Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Huawei Mate 20 Lite sau Nokia 7 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Afirmatie falsa.Huawei nu are multe brizbrizuri, ca Samsung.Sistem de operare al Huaweiului este mult mai fluid si  consuma mai putine resurse(inclusiv energie si memorie), fata de Samsung.Da, este adevarat.Huaweiul nu foloseste Androidul pur ca Nokia, Motorola sau telefoanele Google, insa asta nu este o problema.
La Huawei vei beneficia de cel putin doua updateuri ale sistemului de operare.Huawei a evoluat enorm fata de acum 4 ani.Este total eronat sa comparam produse Huawei de acum cativa ani fata de ce are acum din cauza evolutiei continue.
Anual, Huawei evolueaza foarte mult, copiind si dezvoltand noi tehnologii pe care le implementeaza pe noile lor terminale.In acest moment, Huawei este cel mai mare producator de telefonie mobile inteligente, dupa Samsung si foarte apreciat in intreaga lume.In acest moment, gigantul Samsung, care datorita inovatiilor tehnologice inca detine prima pozitie la nivel global, este cel mai tare concurat de Huawei, pe partea de telefoane inteligente care folosesc sistemul de operare Android.Acum detin de 2 ani un Huawei P10 Lite care functioneaza impecabil asa ca foarte posibil, peste 2 ani, cand intentionez sa schimb telefonul, sa optez tot pentru un Huawei insa din gama Mate Lite, ultimul model de atunci.


Nu am zis ca nu functioneaza bine cu toate programele adaugate de Huawei pe gama midrange.
Acum nu mai exista android care sa nu mearga bine chiar si pe specificatii mai slabe, exista doar androide prost optimizate.
Eu insa prefer androidul aproape chel, sa adaug doar ce vreau eu pe el.
La Nokia 7 Plus ai doua aplicatii instalate de Nokia, cea de camera(care este mai slaba decat Gcam de la google) si aplicatia asistenta de la Nokia.
Cu Note 9 este o alta treaba, el nu poate fi comparat cu alt flagship din simplu motiv  ca nu exista alt flagship cu pix.Posted Image
Daca nu ai nevoie de pix, exista S9 Plus.

Edited by iliemirea, 06 January 2019 - 17:39.


#92
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View Postalseeme, on 29 decembrie 2018 - 16:46, said:

Ai cumva Nokia de îți dai cu părerea?
Sunt posesor de Nokia și până acum în comparație cu Samsung, Huawei și Xiaomi pe care le-am avut Nokia e cel mai bun din toate punctele de vedere.
Eu mor de ras ...de unde le scoateti mai oameni buni ? la ce e mai bun nokia ala ? Nici nu stiu ce nokia ai ..dar iti garantez ca nu e mai bun la NIMIC !!!
Cum vrei sa testam ? antutu ? sot ? poze ?
Sunt dispus sa le testam cum iti doreste tie inimioara !

#93
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Feribalint cred ca ai observat ca eu nu vorbesc prostii in general.
Ok vorbim de mid,au preturi ok dar nu neaparat cele mai ok,mate 20 lite are fratele meu,imi place telefonul si poate as fi zis ca 1500 lei merita,dar cand apar pe langa el LG G7,anumite nokia,pocophone etc. nu mai sunt atat de sigur.

#94
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postcrisadi75, on 06 ianuarie 2019 - 18:26, said:

Eu mor de ras ...de unde le scoateti mai oameni buni ? la ce e mai bun nokia ala ? Nici nu stiu ce nokia ai ..dar iti garantez ca nu e mai bun la NIMIC !!!
Cum vrei sa testam ? antutu ? sot ? poze ?
Sunt dispus sa le testam cum iti doreste tie inimioara !
Vezi ca i-ai mai raspuns o data, cred ca a inteles ideea ca Nokia e de rahat si Xiaomi e cel mai tare.

View Postcrisadi75, on 04 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Loooool. Fa 2 poze noaptea cu el și punele aici și apoi îți arat cum matura cu el pe jos xiaomi.
Am avut și eu Nokia 7 plus. Este frumos.. Dar atât. În rest este un telefon mediocru.. Ca sa nu mai zic ca al meu se încălzea in draci.
In același buget ai Mix2.. Un telefon mult mai bun pe partea de hardware, de camera nici nu discutam.. Mix2 are ois. Nokia nu mai e ce a fost.. Acum are telefoane de duzina la niște preturi nesimțit de mari pt ceea ce oferă. Dacă era sub 1000 Ron.. Era altceva.


#95
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Păi telefonul chiar a fost 1500 lei, dacă nu mă înșel a fost și sub acest preț.
Eu când vorbesc despre un telefon vorbesc ca și utilizator și nu din auzite sau diferite povesti.
Pe lângă el folosesc și un telefon flagship, adică îmi pot forma o opinie între un midrange și flagship.
Corect, G7 este mult mai ok decât Mate 20 Lite, dar dacă garanția este asigurată de Gigi GSM...mă las păgubaș...
Să nu uităm că nu toate telefoanele de la PC Garage sau Emag vin pe cale oficială, mai ales că Emag mai vinde telefoane și de la Quickmobile.
Pocophone, da este un telefon care are un procesor și GPU bun. În rest sincer...nu mă încântă, și dacă nu mă înșel nu are NFC...lucru pe care eu îl mai folosesc la plăti...
@silviu03, știu că ești obiectiv ;)

#96
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Si ajungem la aceeasi concluzie: se rezuma totul la ce nevoi are fiecare user :)

#97
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Rog un moderator sa închidă topicul, inițiatorul și-a achiziționat Nokia 7 Plus iar mulți au început să devieze de la topic.

Edited by alseeme, 06 January 2019 - 20:21.


#98
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Până una alta este un topic deschis pe aria de versus...deci ca atare nu știu ce te deranjează. Ignoră acest topic ;)

#99
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalseeme, on 06 ianuarie 2019 - 20:20, said:

Rog un moderator sa închidă topicul, inițiatorul și-a achiziționat Nokia 7 Plus iar mulți au început să devieze de la topic.
Sa-l inchida repede pana nu vine initiatoarea cu un update in care sa zica ca i-a facut retur pt ca s-a convins ca exista variante mai bune in banii aia ?

#100
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 16.07.2017

View PostMagicwisewolf, on 06 ianuarie 2019 - 22:45, said:

Sa-l inchida repede pana nu vine initiatoarea cu un update in care sa zica ca i-a facut retur pt ca s-a convins ca exista variante mai bune in banii aia ?
Din acest motiv vrea colegul inchiderea topicului.Ca sa nu riste blamarea Nokiei de catre initiatoarea acestui topic.

#101
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004

View Postfreddy2017, on 07 ianuarie 2019 - 10:11, said:

Din acest motiv vrea colegul inchiderea topicului.Ca sa nu riste blamarea Nokiei de catre initiatoarea acestui topic.

Spre surpriderea unora, uite ca nu blamez Nokia! Dupa o saptamana de folosire chiar ma declar multumita de telefon: autonomie buna (aprox. 3 zile de folosire medie), ecran bun si Androide One care chiar imi place. Nu mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu el deoarece am o tableta Google Nexus 7 (de care sunt super incantata si acum, dupa atatia ani de folosire) si care are tot Android curat pe ea. Revenind la telefon, camerele sunt ok la cat le-am testat eu pana acum, atat cu softul Nokia cat si cu Gcam. Singura nemultumire pe care o am e ca nu isi face update la Pie, asta fiind problema celor de la Digi. Inca merg pe Android 8.1.0 cu update de securitate 1 august 2018.
Cam astea ar fi deocamdata impresiile legate de telefon iar concluzia este ca nu regret deloc achizitia.

#102
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Daca vrei sa "ocolesti" problema aia cu Digi si update-ul, imprumuta 10 minute o cartela Telekom de la cineva, o scoti pe a ta, o pui pe aia, si daca ii dai sa caute update ar trebui sa mearga. Daca nu din prima, poate dupa un restart.
Sa il folosesti sanatoasa! 7 Plus e un telefon foarte fain, nu asculta haterii. :P

#103
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

View Postmaimu, on 10 ianuarie 2019 - 10:51, said:


Spre surpriderea unora, uite ca nu blamez Nokia! Dupa o saptamana de folosire chiar ma declar multumita de telefon: autonomie buna (aprox. 3 zile de folosire medie), ecran bun si Androide One care chiar imi place. Nu mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu el deoarece am o tableta Google Nexus 7 (de care sunt super incantata si acum, dupa atatia ani de folosire) si care are tot Android curat pe ea. Revenind la telefon, camerele sunt ok la cat le-am testat eu pana acum, atat cu softul Nokia cat si cu Gcam. Singura nemultumire pe care o am e ca nu isi face update la Pie, asta fiind problema celor de la Digi. Inca merg pe Android 8.1.0 cu update de securitate 1 august 2018.
Cam astea ar fi deocamdata impresiile legate de telefon iar concluzia este ca nu regret deloc achizitia.
Ma bucur ca esti multumita de alegerea facuta.
Asta este lucru cel mai important.
Update-ul se rezolva cu o cartela de Vodafone, Orange sau Telekom.
Din motive necunoscute cartela Digi blocheaza update-ul la placinta.

#104
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

View Postmaimu, on 10 ianuarie 2019 - 10:51, said:


Spre surpriderea unora, uite ca nu blamez Nokia! Dupa o saptamana de folosire chiar ma declar multumita de telefon: autonomie buna (aprox. 3 zile de folosire medie), ecran bun si Androide One care chiar imi place. Nu mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu el deoarece am o tableta Google Nexus 7 (de care sunt super incantata si acum, dupa atatia ani de folosire) si care are tot Android curat pe ea. Revenind la telefon, camerele sunt ok la cat le-am testat eu pana acum, atat cu softul Nokia cat si cu Gcam. Singura nemultumire pe care o am e ca nu isi face update la Pie, asta fiind problema celor de la Digi. Inca merg pe Android 8.1.0 cu update de securitate 1 august 2018.
Cam astea ar fi deocamdata impresiile legate de telefon iar concluzia este ca nu regret deloc achizitia.

Ma bucur ca ti-am facut o recomandare buna, si eu sunt utilizator Nokia (5.1 Plus).

Incearca sa te conectezi la WI-FI pentru update sau baga alta cartela de la un operator diferit de Digi. Nokia primeste updateuri de securitate lunare si e pacat sa ramai la securitatea din august.

Cred ca se poate inchide acest topic, initiatorul si-a achizitionat device-ul si a revenit si cu pareri bune despre el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate