Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

10 sfaturi pentru cei ce vor sa-si cumpere un smartphone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
https://www.tomsguid...eview-1971.html

Sfaturile sunt pentru cei cu un buget mediu si peste dar si cei cu buget mic se pot inspira (abonament de ex. sau cadouri sau second-hand, etc.).
Al 10-lea:
nimic nu este batut in cuie, este doar orientativ si facut de cineva recunoscut mondial  (https://fr.wikipedia...Tom's_Guide).

Edited by breitner, 06 January 2019 - 14:48.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbreitner, on 06 ianuarie 2019 - 14:47, said:

https://www.tomsguid...eview-1971.html

Sfaturile sunt pentru cei cu un buget mediu si peste dar si cei cu buget mic se pot inspira (abonament de ex. sau cadouri sau second-hand, etc.).
Al 10-lea:
nimic nu este batut in cuie, este doar orientativ si facut de cineva recunoscut mondial  (https://fr.wikipedia...Tom's_Guide).

Nu stiu.. eu ma uit in primul rand la un telefon la:
- baterie
- procesor
- memorie

in aceasta ordine... Apoi ma uit sa nu aiba un pret cat China (niciun telefon peste 1000 lei nu-si justifica banii).

#3
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nu numai:
- degeaba ai procesorul cel mai puternic (MediaTek) daca nu ai si restul la fel sau compatibile (din cauza ca nu "se pupa")!
- cateodata trebuie sa faci compromisuri, adica nu-ti permiti (ex.) caine cu pedigree (snapdragon, mediatek, A bionic) si iti iei un "maidanez" (kirin, exynos) care te satisface!

Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu tine, nici eu nu suport sa dau o gramada de bani pe clone (nu dau bani nici pe chiloti si ciorapi chinezesti).

Edited by breitner, 06 January 2019 - 15:23.


#4
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Adica mediatek este peste kirin si exynos?

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,334
  • Înscris: 22.10.2007
daca si exynos e maidanez...

#6
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Este (sau era inaine de A12) cel mai "puternic" dar nu inseamna mai nimic daca restul nu este la aceleasi valori (din varii motive).
Degeaba ai motor de 500 CP pe un Logan!

View Post_-livio-_, on 06 ianuarie 2019 - 15:35, said:

daca si exynos e maidanez...

Daca tu crezi ca l-a inventat Samsung n-are rost sa te contrazic! Poate citesti si cate procese a pierdut pentru patente.

Edited by breitner, 06 January 2019 - 15:37.


#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,334
  • Înscris: 22.10.2007
e 100% irelevant cine l-a inventat, conteaza cine il dezvolta si produce, same shit si cu procesele, sau nu ai auzit de patent trolls?
Si apple are o groaza de procese in special cu qualcomm, asta nu inseamna nimic.
also mult noroc daca vrei un telefon samsung fara exynos in europa.

Edited by _-livio-_, 06 January 2019 - 15:47.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrosix, on 06 ianuarie 2019 - 14:55, said:


Nu stiu.. eu ma uit in primul rand la un telefon la:
- baterie
- procesor
- memorie

in aceasta ordine... Apoi ma uit sa nu aiba un pret cat China (niciun telefon peste 1000 lei nu-si justifica banii).
si ce vezi tu la procesor? chiar stii care procesor ce tehnologie are in spate si cat de rapid e?

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Tu nu vrei sa intelegi?
De multe ori un "maidanez" te serveste mai bine ca un "pedigree"!
Nu inteleg supararea ta, ai Samsung si am spus eu ca nu sunt bune? Chiar sunt (unele) dintre cele mai bune din lume.

Este vorba doar despre niste sfaturi (nici macar de la mine ca sa poti sa te "razbuni" (cine stie de ce motive) pe mine). Tii cont de ele bine, nu tii cont iar bine (dar un om informat nu este (in primul rand) pacalit).

Nici macar de unele din alea chinezesti (chiar am recomandat cate ceva la cei ce-si doresc) nu am spus ca nu sunt bune, doar am spus ca eu nu cumpar clone.

Edited by breitner, 06 January 2019 - 15:53.


#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,334
  • Înscris: 22.10.2007
nu sunt suparat, ba din contra, doar ca nu poti sa zici ca e un procesor "maidanez" cand e produs de unul dintre gigantii semiconductoarelor, ba mai mult telefoanele si electronicele sunt 99% fabricate "in casa" (restul sunt diversi senzori produsi de altii si integrati).
nu prea ma incanta samsung in general dar ce e al lor e al lor.
e aceeasi situatie si in cazul ssd-urilor, sunt cele mai bune pt ca sunt produse 100% de ei, nu componente de la unii si altii si puse la un loc.

Edited by _-livio-_, 06 January 2019 - 16:07.


#11
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
prea mare bataie de cap pentru niste rahaturi pe care 90% din populatie nu le foloseste decat pentru messenger, Facebook si selfies

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbreitner, on 06 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Nu numai:
- degeaba ai procesorul cel mai puternic (MediaTek) daca nu ai si restul la fel sau compatibile (din cauza ca nu "se pupa")!
- cateodata trebuie sa faci compromisuri, adica nu-ti permiti (ex.) caine cu pedigree (snapdragon, mediatek, A bionic) si iti iei un "maidanez" (kirin, exynos) care te satisface!

Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu tine, nici eu nu suport sa dau o gramada de bani pe clone (nu dau bani nici pe chiloti si ciorapi chinezesti).

Esti pe langa subiect...

#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posttakillya, on 06 ianuarie 2019 - 16:06, said:

prea mare bataie de cap pentru niste rahaturi pe care 90% din populatie nu le foloseste decat pentru messenger, Facebook si selfies

Am apreciat comentariul tau dar ar trebui ca cei mai multi (toti nu se poate) sa-si reconsidere prioritatile si sa nu cheltuie bani doar pentru "moda".

View PostTruculMagic, on 06 ianuarie 2019 - 16:14, said:


Esti pe langa subiect...

Adica eu (care l-am deschis) nu sunt si tu care nu cunosti decat un model de xiaomi (pe care-l ai in buzunar) esti!
Asa o fi!

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cinci sfaturi pentru a cheltui banii cu maximă eficiență.

1.   Orice smartphone ar fi,  să fie de la Apple.
2.   Să ruleze IOS.
3.   Să fie nou.
4.   Să descarce aplicații doar din magazinul Apple.
5.   Să nu fie jailbreakuit.   Pe bune,  cine oare are nevoie să-și schimbe culoarea ferestrelor?

#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Tomaso creditul pentru max pe cati ani ar fi ok sa se faca?

#16
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Totul tine de persoana pentru care-l cumperi. Nu exista sfaturi universale pentru ca nu toti au aceleasi nevoi.
De exemplu, daca-l cumpar pentru mine caut sa aiba procesor cat mai puternic, o galeata de memorie ram, as prefera sa aiba si senzor infrarosu sa-l pot folosi ca pe telecomanda, si-mi plac f mult si marginile rotunjite cum au s-urile de la samsung.
Daca-l cumpar pt nevasta, nu conteaza niciunul din lucrurile enumerate de mine, ea vrea sa fie frumos. Nu conteaza procesor, ram, ...
Daca-l cumpar pt mama conteza sa fie cat mai simplu de utilizat, bateria sa reziste 10 000 de ani si sa fie rezistent.

Asa ca nevoile diferea si in functie de fiecare persoana, unele functii pot sa conteze pentru o persoana dar pentru alta nu.

Edited by Petrecristi, 06 January 2019 - 17:23.


#17
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
nu mai ie de actualitate, apare imediat galaxy s10 :))))))))))

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu e " aifon " degeaba are baterie , procesor si ram cu specificatii de " racheta " ... nu mai zic de camere !

View Postrosix, on 06 ianuarie 2019 - 14:55, said:


..... Apoi ma uit sa nu aiba un pret cat China (niciun telefon peste 1000 lei nu-si justifica banii).
Pretul e intr-adevar o durere mare pt toti , deci sunt de acord ca 1000 de lei ar fi pretul corect pt un " aifon " 8 plus ( minim )

Edited by Baxon, 06 January 2019 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate