Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Concedii mici prin tara sau cumpararea unui teren si constructia unei cabane ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pareri vis-a-vis de cele 2 situatii !
Dpmdv , desi conform zicalei " locul te leaga " , pt micile concedii de ex week-end-uri , cand vrei sa iesi undeva sa te relaxezi , am ajuns la concluzia ca merita sa iei un teren si sa construiesti o cabana , sa ai ceva curte cu iarba , pomi etc undeva intr-o zona nepoluata , mai la deal /munte/mare , dupa caz la fiecare, decat sa mergi la pensiuni sa cheltui bani si de cele mai multe ori sa ai nenorocul sa ai " vecini " de camera galagiosi sau , piscina pensiunii sa fie in renovare , mancare nu prea grozava insa pretul de 7 stele etc .
Clar ca alegerea de a avea o cabana undeva , te leaga si vei merge numai acolo pt scurtele concedii de week-end si conform unora nu mai vezi si alte locuri din tara ( fie vorba intre noi pe mine ma lasa rece turismul din Romania ) , mereu vei vrea sa mai faci ceva care costa insa satisfactia ca e al tau , eu zic ca merita .
Dar ce fain e sa faci o sezatoare cu prietenii , fara sa cheltui prea mult sau sa iesi la un gratar si un somn bun la umbra unui copac plantat de tine , vara , cand vrei, fara teama ca nu gasesti cazare de azi pe maine
Voi cum vedeti treaba ?
Io m-am decis si urmeaza constructia cabanei ca terenu l-am luat deja Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   99.39K   86 downloads
  • Attached File  2.jpg   77.44K   80 downloads
  • Attached File  3.jpg   99.93K   81 downloads
  • Attached File  4.jpg   198.61K   84 downloads


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Frumos dar astea cred ca sunt poze din Latvia, Lituania si zona aia ori pe la nordici. La noi nu stiu daca poti construi chiar asa oriunde.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bafta! In ce zona? Mai greu cu paza!Posted Image

Daca te-ai hotarat deja, ce e cu titlul asta!?

Inseamna ca nu te plictisesti repede, cu excursiile alea mici si dese sigur nu te plictisesti!

Edited by arab, 29 December 2018 - 11:40.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pozele sunt doar pt exemplificare ! Dpmdv  poti face chestii faine de tot , imaginatie si banuti sa fie .
Intrebarea e cati v-ati saturat de lumea de slaba calitate cu care interactionati prin mini-concedii si la cati va convine sa repetati experienta cheltuind niste bani munciti .

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am avut un loc de asta aproape idilic ca să zic asa. Realitatea din teren fata de ce vezi în poze sau filme este ca într-o tara cu climatul României întotdeauna va trebui sa iti faci timp pentru curățenie și reparații. Eu am dat bani la niște vecini sa mai aibă grija dar respectivii după ce s-au servit cu una alta nici nu au făcut mare lucru. Într-o primăvara când am ajuns acolo am rămas stupefiat cât de mult putusera sa crească bălăriile, am petrecut un week end "romantic" cu coasa, fierăstrău sa tai dracu alea.
Asa ca m-am decis ca mai bine sa fiu oaspete decât proprietar.

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
O cabană sau casă de vacanță mi se pare cea mai proastă investiție, indiferent de de locul unde este amplasată - te obligă să vii acolo, practic numai acolo :D. Trebuie intretinută, păzită și o să fi nevoit să treci destul de des pe acolo, ignorând celelalte locuri frumoase din lume :D

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 dcr, on 29 decembrie 2018 - 11:49, said:

O cabană sau casă de vacanță mi se pare cea mai proastă investiție, indiferent de de locul unde este amplasată - te obligă să vii acolo, practic numai acolo Posted Image. Trebuie intretinută, păzită și o să fi nevoit să treci destul de des pe acolo, ignorând celelalte locuri frumoase din lume Posted Image
Pt mini-concedii ma refer vineri-sambata-duminica nu cele de o saptamana , doua ,trei, cand mergi in concediul propriu-zis ( care numa in Ro nu merita sa megi ) .
Ulterior te poti si muta acolo daca ies socotelile si ai asigurat traiul ( cel putin eu asta intentionez , sa scap de oras ) .
Bine , asta vroiam sa stiu ca nu toti gandesc la unison Posted Image
Desigur , conteaza zona , vecinii , insa daca totul ar fii ideal eu zic ca merita . Oricum poti vinde in momentul in care nu mai vrei si ai scos banutii pe cand la mini concedii ratate din diferite cauze , ramai si cu banii dati si cu nervii ...

Edited by Baxon, 29 December 2018 - 11:57.


#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Am avut o casă bătrânească, in condiție buna, relativ aproape - 115km pe care o foloseam la așa ceva.

Așa dupa cum a spus si Kokoshmare, trebuie făcută curătenie, reparații, etc. Cu toate ca aveam o ruda care, în limita timpului, se mai ocupa de asta.

O foloseam în w-end destul de des, de primavara si până toamna. La primele vizite din an trebuia sa vin cu soția cu o zi înainte, sa fac curatenie. La fel si dupa o perioadă mai mare de inutilizare. Cu timpul, a devenit deranjant și obositor. Pentru reparații majore trebuia sa aloc timp si bani.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Mai bine concedii mici, cam plictisitor in acceasi locatie mereu la casa de vacanta.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am terenul la 40 km , intr-o ora is acolo , la o adica pot merge zilnic daca vreau .
O cabanuta fara fitze si fara valori pt a exista tentatie de spargere , doar pt iesit in natura , la asta m-am referit . Stiu multi care au asa ceva si prefer si eu desi in oras stau la casa nu in bloc .
Probabil modul asta de gandire se refera persoanelor mai trecute prin viata decat tinerilor :)

Edited by Baxon, 29 December 2018 - 12:25.


#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si eu am avut o casa, a bunicilor pe care o foloseam pentru week-end-uri, mici vacante, iesiri cind si cind cu prietenii. Dupa moartea bunicii am mai tinut-o 17 ani, timp in care am reparat-o, consolidat-o, modernizat-o radical. Si acolo era locul meu de suflet, ma nascusem acolo, nicaieri nu m-am simtit mai bine ca acolo. Anii au trecut, m-am casatorit, au aparut copiii mei. Timpul petrecut acolo s-a scurtat dramatic in ultimii ani, banii alocati pentru casa aceea s-au tot redus. Trebuia sa repar acoperisul, sa refac gardul, sa varuiesc etc., toate costa bani si munca. Am pus in balanta mai multe: o vind si cu banii aceia asigur o educatie buna copiilor, imi acopar niste datorii si ce mai ramine pastrez pentru zile negre sau investitii sau o pastrez si ma duc acolo de cite ori am ocazia. Am ales prima varianta, dar parca mi-am vindut jumatate din inima. Logica a primat in fata simtamintelor. Am ales sa nu fiu legat/blocat de un loc si sa traiesc mai multe experiente, de cind am dat casa am calatorit mai mult prin tara si strainatate, ceea ce, desigur, mi-a adus mai multa bucurie si stare de bine decit sa stau in fiecare vara sa repar/modernizez la casa veche.
Ce am scris mai sus are sau nu legatura cu topicul, dar prezinta alegerea mea.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa , cand mostenesti o casa batraneasca care cere mereu bani , clar nu e chip s-o pastrezi ! Aia e sac fara fund , peticesti si apare altceva , nu e de dorit ! Din rahat , bici n-ai cum sa faci . Casele alea is de demolat nu de peticit .
Eu zic de o constructie noua facuta cum trebuie unde bagi o data si gata nu bagi anual bani ci doar mergi si te bucuri de liniste , aer curat in fiecare sfarsit de saptamana fara planificari , rezervari etc .
Am mai zis si repet ca vad ca unii confundati concediul cu week-end-ul . Concediul e una si week-end-ul e alta .

Edited by Baxon, 29 December 2018 - 12:43.


#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Baxon, on 29 decembrie 2018 - 11:27, said:

......
Dar ce fain e sa faci o sezatoare cu prietenii , fara sa cheltui prea mult ......
Crezi tu ! Am renuntat la ideea asta cu " casa de vacanta " de 12 ani ... Prea scump , prea " static " .

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Prea scump pt tine , e subiectiv . Nu toti suntem in aceeasi oala .
Dpmdv zic pas la pensiuni/hoteluri , destinatii in Romania unde e intr-adevar scump ( mai scump ca in strainatate ) si servicii de kko .
Iar pt un sfarsit de saptamana , vara , peste tot e full , galagie si lume pestrita , ma rog , nu mai vreau agitatie in timpul meu liber ( se pare ca-s singurul cu viziunea asta ) Posted Image

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
principala problemă pe care o au locurile de genul ăsta e securitatea. nu utilitățile, că dacă vrei ceva liniștit nu o să ai utilități, deci trebuie un generator, un purificator de apă, diverse construcții pe acolo. și nu te cari cu generatorul după tine, îl lași acolo. și după un an o să zici că e ok, și aduci și un televizor. și o sobă de interior, din aia frumoasă, de 2.000 lei. și apoi și un set de oale bune, o butelie mare și un aragaz, să gătiți frumos. o drujbă. niște pilote. de vis. după care cineva dă spargerea și ia tot ce poate căra cu spinarea. lasă generatorul și drujba, că nu le poate căra. tu le înlocuiești și calculezi că n-a fost așa mare paguba. după care, peste 3 luni, ăla stă la birt și le povestește unor colegi de pahar ce a făcut. ăia lasă finețurile deoparte și vin cu mașina, forțează poarta și ușa, și încarcă tot în mașină. după care, ca să acopere urmele, dau foc. vin pompierii și acoperă urmele forțării porții, casa oricum e arsă toată. faci un raport la poliție, înșirând tot ce ți-a dispărut. polițistul îi găsește pe făptași și le cere drujba și televizorul ca să nu îi bage la bulău, pentru că tu i-ai vorbit de sus și ăia sunt vecinii lui.
pățită în 2016 de un prieten cu o casă în Prahova.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Camper.

#17
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Baxon, on 29 decembrie 2018 - 11:46, said:

Pozele sunt doar pt exemplificare ! Dpmdv  poti face chestii faine de tot , imaginatie si banuti sa fie .
Intrebarea e cati v-ati saturat de lumea de slaba calitate cu care interactionati prin mini-concedii si la cati va convine sa repetati experienta cheltuind niste bani munciti .
Banii imi lipsesc, ca imaginatie......

Edited by nico99900, 29 December 2018 - 14:22.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Paz, on 29 decembrie 2018 - 13:29, said:

Camper.
M-am gandit si la varianta asta dar vreau ceva mai mult in ideea ca poate o sa stau mai mult timp acolo .

Referitor la furat obiecte de valoare , ce sa fure ? Am remorca si-mi duc de fiecare data sculele necesare si le aduc , chestie de 20 de min de incarcat/descarcat .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate