Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Concedii mici prin tara sau cumpararea unui teren si constructia unei cabane ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
QAZ1234

QAZ1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.12.2018
Tu ești deja hotărât.
De ce mai întrebi pe alții?

Mi se pare o idee proasta.
La o casa/cabana mereu o sa ai ceva de făcut.

E lumea asta atât de mare încât nu merita sa te duci mereu în aceleași locuri.
Cu banii pe cabana faci câteva city break uri...

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBaxon, on 29 decembrie 2018 - 14:48, said:

M-am gandit si la varianta asta dar vreau ceva mai mult in ideea ca poate o sa stau mai mult timp acolo .

Referitor la furat obiecte de valoare , ce sa fure ? Am remorca si-mi duc de fiecare data sculele necesare si le aduc , chestie de 20 de min de incarcat/descarcat .
Unii isi petrec viata in camper si nu ma refer la rromi. Am un amic italian care mi-a zis ca el si-ar fi luat mai intai camper si pe urma locuinta. Are un camper de 100.000 de euro. Apartamentul l-a mostenit de la socri. Nevasta-sa e perfect de acord cu el.
Eu n-am dormit niciodata in camper dar sunt sigur ca mi-ar place.
Bineinteles ca daca te calatoresti in orase unde sunt hoteluri, nu mai are sens.

#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Scump , nu mă refer la cantitatea banilor , ci la faptul că banii și munca  reprezintă prea mult față de beneficii.

#22
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
O casa la care nu stai zi de zi, o sa ai mult de munca de fiecare data când te duci în week-end. Prinzi o săptămână ploioasa și calda și când te duci acasă, o sa ai bălării cât casa. Tata sta singur la tara și nu face fata vara, la iarba, când ploua mult și nu poți sa dai la coasa, creste rapid. Apoi știi vorba, treaba nu o termini niciodată, chit ca lucrezi zi-lumina. Ma bătea și pe mine gândul la o căsuța de vacanta, dar am renunțat la idee, e prea mult de munca, mai bine hoinar prin tara.

#23
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Eu as recomanda niste mofete la Covasna sau tratament balnear la Baile Herculane.

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Post86-APP, on 29 decembrie 2018 - 22:24, said:

Scump , nu mă refer la cantitatea banilor , ci la faptul că banii și munca  reprezintă prea mult față de beneficii.
Depinde mult de pasiune. Si mie mi se pare scump mai ales ca tipul nu e bogat si a platit nu mai stiu cati ani de rate, vreo 15 - 20. Si a umblat mai putin decat mine, in Spania sau in vreo tara nordica n-a fost niciodata. Si nici n-a fost asta singurul lui camper, mai cheltuise si cu altul inainte.

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaris86, on 30 decembrie 2018 - 08:47, said:

O casa la care nu stai zi de zi, o sa ai mult de munca de fiecare data când te duci în week-end. Prinzi o săptămână ploioasa și calda și când te duci acasă, o sa ai bălării cât casa.......
Corect .
Casa pe pamint , indiferent de destinatie si marime , necesita cite " ceva " zi de zi , si daca nu le faci la timp " te maninca ciinii " ...
Valabil si la oras . Dupa o saptamina ocupata , simbata trebuie sa te ocupi de curte , si indiferent cit ar fi de mica , daca vrei ca totul sa fie "brici " iti ia , daca reusesti , toata ziua .... Duminica , abia daca apuci sa bei o cafea in curtea ta , pe terasa ta , si sa te simti bine . Daca lipsesti mai mult , si nu ai pe cine sa lasi sa se mai ocupe ...jale .

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Am stat la tara, pana la facultate și aveam de munca în fiecare zi și nu reușeam sa le terminam, părinții lucrau, dimineața la școală, apoi teme și câte ceva prin curte. Pare totul fain la curte, când face altcineva, însă ca să întreții, e multa munca.
@baxon, succes și sa ne ții la curent.

Edited by aris86, 30 December 2018 - 10:44.


#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este cea mai proastă idee posibilă.
Scuze că o spun atât de direct și decis.   Evident,  vorbesc din punctul meu de vedere,  este o simplă opinie.

Să calculăm.
Presupunem că la vârsta de 40 de ani îți permiți o asemenea cabană.
Costurile de construcție,  vreo 60-70k, iar întreținerea va fi cam pe la 20k pentru următorii 15-20 de ani.

25 de ani mai rămân pentru a te bucura de plimbări și excursii.
Vă dați seama câte locuri se pot vizita în acești 25 de ani cu acești bani?

O cabană poate fi  faină un timp,  câțiva ani, dar pe urmă intervine plictiseala.  Câte grătare să faci?  
Și pe urmă apare opoziția copiilor,  neinteresați de cabană.   Poate (probabil) și al nevestei.

#28
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Ar mai fi o chestie, pe care niște prieteni o pregatesc, si anume și-au cumpărat un teren undeva prin județul Buzău, o zona foarte frumoasa (spre localitatea Nehoiu cred). De curand au început construcția unei case, nu foarte mari, si au in plan sa se mute acolo definitiv in aproximativ 10-15 ani, după ce se vor pensiona amandoi, iar pana atunci o vor utiliza precum o casa de vacanta.

Ceea ce nu este atât de ciudat pentru niște persoane care pur și simplu s-au saturat de oraș (București) si vor sa se retragă într-o zona liniștită dupa o anumita vârstă. Depinde acum si daca se vor acomoda.

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttomaso, on 30 decembrie 2018 - 11:14, said:

Este cea mai proastă idee posibilă.
Scuze că o spun atât de direct și decis.   Evident,  vorbesc din punctul meu de vedere,  este o simplă opinie.

Să calculăm.
Presupunem că la vârsta de 40 de ani îți permiți o asemenea cabană.
Costurile de construcție,  vreo 60-70k, iar întreținerea va fi cam pe la 20k pentru următorii 15-20 de ani.

25 de ani mai rămân pentru a te bucura de plimbări și excursii.
Vă dați seama câte locuri se pot vizita în acești 25 de ani cu acești bani?

O cabană poate fi  faină un timp,  câțiva ani, dar pe urmă intervine plictiseala.  Câte grătare să faci?  
Și pe urmă apare opoziția copiilor,  neinteresați de cabană.   Poate (probabil) și al nevestei.
Off , probabil ca unii s-au nascut in lux si o cabana costa 60-70 k ( euro ) , io o construiesc singur de la A la Z , 50 mp fara fitze , buget fix 10 k euro ( calculul materialelor + transport , inclusiv beton cu cifa ) .
Concediile le fac in strainatate mereu insa in fiecare sfarsit de saptamana as iesi undeva sa respir aer curat sa plantez un pom , o floare etc .
Daca intervine plictiseala o vand si scot mai mult decat am bagat ( terenul l-am luat super ieftin si zona e minunata ).
Totusi observ ca fiecare vorbeste din perspectiva lui , majoritatea fiind oameni comozi care nu stiu sa bata un cui drept . Pt aceia clar nu merita o asemenea investitie .

View PostQAZ1234, on 29 decembrie 2018 - 20:51, said:

Tu ești deja hotărât.
De ce mai întrebi pe alții?

Cu banii pe cabana faci câteva city break uri...
Intreb sa vad care mai au si sunt multumiti de alegere .
City break nu ma intereseaza , pentru ca fac cate un concediu de 2-3 saptamani de 2 ori pe an unde am eu chef nu unde e " oferta " pe moment .

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
intr-un singur loc risti sa te saturi la un moment dat. bine, daca ajungi rar, nu e cazul, ca petreci weekendul reparand, taind lemne, buruian, etc.
mai e faza cu hotii. am un prieten care a avut de doua ori sparta casa de vacanta, asa ca acum pleaca in vacanta cu tv, casetofon, miniaragaz, brichete de rumegus, etc, in portbagaj, le aduce inapoi si tot asa.
bani papa si casa aia, nu ca o pensiune, dar tot papa.
macar voiajor in alta parte de fiecare data, nu ai cum sa te plictisesti.

Edited by slai, 31 December 2018 - 12:42.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Post86-APP, on 30 decembrie 2018 - 09:58, said:

Corect .
Casa pe pamint , indiferent de destinatie si marime , necesita cite " ceva " zi de zi , si daca nu le faci la timp " te maninca ciinii " ...
Valabil si la oras . Dupa o saptamina ocupata , simbata trebuie sa te ocupi de curte , si indiferent cit ar fi de mica , daca vrei ca totul sa fie "brici " iti ia , daca reusesti , toata ziua .... Duminica , abia daca apuci sa bei o cafea in curtea ta , pe terasa ta , si sa te simti bine . Daca lipsesti mai mult , si nu ai pe cine sa lasi sa se mai ocupe ...jale .
Ooo dar mi-am luat sculele , azi toamna am cosit terenul de iarba inalta de 2 m intr-o saptamana cu o motocoasa 2-3 ore pe zi , nu e nimic de speriat ( am pus si poze pe un topic despre motocoase . Nu mi-e frica de munca , am dat si la tarnacop si lopata ca timp am suficient ( asa mi-am facut treburile in viata incat sa nu mai muncesc pt altii niciodata ) .
Nu e chiar asa ca dupa o saptamana cresc balariile de se face jungla , astea-s povesti de oameni care nu au intretinut o curte in viata lor . Si acasa in oras am curte cu iarba si pomi dar intr-o jumate de zi le fac pe toate fara obosesc . E drept ca iarba si buruienile cresc dar de aia exista motocoasa s-o folosesti ...

#32
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Posttomaso, on 30 decembrie 2018 - 11:14, said:

Este cea mai proastă idee posibilă.
Scuze că o spun atât de direct și decis.   Evident,  vorbesc din punctul meu de vedere,  este o simplă opinie.
............................

Nici eu nu mi-aș face așa ceva, dar trebuie să ai în vedere și perspectiva de ansamblu.
Nu știu cum este cel care a inițiat acest topic, ce serviciu are, ce obligații are, cât este de ocupat, poate este cel mai harnic om din lume - însă la modul general eu cunosc oameni care la serviciu au de muncă la modul real, în medie,  undeva la 2 - 4 ore pe zi, copii sunt mari și au plecat de acasă, nu au pasiuni, nu au obligații - deci cam freacă menta cum s-ar spune.
Bine, nici salariul nu este foarte mare, dar este suficient pentru a se descurca.
Discutam odată cu o persoană într-o astfel de situație chiar despre această ipoteză - a unei case în afara orașului. Eu i-am spus că la cât sunt de obosit (de la serviciu) am zile în care acasă nu mai am chef să mut un pai, nici vorbă să văruiesc, să vopsesc, să tund iarba și alte activități care trebuie într-o casă.
În apartament le fac pentru că trebuie să le fac și oricum sunt mult mai puține lucruri de făcut decât într-o casă - acea persoană mi-a spus că dacă ar avea bani s-ar muta fără discuție la casă, pentru că lui îi place să mai stea afară în curte, după serviciu nu ar fi o problemă să mai trebăluiască prin curte - deci sunt oameni care pur si simplu nu au ce face și atunci construirea unei cabane și întreținerea acesteia le-ar da o ocupație
Pentru alți oameni, cum sunt și eu, timpul liber este limitat și aș prefera să fac o activitate care să mă recreeze și nu să muncesc în casă sau pe lângă casă.

#33
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu as face casa de vacanta. Am făcut deja o casuta undeva pe Valea doftanei. Mergem cat de des putem (o data la câteva săptămâni) si avem noroc ca în zona aia niciodată nu s-a furat ceva. Nici nu sunt mari valori în casa, dar nici nu scot televizoarele și ce mai e când plecam. Și nu ne oprește sa mergem în multe alte locuri în tara sau nu în vacanta, dar e plăcut sa știi ca e un loc al tău la care poti ajunge oricand.
E de munca, tăiat iarba etc, dar pana acum a făcut socra-miu tot asa ca nu am de unde ști. :)

Voi comparați oarecum gresit, calculați cate vacante se pot face cu banii de casa...dar va întreb, cate vacante faceți efectiv? Și nu vb de bani ci de mentalitate, dacă ai casa te duci la ea, dacă nu ai...tot timpul amâni și spui ca ma duc mai încolo în concediu...și după 25 de ani constați ca de fapt nu te-ai plimbat atat cat ți-ai propus.

@ spider8 - și faci activitățile alea care te relaxează? Dacă le faci, bravo ție și înseamnă că ești un norocos. Insa pt majoritatea problema este de a alege intre o casa și "posibilitatea de a face altceva care sa ii relaxeze". Și din păcate pt multi rămâne la nivel de "posibilitate", nu o fac efectiv. Caz în care e mai bine sa alegi o casuta mica în care nu bagi bani niște ani și toată munca e sa tai iarba și sa bagi lemne în foc.

Edited by nepot, 31 December 2018 - 17:53.


#34
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Asculta la manedea: ai terenul, mai dai 10.000 euro pe o casa mobila (echipata complet: sanitare, mobila etc.).
Ai o suprafață de aproximativ. 40mp (2 dormitoare, living, bucătărie, baie).
Nu-ti tebuie autorizație de constructie.
Pe lângă ea mai potrivit voinței timp cate ceva: o terasa împrejurul casei, un foișor etc.

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se infiripa la un moment dat ideea de casa mobila insa daca tot am dat declaratie pe proprie raspundere la primarie ca mi-am amplasat un container pe teren ( ca magazie de scule ) si astfel mi s-a aprobat cererea de bransament la curent ( trifazic ) , ma gandesc sa fac o treaba serioasa , adica si iarna sa stau relaxat acolo  si o luna daca am chef .
Io m-am hotarat s-o fac insa vroiam sa vad  cum gandesc altii Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate