Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Se poate cumpara vechime pe cartea de munca?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu stiu cum el nu o sa poată beneficia de pensie de invaliditate pentru ca la noi i o scos lu unu ceva de prin cap, nu avea o zi lucrata pe cartea de munca si acum are pensie de handicap..?!!

#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 silesax, on 04 ianuarie 2019 - 13:49, said:

eu nu stiu cum el nu o sa poată beneficia de pensie de invaliditate pentru ca la noi i o scos lu unu ceva de prin cap, nu avea o zi lucrata pe cartea de munca si acum are pensie de handicap..?!!

Tu nu auzi ca handicapul trebuie sa fie de 50 la suta? Si daca iti taie o mana si un picior tot te duci la comisie din an in an, cine stie, poate se apuca sa iti creasca membrele din nou, vrei sa eludezi statul ?

Edited by Platon, 04 January 2019 - 13:51.


#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Legea aceea ‘la oferta’, chiar daca s-ar prelungi, nu te ajuta cu nimic. Pe baza ei puteai cumpara vechime retroactiv dar numai pentru perioade care simultan (i) sunt cu maxim 5 ani in urma fata de data semnarii contractului SI (b) sunt perioade in care NU ai fost asigurat deloc. Cum in ultimii 10 ani ai fost salariat ai fost automat si asigurat, deci nu ai ce cumpara.

Vechimea de 15 ani este cea minima ca sa poti avea pensie pentru limita de varsta (adica atunci cand vei implini 65 de ani). Pentru pensia de invaliditate vad ca nu iti trebuie decat 2 ani de stagiu din ultimii 5 daca invaliditatea e produsa de o boala obisnuita; pentru accidente de munca, boli profesionale, SIDA si alte cateva nu vad cerinta de stagiu minim. Deci cu ultimii 10 ani salariat cred ca te-ai incadra (bineinteles daca ai si motivele dpdv medical). Iar pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta cand implinesti cei 65 de ani - daca ai ghinionul sa nu te mai refaci pana atunci.

Daca vrei neaparat stagiu (vechime) suplimentara de-acum incolo, dar NU esti asigurat (fara serviciu, fara somaj, fara etc) poti sa semnezi un contract cu casa de pensii si platesti lunar 25% din salariul minim (sau mai mult). Este cam costisitor, mai ales cand nu ai venituri: 520LEI/luna incepund cu luna aceasta. In acest fel aduni 1 luna platita = 1 luna vechime, dar vechimea (si punctele de pensie respectiva) se vor strange in timp nu toate deodata. Totusi dupa socotelile mele asa ceva iti e util doar cand mai ai nevoie de putin pentru a te putea pensiona - nu pare cazul tau -, altfel banii pe care ii dai acum ii recuperezi din cresterea de pensie abia pe la 90 de ani.

Edited by sags, 04 January 2019 - 13:56.


#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asta stiu, ca si unu caruia iau fost taiate picioarele se duce injurand an de an, sta câteva case mai departe de mine. cineva mai sus spunea ca nu poate primi pensie de invaliditate si trebuie să si gasesca servici chiar de nu poate merge.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sags, on 04 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Daca vrei neaparat stagiu (vechime) suplimentara de-acum incolo, dar NU esti asigurat (fara serviciu, fara somaj, fara etc) poti sa semnezi un contract cu casa de pensii si platesti lunar 25% din salariul minim (sau mai mult). Este cam costisitor, mai ales cand nu ai venituri: 520LEI/luna incepund cu luna aceasta. In acest fel aduni 1 luna platita = 1 luna vechime, dar vechimea (si punctele de pensie respectiva) se vor strange in timp nu toate deodata. Totusi dupa socotelile mele asa ceva iti e util doar cand mai ai nevoie de putin pentru a te putea pensiona - nu pare cazul tau -, altfel banii pe care ii dai acum ii recuperezi din cresterea de pensie abia pe la 90 de ani.

Exact.  Se plateste foarte mult in prezent, pentru a obtine foarte putin peste 25-30 de ani... Daca cineva ti-ar propune o astfel de escrocherie pe strada, l-ai lua in suturi.

#24
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 michael78, on 04 ianuarie 2019 - 13:35, said:

deci degeaba cumpar 5 ani,ca nu ma ajuta cu nimic acum....sa inteleg ca ma ajuta la 65 de ani? Sa mai inteleg si ca nu pot beneficia de pensie de invaliditate daca nu am minim 14 ani lucrati...dar eu deabia mai pot merge pe picioare....eu avand acum 40 de ani.

Eu m-am pensionat în 2014 (aveam 37 ani, dar mă încadram la neoplazii).
Cred că trebuie văzut dacă hernia de disc poate fi încadrată la boli profesionale. Dacă da, atunci nu mai contează stagiul de cotizare.
Dacă nu, la mine am văzut că luaseră în calcul și cei 4 ani de facultate, șomajul și cele 6 luni de armată.

Articolul 68
(1)Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare
prevăzută în anexa nr. 5 şi care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă,
din cauza:

a)accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b)neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c)bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.

Articolul 73
Persoanele care şi-au pierdut capacitatea de muncă din cauza unor boli obişnuite sau a unor accidente
care nu au legătură cu munca beneficiază de pensie de invaliditate, dacă au realizat, în condiţiile legii,
stagiu de cotizare.

Articolul 74

Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare realizat, persoanele prevăzute la
art. 68 alin. (1) lit. a) şi b), alin. (2), (3) şi (4).



 silesax, on 04 ianuarie 2019 - 13:49, said:

eu nu stiu cum el nu o sa poată beneficia de pensie de invaliditate pentru ca la noi i o scos lu unu ceva de prin cap, nu avea o zi lucrata pe cartea de munca si acum are pensie de handicap..?!!

Pensia de invaliditate și indemnizația de handicap sunt diferite.
Prima vine de la Casa de Pensii (și are la bază principiul contributivității), cea de-a doua vine de la DGASPC (e ca un ajutor social).
Deci sunt acordate de instituții diferite pe baza unor temeiuri diferite.

Edited by Sabinatu, 04 January 2019 - 14:13.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 silesax, on 04 ianuarie 2019 - 13:49, said:

eu nu stiu cum el nu o sa poată beneficia de pensie de invaliditate pentru ca la noi i o scos lu unu ceva de prin cap, nu avea o zi lucrata pe cartea de munca si acum are pensie de handicap..?!!
Sigur ca e handicap, daca la cap i-au scos ceva.
Cei de la casele de pensii sau medicii care se ocupa de medicina muncii, ce te-au sfatuit? Sau nici pana la ei nu te poti deplasa?

#26
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Initiator, ia de bun tot ce a scris userul @sags. E o informatie la obiect.

#27
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 silesax, on 04 ianuarie 2019 - 13:55, said:

asta stiu, ca si unu caruia iau fost taiate picioarele se duce injurand an de an, sta câteva case mai departe de mine. cineva mai sus spunea ca nu poate primi pensie de invaliditate si trebuie să si gasesca servici chiar de nu poate merge.
Are de făcut două dosare:
- un dosar pentru DGASPC, pentru a fi încadrat în grad de handicap (ușor, mediu, accentuat sau grav cu/fără însoțitor)
- un dosar la Comisia de Expertiză a Casei de Pensii pentru pensia de invaliditate (grad 3, grad 2, grad 1 - cel mai grav)

Inițiatorul cere sfaturi pentru pentru pensia de invaliditate.

Edited by Sabinatu, 04 January 2019 - 14:19.


#28
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 sags, on 04 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Legea aceea ‘la oferta’, chiar daca s-ar prelungi, nu te ajuta cu nimic. Pe baza ei puteai cumpara vechime retroactiv dar numai pentru perioade care simultan (i) sunt cu maxim 5 ani in urma fata de data semnarii contractului SI (b) sunt perioade in care NU ai fost asigurat deloc. Cum in ultimii 10 ani ai fost salariat ai fost automat si asigurat, deci nu ai ce cumpara.

Vechimea de 15 ani este cea minima ca sa poti avea pensie pentru limita de varsta (adica atunci cand vei implini 65 de ani). Pentru pensia de invaliditate vad ca nu iti trebuie decat 2 ani de stagiu din ultimii 5 daca invaliditatea e produsa de o boala obisnuita; pentru accidente de munca, boli profesionale, SIDA si alte cateva nu vad cerinta de stagiu minim. Deci cu ultimii 10 ani salariat cred ca te-ai incadra (bineinteles daca ai si motivele dpdv medical). Iar pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta cand implinesti cei 65 de ani - daca ai ghinionul sa nu te mai refaci pana atunci.

Daca vrei neaparat stagiu (vechime) suplimentara de-acum incolo, dar NU esti asigurat (fara serviciu, fara somaj, fara etc) poti sa semnezi un contract cu casa de pensii si platesti lunar 25% din salariul minim (sau mai mult). Este cam costisitor, mai ales cand nu ai venituri: 520LEI/luna incepund cu luna aceasta. In acest fel aduni 1 luna platita = 1 luna vechime, dar vechimea (si punctele de pensie respectiva) se vor strange in timp nu toate deodata. Totusi dupa socotelile mele asa ceva iti e util doar cand mai ai nevoie de putin pentru a te putea pensiona - nu pare cazul tau -, altfel banii pe care ii dai acum ii recuperezi din cresterea de pensie abia pe la 90 de ani.
Bine punctat ! ma gandii asa: imi vand masina care la orice ora imi iau 31.200 lei pe ea,imi pun bani la banca,si exact timp de 5 ani(60 luni) imi platesc la casa de pensii 520/luna si in felul asta mai adaug pe cartea de munca inca 5 ani + cei 10 ani care ii am deja....fac 15.

 KLMN, on 04 ianuarie 2019 - 14:16, said:

Initiator, ia de bun tot ce a scris userul @sags. E o informatie la obiect.
chiar la obiect! mersi.

#29
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu cred ca are treaba pensia de "boala" cu vechimea, sau cel putin nu avea inainte, eu stiu persoana care nu are vechime de 15 ani si incaseaza pensie de "boala" de peste 10 ani.
Doar sa se fi schimbat legea intre timp din cauza fraudelor multiple din acest domeniu ca se cam umpluse tara de "bolnavi" inchipuiti.

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 costl, on 04 ianuarie 2019 - 14:30, said:

Nu cred ca are treaba pensia de "boala" cu vechimea, sau cel putin nu avea inainte, eu stiu persoana care nu are vechime de 15 ani si incaseaza pensie de "boala" de peste 10 ani.
Doar sa se fi schimbat legea intre timp din cauza fraudelor multiple din acest domeniu ca se cam umpluse tara de "bolnavi" inchipuiti.
nu auzi ca sunt 2 feluri de pensie, pensie de boala cum îi spui tu, pentru care trebuie sa ai niste ani lucrati. si pensie de handicap, pentru care nu trebuie să ai ani lucrați.

#31
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Iniatorul  a spus ca face munci grele,foarte corect ,dar poate lucra la munca fara efort ,pana la pensie,cum ar fi la paza.

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu auzi ca deabia merge, ce firma îl angajeaza? poate sta in picioare 10 ore?

#33
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Nu a spus ca nu poate sa mearga,a spus de muncile grele,daca am gresit, scuze.

#34
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

 michael78, on 04 ianuarie 2019 - 14:29, said:

Bine punctat ! ma gandii asa: imi vand masina care la orice ora imi iau 31.200 lei pe ea,imi pun bani la banca,si exact timp de 5 ani(60 luni) imi platesc la casa de pensii 520/luna si in felul asta mai adaug pe cartea de munca inca 5 ani + cei 10 ani care ii am deja....fac 15


Nu stiu daca reusesti cu banii pe masina sa platesti 5 ani,maine poimaine fac astia salariu minim 3000/4000 lei si tre sa mai vinzi si o bucata pamint casa etc

#35
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 silesax, on 04 ianuarie 2019 - 13:49, said:

eu nu stiu cum el nu o sa poată beneficia de pensie de invaliditate pentru ca la noi i o scos lu unu ceva de prin cap, nu avea o zi lucrata pe cartea de munca si acum are pensie de handicap..?!!
Pensie de handicap nu e acelasi lucru cu cea de invaliditate

#36
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 misulica70, on 04 ianuarie 2019 - 19:06, said:



Nu stiu daca reusesti cu banii pe masina sa platesti 5 ani,maine poimaine fac astia salariu minim 3000/4000 lei si tre sa mai vinzi si o bucata pamint casa etc
tin in euro.bani in banca.

 scania_delfin, on 04 ianuarie 2019 - 15:05, said:

Nu a spus ca nu poate sa mearga,a spus de muncile grele,daca am gresit, scuze.
nici nu prea pot sa mai merg.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate