Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Conciliul Apostolic de la Ierusalim(Fapte 21)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#451
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 17:58, said:

2. In general credincioșii de sex masculin trebuie să fie circumcisi, deoarece fac parte din poporul evreu


Deci nu!

Circumcizie

Unii mesianici masculini practică circumcizia . Circumcizia nu este necesară în caz de conversie.

https://koaha.org/wi...o#Circoncisione

View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 18:06, said:


Nicăieri în Biblie Posted Image


11. Dar, cand a venit Chifa in Antiohia, i-am stat impotriva, in fata, caci era de osandit.
12. In adevar, inainte de venirea unora de la Iacov, el manca impreuna cu Neamurile; dar, cand au venit ei, s-a ferit si a stat deoparte, de teama celor taiati imprejur.

#452
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 19 ianuarie 2022 - 18:10, said:

Circumcizia nu este necesară în caz de conversie.
Despre asta vorbim.
E la fel ca în Biserica Primară: evreii se puteau circumcide pentru că aparțineau poporului lor dar circumcizia nu este necesară în vederea mântuirii.

Exact la fel ca astăzi la evreii mesianici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H_3Va7QG9u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iacov era mai aproape de ceea ce este astăzi un evreu mesianic.
Există însă și evrei creștini, care au părăsit tradițiile poporului lor.

Insă asta este irelevant în ce privește mântuirea.

Edited by penticostalul, 19 January 2022 - 18:20.


#453
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 17:38, said:

Pavel, cu bucurie, îndeplinește acel ceremonial al legii.
El, marele apostol, respecta cu strictețe legea și obiceiurile strămoșești iudaice.

Dar nu ca mijloc de mântuire.
Ci în virtutea faptului că era evreu.


Nu, nicidecum!
Pavel era contra Legii, contra circumciziei, cu toată ființa lui!


Iata, eu, Pavel, va spun ca, daca va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic. (Gal.5:2)

Tot astfel, fratii mei, prin trupul lui Hristos, si voi ati murit in ce priveste Legea, ca sa fiti ai altuia, adica ai Celui ce a inviat din morti; si aceasta, ca sa aducem rod pentru Dumnezeu. (Romani 7:4)

Băiete, nu ai decât să pui în oglindă cele două versete:

Fapte 21. Dar ei au auzit despre tine ca inveti pe toti iudeii care traiesc printre Neamuri sa se lepede de Moise, ca le zici sa nu-si taie copiii imprejur si sa nu traiasca potrivit cu obiceiurile.

de aici se vede nemulțumirea lui Iacov și suspiciunile pe care le avea acesta cu privire la Pavel.

---------------------------------------------------------------------------
Iar aici, ce scrie cu adevărat Pavel, ce credea el, ce propovăduia el, în epistolă (conținutul fiind inaccesibil analfabetului Iacov):

Iata, eu, Pavel, va spun ca, daca va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic. (Galateni 5:2)

View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 18:16, said:

Iacov era mai aproape de ceea ce este astăzi un evreu mesianic.

Voila!
Deci singur recunoști că Iacov avea o teologie diferită de Pavel, fiindcă, la fel ca evreii mesianici astăzi, propovăduia ținerea Legii și inclusiv circumcizia, pe când Pavel le dezavua, ba chiar anatemiza pe cei care doreau întoarcea la vechea religie a legii lui Moise!
Ai scris cu propria ta mână! Până la urmă ai recunoscut că existau diferențe de învățătură între cei doi apostoli!

Edited by dark, 19 January 2022 - 18:43.


#454
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 19 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Până la urmă ai recunoscut că existau diferențe de învățătură între cei doi apostoli!
Nu erau niciun fel de diferențe în soteriologie.
Ci în aspecte cu totul și cu totul nesemnificative.
Pavel mânca cu mâna dreaptă, Iacov era stângaci, chestii d'astea. :)

iar asta era normal.
Era atunci, este și astăzi și va fi până în veci de veci.

View Postdark, on 19 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Pavel era contra Legii, contra circumciziei, cu toată ființa lui!
Dacă ar fi fost așa nu ar mai fi propus și insistat ca Timotei să fie circumcis.

View Postdark, on 19 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Fapte 21. Dar ei au auzit despre tine ca inveti pe toti iudeii care traiesc printre Neamuri sa se lepede de Moise, ca le zici sa nu-si taie copiii imprejur si sa nu traiasca potrivit cu obiceiurile.

de aici se vede nemulțumirea lui Iacov
Da, Iacov era nemulțumit că prestigiul marelui apostol și coleg al său de slujire era știrbit prin minciunile iudaizatorilor

#455
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 19 ianuarie 2022 - 11:41, said:

Deci ”Luca” încearcă, în capitolul 21, să armonizeze teologia lui Pavel, care nu mai prevedea circumcizia pentru nimeni și nici ținerea Legii, cu teologia lui Iacov, care în continuare considera că Legea, cu toate orânduirile ei, trebuia ținută.
„Luca” cumva împacă pe cei doi, pe Pavel și pe Iacov, făcând în așa fel ca Pavel să dea curs unei tradiții mozaice, respectiv să contribuie la jurământul făcut de 4 nazirei, care trebuiau, conform legii, să se tundă chilug la sfârșitul perioadei în care fuseseră nazarei.
Adică... Pavel ori este ipocrit, la ”Luca”, ori bate în retragere de frica lui Iacov.
În epistolele sale, Pavel consideră că zidul despărțitor, Legea, cu toate orândurile ei, inclusiv jurământul pentru a fi nazireu cât și tărierea împrejur, erau de domeniul istoriei și că ei, creștinii, evrei sau nu, incluzându-se și pe el, pe Pavel, nu mai erau sub ”pedagog”, adică „sub lege”.

Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum. (Rom.6:15)

Deci ce spune Pavel? că nu mai sunt, cu toții, sub Lege. Păi ce, neamurile fuseseră sub Lege? Tu chiar nu gândești deloc?
”Luca” încearcă cumva o armonie între cei doi apostoli aflați la antipozi. Posted Image

Dar ce, grecii, romanii sau scitii nu aveau si ei legi? Normal ca toti au fost sub lege!



View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 18:54, said:

Nu erau niciun fel de diferențe în soteriologie.
Ci în aspecte cu totul și cu totul nesemnificative.
Pavel mânca cu mâna dreaptă, Iacov era stângaci, chestii d'astea. Posted Image

iar asta era normal.
Era atunci, este și astăzi și va fi până în veci de veci.


Dacă ar fi fost așa nu ar mai fi propus și insistat ca Timotei să fie circumcis.


Da, Iacov era nemulțumit că prestigiul marelui apostol și coleg al său de slujire era știrbit prin minciunile iudaizatorilor

Acum pricep de ce pe vremea lui Hristos era total nepotrivit sa stai de vorba cu o femeie. Si de ce au zis apostolii ca femeia nu trebuie sa vorbeasca in biserica. Oare facem noi bine ca-i dam apa la moara acestei femei, contrazicandu-ne cu ea?

Edited by Dorel666, 19 January 2022 - 22:27.


#456
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Colegule predicator penticostal, nu mai veni cu măsluiri de text biblic! Pavel nu a insistat niciunde ca Timotei să fie circumcis. În scrierile lui personale, Pavel nici nu circumcide pe Timotei! Asta scrie ”Luca”, că Pavel taie împrejur pe Timotei ”din pricina iudeilor”!

Pune în oglindă 2 versete mari și late:

"Vezi, frate, cate mii de iudei au crezut, si toti sunt plini de ravna pentru Lege.
21. Dar ei au auzit despre tine ca inveti pe toti iudeii care traiesc printre Neamuri sa se lepede de Moise, ca le zici sa nu-si taie copiii imprejur si sa nu traiasca potrivit cu obiceiurile.
FAPTE 21


ACESTEA SUNT AFIRMAȚIILE APOSTOLULUI IACOV:
- Pavel nu ține Legea și predică contra legii și datinilor lăsate de Moise (la nivel de zvon pe care Iacov nu-l crede)
- Iacov ține Legea și la fel, toți evreii creștini din grupul lui religios de la Ierusalim

---------------------------------------------------------------

Dar acum, am fost izbaviti de Lege si suntem morti fata de Legea aceasta care ne tinea robi, pentru ca sa slujim lui Dumnezeu intr-un duh nou, iar nu dupa vechea slova. (Romani 7:6)

ACESTEA SUNT AFIRMAȚIILE SCRISE DE ÎNSUȘI PAVEL, CARE NU PUTEAU FI CITITE DE ANALFABETUL IACOV.
PAVEL SPUNE:
- LEGEA NE ȚINEA ROBI (EVIDENT, PE EVREI, FIINDCĂ NEAMURILE CREȘTINATE NICIODATĂ NU FUSESERĂ SUB LEGEA LUI MOISE)
- AM FOST IZBĂVIȚI DE LEGE (A IZBĂVI, ADICĂ A SCUTI, PĂI NEAMURILE NICIODATĂ NU AU ASCULTAT DE LEGE FIIND PĂGÂNE)
- LEGEA ÎI ȚINEA ROBI (PE NEAMURI? NU ZĂU? CÂND AU FOST NEAMURILE ÎN ROBIA LEGII? CÂND?)
- PAVEL ZICE: SUNTEM MORȚI FAȚĂ DE LEGE. MORȚI. CINE? TOȚI, EVIDENT, FIINDCĂ PAVEL NU SCRIE ”SUNTEȚI MORȚI FAȚĂ DE LEGE” CI ”SUNTEM MORȚI FAȚĂ DE LEGE”

P.S.: iată cu ce litere mari ți-am scris, cu însăși mâna mea...Posted Image

View Postpenticostalul, on 19 ianuarie 2022 - 18:16, said:

Iacov era mai aproape de ceea ce este astăzi un evreu mesianic.

Evreu mesianic?Posted Image
Adică creștin iudaizant! ... cu alte cuvinte...căci ”gura păcătosului adevăr grăiește”
Practic, tu singur recunoști latura iudaizantă a apostolului Iacov, care lipsea cu desăvârșire de la Pavel!Posted Image

Edited by dark, 20 January 2022 - 07:11.


#457
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 20 ianuarie 2022 - 07:14, said:

Evreu mesianic?Posted Image
Adică creștin iudaizant!

Nu ai proprietatea termenilor!
Duceți-vă de învățați definițiile și apoi mai vorbim, bine?

View PostDorel666, on 19 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Acum pricep de ce pe vremea lui Hristos era total nepotrivit sa stai de vorba cu o femeie. Si de ce au zis apostolii ca femeia nu trebuie sa vorbeasca in biserica. Oare facem noi bine ca-i dam apa la moara acestei femei, contrazicandu-ne cu ea?
Cred că ai mare dreptate frate Dorele.
Stăm aici câțiva bărbați în toată firea să discutăm cu o Babă ucenică a unei Muieruște.
Phoai de mine!  :facepalm:

Eu sunt cu Covid acum. Am făcut și Omicron.
Sunt în carantină și mă cam plictisesc acasă.
Dar când ies, îi dau papucii Babei Dark și o s-o las să abereze necontenit și să doneze ciupercuțe otrăvite pe câmpii, după pofta inimii ei.

#458
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 ianuarie 2022 - 09:47, said:

Eu sunt cu Covid acum. Am făcut și Omicron.
Sunt în carantină și mă cam plictisesc acasă.
Dar când ies, îi dau papucii Babei Dark și o s-o las să abereze necontenit și să doneze ciupercuțe otrăvite pe câmpii, după pofta inimii ei.

Pai, de ce crezi ca a ingaduit Dumnezeu sa iei Covid...?

Eu nu-i mai citesc postarile si nu ma mai intereseaza topicurile deschise de aceasta femeie sau de altele. Si fac acest lucru deoarece ma tem de Dumnezeu si nu vreau sa-L supar si cred ca nu degeaba a interzis femeii sa vorbeasca in adunarea barbatilor.

Edited by Dorel666, 23 January 2022 - 21:26.


#459
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 23 ianuarie 2022 - 21:24, said:

Pai, de ce crezi ca a ingaduit Dumnezeu sa iei Covid...?
Fiindcă am tot vorbit cu Baba Dark, așa-i?
Pfoai de mine! :facepalm:

Nu m-am gândit dar exact așa e.

#460
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Îi scriu pe topicul cu carismatici pentru că ce a făcut ea e un fel de șamanism, "lovitura lui Torcăilă" sau cam așa ceva!

#461
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 23 ianuarie 2022 - 21:24, said:

Eu nu-i mai citesc postarile si nu ma mai intereseaza topicurile deschise de aceasta femeie sau de altele.
Si fac acest lucru deoarece ma tem de Dumnezeu si nu vreau sa-L supar si cred ca nu degeaba a interzis femeii sa vorbeasca in adunarea barbatilor.
Mă minunez câtă dreptate ai avut frate Dorele.
Nu sunt nici două zile de când m-am retras din orice discuție cu Baba Dark și ce să vezi?
Domnul m-a vindecat în mod deplin ce Covid, Aleluia!    Posted Image

Mă uit acum în urmă și îmi dau seama cât de mult am greșit ținându-i hangul acelei Babornițe care numai și numai minciuni răsuflate a scos și scoate pe forumul ăsta Posted Image
Ieri a mai deschis încă un topic cu aceleași și aceleași prostioare fumate până la chiștoc de către tot felul de semidocți anonimi. Și să vezi cu o cârpeau toți JMT-iștii ei: ba că e analfabetă, ba că e sclerozată. Mi se făcuse chiar milă de ea și mi-a venit la un moment dat, când o pocneau ăștia în moalele capului, să intru în ring și să-i dau pe toți cu capul de toți pereții. Să vezi ce șuturi în fund îi trăgeau, sărea baba juma' de metru în sus. Dar ea se chinuia să zâmbească și se prefăcea că n-o doare deloc. Pentru că cei care-i trăgeau șpițuri cu nemiluita erau... tocmai frățiorii ei atei.

După ce au pocnit-o de nu s-a mai văzut, ăștia nu i-au mai scris absolut nimic ci au lăsat-o acolo, tristă și abătută, plângând că topicul ei, pe care-l visa nuclear, nu va ajunge nici la 10 pagini Posted Image
Pfoai de mine!
P'ăla cu prosteștile "discrepanțe" am ajutat-o să-l ducă până la aproape 100 de pagini dar gata frate.
În urma sfatului tău plin de înțelepciune duhovnicească, NU-i voi mai scrie nici măcar un cuvințel acelei babe eretice.
Nope, nici gând!

#462
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Vezi...? Asa functioneaza revelatia progresiva. Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata si...sincere felicitari !!!

#463
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 25 ianuarie 2022 - 15:52, said:

Mă minunez câtă dreptate ai avut frate Dorele.
Nu sunt nici două zile de când m-am retras din orice discuție cu Baba Dark și ce să vezi?
Domnul m-a vindecat în mod deplin ce Covid, Aleluia!    Posted Image

Mă uit acum în urmă și îmi dau seama cât de mult am greșit ținându-i hangul acelei Babornițe care numai și numai minciuni răsuflate a scos și scoate pe forumul ăsta Posted Image
Ieri a mai deschis încă un topic cu aceleași și aceleași prostioare fumate până la chiștoc de către tot felul de semidocți anonimi. Și să vezi cu o cârpeau toți JMT-iștii ei: ba că e analfabetă, ba că e sclerozată. Mi se făcuse chiar milă de ea și mi-a venit la un moment dat, când o pocneau ăștia în moalele capului, să intru în ring și să-i dau pe toți cu capul de toți pereții. Să vezi ce șuturi în fund îi trăgeau, sărea baba juma' de metru în sus. Dar ea se chinuia să zâmbească și se prefăcea că n-o doare deloc. Pentru că cei care-i trăgeau șpițuri cu nemiluita erau... tocmai frățiorii ei atei.

După ce au pocnit-o de nu s-a mai văzut, ăștia nu i-au mai scris absolut nimic ci au lăsat-o acolo, tristă și abătută, plângând că topicul ei, pe care-l visa nuclear, nu va ajunge nici la 10 pagini Posted Image
Pfoai de mine!
P'ăla cu prosteștile "discrepanțe" am ajutat-o să-l ducă până la aproape 100 de pagini dar gata frate.
În urma sfatului tău plin de înțelepciune duhovnicească, NU-i voi mai scrie nici măcar un cuvințel acelei babe eretice.
Nope, nici gând!

Ca-i tii hangul sau ca o jignesti (in gluma sau in serios) este la fel de rau. Prin femeie a venit Mantuitorul lumii si fara de Eva, noi nu am fi existat. Dumnezeu a poruncit omului sa cinsteasca atat pe tatal, cat  si pe mama sa, ca sa-i fie bine si sa traiasca mult pe pamant. Ca defaimi o femeie sau un barbat, tot o nelegiuire este. Ca te manii pe o femeie sau pe un barbat, tot o  nelegiuire este. Daca femeia este vasul mai slab nu inseamna ca trebuie sa o jignim, dimpotriva, ca trebuie sa o respectam si mai mult decat pe un barbat pentru ca ea, fiind un vas mai slab, suporta mult mai putine inainte de a cadea. Deci nu fi o pricina de cadere pentru ea, dispretuind-o!
Iar Adam nu a mancat din pom, ci Eva i-a dat sa manance. De aceea, el nu a gresit atunci, ci a gresit cand nu si-a asumat vina de cap, ci a dat vina pe Eva. Deci, noi suntem aruncati afara din Rai, acum, numai si numai pentru ca Adam, in loc sa-si asume rolul de cap, a dat vina pe Eva.
Trezeste-te!

Edited by Dorel666, 29 January 2022 - 14:25.


#464
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ce vrei să spui, frate Dorele?
Pari că vorbești ca un om beat.
Sper că nu de-ai dedulcit la ceva prună... :no:

#465
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
il invit pe paganul penticostalul sa asculte pana la final aceasta predica a pastorului Nicu Butoi.
Daca nu are rabdare pana la final macar de la minutul 32 sa urmareasca.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2f6X1oef0zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#466
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 ianuarie 2022 - 15:21, said:

Ce vrei să spui, frate Dorele?
Pari că vorbești ca un om beat.
Sper că nu de-ai dedulcit la ceva prună... Posted Image

Sa inteleg ca nici n-ai habar despre ce am vorbit...?

#467
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostPacolino7, on 29 ianuarie 2022 - 15:35, said:

Daca nu are rabdare pana la final macar de la minutul 32 sa urmareasca.
E prea mult chiar și de la minutul 32.
Cel mult 35 de secunde pot să-ți acord... :habarnam:

View PostDorel666, on 29 ianuarie 2022 - 15:52, said:

Sa inteleg ca nici n-ai habar despre ce am vorbit...?
Nimic.
Pare un cântecel de om beat.

Încearcă să reformulezi și să te concentrezi!

#468
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 20 ianuarie 2022 - 09:47, said:

Eu sunt cu Covid acum.

View Postpenticostalul, on 25 ianuarie 2022 - 15:52, said:

Domnul m-a vindecat în mod deplin ce Covid, Aleluia!

Ce dumnezău stupid: prima dată îngăduie să te îmbolnăveşti, apoi te însănătoşeşte. Posted Image  

Oricum, bine că te-ai însănătoşit, Penticostalul ! Asta se datorează rezistenţei bune a corpului tău, nu unui...zeu, balaur, zâne sau...altceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate