Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Permis de conducere UK

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
deci n-ai A-ul...

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ba da, dar cu chichita aia:79(3). Oricum intreb un bulgar in 4 ore, care foloseste zilnic motorul .    Oricum ar fi cand l-am preschimbat mi-au aparut 2 cat. pt. care nu am facut niciodata cursuri: AM SI A.  Deci gratis!  Ps. in continuare va reamintesc ca nu voi folosi aceasta gratuitate.

#21
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
AM ti-a aparut pt ca tu ai permis obtinut inainte de 2013 si pe vremea aia nu-ti trebuia permis pt a conduce mopede sau scutere. In ianuarie 2013 cand a intrat in vigoare noul cod rutier, s-a introdus obligativitatea permisului si pt ele si s-a creat categoria AM, dar cine avea minim o categorie obtinuta anterior primea automat dreptul de a conduce scutere si mopede care se deplaseaza cu mai mult de 25 km/h si max. 45 km/h. Cei care nu au nicio categorie dar vor sa conduca scutere sau mopede, acum trebuie sa dea examen pt AM. Asta e explicatia pt categoria adugata “gratis”€.
Categoria A ti-a fost adaugata cu mentiunea 79.3 pt ca tot conform noului cod rutier, daca in ianuarie 2013 aveai deja cat. B, ti s-a acordat automat dreptul de a conduce trike-uri. Nu le confunda cu motocicletele cu atas, nu sunt acelasi lucru si oricum mie atasul mi se pare f periculos, pt ca ai un alt comportament si o alta dinamica in curbe. Prin urmare tu nu ai nicio cat. A si daca te prinde politia e posibil sa te bage la conducere fara permis.
Nu stiu, voi n-ati invatat pana acum ca in viata asta nimic nu e gratis si ca si atunci cand ceva pare ca e gratis de fapt undeva in spate se ascunde o chicita, o oferta cu steluta (sau cu mentiunea 79.3)?

Edited by Lowrider, 30 December 2018 - 23:13.


#22
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Am si eu o întrebare: Pentru cineva care are permis obținut în România, preschimbat in UK, cat timp il poate folosi in Romania pe cel din UK? Există o perioadă standard in care se acceptă folosirea acestuia sau pana expira, urmand ca apoi sa-l preschimbe cu unul romanesc? Persoana respectivă ar vrea sa se stabileasca din nou in România. Mulțumesc!

Edited by ands, 10 November 2020 - 14:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate