Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

LTE-A (4G+) la Telekom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#145
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022

 A-ONE, on 11 august 2023 - 22:00, said:

Din CellMapper pune eNB ID-ul stației.
Din print-screen-urile tale nu poate știi sigur care e stația.

 LTE_wcdma_GSM, on 11 august 2023 - 22:19, said:


Salut  ,
Daca print-urile sunt corecte practic faci trafic pe celula de 1800 de la site-ul cu enbid 109 pe sectorul 4 , site-ul este undeva in Buciumi deci intre Mogosoia si Buftea si este configurat cu LTE in 900 Mhz adica bdand B8 si 1800 B3 , ceea ce e mai ciudat ca nu intra deloc B8 care in mod normal ar trebui sa ajunga mai bine la indoor e drept fara viteze , dar in mod normal daca echipamentul stie ( si cred ca stie ) ar trebui sa faci CA intre B8 si B3  . antena externa nu te va "ajuta" sa prinzi semnal de la un site din oras ... nu asta este ideea , ar trebui sa fii deservit de semnal bun si cu mai multe benzi in zona unde locuiesti , din pacate in zona respectiva doar un singur site este configurat cu  3 benzi 900 1800 2100 cel din Buftea care se si vede in print-urile tale .
Mai incearca daca poti sa setezi CA ptr B8 + B3 asat daca exista asemenea optiune ... Ar fi interesant daca ai un telefon cu android si poti instala unul din programele care sunt disponibile NetMonitor sau G-Mon cu care poti vedea mai clar daca spre exemplu telefonul face CA .
seara buna

Dintr-o dată, face CA: B3 cu B8. Deci sunt conectat la 4G+. Doar că viteza este slabă - max 4 Mbps. Oare ce aș putea face? Reușesc oare să prind din oraș cu antenă? Mulțumesc!

PS: Semnal am 100% pare-se.

#146
Cata20004

Cata20004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 23.03.2022
Poate e trafic pe statie

#147
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022

 Cata20004, on 13 august 2023 - 14:07, said:

Poate e trafic pe statie

Se poate. Dimineața atinge cam 15mbps (fără CA), până pe la 10. Apoi, scade până la 1mbps seara. dar este inutilizabil așa. Nu știu cum să procedez.

#148
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Face CA la tine, dar prioritar rămâne tot B8, de aici și vitezele foarte mici.

#149
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022

 aris86, on 14 august 2023 - 11:39, said:

Face CA la tine, dar prioritar rămâne tot B8, de aici și vitezele foarte mici.

L-am tot studiat, si studiat, si studiat:

- B20 merge foarte prost - 0.1mbps toata ziua;
- B8 merge prost - 0.5-0.9 mbps toata ziua;
- B3 merge binisor - 10mbps toata ziua pe download (slabut, dar merge), iar la upload, in locul potrivit prind 30mbps constant (ceea ce mi se pare fantastic!)

Daca face CA B3 + Bx, merge prost si sta conectat la Bx prioritar (ie: B8, B20), intr-adevar. Asadar in 4G+ merge mai prost decat daca setez banda manual pe B3 sa las fara sa incerce CA.

Asadar, momentan lucrez fortat pe B3, fara CA.

Pe langa acel tp-link dual band, am un router modem 4G CAT4, deci pe o singura banda, Tenda. L-as folosi pe acesta in aceasta locatie. Problema este ca nu ii pot seta sa functionsze numai in B3, ci dupa bunul plac, trece de la B3 la B8 sau B20 unde e inutilizabil (mai ales de pe la pranz pana in noapte - atunci sta aproape numai pe B8 - iar dimineata am B3). Oi putea cumva sa-i "bruiez" B8-ul, ca sa scap de el, daca n-am setari? Sau cum as putea?

Multumesc!

#150
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Ia-ti un modem Huawei -> dai lock band pe B3 si ai rezolvat problema.
Sunt si mai ieftine si mai scumpe, depinde cat vrei sa cheltui. CPE Pro2 de exemplu e foarte performant pe radio.
Dar si cu un B311 sau 535 faci treaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate