Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

intrebari baterii cu aer

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ideile astea sînt cam în genul următor: ce-ar fi să inventăm teleportarea ca să mai scadă traficul pe șosele? Oau, cum de nu s-a gîndit nimeni pînă acum!?
Îți dai seama că sînt firme și laboratoare unde oameni pricepuți chiar studiază diverse variante, sisteme, materiale etc. Respectivii chiar au idei concrete, adică, în cazul primei idei, știu și despre ce gaz poate fi vorba, și de ce merge sau nu soluția respectivă etc.

View Postkarax, on 20 decembrie 2018 - 09:55, said:

Cum ar  fi sa punem acest satelit artificial  al pamantului pe o orbita aproximativ geostationara astfel incat la fiecare ora sa provoace intr-un anumit loc maree? Astfel nu ar mai  deranja si alte tari
Cum e aia „aproximativ geostaționar”?

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa se miste nitel pe o anumita distanta  stabilita de gravitatie

Edited by karax, 20 December 2018 - 14:00.


#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  dan_diaconescu_2_26842700-300x170.jpg   7.44K   21 downloads

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ooo domnu' danutz ,chiar el in persoana, coetnicul meu

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Hai sa-ti spun ceva: din principiu, eu nu stau de vorba cu prostii. Asa ca daca intru la postaril tale, trage concluzii.
Si sa stii ca nu prea te cred cu plimbatul zinic prin parc. Doar din cauza multitudinii de idei, care nu-ti pot veni in timp ce te plimbi in parc, admiri natura, bombani galagia copiilor, le admiri mamicile alora  mai mici neinsotiti de bunica, si te feresti in acelasi timp sa  nu calci  in vreun rahatel de catel alintat.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai aia e ca mie zi si noapte imi vin idei ..unele in timp ce doar stau la calculator

Edited by karax, 20 December 2018 - 17:00.


#25
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postkarax, on 20 decembrie 2018 - 09:37, said:

Sau alta si mai buna...cercetam cauzele pentru care apar mareele si cream maree artificiale , prin crearea unor plaje special pentru asta ....instalam niste din astea de facut energie de la  maree si avem alta metoda de produs energie

De ce artificiale :)?

https://start-up.ro/...gie-din-valuri/

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pentru ca locurile naturale care ofera conditiile pentru maree sunt foarte putine. Daca cream unele crestem numarul de centrale mareice si posibil sa ajunga sa conteze mai mult de 15-20% in ponderea productiei de energie electrica

#27
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Procentul ăla e calculat sau doar ți s a părut că sună bine ? :)
Karaxe, tu ești foarte arogant in sinea ta...
Adică  să ai probleme cu înțelegerea noțiunii de modul, cu reprezentarea vectorilor și totuși să vii cu idei de tehnologii revoluționare...
Chiar nu ai deloc chestia aia cu văzutul lungul nasului ?

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
momentan centralele mareice inglobeaza cam 1% din productia de energie electrica ...de aia zic ca un maxim de 15-20% e rezonabil ca s-ar putea atinge cu tehnologia propusa... nu mai mult....ca n-are cum atata rata de progres...
pai daca ai observat semnatura mea eu recunosc ca sunt prost, sunt foarte prost , si nu ma pricep la fizica , eu doar sunt postac (ca mine) pe aria alternative science , am postura asumata de om care se ocupa cu pseudostiinta , si nici nu imi trebuie  altceva...in rest , ce sa zic, mi-e imposibil sa  invat fizica..asa ca ma ocup cu asa ceva

#29
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Dar cu munca te gândești să te ocupi ?
Că prost nu ești, dar că ești cam putoare cam lași impresia :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate