Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Huawei Mate 20 Lite sau Nokia 7 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

reti

reti

Member

• Grup: Members
Si despre nokia x7 ce pute-ti spune? Sau este acelasi telefon cu 7+?

Edited by reti, 29 December 2018 - 07:43.

alseeme

alseeme

Active Member

View PostDaniJ90, on 29 decembrie 2018 - 00:55, said:

Cred ca si LG G6 era o alegere mai buna...
Asta nu mai primește update de android, in schimb la Nokia primește încă două fata de cel cu care a venit telefonul și încă trei ani update de securitate.

View Postreti, on 29 decembrie 2018 - 07:41, said:

Si despre nokia x7 ce pute-ti spune? Sau este acelasi telefon cu 7+?
Este același doar că X7 este varianta lui Nokia 7 Plus pentru Asia.

View Postmaimu, on 28 decembrie 2018 - 20:47, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor. Am plasat comanda online la Altex pentru.......nokia 7+. Posted Image Sper sa nu regret alegerea facuta! Un an nou fericit tuturor si plin de impliniri!!!
Bravo ! Ai făcut o alegere buna.
Să stăpânești sănătoasă telefonul !

Edited by alseeme, 29 December 2018 - 09:46.

breitner

breitner

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postalseeme, on 29 decembrie 2018 - 09:45, said:

Gresit!
X7 este varianta pentru PRC a lui 8.1.

DaniJ90

DaniJ90

You Are Terminated!

View Postalseeme, on 29 decembrie 2018 - 09:45, said:

Asta nu mai primește update de android, in schimb la Nokia primește încă două fata de cel cu care a venit telefonul și încă trei ani update de securitate.

Bravo ! Ai făcut o alegere buna.
Să stăpânești sănătoasă telefonul !
Primeste Pie, degeaba primesti zeci de actualizari daca telefonul e praf...

alseeme

alseeme

Active Member

View PostDaniJ90, on 29 decembrie 2018 - 15:39, said:

Primeste Pie, degeaba primesti zeci de actualizari daca telefonul e praf...
Ai cumva Nokia de îți dai cu părerea?
Sunt posesor de Nokia și până acum în comparație cu Samsung, Huawei și Xiaomi pe care le-am avut Nokia e cel mai bun din toate punctele de vedere.

Edited by alseeme, 29 December 2018 - 16:48.

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Probabil ai avut ceva low sau midrange. Dacă ai fi avut un flagship de la cele enumerate mai sus...sigur nu mai ziceai ca Nokia e cel mai bun. Lg G6 și G7 au fost/sunt flagship-uri ;)
Până și S7 sau S7 Edge, Mate 10 Pro sunt cu un secol peste Nokia....deci despre ce vorbim?

Edited by feribalint, 29 December 2018 - 17:19.

alseeme

alseeme

Active Member

View Postferibalint, on 29 decembrie 2018 - 17:17, said:

Probabil ai avut ceva low sau midrange. Dacă ai fi avut un flagship de la cele enumerate mai sus...sigur nu mai ziceai ca Nokia e cel mai bun. Lg G6 și G7 au fost/sunt flagship-uri ;)
Până și S7 sau S7 Edge, Mate 10 Pro sunt cu un secol peste Nokia....deci despre ce vorbim?
Comparația am făcut-o pentru telefoane midrange fiindcă Nokia nu are flagship.
Important este să primească update ceea ce la Nokia 7.1 Plus se va întâmpla încă doi ani de acum încolo .

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Stai linistit ca si Mate 20 Lite va primii Pie si inca un update ;)

DaniJ90

DaniJ90

You Are Terminated!

View Postalseeme, on 29 decembrie 2018 - 16:46, said:

Sunt posesor de Nokia și până acum în comparație cu Samsung, Huawei și Xiaomi pe care le-am avut Nokia e cel mai bun din toate punctele de vedere.
Am avut zeci de telefoane, am avut ocazia sa ma joc si cu Nokia 7 Plus si nu e nimic senzational, un telefon mid-range de duzina care nu trebuie sa sara de 1000-1100 de lei, cum zicea si Feribalint, S7/Edge, Mate 10 Pro, G7, chiar si G6 sunt peste, trebuie sa intelegeti ca tot ce a avut Nokia mai bun a ramas la Microsoft...important e sa fie softul stabil, ca daca tu iti cumperi un amarat de mid-range si vrei sa il tii 3 ani ca primesti update-uri, atunci nu cred ca mai are rost discutia...

crisadi75

crisadi75

Member

View Postalseeme, on 29 decembrie 2018 - 16:46, said:

Loooool. Fa 2 poze noaptea cu el și punele aici și apoi îți arat cum matura cu el pe jos xiaomi.
Am avut și eu Nokia 7 plus. Este frumos.. Dar atât. În rest este un telefon mediocru.. Ca sa nu mai zic ca al meu se încălzea in draci.
In același buget ai Mix2.. Un telefon mult mai bun pe partea de hardware, de camera nici nu discutam.. Mix2 are ois. Nokia nu mai e ce a fost.. Acum are telefoane de duzina la niște preturi nesimțit de mari pt ceea ce oferă. Dacă era sub 1000 Ron.. Era altceva.

max_01

max_01

Guru Member

View Postiliemirea, on 28 decembrie 2018 - 16:12, said:

Mate 20 lite are multe brizbrizuri la fel ca un Samsung.
Afirmatie falsa.Huawei nu are multe brizbrizuri, ca Samsung.Sistem de operare al Huaweiului este mult mai fluid si  consuma mai putine resurse(inclusiv energie si memorie), fata de Samsung.Da, este adevarat.Huaweiul nu foloseste Androidul pur ca Nokia, Motorola sau telefoanele Google, insa asta nu este o problema.
La Huawei vei beneficia de cel putin doua updateuri ale sistemului de operare.Huawei a evoluat enorm fata de acum 4 ani.Este total eronat sa comparam produse Huawei de acum cativa ani fata de ce are acum din cauza evolutiei continue.
Anual, Huawei evolueaza foarte mult, copiind si dezvoltand noi tehnologii pe care le implementeaza pe noile lor terminale.In acest moment, Huawei este cel mai mare producator de telefonie mobile inteligente, dupa Samsung si foarte apreciat in intreaga lume.In acest moment, gigantul Samsung, care datorita inovatiilor tehnologice inca detine prima pozitie la nivel global, este cel mai tare concurat de Huawei, pe partea de telefoane inteligente care folosesc sistemul de operare Android.Acum detin de 2 ani un Huawei P10 Lite care functioneaza impecabil asa ca foarte posibil, peste 2 ani, cand intentionez sa schimb telefonul, sa optez tot pentru un Huawei insa din gama Mate Lite, ultimul model de atunci.

View Postmaimu, on 28 decembrie 2018 - 20:47, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor. Am plasat comanda online la Altex pentru.......nokia 7+. Posted Image Sper sa nu regret alegerea facuta! Un an nou fericit tuturor si plin de impliniri!!!
Mult noroc la telefon.Ar fi interesant sa revii pe acest topic, dupa o perioada de folosinta, cu opinia ta despre telefonul cumparat.Opinia ta poate fi utila si altora.

Edited by max_01, 06 January 2019 - 12:17.

DaniJ90

DaniJ90

You Are Terminated!

@max_01 Ai zis cateva chestii amuzante acolo...Huawei nu are brizbrizuri? este mai fluid? consuma mai putin? Mate 20 Pro are baterie mai proasta decat Note 9, cu toate ca are baterie mai mare si in teorie un procesor care ar trebui sa consume mai putin...legat de update-uri, pai doua update-uri iti da si LG...si inca ceva, poate nu e important pentru multi, insa poti vedea calitatea produselor Huawei in testele lui JerryRigEverything, vezi ce se intampla cu P20 sau Mate 20 Pro in comparatie cu celelalte flagship-uri...

feribalint

feribalint

Il Consigliere

In paralel cu OnePlus 6 folosesc un Huawei Mate 20 Lite, de care sunt foarte multumit. Telefonul se misca excelent, bateria excelenta. Si Huawei are propriul bloatware....dar nu ingreuneaza telefonul.
Daca vrei se pot dezinstala.  Referitor la update-uri....si LG s-a prostit, ofera cu intirziere aceste update-uri ca si Samsung. Pe cand unii se bucura ca primesc Android 9 pe telefon, altii deja sau plictisit de el.
In schimb trebuie sa recunoastem ca Huawei a evoluat si face telefoane tot mai performante, si cu toate piedicile puse a reusit sa fie al doile producator de telefoane la vanzari dupa Samsung. Oare cum ar fi fost daca nu ar fi fost boicotul impotriva lui Huawei.....
Foarte multi care au folosit flagship-uri Samsung, LG au inceput sa migreze pe alte marci de telefoane(Huawei, Xiaomi, OnePlus) pt ca sau saturat de nesimtirea celor de la Samsung sau fiabilitatea celor de la LG. Stiu despre ce vorbesc, am avut flagshipuri atat Samsung cat si LG.

max_01

max_01

Guru Member

View PostDaniJ90, on 06 ianuarie 2019 - 12:57, said:

@max_01 Ai zis cateva chestii amuzante acolo...Huawei nu are brizbrizuri? este mai fluid? consuma mai putin? Mate 20 Pro are baterie mai proasta decat Note 9, cu toate ca are baterie mai mare si in teorie un procesor care ar trebui sa consume mai putin...legat de update-uri, pai doua update-uri iti da si LG...si inca ceva, poate nu e important pentru multi, insa poti vedea calitatea produselor Huawei in testele lui JerryRigEverything, vezi ce se intampla cu P20 sau Mate 20 Pro in comparatie cu celelalte flagship-uri...
In comparatie cu Samsung, da.Tu compara produse din aceeasi clasa si generatie.Si mai ales produse Huawei fabricate din anul 2017, incoace.
Nu mi-as cumpara telefon LG pentru nimic in lume.
Da, din punct de vedere hardware, Samsung inca detine suprematia fata de toti producatorii de telefoane inteligente insa Huawei recupereaza rapid terenul fata de Samsung care este mai scump decat produsele Huawei.

DaniJ90

DaniJ90

You Are Terminated!

@max_01 Eu am impresia ca tu habar nu ai ce vorbesti..ce bloatweare are Samsung? E  un folder cu cateva aplicatii de la ei...nu am comparat produse din aceiasi clasa? Mate 20 Pro cu Note 9, sunt exact rivale, Mate 20 Pro e mai scump, Mate 20 Lite e 1700 de lei pe ALTEX, e incredibil de scump, LG G7, flagship de anul asta care a inceput sa primesc update la android 9 e 1800 de lei, A7 tot la altex e 1400 de lei, Nokia 7 Plus tot la altex e 1350, Mate 10 Pro e la pret de Note 8 sau S9, P20 PRO e cat S9 Plus, eu nu stiu de ce vorbesti daca nu ai habar...HUAWEI P Smart 2019 telefon cu 3GB ram e 1100 de lei, Huawei P9 lansat in 2016, tot 3GB RAM e 1849 de lei, gsmarena il da tot cu android 7, pe cand LG G5 lansat in acelasi are are update la Oreo si lista poate continua..observi ca nici nu am pomenit de firme ca Xiaomi, OP, Sony...si repet, urmareste videoul "Smartphone Durability Awards 2018!" asta si vezi despre ce am vorbit mai sus...
Legat de suprematie hardware pe care o detine Samsung, eu chiar nu te inteleg, tu de unde iti iei informatiile? HiSilicon Kirin 980 pe 7nm, camera de 40mpx, baterie de 4200mAh, 8GB ram, etc, nu pe Huawei sunt astea? lucruri care in teorie trebuiau sa spulbere orice, a ramas doar teoria...

silviu03

silviu03

Senior Member

Pai mate 20 pro este mai scump decat note 9,nu mai spun ca 3 saptamani note 9 a fost 3450 lei la Altex.
Huawei s au aruncat prea repede la preturi imense,in 2-3 ani eu devenit nesimtiti din cale afara.

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Hai sa nu exageram la pret la Mate 20 Lite. Zilele trecute a fost la 1500 Lei, iar daca il iei de la operator gratis la prelungire de abonament sau la un pret de nimica chiar merita achizitia.
Asa cum am citit chiar aici pe forum, deja noile telefoane migrange sunt tot mai competitive.
In schimb vad ca LG G7 s-a devalorizat foarte repede pt un flagship.... Ultimul meu LG a fost G3 un telefon de care am fost foarte multumit, dar dupa aia s-a prostit LG de tot, G4 si G5 cu probleme mari la placa de baza...si uite asa fanii sau dus in alta directie.
A, si aici era vorba mai mult de telefoane midrange.....i-a vezi unul midrange cum merge de la Samsung sau LG.....sa nu comparam cu flagshipuri....
Telefonul midrange Samsung primit de la firma sta bine mersi in sertar....prefer sa folosesc Mate-ul.

DaniJ90

DaniJ90

You Are Terminated!

View Postferibalint, on 06 ianuarie 2019 - 17:20, said:

Hai sa nu exageram la pret la Mate 20 Lite. Zilele trecute a fost la 1500 Lei, iar daca il iei de la operator gratis la prelungire de abonament sau la un pret de nimica chiar merita achizitia.
Asa cum am citit chiar aici pe forum, deja noile telefoane migrange sunt tot mai competitive.
In schimb vad ca LG G7 s-a devalorizat foarte repede pt un flagship.... Ultimul meu LG a fost G3 un telefon de care am fost foarte multumit, dar dupa aia s-a prostit LG de tot, G4 si G5 cu probleme mari la placa de baza...si uite asa fanii sau dus in alta directie.
A, si aici era vorba mai mult de telefoane midrange.....i-a vezi unul midrange cum merge de la Samsung sau LG.....sa nu comparam cu flagshipuri....
Telefonul midrange Samsung primit de la firma sta bine mersi in sertar....prefer sa folosesc Mate-ul.
E mult, 1500 e la fel de mult...telefoanele LG se devalorizeaza mult si din povesti, probabil ca LG nu sare la cap cu banii pentru "spuma" review-erilor de pe youtube, valabil si la Sony...legat de sa nu comparam cu flagship-uri, nu cred ca e vina mea ca Huawei are pret la midrange de flagship....Xperia XZ Premium e 1699 de lei, LG G6 e sub 1300 de lei, pai le iau fara sa clipesc in locul lui 20 Lite, midrange-urile de la Samsung nu mi se par mai proaste ca Huawei 20 Lite....la Vodafone 20 Lite e 60 de euro la abonament de 27 de euro, foarte mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate