Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

10 sfaturi pentru cei ce vor sa-si cumpere un smartphone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View PostPetrecristi, on 06 ianuarie 2019 - 17:21, said:

Totul tine de persoana pentru care-l cumperi. Nu exista sfaturi universale pentru ca nu toti au aceleasi nevoi.
De exemplu, daca-l cumpar pentru mine caut sa aiba procesor cat mai puternic, o galeata de memorie ram, as prefera sa aiba si senzor infrarosu sa-l pot folosi ca pe telecomanda, si-mi plac f mult si marginile rotunjite cum au s-urile de la samsung.
Daca-l cumpar pt nevasta, nu conteaza niciunul din lucrurile enumerate de mine, ea vrea sa fie frumos. Nu conteaza procesor, ram, ...
Daca-l cumpar pt mama conteza sa fie cat mai simplu de utilizat, bateria sa reziste 10 000 de ani si sa fie rezistent.

Asa ca nevoile diferea si in functie de fiecare persoana, unele functii pot sa conteze pentru o persoana dar pentru alta nu.
Si uite-asa, din criteriile expuse ca fiind necesare nevestei si mamei, habarniste in general (nu neaparat in cazul de fata), reiese superioritatea telefoanelor cu procesoare MediaTek cu care se lauda colegul mai sus.
Adica telefoanele alea sunt doar frumoase si atat ... inca nu s-a bagat procesor MediaTek pe vreun telefon care sa fi ajuns in top.
Ca idee ... un top al telefoanelor cu procesor MediaTek: https://www.gadget.r...cesor-mediatek/
Procesorul este asezat intr-o carcasa plina de piese slabe, sa nu le zicem rebuturi (un telefon cu GPU cu MP2 se poate "cere" a fi intr-un top serios ???)

Edited by shymano, 06 January 2019 - 18:15.


#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postcalbog, on 06 ianuarie 2019 - 17:22, said:

nu mai ie de actualitate, apare imediat galaxy s10 Posted Image)))))))))

De care ie? De plastic, canepa, bumbac?
Sfaturile sunt generale, referirile sunt pentru exemplificare! Sau nu ie asa?

#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu nu m as arunca la discutii despre gramatica.

"Sfaturile sunt pentru cei cu un buget mediu si peste dar si cei cu buget mic se pot inspira (abonament de ex. sau cadouri sau second-hand, etc"

Aici ai greseli in lant si nimeni nu s a luat de tine ;)

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Chiar crezi (atunci e grav pentru tine) sau e doar asa ca trebuie sa comentezi orice chiar daca nu are legatura cu subiectul?
Una e sa mai scapi (sau sa adaugi) cate o litera, spatiu, cratima, etc. (uita-te si la postarile tale) si alta e sa nu stii cum se scrie ce se aude!
O intrebare pentru tine: ce legatura este intre ie cu S10 si rubrica?

#23
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu cred,sunt sigur!
Incearca sa fii mai putin arogant,nu prea ai de ce.
Ca sa fiu si on topic : nu exista criterii fixe in alegerea unui smartphone din cauza faptului ca nu exista preferinte si nevoi fixe,fiecare user cu nevoile lui,de aici si discutiile contradictorii zilnice de pe forum.

Edited by silviu03, 06 January 2019 - 18:51.


#24
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
H.L. Mencken:
Omul plictisitor e întotdeauna sigur, iar omul sigur e întotdeauna plictisitor.

#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Se vede cand este copy-paste,este scris corect !

#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbreitner, on 06 ianuarie 2019 - 15:20, said:

[...] si iti iei un "maidanez" (kirin, exynos) care te satisface!

[...]
Daca si astia sunt maidanezi.....

Exynos (from the Greek words exypnos (smart) and prasinos(green)) is a series of ARM-based (reduced instruction set) System-on-Chips (SoCs) developed and manufactured by Samsung Electronics and is a continuation of Samsung's earlier S3C, S5L and S5P line of SoCs.

Kirin stiu ca este preluat/dezvoltat de Huawei

Oricum, cand imi cumpar un telefon, cumpar ce imi place mie si sa-mi satisfaca nevoile mele chiar si daca sunt "clone". Conteaza ca raportul pret/calitate sa fie corect. Restul este cancan....
Singura marca ce nu l-am folosit este Apple, cu toate ca am avut un iPhone 4s care a ajuns la sotie...apoi la vanzare. Dar cine stie....poate mostenesc de la matusa Tamara si o sa-mi cumpar si un iPhone intr-o zi.

#27
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2019 - 16:56, said:

Cinci sfaturi pentru a cheltui banii cu maximă eficiență.

1.   Orice smartphone ar fi,  să fie de la Apple.
2.   Să ruleze IOS.
3.   Să fie nou.
4.   Să descarce aplicații doar din magazinul Apple.
5.   Să nu fie jailbreakuit.   Pe bune,  cine oare are nevoie să-și schimbe culoarea ferestrelor?

De ce recomanzi gunoaie?

Android e alegerea mai buna. iPhone-urile au prea multe probleme.

Edited by TrafalgarLaw, 06 January 2019 - 20:20.


#28
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pt unii iPhone este cel mai bun, pt alții Androidul este cel mai bun....

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostTrafalgarLaw, on 06 ianuarie 2019 - 20:19, said:

De ce recomanzi gunoaie?

Android e alegerea mai buna. iPhone-urile au prea multe probleme.

Recomand ceea ce folosesc și am experiență în utilizare.
Am Iphone de la bun început.   3S,  4, 4S, 5, 5S, 7 ... să continui?
NICIODATĂ nu am avut probleme cu vreun telefon Apple.   Și nici nu am văzut vreun cunoscut să se plângă de vreo defecțiune la telefoanele Apple.   Pe bune.

În schimb am văzut țâșpe probleme la telefoane cu Android.
Am aruncat câteva la gunoi și niciunul nu era mai ieftin de 1000 lei.    Se defectează.   Nu știu dacă sunt probleme ale sistemului de operare sau ale părții hardware.  Cert este că nu mai funcționează și trebuie cineva să se uite la ele.   Dar buba principală este sistemul de operare și jungla aplicațiilor nesigure.    Android este un sistem de operare stufos,  complicat și foarte ilogic.   În principiu,  îți trebuie timp ca să îl înveți.   La IOS nu este așa.   Iei telefonul în mână și totul merge perfect,  logic,  intuitiv.  Nu ai nevoie de nimeni care să îți arate ce să faci.   Presupunând că o iei de la zero,  că este prima dată când îți iei telefon smart,  din punctul meu de vedere este cel mai bine de ales IOS.    Un 6S nu costă o avere.   Sau un 7 poate fi găsit la un preț decent.   Apoi ai un telefon care nu trebuie întreținut,  nu trebuie să-i instalezi, dezinstalezi rom, ram, parapam.   Pana mea,  mie toată viața mi-a fost scârbă de windows pentru că trebuia reinstalat din când în când.    La telefoane deja este odios genul acesta de pierderea vremii.  

Android poate fi bun pentru un kinder cu timp disponibil berechet,  care adoră să butoneze telefonul zi și noapte,  îi place să și-l personalizeze & shit.
Dacă acesta-i scopul,  să dai din butoane,  go for it,  mere.

#30
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2019 - 20:59, said:

...

Am avut eu probleme cu IOS în 3 luni câte nu am avut cu Droid in 2 ani jumate, efectiv trebuia sa folosesc gunoiul de iTunes, iPad-ul se mișca lent, aplicațiile dădeau crash pe banda rulanta. Plus microSD nema.

Si acum ca am trecut pe Android îmi dau seama și ca iOS e orice, numai nu intuitiv. Doar uită-te la aplicația de camera. Zici ca e făcută pe tarla.

Edited by Ciubex, 07 January 2019 - 01:22.


#31
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Iphone are meniul mai curat/simplu pentru ca ios este simplu,insa are unele chestii in el de te doare mintea,cel mai bun exemplu fiind setarile camerei:daca vreau sa schimb rezolutia trebuie sa intru in setarile telefonului,sa merg la camere,sa schimb ce am de schimbat si apoi sa ma intorc in aplicatia camera...

#32
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostTrafalgarLaw, on 06 ianuarie 2019 - 21:09, said:

Am avut eu probleme cu IOS în 3 luni câte nu am avut cu Droid in 2 ani jumate, efectiv trebuia sa folosesc gunoiul de iTunes, iPad-ul se mișca lent, aplicațiile dădeau crash pe banda rulanta. Plus microSD nema.

Crash dau doar pe Android.
Pe Apple nu există așa ceva.
Niciodată nu mi s-a întâmplat așa ceva.

Acum am Ipad Pro 12.9”.    Am avut încă două Ipad.
De exemplu,  Ipad 4 cumpărat la începutul anului 2013 este kilărit zi lumină de fi-miu.
Are țâșpe aplicații,  poze, clipuri,  se uită la filme pe netflix și hbogo, iar de mers merge excelent.   Bateria ține cam la jumătate din cât ținea nouă.
Niciodată nu am fost nevoit să intervin pentru că totul merge.  

Cât privește Ipadul meu actual,   să avem pardon,  dar ceva mai bun nu există pe piață.   Are mai mult de o jumătate de an și este impecabil.

Să mai spun cât de mult contează faptul că se sincronizează în cloud?

În Franța mi-au furat telefonul din mașină.   Din parcare.  Aveam pe el totul,  inclusiv gps-ul (igo).  Era vital pentru mine să îl fac la loc,  pentru că alternativă era să fac drumul înapoi.  
M-am dus în primul oraș,  am cumpărat un 5S  și după ce-am băgat Apple ID, în 30 minute mi-am recăpătat vechiul telefon.   Am pierdut doar banii dați pe hardware,  nu și toate datele din telefon.  

Dacă aș fi avut ceva cu Android,  pierdeam totul, date sensibile  etc.

Nu are rost să mai argumentez,  cine înțelege știe ce are de făcut.   Cine vrea musai Android,  să fie sănătos, sunt banii lui și face ce vrea cu aceștia.

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Posttomaso, on 06 ianuarie 2019 - 21:41, said:

Crash dau doar pe Android.
Pe Apple nu există așa ceva.
Niciodată nu mi s-a întâmplat așa ceva.


hai las-o ca macane, are la fel de multe probleme ca orice android, au apus de mult vremurile in care unul era solid si celalalt crapa.
lasa fanboy-ismul si priveste obiectiv, si telefoanele astea sunt ca masinile, nu se mai fac ca pe vremuri, acum softul e mai mult un late beta peste care baga petice peste petice.
asta ca sa nu intram in discutia cu caracterul ala hindi sau bulina neagra.

Edited by _-livio-_, 06 January 2019 - 21:53.


#34
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postsilviu03, on 06 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Iphone are meniul mai curat/simplu pentru ca ios este simplu,insa are unele chestii in el de te doare mintea,cel mai bun exemplu fiind setarile camerei:daca vreau sa schimb rezolutia trebuie sa intru in setarile telefonului,sa merg la camere,sa schimb ce am de schimbat si apoi sa ma intorc in aplicatia camera...

Pentru ce trebuie să schimbi rezoluția camerei?
Pe bune,  ce anume te-ar determina să o faci?  

Eu am pus pe HD cea mai bună definiție și pa, așa rămâne pe vecie,  nu am de ce să mai butonez?
Să dau rezoluție mai mică?   De ce?  Care-i faza?

Și ce să fac cu cardul?
La ce-i util?
128 GB îmi sunt atât de îndeajuns încât niciodată nu am reușit să am nevoie de mai mult.
Cred că acum am doar 27-30GB  ocupați.

Sistem 11,71GB
6,21 GB - Muzică,  IGO Navigation - 5,09GB,  Poze - 1,72GB
Restul sunt chestii mici,  de ordinul MB-ților.

În ritmul acesta cred că se învechește telefonul și o să-mi iau altul,  înainte să-l încarc și să simt nevoia de mai multă memorie.

Ram?
procesor?

Cui îi pasă de prostiile astea?
Sincer,  cui îi pasă?
Atât timp cât merge bine,  nu se poticnește,  de ce m-ar interesa prostiile astea?

La ce-mi folosesc?
Dacă ar avea viteză de 10 ori mai mare,  la ce mi-ar folosi în mod concret?   Mie mi se deschid paginile siteurilor la fel de repede indiferent ce telefon am deținut.    Mesajele la fel,  pozele la fel,  totul merge la fracțiune de secundă.    Și atunci de ce mi-aș bate capul cu detaliile acestea?   Habar nu am cât ram are Iphone-ul meu actual.   Nu știu nici câte nuclee ori viteze,  ori procese pe secundă,  sau ce drăcovenii se mai inventează.   Poate le-am citit odată,  dar am prea multe în cap pentru a ține minte toate cifrele & shit.

View Post_-livio-_, on 06 ianuarie 2019 - 21:52, said:

hai las-o ca macane, are la fel de multe probleme ca orice android,

Dar dacă nu are probleme ce vrei să îți spun,  că are?
Eu n-am avut probleme și nici nu știu pe cineva care să fi avut.
Poate există,  nu te contrazic,  dar eu nu cunosc.

#35
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Tu trebuie sa intelegi ca fiecare user are nevoile lui,fiecare face altceva cu telefonul,nu cred ca trebuie sa ti explic,pur si simplu am nevoie uneori.
Ios se potriveste pe stilul tau,asta nu inseamna ca este pe placul tuturor.


#36
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Androidul s-a schimbat mult în ultimii ani, eu nu-mi amintesc de crash pe flagship Android. Poate nu îl folosesc asa intens....
Referitor la recuperare date/aplicații sunt sigur ca știai ca poți face backup în contul de google...
Și eu când cumpăr un android nou, introduc contul de google și sistemul mă întreabă dacă vreau să restaurez ultimul backup....

Attached Files


Edited by feribalint, 06 January 2019 - 22:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate