Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Cum aflu sRGB la un laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
Asa cum spune si titlul, cum as putea sa aflu sRGB la un laptop? El vine in doua variante, IPS de 60 si 144hz, iar pe google am gasit doar detalii despre varianta de 60. Despre cea cu 144, care ma intereseaza pe mine, se gasesc foarte putine, si alea pe forumuri. As vrea totusi un raspuns sigur, de care depinde achizitionarea unui laptop cu acest ecran.

Asadar, daca am laptopul in fata, cum pot afla acest lucru?

PS: daca am pus o intrebare stupida, scuze, dar sunt inca la inceput, abia descopar aceste detalii tehnice, si incerc sa le asimilez cat mai repede.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca vrei sa spui ce acoperire sRGB are ecranul. Asta se măsoară cu scule dedicate. Luminează-ne despre ce model de laptop vorbim, poate poate găsim chestii.

#3
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
E vorba de laptopul Lenovo Legion Y530-15ICH, modelul de 144hz. Majoritatea recenziilor pe net sunt despre varianta cu 60hz.

Eu asta am gasit, dar nu stiu cat de adevarat este:
15.6" (396mm) FHD (1920x1080), anti-glare, LED backlight, IPS, 300 nits, 16:9 aspect ratio, 72% gamut, 144Hz

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Intr-adevar, review-urile sunt pentru modelele de 60Hz. Oricum, pe datasheet-ul de la Lenovo se arata 60% sRGB pentru panelul de 60Hz si niste revieweri care chiar au masurat au ajuns pe la 70% .... oricum, asta arata ca nu e indicat pentru editare foto.
Am vazut de asemenea ca vine cu gtx 1050 sau 1060 .... ce sa faci cu un FHD de 144Hz la specificatiile astea grafice ? Nu o sa poata sa redea la refreshul ala oricum ...

#5
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
Ti se pare mai ok un display TN 120 Hz 1080p de la Chi Mei, sRGB 99.97, in combinatie cu gtx 1060?

Primul, cel de 144 Hz, vine in combinatie cu gtx 1050Ti de 4 gb.

#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Daca stii rata de refresh stii si modelul.
Pentru rata de refresh (cu laptop-ul in fata cu windows pe el) dai clic dreapta pe ecran - "Display settings" - "Advanced display settings" (de undeva mai in josul paginii) si afli informatiile.

La mine scrie: Refresh rate (Hz) ............ 60 Hz.

Edited by vladutgm, 16 December 2018 - 10:43.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMarcous, on 16 decembrie 2018 - 03:03, said:

Ti se pare mai ok un display TN 120 Hz 1080p de la Chi Mei, sRGB 99.97, in combinatie cu gtx 1060?

Primul, cel de 144 Hz, vine in combinatie cu gtx 1050Ti de 4 gb.
Depinde la ce vei folosi laptopul. Daca e doar pentru facebook si gaming cazual atunci merge orice display. Oricum, un 1050 nu va fi capabil sa duca la refreshuri mai mari de 60 in majoritatea titlurilor (cu setari decente de grafica).

#8
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
As vrea sa invat si niste editare video. De-aia incerc sa aflu ce display ar fi mai util in sensul asta, dintre cele 2.
Stiu ca ideal ar fi unul cu rezolutie mare, dar sunt scumpe laptopurile de genul, si nu stiu daca s-ar merita din prima, avand in vedere ca eu abia ma apuc de invatat, nu sunt la vreun nivel profesional in ceea ce priveste editarea.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Daca vrei sa te apuci de editare grafica (foto/video/design) nu rezolutia e importanta ci acuratetea culorilor, caz in care 70% din sRGB nu e suficient. O sa ajungi sa faci o poza sa arate OK pe monitorul tau de la laptop si apoi, cand o dai alcuiva, la el o sa se vada suprasaturata, cu culorile virate spre cine stie ce directie.

Ca exemplu, monitorul meu pentru ediatre foto, luat special pentru acuratete de culori (Dell U2715H), are Colour space coverage (%): 99% sRGB, ~72% NTSC.

Laptopul ala, ca laptop de buget pentru gaming, merge, oarecum ... dar trebuie sa constientizezi ca e construit cu gaming low-end in cap si cu constrangeri masive de buget ... nu toate ecranele IPS sunt egale. Eu nu l-as lua ca laptop de lucru grafic (nici unul din cele 2 ecrane).

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
sRGB a aparut acum mai bine de 20 de ani. In 2018 ar fi pacat ca monitorul/TV-ul sa nu se aproprie macar de 100% sRGB... mai ales ca devin tot mai la moda standarde mai noi si mai cuprinzatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate