Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare vehicul second-hand 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 20:53, said:

Legat de certificatul fiscal - acesta se poate scoate doar de catre vanzator in urma contractului de vanzare cumparare (trebuie sa aiba aceeasi data) - sau il poate scoate oricand si nu are legatura cu CVC .. ?
Mi se pare ca trebuie sa fie aceeasi data ca sa fie valabil, eu mai demult asa am procedat la indicatia unui angajat de la primarie.

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 23:47, said:

Faza este ca vanzatorul este in alt judet. Si daca este asa eu ajung acolo, constat ca vreau masina, si trebuie sa raman acolo pana scoate contractele VZ-CP de la fiscalul lui - dupa care ii dau banii si plac cu masina catre Bucuresti. Asa este cel mai sigur .. Daca ai ceva mentiuni te-as ruga sa mi le spui ..
Asa se proccedeaza, vanzatorul trebuie sa scoata certificat de la el si isi face si radierea (mergi cu el), dupa aia dai banii, iei actele inclusiv certificatul, masina si inregistrezi in 30 zile la tine in resedinta. Cat mai repede cu atat mai bine, dupa aia la politie inmatricularea.
Vanzatorii seriosi care sunt firma iti dau si un proces verbal de predare-primire in care mentioneaza autovehicolul, eventualele defecte, lipsuri etc... ca sa nu fie discutii daca se intampla ceva ulterior Posted Image

Edited by andreic, 11 January 2019 - 00:45.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eireman, on 11 ianuarie 2019 - 00:18, said:

Chiar de aia ar trebui adoptat sistemul din Uk,cumparatorul sa nu aiba treaba cu primarii,fiscal...
acel sistem din uk merge in uk, daca la noi s-ar adopta asa ceva, samsarii ar pacali lumea de 10 ori mai usor
gandeste-te ca in uk nici nu exista notiunea de carte de identitate (buletin)

#21
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Cu ce ar pacali samsarii? Deci pentru a nu fi pacaliti de samsari se mentine o birocratie stufoasa si un sistem aberant? Crezi ca in Ro nu poate exista un site de genul DVLA unde sa ai toate informatiile si sa verifici orice?

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 unbrutus, on 11 ianuarie 2019 - 01:09, said:

in uk nici nu exista notiunea de carte de identitate (buletin)
WUT?!? Aia nu au niciun mod de identificare ?

#23
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Permis de conducere,pasaport...nu a murit nimeni ca nu are buletin...

#24
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 Baxon, on 11 ianuarie 2019 - 00:07, said:

Am corectat ce nu este obligatoriu ( dar ar fii de dorit ) si (A6) , nu ai cum sa stii pana nu scoate certificat fiscal c-o vinde !
ITP ul valabil trebuie sa existe. De ce m-as uita la o masina care nu corespunde normelor tehnice? O cumperi si dupa constati ca nu o poti inmatricula (vezi D2 pentru politie)
RCA-ul intr-adevar nu este valabil fiindca oricum o scoate de pe numele lui si trebuie sa fac eu altu ulterior pre-inmatriculare (vezi C1 respectiv D6 pentru pollitie)
Asta cu fiscalul din cate am vazut nu mai este valabila - este suficienta stapila ficalului vanzatorului - dupa care ii poti da banii ..

 Baxon, on 11 ianuarie 2019 - 00:11, said:

N-ai griji ca fara contract semnat n-are cum s-o scoata de la impozit . Chiar daca prin absurd o scoate si cumparatorul se razgandeste , vanzatorul poate s-o reinregistreze pe numele lui la impozit !
Update 2019: Mai este nevoie de certificat fiscal sau este suficienta stampila fiscala pe exemplarele contractului de vanzare-cumparare ?

 andreic, on 11 ianuarie 2019 - 00:37, said:

Mi se pare ca trebuie sa fie aceeasi data ca sa fie valabil, eu mai demult asa am procedat la indicatia unui angajat de la primarie.


Asa se proccedeaza, vanzatorul trebuie sa scoata certificat de la el si isi face si radierea (mergi cu el), dupa aia dai banii, iei actele inclusiv certificatul, masina si inregistrezi in 30 zile la tine in resedinta. Cat mai repede cu atat mai bine, dupa aia la politie inmatricularea.
Vanzatorii seriosi care sunt firma iti dau si un proces verbal de predare-primire in care mentioneaza autovehicolul, eventualele defecte, lipsuri etc... ca sa nu fie discutii daca se intampla ceva ulterior Posted Image
Asa este si normal. Intrebare: Daca se constata eventuale defecte-minusuri care nu au fost constatate in acest proces verbal de predare primire se mai poate face ceva? Am citit pe undeva ca in cazul kilometrilor "scazuti" din bord ai dosar penal?

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 eireman, on 11 ianuarie 2019 - 10:36, said:

Permis de conducere,pasaport...nu a murit nimeni ca nu are buletin...
Si daca nu ai nici una nici alta ? De ex. un copil.

#26
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
poate doar firmele de vanzari auto sa iti dea nu stiu ce proces de predare primire.

am cumparat n masini de la firme (adica utilizatori care au avut masina bagata pe firma personala) si nu s-a pus problema de asa ceva.

de multe ori ce citesc pe aici este paralel cu realitatea.
auzi sa ii dai banii omului DUPA ce stampileaza contractul de vanzare cumparare.

adica eu te inteleg ca esti fricos ca si cumparator, dar eu ca vanzator de ce nu as fi? adica sa facem contractul de vanzare cumparare., sa scot masina de la impozit si apoi tu sa imi dai banii?! pai daca tu nu vrei sa imi mai dai banii eu ce fac? ba mai mult ma pot gandi ca poti sa imi faci si vreo manevra, da-mi domnule masina din moment ce deja avem contract de vanzare cumparare.

intr-o lume reala nu se fac asa treburile. si asta o spune unul care am cumparat/asistat la peste 20-30 de vanzari cumparari de masini ptr mine, ptr firma, ptr prieteni.

bine, daca gasesti pe unul sa accepte este foarte bine, ca e in avantajul tau,tot ce vreau sa spun este ca daca gasesti pe cineva care nu accepta nu inseamna ca vrea sa te arda ci doar ca nu asa se fac lucrurile.

gaseste un vanzator serios, te cheama omul la el acasa, stai cu el de vorba una alta si nu mai ai probleme d-astea.

de aia te intrebam la ce suma cauti masina. daca cauti la 1000-4000 sunt ceva sanse sa dai peste vanzatori neseriosi. pusti, oameni de etnie, oameni fara educatie etc. la o valoare  mai mare a masinii sansele de probleme scad considerabil asta daca si tu stii sa iti triezi vanzatorii inca din anuntul postat sau de la telefon.

Edited by bossake, 11 January 2019 - 13:54.


#27
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Ion_de_la_Raion, on 11 ianuarie 2019 - 12:59, said:


Si daca nu ai nici una nici alta ? De ex. un copil.
Un copil nu vinde sau cumpara masini. Copilul are certificat de nastere pentru nevoile curente(inscris la gradinita,scoala) sau pasaport daca trebuie sa calatoreasca in strainatate(exceptie facand Irlanda unde nu are nevoie de nimic)
Eu am cumparat si vandut o gramada de masini in UK si Irl dar niciodata nu am aratat sau cerut sa minse arate vre-un act de identitate.

#28
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 bossake, on 11 ianuarie 2019 - 13:51, said:

poate doar firmele de vanzari auto sa iti dea nu stiu ce proces de predare primire.

am cumparat n masini de la firme (adica utilizatori care au avut masina bagata pe firma personala) si nu s-a pus problema de asa ceva.

de multe ori ce citesc pe aici este paralel cu realitatea.
auzi sa ii dai banii omului DUPA ce stampileaza contractul de vanzare cumparare.

adica eu te inteleg ca esti fricos ca si cumparator, dar eu ca vanzator de ce nu as fi? adica sa facem contractul de vanzare cumparare., sa scot masina de la impozit si apoi tu sa imi dai banii?! pai daca tu nu vrei sa imi mai dai banii eu ce fac? ba mai mult ma pot gandi ca poti sa imi faci si vreo manevra, da-mi domnule masina din moment ce deja avem contract de vanzare cumparare.

intr-o lume reala nu se fac asa treburile. si asta o spune unul care am cumparat/asistat la peste 20-30 de vanzari cumparari de masini ptr mine, ptr firma, ptr prieteni.

bine, daca gasesti pe unul sa accepte este foarte bine, ca e in avantajul tau,tot ce vreau sa spun este ca daca gasesti pe cineva care nu accepta nu inseamna ca vrea sa te arda ci doar ca nu asa se fac lucrurile.

gaseste un vanzator serios, te cheama omul la el acasa, stai cu el de vorba una alta si nu mai ai probleme d-astea.

de aia te intrebam la ce suma cauti masina. daca cauti la 1000-4000 sunt ceva sanse sa dai peste vanzatori neseriosi. pusti, oameni de etnie, oameni fara educatie etc. la o valoare  mai mare a masinii sansele de probleme scad considerabil asta daca si tu stii sa iti triezi vanzatorii inca din anuntul postat sau de la telefon.
Iti inteleg punctul de vedere si este normal ce spui - plus de asta mai ai si experienta in treburi dintr-astea. Faza este ca nu sunt fricos si culmea mai am si experienta in vanzari insa nu in acest segment unde sunt foarte multe variabile care nu pot fi controlate (ex: instoricul masinii, defectiuni ascunse, etc). Tranzactiile in general se fac cu banii pe masa! Din punctul meu de vedere treaba trebuie sa decurga in felul urmator (corecteaza-ma daca gresesc): Ma vad cu vanzatorul, decid sa cumpar masina, merg cu el personal la taxe si impozite cu contractul in care sunt specificate ambele parti si dupa in dau banii (aici statul este intermediarul) - nu exista sa ajungem la taxe si impozite sa se razgandeasca sau eu sa nu-i dau banii! Priveste si punctul meu de vedere: vad masina, imi place, o platesc ca prostul, constat ulterior ca ala are zeci de milioane datorii pe care nu si le poate plati - ma amagesc aiurea! Regula de aur este ca dupa semnararea unui contract se dau banii si nu inainte asa stiu ca toata lumea este in regula! Masina este Ford Focus RS 2007.

 eireman, on 11 ianuarie 2019 - 14:13, said:

Un copil nu vinde sau cumpara masini. Copilul are certificat de nastere pentru nevoile curente(inscris la gradinita,scoala) sau pasaport daca trebuie sa calatoreasca in strainatate(exceptie facand Irlanda unde nu are nevoie de nimic)
Eu am cumparat si vandut o gramada de masini in UK si Irl dar niciodata nu am aratat sau cerut sa minse arate vre-un act de identitate.
Faza este ca eu trebuie sa ma asigur ca am in fata proprietarul - oricum vad treaba asta cand completam impreuna CVC - nu trebuie sa se legitimeze ca la politie - ai inteles gresit. Cat despre UK - aici suntem zeci de ani in urma ..

#29
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
FOcus rs nu exista din 2007...

Poate focus st?? 2.5 turbo 260cp?

#30
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 bossake, on 11 ianuarie 2019 - 15:04, said:

FOcus rs nu exista din 2007...

Poate focus st?? 2.5 turbo 260cp?
http://www.masini.ro...218/motorizare/ .. anuntul nu este online (este privat). Stiam ca este 2007 sau poate atunci era introdus vreun facelift .. in fine nu m-am uitat in acte - inportanta este masina si caracteristicile tehnice. Pe mine ma intereseaza birocratia si cum sa scap mai repede din ea :)

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eireman, on 11 ianuarie 2019 - 09:43, said:

Cu ce ar pacali samsarii? Deci pentru a nu fi pacaliti de samsari se mentine o birocratie stufoasa si un sistem aberant? Crezi ca in Ro nu poate exista un site de genul DVLA unde sa ai toate informatiile si sa verifici orice?
deocamdata nu avem in ro un drum fara gropi sau o autostrada care indeplineste standardele de autostrada

 leflyboy, on 11 ianuarie 2019 - 12:48, said:

Am citit pe undeva ca in cazul kilometrilor "scazuti" din bord ai dosar penal?
nu au auzit de vreun caz pana acum, sau o actiune a politiei in targul vitan etc

#32
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Astea cu km dati inapoi e praf in ochi... jenantii astia de la Apia platesc articole pe banda rulanta in toata presa din Ro doar doar mai infrica din fraieri...pai voi credeti ca se dau km inapoi doar in Ro? Pai si in UK se dau inapoi cu toate ca la fiecare verificare tehnica se citesc si se baga in baza de date. Dar cine te opreste sa-i dai inapoi inainte de verificare?

#33
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Cazul meu: Am cumparat o masina pe firma mea(adusa cu platforma din strainate) si acum vreau sa vand (e unica masina pe care am adus-o si vreau sa o vand, de aia va intreb).

Este de ajuns sa fac numai contract de vanzare cumparare, sa emit factura sau trebuie sa dau si certificat de atestare fiscala ? Am incercat azi sa scot un certificat fiscal si doamna de la ghiseu mi-a zis ca masina trebuie sa aiba Rar-ul facut si apoi sa o ia in evidenta si dupa aia se emite fiscalul. Dar eu vreau sa o vand asa, doar cu numere rosii..

#34
tournique

tournique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.05.2008
Ce trebuie sa trec pe talon daca instrainez masina unei persoane juridice? Doar SRL sau SRL + Administrator?

#35
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
O ruda apropiata are posibilitatea sa cumpere masina firmei (skoda octavia) pe care a condus-o 4 ani. Numai el, la un pret preferential. Pentru altcineva e la alt pret. Asa ca am aranjat sa o ia el, apoi sa mi-o vanda mie, imediat. In cazul asta, ca sa mi-o vanda mie si eu sa o pot inmatricula, el mai trebuie sa urmeze toti pasii si sa o inmatriculeze? Logic mi se pare ca el sa mearga cu contractul de v/c dintre el si firma la circa financiara sa-i treaca masina pe rol, dupa aceea facem noi contractul de v/c si se duce din nou la circa financiara sa o radieze. Iar eu, cu contractul de v/c merg la circa mea financiara si apoi restul ca sa o inmatriculez. Mi-e teama doar la politie sa nu am probleme, ca talonul va fi pe numele firmei, iar contractul de v/c e intre mine si ruda.

Si mai am o mica neclaritate:
Mentiunea pe talon "instrainat catre..." cum se trece, pur si simplu scrie vanzatorul pe talon?

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Pe talon se va trece de catre firma care detine masina acum numele celui catre care o vinde (ruda ta), semnatura si stampila.

Ulterior el o declara fiscal dar fara sa o inmatriculeze, va avea de la fima contractul in 5 exemplare care tine loc de radieri fiscale si veti face un al doilea contract in 5 exemplare intre el si tine pe care il va stampila/viza la finante. Dupa ce ai tot vei putea sa inmatriculezi masina, pe carte va aparea primul proprietar (firma) si tu al doilea.

Edited by Mr. Incredible, 19 May 2019 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate