Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

intrebari baterii cu aer

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa cum am promis pe alt topic , iata si topicul cu free energy pe ziua de azi. Pregatiti cafeaua , alunele , fiti gata sa aveti o portie de ras care sa va  binedispuna  , eu incerc again sa ma bat cu my arch enemy , za russia empire of oil.
Lasand nota amuzanta la o parte , am si astazi 2 curiozitati , intrebari , nimic altceva ,  despre bateriile cu aer
1 oare nu am putea  inlocui aerul pentru bateriile cu aer  cu alt  gaz , mai potrivit, ce ofera o energie mai mare, pe care sa il bagam  intr-un  container si gata?
2 aerul comprimat ar avea rezultate mai bune in ceea ce priveste bateriile cu aer? ma gandesc ca presiunea respectiva ar asigura o densitate mai mare de ciocniri metal-aer si astfel ar fi  mai multi electroni transferati per secunda. Similar poate ar merge si la bateriile cu diferite lichide.
Revenind  pe nota amuzanta , watch , laugh and shoot the critics please....

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ai mare grija, la ce idei ai, risti sa ajungi ministru energiei.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ma doare mintea...
Tu vrei sa bagi o mica furtuna intr-o baterie?

1. Din ce metal ai face tu acea baterie, astfel incat sa poata rezista la presiuni imense?
2. Cu ce ai comprima tu gazul respectiv, la valori miraculoasa, avand in vedere ca cazele lichefiaza la anumite presiuni, iar daca nu stiai, lichidele sunt incompresibile.

Apoi teroristii nu ar mai avea nevoie de trotil/plastic.

Stire: un intreg bloc din Bucuresti a explodat. O baterie de smartphone facuta in China a cedat.

Edited by Courage, 20 December 2018 - 09:20.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cine a zis de presiuni imense? ai testat intai sa vezi cu cat creste eficienta in urma presurizarii? daca e nevoie de doar  putina presiune ca sa obtii ceva rentabil?

presiunea aia s-ar face la inceput si atat ...

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu mai bine folosim ZPM-ul din Stargate ?
https://stargate.fan...ro_Point_Module
Cel putin asta e "inventat" deja si functioneaza OK.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdanyel61, on 20 decembrie 2018 - 09:29, said:

Nu mai bine folosim ZPM-ul din Stargate ?
https://stargate.fan...ro_Point_Module
Cel putin asta e "inventat" deja si functioneaza OK.
mergand pe o nota mai amuzanta uite alta idee...colonizam o planeta mai aproape de soare , punem la poli niste panouri solare , si  transmitem energia wireless catre pamant
sau punem cateva containere pe jupiter cu material fuzionabil si obtinem super energie avand in vedere ce presiune atmosferica e acolo .....asa-i ca asa mai venim de acasa ?
sau alta idee la maree...facem niste gropi in nisip cu niste containere care se umplu  cand vine mareea si se lasa incet in jos producand energie electrica  ......si scoatem energie din greutatea apei...odata  eliminata  presiunea apei prin retragerea mareelor containerele revin la suprafata
Sau alta si mai buna...cercetam cauzele pentru care apar mareele si cream maree artificiale , prin crearea unor plaje special pentru asta ....instalam niste din astea de facut energie de la  maree si avem alta metoda de produs energie

Edited by karax, 20 December 2018 - 09:42.


#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt de acord cu, colonizarea unei planete mai aproape de soare, cu singura conditie sa trimitem acolo toti pesedeii, fara posibilitate de intoarcere. Asta da SF, nu ?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
alta idee venita spontan asa.... cum ar fi sa trimitem in spatiu niste plase sau ceva , care sa colecteze deseurile spatiale intr-un singur bolovan imens , care prin gravitatia  lui , dirijat dinainte pe o orbita aleasa special, sa produca maree mai puternice?
Cum ar fi sa  punem un bolovan ca  un asteriod  pe o orbita mai apropiata de pamant si sa produca efecte similare lunii? Am  putea trimite in spatiu apropiat un container care sa adune praf spatial si plecat de pe pamant si sa formeze un al doilea satelit cu  maree mai puternice....

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Era placut daca nu te tineai de promisiune. Aveam si noi niste sarbatori mai linistite.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cum ar  fi sa punem acest satelit artificial  al pamantului pe o orbita aproximativ geostationara astfel incat la fiecare ora sa provoace intr-un anumit loc maree? Astfel nu ar mai  deranja si alte tari

#11
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Multe multumiri pentru starea de veselie provocata.  Astea is idei demne de ACME din desenele animate cu Road Runner.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai asta e...poate reusesc si in acelasi timp ne si distram.... asa-i ca aria asta e folositoare?

#13
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Singura chestie, sa avem grija ca satelitii respectivi sa nu fie construiti de cei ce fac autostrazi in Romania, nu de alta, da' riscam sa ne cada in cap.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxe dar punem mână de la mână îți luăm un costum de scafandru, vorbim cu Elon Musk și te trimitem pe tine în spațiu.
One way ticket. Faci acolo un nou satelit, te duci te plimbi pe soare Posted Image , pui niște panouri solare, trimiți wireless energie...

Ce zici te bagi ?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ziceam ca nu mai intru pe topicurile tale, dar pana la urma trebuie sa te intreb...
Te-ai gandit sa intrii in PSD ? Ca la capitolul logica, propunerile tale au mai multa logica decat ideile ministrilor din guvernul de acum.

#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Viitoarea generatie.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 20 decembrie 2018 - 11:39, said:

Karaxe dar punem mână de la mână îți luăm un costum de scafandru, vorbim cu Elon Musk și te trimitem pe tine în spațiu.
One way ticket. Faci acolo un nou satelit, te duci te plimbi pe soare Posted Image , pui niște panouri solare, trimiți wireless energie...

Ce zici te bagi ?
Ma rog de el de luni de zile sa iasa pana in parc si refuza constant.  (E drept, nu i-am promis costum de scafandru,  e vina mea ca nu m-am gandit ca n-are cu ce se imbraca pentru o asmenea expeditie!) Si tu vrei  pana in spatiu? Pai stii tu ca spatiul asta e infinit?

View Posteiffel, on 20 decembrie 2018 - 12:30, said:

Ziceam ca nu mai intru pe topicurile tale, dar pana la urma trebuie sa te intreb...
Te-ai gandit sa intrii in PSD ? Ca la capitolul logica, propunerile tale au mai multa logica decat ideile ministrilor din guvernul de acum.
Habar n-ai ce pierderi uriase ai avea

Edited by myshyk, 20 December 2018 - 12:59.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posteiffel, on 20 decembrie 2018 - 12:30, said:

Ziceam ca nu mai intru pe topicurile tale, dar pana la urma trebuie sa te intreb...
Te-ai gandit sa intrii in PSD ? Ca la capitolul logica, propunerile tale au mai multa logica decat ideile ministrilor din guvernul de acum.
ma rog si eu p'acolo pe la nivelul psd ....macar ca deputatu' mitraliera sa am minte ....
poate o sa  intru , habarn-am ...stii cum se zice, cine se aseamana se aduna ....asa incat daca sunt  prost trebuie sa stau printre prosti....

View Postwaterman, on 20 decembrie 2018 - 11:39, said:

Karaxe dar punem mână de la mână îți luăm un costum de scafandru, vorbim cu Elon Musk și te trimitem pe tine în spațiu.
One way ticket. Faci acolo un nou satelit, te duci te plimbi pe soare Posted Image , pui niște panouri solare, trimiți wireless energie...

Ce zici te bagi ?
nu ca o sa ma intalnesc cu extraterestrii de pe nibiru  .....

View Postmyshyk, on 20 decembrie 2018 - 12:59, said:

Ma rog de el de luni de zile sa iasa pana in parc si refuza constant.  (E drept, nu i-am promis costum de scafandru,  e vina mea ca nu m-am gandit ca n-are cu ce se imbraca pentru o asmenea expeditie!) Si tu vrei  pana in spatiu? Pai stii tu ca spatiul asta e infinit?


Habar n-ai ce pierderi uriase ai avea
pai ies in parc zilnic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate