Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Se poate cumpara vechime pe cartea de munca?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
Lucrez in cadrul unei Primari,de 10 ani.Acum un an,m-am operat pe coloana de hernie de disc,la L4-L5 si incet-incet durerile le am tot mai mari si simpt ca nu mai pot sa fac fata,si cu naveta si cu ceea ce lucrez eu acolo(efort fizic).Ma tot gandesc sa ies la o pensie pe caz de boala pe baza acestei operatii dar am numai 10 ani vechime si am inteles ca ar fi nevoie de minim 15 ani vechime,lucrati,pentru o pensie pe caz de boala.Pot sa cumpar cumva 5 ani de vechime?
As dori niste raspunsuri clare la subiect de la cunoscatori in domeniu.
Rog,panglicarii sa se abtina!
Va multumesc anticipat!

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
daca s-ar putea, as cumpara si eu vreo 20

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poți, legea a funcționat până în 31 decembrie 2018. Oricum se putea plăti doar retroactiv, deci pentru o perioadă anterioară în care nu ai lucrat, or tu ai fi vrut să plătești anticipat.
Uite aici legea:
https://www.casadepe...nr.186-2016.pdf

ART. 1
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuţiei de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

ART. 2
(1) Persoanele interesate prevăzute la art. 1 alin. (1) încheie un contract de asigurare socială, până la data de 31 decembrie 2018, potrivit modelului prevăzut în anexa care face parte integrantă din
prezenta lege.

#4
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 michael78, on 04 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Lucrez in cadrul unei Primari,de 10 ani.Acum un an,m-am operat pe coloana de hernie de disc,la L4-L5 si incet-incet durerile le am tot mai mari si simpt ca nu mai pot sa fac fata,si cu naveta si cu ceea ce lucrez eu acolo(efort fizic).Ma tot gandesc sa ies la o pensie pe caz de boala pe baza acestei operatii dar am numai 10 ani vechime si am inteles ca ar fi nevoie de minim 15 ani vechime,lucrati,pentru o pensie pe caz de boala.Pot sa cumpar cumva 5 ani de vechime?
As dori niste raspunsuri clare la subiect de la cunoscatori in domeniu.
Rog,panglicarii sa se abtina!
Va multumesc anticipat!

Din ce imi amintesc stiu ca aceasta vechime in munca se putea cumpara pana la 31.12.2018, fusese prelungita din 2017, dar acum trebuie sa faci niste sapaturi pe net, sau sa intrebi direct la o casa de pensii, sunt sigur ca iti vor da informatia

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oferta a vost valabila pana la 31.12.2018.

#6
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
În proiectul noii legi de pensionare se dă posibilitatea cumpărării vechimii, cu condiţia ca stagiul de cotizare să fie de cel puţin 15 ani.
Deocamdată legea e la camera deputaţilor. După publicare, va trebuie să verifici dacă sunt derogări la pensia de invaliditate.

#7
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 21.11.2008
Mda, vad ca s-a trezit careva sa Stearga, de parca Nu tocmai Sanatatea ar fi mai Importanta...

Nu era nici o Reclama, era o Recomandare de Buna-Credinta.

Cenzura prosteasca...


Bine ca Nu acceptasem si Functia de Moderator propusa,
ca mi-ar fi fost Jena...

#8
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie să ai redusă capacitatea de muncă cu măcar 50%.
E posibil ca hernia de disc să fie greu de încadrat.
Citește aici, ai cam toate informațiile:
https://www.prostemc...validitate.html

Ai în link și Legea 263/2010 (de la art. 68 - Pensia de invaliditate) și HG 155/2011 cu criteriile de încadrare.

Edited by Sabinatu, 04 January 2019 - 12:37.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Lopatar, on 04 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Mda, vad ca s-a trezit careva sa Stearga, de parca Nu tocmai Sanatatea ar fi mai Importanta...
Cenzura prosteasca...
Nu e cenzură, s-a pus o întrebare care nu are legătură cu ce ai postat tu. Aria se numește Juridic, în caz că n-ai văzut unde e topicul.

 Lopatar, on 04 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Bine ca Nu acceptasem si Functia de Moderator propusa,
ca mi-ar fi fost Jena...
Ai luat decizia bună.

Când mai ai nelămuriri sau nemulțumiri legate de moderare folosește mesageria privată.
Mulțumesc.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 karapok, on 04 ianuarie 2019 - 11:57, said:


Din ce imi amintesc stiu ca aceasta vechime in munca se putea cumpara pana la 31.12.2018, fusese prelungita din 2017, dar acum trebuie sa faci niste sapaturi pe net, sau sa intrebi direct la o casa de pensii, sunt sigur ca iti vor da informatia

OUG apare de regula in ianuarie ca discutiile pe bugetul pe 2019 inca sunt in toi. Asa s-a intamplat in 2018.. Mai ai rabdare.

 Peter Blood, on 04 ianuarie 2019 - 12:15, said:

În proiectul noii legi de pensionare se dă posibilitatea cumpărării vechimii, cu condiţia ca stagiul de cotizare să fie de cel puţin 15 ani.

Aia e la limita de varsta, ce spui tu acolo... stagiul de cotizare s-a putut cumpara pana la 31.12.2018, pentru max 5 ani anteriori, nefiind important daca ai sau nu 15 ani de vechime.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
iata propunere la dragii nostri alesi
sa te lase sa-ti cumperi cata vechime vrei,dar sa nu poti beneficia de ea decat atunci cand ai varsta legala pt pensionare

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ceanu1980, on 04 ianuarie 2019 - 12:49, said:

iata propunere la dragii nostri alesi
sa te lase sa-ti cumperi cata vechime vrei,dar sa nu poti beneficia de ea decat atunci cand ai varsta legala pt pensionare

La orice schema Ponzi e asa - platesti acum, dar ca sa poti retrage, trebuie sa-ti vina randul.  Altfel s-ar pensiona toata Romania, pana in 45 de ani, inclusiv eu.

Edited by rosix, 04 January 2019 - 12:53.


#13
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
O sa se mai poata cumpara din 2021.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aveti rabdare... De 3 ani incoace, ordonanta care prelungeste termenul prin care oamenii isi pot cumpara vechime apare in ianuarie anul curent celui in care se aplica (adica, la romani se aproba in 27 ianuarie, lucruri care se aplica de la 1 ianuarie a anului curent), pentru ca guvernul nu e gata cu bugetul.  Credeti ca n-au nevoie de bani la bugetul de pensii..? Au o gaura de 3 miliarde de euro...

Edited by rosix, 04 January 2019 - 13:22.


#15
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 ceanu1980, on 04 ianuarie 2019 - 12:49, said:

iata propunere la dragii nostri alesi
sa te lase sa-ti cumperi cata vechime vrei,dar sa nu poti beneficia de ea decat atunci cand ai varsta legala pt pensionare
deci degeaba cumpar 5 ani,ca nu ma ajuta cu nimic acum....sa inteleg ca ma ajuta la 65 de ani? Sa mai inteleg si ca nu pot beneficia de pensie de invaliditate daca nu am minim 14 ani lucrati...dar eu deabia mai pot merge pe picioare....eu avand acum 40 de ani.

Edited by michael78, 04 January 2019 - 13:39.


#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 michael78, on 04 ianuarie 2019 - 13:35, said:

deci degeaba cumpar 5 ani,ca nu ma ajuta cu nimic acum....sa inteleg ca ma ajuta la 65 de ani? Sa mai inteleg si ca nu pot beneficia de pensie de invaliditate daca nu am minim 14 ani lucrati...dar eu deabia mai pot merge pe picioare....eu avand acum 40 de ani.

Din pacate cam tot ce spun colegii este adevarat, va trebui sa iti gasesti un loc de munca mai putin solicitant fizic, sau ceea ce imi doresc si mie sa castigam amandoi la  Loto, vreo 2 milioane de euro de caciula si sa ne pensionam de a doua zi, sa ne vedem in insule, alea calde si bune cu un Pina Colada in brate, ca in Romania nu mai poate trai nimeni

Edited by Platon, 04 January 2019 - 13:43.


#17
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 ceanu1980, on 04 ianuarie 2019 - 12:49, said:

iata propunere la dragii nostri alesi
sa te lase sa-ti cumperi cata vechime vrei,dar sa nu poti beneficia de ea decat atunci cand ai varsta legala pt pensionare
Corect.

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 scania_delfin, on 04 ianuarie 2019 - 13:44, said:

Corect.


Va dati voi seama cat de prosti ne cred ei ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate