150 si chiar am vrut sa vad daca aduce schimbari, de asta am si ales ceva opus la sunet, sa fie mai usor de observat in caz ca.. probleme cu auzul.

#114
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postedigee, on 20 aprilie 2019 - 15:29, said:

Daca sub-ul tau are intrare high level il poti pune pe a doua pereche de iesiri de boxe( sper sa aibe asa ceva ,nu mai tin minte) sa faci o proba.
Ca o istoriioara .cu sunetul stock la al meu HK 3490 aveam aceleasi senzatii. In plus ,parca pe toate inregistrarile kick drum-ul avea acelasi sunet ,cam moale. fara punch
Dupa tunning(datoarat unei defectiuni la preamp) mesterul( cu adevarat un electronist genial) l-a facut sa sune mult diferit ,mult mai dinamic pe bas dar cu acelasi caracter pe mid high. Aceiasi scena foarte larga(de aia nu auzi acel nai sau vocile in prin plan/in fata) si sunet extrem de neobositor la urechi.

Eu sunt multumit de sunetul stock de pe HK 3490.
Ce investitie ai facut?
Daca nu aveai problema respectiva, ai mai face modificarea respectiva?
Multumesc. :)

#115
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Asculta un denon ( ca am inteles ca seamana la sunet cu technics) si spune-mi pe urma daca ai simtit ceva. Posobil ca dupa asta harman kardon sa-ti para foarte lesinat.

#116
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postcilibiu, on 20 aprilie 2019 - 18:54, said:


Eu sunt multumit de sunetul stock de pe HK 3490.
Ce investitie ai facut?
Daca nu aveai problema respectiva, ai mai face modificarea respectiva?
Multumesc. Posted Image
Nu mai stiu exact. dar omu' a zis la un moment dat ,chiar inainte de defectare ,sa vin sa mi-l "aranjeze".
N-as putea spune ce a a schimbat ,mi-a dat un pumn de piese. Problema aparuta inainte era ca aveam un hiss pe unul dintre canale.
Bineinteles ca s-a rezolvat si asta.
@vinciun.
Cred ca genurile tehno( si in general mainstream) sunt singurile pe care nu le ascult ,sau oricum foarte putin ,in rest ascult de toate si momentan sunt multumit.

#117
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Si sotiei ii place foarte foarte mult. Are el ceva special, nu zic nu, dar in general prefer sunetul technics. INSA faptul ca are telecomanda si e mai nou e destul sa primeze si sa pun technicsul la depozit.

#118
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Am facut o treaba. Bi ampling bi wiring. Boxele permit asa ceva. De la preamplificatorul Harman Kardon am alimentat technicsul si am legat tweeter ele la technics. Bai ce sunet bun am obtinut, incredibil. Moale pe bas si voci, gros, dar totodata clar si foarte cristalin pe inalte. Sunt in extaz. Inainte de asta am facut doar pentru o boxa si ma jucam cu balance control sa vad diferenta, enorma!

Pana nu trec la alt amplificator asa o sa ramana. Imposibil de trecut inapoi la inaltele HK.

#119
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi ca treaba aia cu biwire la un singur amplificator e pur placebo. Nu se intampla de fapt absolut nimic. Doar ai mutat strap-ul de la legaturile de la boxe in amplificator.
Ia un amic si fa un test blind. Sa mute el acolo firele ,fara sa-ti spuna ce face. 100% nu o sa simti nicio diferenta.
Bi amp doar daca folosesti ambele ampificatoare. Si chiar atunci nu e OK deoarece iti trebuie crossover activ.

Edited by edigee, 21 April 2019 - 20:03.


#120
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvinciun, on 21 aprilie 2019 - 18:40, said:

Am facut o treaba. Bi ampling bi wiring. Boxele permit asa ceva. De la preamplificatorul Harman Kardon am alimentat technicsul si am legat tweeter ele la technics. Bai ce sunet bun am obtinut, incredibil. Moale pe bas si voci, gros, dar totodata clar si foarte cristalin pe inalte. Sunt in extaz. Inainte de asta am facut doar pentru o boxa si ma jucam cu balance control sa vad diferenta, enorma!

Pana nu trec la alt amplificator asa o sa ramana. Imposibil de trecut inapoi la inaltele HK.
Pe conectorii de sus sunt si mediile si inaltele, acum HK e legat doar pe difuzoarele de joase .

#121
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postedigee, on 21 aprilie 2019 - 20:01, said:

Vezi ca treaba aia cu biwire la un singur amplificator e pur placebo. Nu se intampla de fapt absolut nimic. Doar ai mutat strap-ul de la legaturile de la boxe in amplificator.
Ia un amic si fa un test blind. Sa mute el acolo firele ,fara sa-ti spuna ce face. 100% nu o sa simti nicio diferenta.
Bi amp doar daca folosesti ambele ampificatoare. Si chiar atunci nu e OK deoarece iti trebuie crossover activ.

no no no! Am pus doua amplifucatoare! Nu trebuie crossover ca de la fiecare borna curentul trece prin filtre inainte sa ajunga la difuri.

Edited by vinciun, 21 April 2019 - 20:52.


#122
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Posttitoo, on 21 aprilie 2019 - 20:25, said:


Pe conectorii de sus sunt si mediile si inaltele, acum HK e legat doar pe difuzoarele de joase .

fals! Crezi ca nu  am testat fiecare borna sa vad ce face? Pe conectorii de sus functioneaza doar tweeterele, pe alea de jos mediile si joasele.

Pur si simplu idee nu am cum sa va explic ce sunet am obtinut. Incredibil oameni buni. Nici nu la gandeam ca boxele mele sunt capabile de asa ceva. Cred ca nu le mai schimb pe viata, doar posibil sa urc un gama, brandul nu-l mai schimb.

Sunetul s-a schimbat foarte mult cu ambele, net superior oricarui amp separat. In primul rand Harman Kardon daca alimenteaza doar mediile si basul a capatat si o dinamica mult mai buna. Are el ceva, cand ii conectezi si tweterele pierde din dinamica basului, daca mai umbli si la treble din reglajele de ton in genere dinamica se duce la pamant si ramane moale de tot.

Inaltele sunt alimentate de technics, acesta fiind legat la iesirile preout HK.

Deci nu am cuvinte sa va explic, ca sa intelegi trebuie sa auzi.

Am inceput cu Celine Dione - power of love. Extrem de placut. Inaltele sunt la locul lor, foarte clare si deschise, vocea ei nu tipa deloc, tobele si basurile sunt dea dreptul impresionante! Nimic nu zgaraie, nimic nu tipa, vocea ei iti mangaie urechile, mai inscurt... sunt cucerit!

Dupa mai multe piese pop am trecut la techno. Boris brejcha - devil, dupa care joker. Am ramas statuie. Nici in cele mai umede vise nu am vazut asa bas la mine in casa ( sub-ul cinectat si el pe high level dar dat incet si setat la 40hz, doar usor sa completeze). Cand ascultam "devil" pai asa niste basuri ca parca chiar vine diavolul in casa. Mari, profunde, nici prea rapide nici prea blegi, nimic nu bate in cap, nu huruie aiurea. Mai inscurt...Sincer va spun ca sunt dea dreptul absolut impresionat.

Era sa uit, asa o impresie ca difuzoarele s-au transformat din 16 cm in 25.

Edited by vinciun, 21 April 2019 - 21:06.


#123
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvinciun, on 21 aprilie 2019 - 20:51, said:

fals! Crezi ca nu  am testat fiecare borna sa vad ce face? Pe conectorii de sus functioneaza doar tweeterele, pe alea de jos mediile si joasele.

Sunetul s-a schimbat foarte mult cu ambele, net superior oricarui amp separat
La seriile mai scumpe de la Triangle e asa cum am spus mai sus. Boxele pe care le ai vad ca folosesc aceleasi difuzoare si pentru joase si pentru medi, nu am stat sa caut sa vad exact daca e aceeasi serie de difuzor.
Sunetul s-a schimbat dar pana nu asculti si niste amplificatoare potrivite pentru boxele Triangle, nu te avanta sa afirmi ca e superior orcarui amplificator separat.Ca daca le-ai asculta pe Roksan Kandy , "arunci" si HK si Technics.


#124
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu cum e roksan, nu am ce spune. Ce stiu e ca acum am un sunet impresionant! O sa vina si randul roksan dar tare ma tem ca, chiar daca va aduce un plus, va veni si cu un minus. Harman Kardon are un fel de a fi, foarte special, mai ales dupa ce a disparut problema cu inaltele si dinamica.

L-am impins un pic mai spre zero, pai asa o impresie ca ma muta din loc. Un bas foarte foarte grav si plin de melodie, insotit asa de un murmur, un monstru adevarat! Basul la technics, cand dadeam tare, facea o galagie enorma, ma gandeam ca-i din cauza la reverbatii dar nu e. O fi si reverbatia la mijloc dar Harman Kardon le pastreaza melodioase si placute indiferent de volum.

Aveam melodii pe care le ascultam doar in casti pana azi. La boxe sunau aiurea si imi ziceam ca nu-i tratata camera, acum vad ca in boxe suna chiar mai impresionant decat in castile audiotechnica m5x.

Edited by vinciun, 21 April 2019 - 21:24.


#125
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa ce vei trece de faza cu basul si inaltele vei auzi diferente de detalii, rezolutie, transparenta, nu vei intelege cum naiba se aud sunete care nu le-ai auzit niciodata in alte combinatii, dinamica si atac la alt mod apoi poti intelege ce este aia stage si mai tarziu focus, care este treaba cu ambianta si cel mai important echilibrul dintre astea.
Daca reusesti sa intelegi si sa sezizezi astea, vei pricepe de ce unii platesc sume astronomice pe aparate, nu platesc W, Hz, dB sau fise de masuratori.

#126
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ca sa inchei, cred ca degraba nu mai schimb HK980, imi place prea mult ca sa mai caut altceva.  Daca nu as avea ce face cu banii, de ce nu...  Dar in cazul meu, deocamdata sunt multumit. De cand am dac-ul am si renuntat la biamp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate