Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare vehicul second-hand 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
Salutare,

Doresc achizitionarea, intr-un viitor apropiat, al unui autovehicul second-hand inmatriculat in Romania si incerc sa fac un rezumat (ca urmare la ceea ce am citit pe forumuri) cu pasii necesarii in vederea achizitiei/inmatricularii acestuia. Daca se poate sa aruncati o privire si sa-mi spuneti daca s-a omis ceva pe undeva sau este ceva in plus printre subpuncte ar fii ideal. Mentionez ca nu am sa apelez la firme care se ocupa cu inmatriculari fiindca timpul imi permite sa umblu de nebun. Daca exista scenarii (precum: vanzatorul este persoana juridica, numerele de inmatriculare nu mai sunt valabile, modificari legislative, etc) nu ezitati sa mi le aduceti la cunostinta. Multumiri anticipate pentru ajutor! Posted Image

A. DOCUMENTE NECESARE PRE-VANZARE (VIZUALIZARE VEHICUL):
A1. Carte identitate vanzator/persoana care instraineaza bunul (original)
A2. Carte identitate cumparator/persoana care dobandeste bunul (original)
A3. Carte de identitate vehicul/CIV (original)
A4. Certificatul de inmatriculare (talon) vehicul cu inspectie tehnica periodica ITP valabila (original)
A5. Asigurare obligatorie vehicul valabila RCA (original sau copie)
A6. Inexistenta obligatilor de plata catre organul fiscal pe anul in curs atat in cazul vanzatorului cat si in cel al cumparatorului

B. CONTRACT VANZARE-CUMPARARE (5 EXEMPLARE):
B1. 1 exemplar la vanzator (persoana care instraineaza bunul)
B2. 1 exemplar la organul fiscal al vanzatorului (vehicul scos din evidenta taxe/impozite vanzator - necesare: dosar cu sina, carte identitate vanzator, carte identitate vehicul CIV)
B3. 1 exemplar la cumparator (persoana care dobandeste bunul)
B4. 1 exemplar la organul fiscal al cumparatorului (cumparatorul are obligatia sa ia vehiculul pe rol fiscal in 30 zile - necesare: dosar cu sina, carte identitate cumparator, carte identitate vehicul CIV)
B5. 1 exemplar DRPCIV (Cumparatorul are obligatia de a inmatricula avehiculul in 90 zile. Programare inmatriculari (se poate face online) - pana la ziua programarii achitare taxa de certificat la trezorerie in valoare de 37 ron si de facut rca pe numele cumparatorului - Pastrarea numerelor: 0 ron; Schimbarea numerelor: 40 ron pentru numere aleatorii respectiv 85 ron preferentiale).
B6. Eliberarea certificatul fiscal si fisei de radiere de catre organul fiscal al vanzatorului care dovedeste ca vehiculul a fost scos din obligatiile financiare ale vanzatorului pe baza contractului de vanzare-cumparare/radiere (trebuie sa aiba aceeasi data cu respectivul contract de vanzare-cumparare)

C. ASIGURAREA OBLIGATORIE TIP RCA A VEHICULULUI:
C1. Se va intocmi asigurarea obligatorie tip RCA vehiculului pe numele cumparatorului/persoana care a dobandit bunul

D. DOCUMENTE NECESARE POST-VANZARE VEHICUL (INMATRICULARE DRPCIV):
D1. Cartea de identitate vehicul CIV (original si copie)
D2. Certificatul de inmatriculare (talon) vehicul al fostului proprietar cu inspectie tehnica periodica valabila ITP, cu mentiunea in scris: "Instrainat catre…" (original si copie)
D3. Cerere inmatriculare
D4. Chitanta contravaloare certificatului de inmatriculare/talon (37 ron trezorerie sau CEC in contul RA APPS)
D5. Chitanta contravaloare plata pentru placutele de inmatriculare (40 ron/85 ron ghiseu inmatriculari)
D6. Un exemplar contract de vanzare-cumparare (original si copie pentru persoanele fizice, cu vizele de inscriere de la Administratia Financiara)
D7. Actul de identitate al proprietarului (original si copie)
D8. Asigurare obligatorie autovehicul RCA pe numele cumparatorului valabila (copie)
D9. Placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca noul proprietar doreste schimbarea acestora sau daca vechiul proprietar este din alt judet

E. MENTIUNI:
E1. Dupa obtinerea numerelor este indicata o plimbare la asigurator, pentru a trece si numarul de inmatriculare pe asigurare si a completa in baza de date CEDAM.
E2. Daca vehiculul este deja inmatriculat in Romania nu mai trebuie trecut pe la RAR
E3. Dupa punctul B se poate apela la o firma care ofera servicii de inmatriculare contra unui comision de pana-n 100 euro (fac acte, stau la cozi, depun/ridica placutele, etc). Documentele necesare sunt:
- Carte de identitate vehicul original;
- Talon original cu ITP valabil stampilat pe verso;
- Certificat fiscal + fisa de radiere vanzator;
- Factura/ Contract vanzare cumparare original in 3 exemplare vizate de administratia financiara a vanzatorului de radiere;
- RCA copie (pot face ei rca-ul)
- Buletin identitate copie;
- Placute inmatriculare (daca se schimba)
- Procura notar in 3 exemplare pentru inmatriculare (prin procura de înmatriculare auto, proprietarul unui autovehicul poate împuternici o altă persoană pentru înmatricularea mașinii, scop în care îl va reprezenta în fața autorităților competente pentru depunerea actelor necesare emiterii certificatului de înmatriculare, ridicarea acestuia, a cărții de identitate a vehiculului, a plăcuțelor de înmatriculare, inclusiv cele cu număr provizoriu, să semneze de primirea acestora etc.)

Edited by leflyboy, 10 January 2019 - 18:55.


#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Cred ca e cea mai greoaie procedura din galaxie!!! In UK a durat fix 10 minute. 5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
in UK nu exista ditamai casta bugetara + satelitii lor privati - firmele de intermedieri.
pai daca astia nu ar mai avea de lucru se duce dracu economia tarii, ca jumatate numai din asta traiesc :)

#4
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 eireman, on 10 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Cred ca e cea mai greoaie procedura din galaxie!!! In UK a durat fix 10 minute. 5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?
Nu exista un sistem centralizat corespunzator mileniului evolutiei umane. In Romania este ceva special ne mai intalnit nicaieri in Univers - Reteaua Prieteniei! Functionarii publici de aici nu prea au prieteni si incerca sa-si faca printre contribuabili trimitandu-i prin diverse locuri de socializare formandu-se astfel o mare retea a prieteniei.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 eireman, on 10 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Cred ca e cea mai greoaie procedura din galaxie!!! In UK a durat fix 10 minute. 5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?
Noi sintem normali, birocratii nu sint.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 eireman, on 10 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Cred ca e cea mai greoaie procedura din galaxie!!! In UK a durat fix 10 minute. 5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?
Sunt multi pasi inutili pe acolo de aia pare complicat Posted Image Ce e asa greu, contract (daca iei de la o firma factura tine rol de contract), asigurate mica nu trebuie sa fie pe numar, vin e suficient, inregistrate fisc si radiere la celalalt, certificat fiscal la vanzator, cu astea, mers la politie pentru finalilzare si numere noi.

 eireman, on 10 ianuarie 2019 - 19:13, said:

5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?
Asa se face, ca la notariat. Fiecare organ retine un original si mai raman cumparatorul si vanzatorul deci 5 exemplare e minimul.

Edited by andreic, 10 January 2019 - 20:49.


#7
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 andreic, on 10 ianuarie 2019 - 20:48, said:

Sunt multi pasi inutili pe acolo de aia pare complicat Posted Image Ce e asa greu, contract (daca iei de la o firma factura tine rol de contract), asigurate mica nu trebuie sa fie pe numar, vin e suficient, inregistrate fisc si radiere la celalalt, certificat fiscal la vanzator, cu astea, mers la politie pentru finalilzare si numere noi.
Ok. Deci in cazul unui firme factura tine loc de contract vanzare-cumparare. Stiu ca el nu are obligatie de RCA la previzualizare fiinda oricum va iesi de pe numele lui si tu, ulterior in caltitate de cumparator faci alta. Ce vreau sa te intreb: Legat de certificatul fiscal - acesta se poate scoate doar de catre vanzator in urma contractului de vanzare cumparare (trebuie sa aiba aceeasi data) - sau il poate scoate oricand si nu are legatura cu CVC .. ?

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 andreic, on 10 ianuarie 2019 - 20:48, said:


Sunt multi pasi inutili pe acolo de aia pare complicat Posted Image Ce e asa greu, contract (daca iei de la o firma factura tine rol de contract), asigurate mica nu trebuie sa fie pe numar, vin e suficient, inregistrate fisc si radiere la celalalt, certificat fiscal la vanzator, cu astea, mers la politie pentru finalilzare si numere noi.


Asa se face, ca la notariat. Fiecare organ retine un original si mai raman cumparatorul si vanzatorul deci 5 exemplare e minimul.
Nu exista in lumea asta tara de oameni normali care sa aiba firme de intermediere acte auto! E o nebunie totala,au complicat lucrurile excesiv ca sa-si faca firme de astea exact cei implicati in procesul de inmatriculare. E aberant sa apelezi la o firma intermediara cand tot procesul ar trebui sa dureze max 10 minute.Apoi nu stiu de ce nu tine asta de ministerul transporturor ca in lumea cu apa calda... cretinisme cu certificat fiscal,primarii,contracte in X exemplare...birocratie inutila si nervi aiurea...se poate renunta linistit la 50% din aparatul bugetar din Romania,spre binele cetatenilor.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 18:31, said:


A. DOCUMENTE NECESARE PRE-VANZARE (VIZUALIZARE VEHICUL):
A1. Carte identitate vanzator/persoana care instraineaza bunul (original)
A2. Carte identitate cumparator/persoana care dobandeste bunul (original)
A3. Carte de identitate vehicul/CIV (original)
A4. Certificatul de inmatriculare (talon) vehicul cu inspectie tehnica periodica ITP valabila (original)
A5. Asigurare obligatorie vehicul valabila RCA (original sau copie)
A6. Inexistenta obligatilor de plata catre organul fiscal pe anul in curs atat in cazul vanzatorului cat si in cel al cumparatorului

Aha, deci e nevoie de toate astea ca să vezi mașina?

ps. Numai "minuni" ai înșirat acolo.

#10
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 ericmario, on 10 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Aha, deci e nevoie de toate astea ca să vezi mașina?

ps. Numai "minuni" ai înșirat acolo.
Cartile de identitate - sa vezi sa vorbesti cu titularul si nu cu samsari
RCA-ul (care este optional in acest punct fiindca esti obligat sa-l faci dupa)
A3, A4 respectiv A6 nu sunt ok atunci nu poti cumpara masina - vei avea blocaje birocratice ulterioare.
PS: Am insirat "minuni" acolo fiindca sunt minunat Posted Image). Trebuie sa fie inainte de vanzarea propriu-zisa si o pre-verificare - nu sa te duci ca prostul cu capul inainte Posted Image
Care sunt celelalte minuni?

Edited by leflyboy, 10 January 2019 - 22:55.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
nu este deloc complicat.

daca sa zicem tu esti din bucuresti si eu la fel, in 2 maaxim 3 zile cu cate un drum pe zi ai masina inmatriculata pe numele tau.

ne-am vazut am facut contractul de vanzare cumparare ti-am dat masina mi-ai dat banii.

vanzatorul are de facut un drum la impozit sa scoata masina de la impozit. tu ai un drum de facut sa bagi masina la impozit. al doilea tau drum este direct la pipera sa iti inmatriculezi masina cu mentiunea ca trebuie sa te opresti pe drum sa faci rcaul.

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 20:53, said:

acesta se poate scoate doar de catre vanzator in urma contractului de vanzare cumparare (trebuie sa aiba aceeasi data) - sau il poate scoate oricand si nu are legatura cu CVC .. ?
da, doar DUPA ce faceti contractul se scoate fiscalul. de fapt nu se mai scoate fiscalul, e de ajuns sase stampileaza contractul de vanzare cumparare. aici e putin aiurea, dar traim in 2019 daca alegi un vanzator serios nu vei avea probleme.

fereste-te de masini cu nr rosii, procedura e ceva mai complicata din toate pctele de vedere (masini samsarite, orice masina recent adusa = samsar, trebuie sa o duci la rar etc)

Edited by bossake, 10 January 2019 - 23:47.


#12
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 bossake, on 10 ianuarie 2019 - 23:43, said:

nu este deloc complicat.

daca sa zicem tu esti din bucuresti si eu la fel, in 2 maaxim 3 zile cu cate un drum pe zi ai masina inmatriculata pe numele tau.

vanzatorul are de facut un drum la impozit sa scoata masina de la impozit. tu ai un drum de facut sa bagi masina la impozit. al doilea tau drum este direct la pipera sa iti inmatriculezi masina cu mentiunea ca trebuie sa te opresti pe drum sa faci rcaul.
Faza este ca vanzatorul este in alt judet. Si daca este asa eu ajung acolo, constat ca vreau masina, si trebuie sa raman acolo pana scoate contractele VZ-CP de la fiscalul lui - dupa care ii dau banii si plac cu masina catre Bucuresti. Asa este cel mai sigur .. Daca ai ceva mentiuni te-as ruga sa mi le spui ..

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
e posibil ca unii sa nu accepte asa ceva;
daca tu nu ii mai dai banii el ramane cu masina scoasa de la fiscal.

dar e posibil un vanzator serios sa accepte, habar nu am, mai ales daca te vede asa temator Posted Image).

de obicei se merge se ia masina, se fac actele el se descurca cu fiscalul si ti-l trimite prin curier a doua zi cand iese ( multe primarii nu il elibereaza pe loc ci te cheama a doua zi - aici ori rezolvi cu spaga ori astepti ori in primariile mici orase, comune probabil ca se elibereaza si pe loc).

de ce valoare cauti masina?! la cati bani?!

Edited by bossake, 10 January 2019 - 23:50.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 leflyboy, on 10 ianuarie 2019 - 18:31, said:



A. DOCUMENTE NECESARE PRE-VANZARE (VIZUALIZARE VEHICUL):
A1. Carte identitate vanzator/persoana care instraineaza bunul (original)
A2. Carte identitate cumparator/persoana care dobandeste bunul (original)
A3. Carte de identitate vehicul/CIV (original)
A4. Certificatul de inmatriculare (talon) vehicul cu inspectie tehnica periodica ITP valabila (original)
A5. Asigurare obligatorie vehicul valabila RCA (original sau copie)
A6. Inexistenta obligatilor de plata catre organul fiscal pe anul in curs atat in cazul vanzatorului cat si in cel al cumparatorului


Am corectat ce nu este obligatoriu ( dar ar fii de dorit ) si (A6) , nu ai cum sa stii pana nu scoate certificat fiscal c-o vinde !

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eireman, on 10 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Cred ca e cea mai greoaie procedura din galaxie!!! In UK a durat fix 10 minute. 5 exemplare de contract? Voi sunteti normali?
chiar 5 min, dar mai trebuie apoi sa trimiti prin posta v5 (tu sau vanzatorul) si apoi sa astepti V5 ul nou prin posta, deci nu e chiar 5 min, dar da, e mult mult mai lejer

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bossake, on 10 ianuarie 2019 - 23:49, said:

e posibil ca unii sa nu accepte asa ceva;
daca tu nu ii mai dai banii el ramane cu masina scoasa de la fiscal.


N-ai griji ca fara contract semnat n-are cum s-o scoata de la impozit . Chiar daca prin absurd o scoate si cumparatorul se razgandeste , vanzatorul poate s-o reinregistreze pe numele lui la impozit !

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Grija mare sa nu patiti asa ceva: https://forum.softpe...la-autovehicul/
Evitati samsarii. Adica 99% din masinile vandute

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Chiar de aia ar trebui adoptat sistemul din Uk,cumparatorul sa nu aiba treaba cu primarii,fiscal...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate