Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

centrala hidro sub apa marii

  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postkarax, on 19 decembrie 2018 - 08:40, said:

Sa zicem ca ai un balon asupra caruia apa din jur aplica o presiune si elimina apa din el, astfel balonul micsorandu-se ....la un anumit  punct de micsorare ar exista o presiune interioara bagata care ar opri stresul mecanic aplicat balonului si acesta ar reveni la forma initiala si s-ar umple cu apa ....se scoate  presiunea aia si atunci presiunea exterioara + lipsa presiunii interioare ar face ca din nou balonul sa  se stranga ...astfel ar exista un ciclu permanent de strangeri si relaxari ,  totul doar cu nitica  presiune bagata cat sa se aplice limitele de care este nevoie pentru a se  obtine miscarea continua , 90% din forta fiind de fapt a balonului superelastic in cauza....

A, nu nu! Nu dezvalui totul aici! Cred ca ideea asta e chiar buna pentru un nou topic...

#74
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mai daca  merge ma bucur...ca doar nu as fi trist ca ajut lumea sa traiasca mai bine...ca despre asta e vorba  in final
iar daca nu merge ...asta e, momentan nu pot mai mult , astept alte vremuri cand poate voi putea mai mult ...pana atunci merg asa cum este situatia acum  , in ritmul asta...

#75
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
@karax, eu zic că ăștia sunt agenți putiniști, prea îți critică ideile, vor să rămânem dependenți energetic de Rusia :D

#76
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ha ha ce sa zic...ironie

eu incerc si atata tot...daca merge bine , daca nu , probabil ca mai trebuie sa invat....

oricum zilele astea am lasat-o balta cu fizica

#77
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 19 decembrie 2018 - 16:12, said:

ha ha ce sa zic...ironie

eu incerc si atata tot...daca merge bine , daca nu , probabil ca mai trebuie sa invat....

oricum zilele astea am lasat-o balta cu fizica
Ce sa incerci. Ai experiementat tu ceva pana acum sau experientele le faci in capul tau ? ...
Eu zic sa o lasi de tot cu fizica. Incearca sa intelegi cum si de ce aluneca un cub pe un plan inclinat si sa incerci experimental sa ii afli coeficientul de frecare....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate