Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Permis de conducere UK

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Tonydriver19011977

Tonydriver19011977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.10.2018
Bună seara mă poate ajuta cineva dintre voi cu un sfat ?
Am obținut permisul de conducere în România toate categoriile l-am preschimbat în Marea Britanie după ce l-am predat pe cel romanesc acum m-am întors în România și vreau permisul de conducere preschimbat s-au poate să mi-l dea înapoi pe cel vechi? deoarece am cardul thacograf și atestatele cu seriile parisului vechi ce acte îmi trebuie și cât durează având în vedere că permisul nu a expirat nici atestatele


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Il poti preschimba in cel romanesc.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acum incepe jocul.....A fost usor de schimbat in UK, floare la ureche...acum rabdare si nervi tari, sper sa fie la fel de usor ca in UK, dar am mari indoieli ca se vor mobiliza cei din RO sa te satisfaca in timp util.....

Edited by keta, 28 December 2018 - 21:39.


#4
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
In UK stiu ca dureaza o saptamana treaba asta, prin posta. In tara, o vesnicie si multi nervi.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
atestate in care tare le-ai obtinut??
din cate spui, pare ca ca nu-s nici romanesti, nici englezesti.
Daca-s englezesti, nu stiu daca le poti "preschimba", cel mai probabil trebuie sa dai examen pentru atestate romanesti.
Permisul se preschimba chiar si la categoriile inferioare.
Atestatele profesionale??? nu stiu...........ce si cum
http://www.arr.ro/fi...e/aca_inloc.doc
ARR-ul nu raspunde la telefon??
[attachment=2173789:site arr.JPG]

Edited by tioopedi, 28 December 2018 - 21:47.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTonydriver19011977, on 28 decembrie 2018 - 21:33, said:

s-au poate să mi-l dea înapoi pe cel vechi?
nu se poate cel vechi a fost distrus de mult

View Postcorsica, on 28 decembrie 2018 - 21:40, said:

In UK stiu ca dureaza o saptamana treaba asta, prin posta. In tara, o vesnicie si multi nervi.
la mine a fost si gratis, culmea... niste tampiti englezii astia! sa iesim din UE ca numai prostii invatam de la ei!

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcorsica, on 28 decembrie 2018 - 21:40, said:

In UK stiu ca dureaza o saptamana treaba asta, prin posta. In tara, o vesnicie si multi nervi.
Doua saptamani e durata mentionata pe formularul de la DVLA.

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
UK nu va iesi din UE decat cand se va desfiinta acesta ! ... Posted Image
asadar, pana atunci, te poti "da" cu permisul englezesc in orice tara de pe planeta Terra !

Edited by realduc, 28 December 2018 - 22:54.


#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgumball3000, on 28 decembrie 2018 - 22:38, said:

Doua saptamani e durata mentionata pe formularul de la DVLA.
La copiii mei a durat 6 zile, taxa a fost de 43 lire si posta putin peste 10 lire, de fiecare.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bravo Corsica,chiar gratis nu e.  Ce a fost gratis:  avand B sI C mi-au dat astia din oficiu la preschimbare cat. A plina.  Cica pot legal sa merg cu un motor de 1000cmc!  Nu e cazul, ca-mi iubesc oasele si pielea,dar a fos gratis!  Si da, max 10 zile prin posta regala.

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
esti sigur ca nu e trecut un cod la cat A fiind defapt doar pt scutere?

iar dupa ce ar iesi din ue ar cam trebui sa le anuleze, nu? Posted Image


la 50 de lire probabil ar veni si in Romania doar prin posta. Posted Image

Edited by 41ex, 29 December 2018 - 11:53.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
41ex,hai ma ce naiba,nu mai stiu sa citesc pe verso ce mi-au dat astia gratis in plus?  Scrie asa:  Cat. AM  Valabilitate : de pe 23.04 2016 pana pe 09.05 2044.    Si cat.A . valabilitate de pe 19.01.2013 pana pe09.05.2044.    La rubricile A1 si A2 nu scrie nimic.  Adica de la bicicleta cu motor pana la Ducatti Monster tataie e calificat sa conduca!  Da frumusetea ascunsa(acuma vad) e ca  cat. A si B au scadenta tocmai in 2044!  Mai putin  C si C1 care expira in  x.11.2021 . Chiar asa ,ce valabilitate mai are permisul conducere romanesc? Din 2007 am avut numai Italian,de asta intreb.

Gata,am gasit: 10 ani la B si 5 ani la profesionale. Si tot asa am descoperit ca () costa 50 lei nu,s ce timbre si fisa medicala cca 200.  Adica simtitor de aproape de 50 pounds!

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Posted ImagePosted Image

#14
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postketa, on 28 decembrie 2018 - 21:37, said:

Acum incepe jocul.....A fost usor de schimbat in UK, floare la ureche...acum rabdare si nervi tari, sper sa fie la fel de usor ca in UK, dar am mari indoieli ca se vor mobiliza cei din RO sa te satisfaca in timp util.....

Exemplu perfect cum cineva care habar n-are, si chiar si recunoaste!!!, nu se poate abtine sa nu-si dea cu parerea. Parere negativa, pesimista si descurajatoare binenteles, fiind vorba despre Romania.
Pe principiul ca romanii sunt cei mai prosti, cei mai lenesi si cei mai hoti.
Bravo domnu keta, rezista in continuare!

On.
Stai linistit ca e foarte simplu, eu cand am facut asta acum vreo 5 ani am primit permisul presshimbat in aceeasi zi!
Te duci la "permisele" din oras adica: "spcrpciv" de care apartii, completezi un formular, platesti o taxa, dai permisul englezoiesc si asta-i tot.
Nu stiu daca trebuie facut medicalul sau nu, dar e mai bine sa intri pe site la ei, in judetul unde ai domiciliul, ca se fac si programari online acum.
Vezi ca n-are rost sa declari permisul romanesc pierdut ca au incercat si altii si astia au acum conventie cu toata UE si te vad in timp real in sistem ca ai permis englezesc.
Pentru ca e simplu si rapid nu are rost nici sa te complici sa pastrezi permisul englezesc cum recomanda unii. Si daca te intorci in UK il schimbi din nou si asta e.
spor

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
BRAVO, felicitari pentru realizare.

Edited by keta, 29 December 2018 - 20:22.


#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMikeSpike, on 29 decembrie 2018 - 14:06, said:

41ex,hai ma ce naiba,nu mai stiu sa citesc pe verso ce mi-au dat astia gratis in plus?  Scrie asa:  Cat. AM  Valabilitate : de pe 23.04 2016 pana pe 09.05 2044. Si cat.A . valabilitate de pe 19.01.2013 pana pe09.05.2044. La rubricile A1 si A2 nu scrie nimic.  Adica de la bicicleta cu motor pana la Ducatti Monster tataie e calificat sa conduca!  Da frumusetea ascunsa(acuma vad) e ca  cat. A si B au scadenta tocmai in 2044!  Mai putin  C si C1 care expira in  x.11.2021 . Chiar asa ,ce valabilitate mai are permisul conducere romanesc? Din 2007 am avut numai Italian,de asta intreb.
Intrebarea lui nu e chiar gresita, pt ca in De de exemplu, multi romani s-au bucurat cand au vazut ca li s-a dat "pe gratis" categoria A cand si-au preschimbat permisele romanesti. Stiu cativa de genul asta si eu le tot ziceam ca nu se poate, ei insistau ca nu, ca ei au A-ul pe carnet. Mie-mi venea greu sa cred ca li se da categoria asa de usor, mai ales ca nemtii sunt f stricti pe tema asta (de ex, daca esti inregistrat cu rezidenta in De si tu te crezi smecher si faci scoala in Ro pt ca e mai ieftina, ei nu-ti recunosc categoria sau categoriile luate in Ro in timp ce erai inregistrat in De. Trebuie sa te abmeldanesti, stai 6 luni, iei categoria si apoi te anmeldanesti din nou, asa merge).
Pana la urma i-am cerut si eu unuia permisul sa vad minunea cu ochii mei si atunci am realizat ca niciunul nu a stat sa se intrebe ce naiba inseamna la mentiuni scris mic 79.03/79.04. Am cautat rapid pe Google si in cateva secunde am aflat ca de fapt ei nu primisera categoria A pe moca, ci puteau sa conduca trike-uri pt ca si-au luat B-ul inainte de ianuarie 2013 si se aplica regulile valabile la data cand si-au luat categoria (indiferent de tara unde au luat-o), dar na... cine se mai impiedica in detalii? Posted Image
Cel putin ala caruia i-am dat vestea ca de fapt n-are nicio categorie A primita moca, s-a enervat in prima faza pe mine, avea impresia ca sunt invidios pe el ca s-au pacalit nemtii si i-au dat categoria moca Posted Image

LE: corectat typo

Edited by Lowrider, 29 December 2018 - 22:12.


#17
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2bb1

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Se pare ca Lowrider are dreptate.Trike!   Dar tot gloaba(gratis) e!  Si cu  atas ,un Duca. Monster RAMANE UN DUCA.  Ps daca nu-i prevazut pt. atas,(nota bene-nu sant pasionat de treburi pe 2,3 roti) tot as face o rromeasca sa-I pun! Doar ca sa folosesc permisul si pt cat A.  cu asterix79/3Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate